- Учителю
- Урок з української мови в 7 класі. Тема. Узагальнюючий урок з теми «Дієприкметник як особлива форма дієслова»
Урок з української мови в 7 класі. Тема. Узагальнюючий урок з теми «Дієприкметник як особлива форма дієслова»
Урок з української мови в 7 класі.
Тема. Узагальнюючий урок з теми «Дієприкметник як особлива форма
дієслова»
Мета: систематизувати й узагальнити вивчене про дієприкметник як
особливу форму дієслова; удосконалювати вміння визначати
його морфологічні ознаки й синтаксичну роль; розвивати
орфографічну грамотність, увагу, логічне мислення; виховувати
любов до рідного слова через прислів'я та приказки.
Тип уроку: узагальнення й систематизація знань вивченого матеріалу.
Форма уроку: урок - дослідження.
Методичне забезпечення: комп'ютер, проектор, слайди, картки.
Епіграф: Нема мудріших, ніж народ,учителів.
У нього кожне слово - це перлина…
М.Рильський
Хід уроку
I. Організаційна частина.
II.Оголошення теми. Колективне визначення мети уроку.
III.Мотивація навчальної діяльності учнів.
Робота з епіграфом. ( На екрані - слайд з епіграфом ).
-
Прочитайте слова українського письменника М.Рильського. Висловіть свої міркування з приводу прочитаного. Про які мудрі слова - перлини говорить автор?
( Про прислів'я та приказки, які є висновками із життєвого досвіду. В них формулюються погляди на етику, мораль, історію. У своїй сумі прислів'я та приказки становлять начебто неписаний ряд правил, якими людина має керуватися в житті. Словом, вони ще й повчають, бо за ними стоїть авторитет поколінь).
-
Чому прислів'я і приказки належать до усної народної творчості?
-
Чому вчать прислів'я і приказки, які моральні чінності утверджуються у них, будемо досліджувати протягом уроку.
IV. Виконання вправ на закріплення вивченого матеріалу.
-
«Латка на прислів'я"
На місці крапок поставити «латку», визначити форми дієслова.
-
Базіка з мухи слона …………..(зробить).
-
Ви говоріть,а ми будемо …………….(слухать).
-
Учись на інших ……………………….( дивлячись).
-
Свою роботу вимірюй ………….ділом. (Зробленим)
-
Що написано пером…………….,того не виволочиш плугом.( Написано)
-
Пояснити значення 4 прислів'я. Чому воно навчає?
-
Бліц - опитування « Ти - мені, я- тобі».
Учні задають один одному запитання за темою уроку.
-
Що називають дієприкметником?
-
Чому ця форма дієслова є особливою?
-
Яким членом речення найчастіше виступає дієприкметник?
Інформація для допитливих
Дієприкметник, підрахували вчені, у реченні здебільшого є означенням (73%), рідше - присудком ( 27%). Як означення він частіше трапляється в художній літературі, де виступає в ролі епітетів, а як присудок - у науковому стилі.
Для розмовного стилю дієприкметники менш характерні. Наявність їх у мовленні - одна з ознак високого рівня мовної культури.
Отже, той, хто прагне підвищувати свій інтелектуальний рівень,образно висловлюватися, повинен якомога більше знати про дієприкметник.
-
Вибірковий диктант « П'ятий зайвий".
Із поданих речень виписати дієприкметники, знайти зайвий.
-
У забутому саду не шукай винограду.
-
Лежачого хліба ніде нема.
-
Кинутого каменя не повернеш.
-
Підстреленого сокола і ворони б'ють.
-
Розбитому посуду ціна минулася.
-
Як утворюються дієприкметники активного й пасивного стану?
-
Творча робота.
Доповнити текст дієприкметниками.
Прийшла зима. Земля видавалася сумною. Вона здригалася від холоду. Дерева дрімали. Лише весело витанцьовували сніжинки.
( Прийшла засніжена зима. Земля видавалася сумною, незахищеною. Вона, зовсім не прогріта сонцем, здригалася від холоду. Лише виточені морозом сніжинки весело витанцьовували).
-
Вправа - дослідження.
Установіть відповідність між правилом і прикладом до нього. До кожного рядка, позначеного буквою, доберіть відповідник, позначений цифрою. Поясніть правопис не з дієприкметниками.
А Дієприкметник- означення 1.Для дурнів закон (не) писаний.
без залежного слова. 2. (Не) спіймана риба завжди
Б Дієприкметник виступає присудком. велика.
В Дієприкметник виступає означенням 3. У (не) придбаного ніким майна
із залежним словом. всі господарі.
Г У реченні є протиставлення. 4.Слово (не) куповане,а відвойоване
(Відповіді учні заносять у таблицю).
А
Б
В
Г
1
2
3
4
5
-
Лінгвістичне лото.
Учням роздано картки з дієприкметниками і таблиці з цифрами. Учитель проектує на екран пронумеровані характеристики дієприкметників. Діти повинні покласти картку з дієприкметником на комірку таблиці з відповідним номером.
-
Дієприкметник, теперішній час, активний стан, недоконаний вид, називний відмінок.
-
Дієприкметник, минулий час, активний стан, доконаний вид, називний відмінок.
-
Дієприкметник, минулий час, пасивний стан, доконаний вид, називний відмінок.
-
Дієприкметник, минулий час, пасивний стан, недоконаний вид, називний відмінок.
-
Дієприкметник, родовий відмінок, чоловічий рід.
-
Дієприкметник, місцевий відмінок, жіночий рід.
7. Робота в парах.
Скласти з окремих частин українські прислів'я про добро. Прокоментувати зміст їх. Виписати дієслова, утворити від них дієприкметники.
Добре слово дім будує, а зле руйнує.
Не одежа красить людину, а добрі діла.
Хто людям добра бажає, той і собі має.
Робиш добро - не кайся, зла сподівайся.
V. Підбиття підсумків уроку.
Слово вчителя. Даруйте людям добро і радість. Робіть приємність тим, із ким ви, можливо, зустрінетеся лише раз у житті. Пам'ятайте, що все повертається, як бумеранг. Отримане добро примножуйте і віддавайте іншим - таким чином станете на шлях доброти, бо людина починається з добра, про це говорить і Л.Забашта у своєму вірші:
Людина починається з добра,
Із ласки і великої любові,
Із батьківської хати і добра,
З поваги, що звучить у кожнім слові,
Людина починається з добра,
З уміння співчувати, захистити.
Це зрозуміти всім давно пора,
Бо ми прийшли у світ добро творити.
Рефлексія.
-
Що на сьогоднішньому уроці вам сподобалося найбільше?
-
Чи досягли ми поставленої мети?
VI. Виставлення й мотивація оцінок.
VII. Домашнє завдання.
Виписати з художньої літератури уривок тексту про добрі вчинки.
Зробити повний розбір трьох дієприкметників.