7


  • Учителю
  • Розробка уроку з української мови на тему: 'Групи слів за значенням (синоніми, антоніми, омоніми) '

Розробка уроку з української мови на тему: 'Групи слів за значенням (синоніми, антоніми, омоніми) '

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала


Клас: 5


Предмет: українська мова.


Тема: Групи слів за значенням (синоніми, антоніми, омоніми)


Мета:


  • сформувати в учнів поняття про синоніми, антоніми, омоніми, на основі повторення матеріалу засвоєного в початковій школі; розкрити поняття синонімічні ряди, способи розрізнення омонімів і багатозначних слів, навчити користуватися словниками; вчити свідомо підходити до розуміння значення і використання слова, добирати синоніми й антоніми, омоніми;доцільно вживати їх у власному мовленні;

  • розвивати вміння аналізувати групи слів, порівнювати між собою, робити висновки, правильно і доречно використовувати синоніми, антоніми, омоніми в усному та писемному мовленні; за допомогою вправ розвивати увагу, логіку викладу думок, творчі вміння.

  • виховувати мовне чуття, увагу до слова, високу культуру мовлення.


Тип уроку: урок засвоєння нових знань з елементами повторення


Основні терміни і поняття:


  • розпізнавати слова-синоніми;

  • визначати їх спільне лексичне значення;

  • складати синонімічні ряди;

  • визначати мету використання синонімів у мовленні;

  • уникати за допомогою синонімів невиправданого повторення слів;

  • добирати антоніми до слів;

  • відрізняти антоніми від слів, що заперечують значення твірного слова;

  • розрізняти омоніми і багатозначні слова;

  • уникати неточності у використанні омонімів;

  • користуватися словниками синонімів та антонімів.


Обладнання: комп'ютер, проектор, презентації, аркуші самооцінювання.


Міжпредметні зв'язки: інформатика.






Хід уроку:


І. Організаційний момент (методи, які сприяють активізації ініціативи та творчого самовираження самих учнів)


  1. Прийом «Мій настрій». (учні за допомогою смайликів показують свій настрій на початок уроку)


  1. Психологічний настрій


Сьогодні у нас - незвичайний урок.

Сьогодні ми зробимо ще один крок

В країну чудову, в країну відому,

Що нас чекає й збагачує мову.

Країна цікава, тож парти свої

Перетворіть у всюдиходи малі.

Всі сядьте рівненько, працюйте уважно,

Потрапить туди щоб було вам неважко!

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.


  1. Прийом «Фантастична добавка»(стимулювання внутрішньої мотивації: інтерес до матеріалу, який вивчають)


В одному чудовому місті під назвою Мовознавство жила одна багата жінка. Звали її Лексика, а багата вона була тим, що мала трьох гарних синів. Звали їх Антонім, Синонім та Омонім. Кожен з них уже мав свою власну родину, проте всі вони жили разом, в одному прекрасному будинку, тільки на різних поверхах.

Найкраще жилося родині Синоніма, бо, хоча він і мав найбільше дітей, проте все в його родині було дружньо та злагоджено, адже всі вони підтримували один одного. І якщо комусь з родини Синонімів було сумно, то всі також були зажурені, невеселі. Або навпаки, коли хтось один сміявся, то всі його підтримували: реготали, заливалися сміхом. Отож хоч і були в цій родині усі з різними іменами, проте такі близькі за характером та вдачею.

У сім'ї Антоніма не все було добре та злагоджено, як у його брата Синоніма. Причиною сварок та непорозумінь були постійні розбіжності в поглядах, адже в родині панувала звичка протирічити один одному. Через це родині нічого не вдавалося зробити спільно. Якщо один працював, то інший обов'язково бив байдики, якщо комусь у родині було холодно і він зачиняв усі двері й вікна, то комусь обов'язково раптом ставало жарко, і він поспішав відчиняти вікна. Так виникали сварки, що доходили аж до бійок. Так і жили Антоніми, весь час маючи протилежне значення.

Та найгірше жилось Омоніму, бо в його родині панувало суцільне непорозуміння. Деякі члени родини мали однакові імена, але були зовсім різними (лист паперу та лист дерева, коса дівоча та коса - гостре знаряддя праці). І якщо батько кликав когось одного із синів, то обов'язково приходив і другий. Ніхто в родині не міг вирішити цю проблему, адже ніхто нічого не розумів - все було так заплутано.

Якось Лексика відвідала своїх синів, зрозуміла їхні проблеми й вирішила допомогти їм. Вона викликала своїх сестер - Лінгвістику та Етимологію, щоб ті допомогли з'ясувати значення слів - синоніми, антоніми, омоніми.

Швидко в країні запанував лад, адже з'явилися словники, заглянувши до яких можна було легко зрозуміти значення слова та дібрати до нього синонім чи антонім.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання + поглиблення вивченого матеріалу.


Перед тим, як почати працювати, прошу вас звернути увагу, як треба правильно сидіти за партою. Нагадайте, будь ласка, основні правила.


  1. Орфографічна хвилинка.


Завдання: вставте пропущені букви та поясніть орфограми. Поєднайте усі вставлені букви та прочитайте закодований вислів .

...питати, Л(л)ілія, р…зкладати, для в(у)чителя, зл…мити, ві..тяти, оп…нент, …кинути, Іван Л(л)ебідь, ч…рногуз, потрібно в(у)митися, г…рячий, ро…ставання, рі…ля, п…рожній, безме…жя, пр….дніпровський, столі…тя, запоріз…кий, …колихнути, затишш…, пароплав «М(м)рія», п…лонина, люблю у(в)читися, ді…лект. (Відповідь - слово до слова - зложиться мова).

  1. Робота в групах.

Клас заздалегідь поділений на три групи: синоніми, омоніми, антоніми. Кожна група готує маленьку презентацію (за допомогою вчителя інформатики), розповідь про свою групу слів та вправу для виконання.


  1. Виступ першої групи «Синоніми» ( додаток 1)


  • Презентація на тему: «Синоніми»

  • Виконання вправи.

  • Підсумок.


  1. Виступ другої групи «Антоніми» ( додаток 2)


  • Презентація на тему: «Антоніми»

  • Виконання вправи.

  • Підсумок.


  1. Виступ третьої групи «Омоніми» ( додаток 3)


  • Презентація на тему: «Омоніми».

  • Виконання вправи.

  • Підсумок.


  1. Фізхвилинка

    1. Виступ вчителя «Інші групи слів за значенням: омофони, омографи, омоформи, пароніми» (оглядово) ( додаток 4)


  • Презентація на тему: «Інші групи слів за значенням: омофони, омографи, омоформи, пароніми».


  1. Робота в групах зі словниками.


  • Підібрати синоніми до слів: гніватися, говорити, нещасливий, рухливий, схвалювати.

  • Підібрати антоніми до слів: абсолютний, блискучий, людяність, направляти, сила, уявний, хвалити.

  • Виписати 5 прикладів омонімів.


ІІІ. Підсумок уроку. (методи, які сприяють активізації ініціативи та творчого самовираження самих учнів)


  1. Прийом "Дерево пізнання»

Що дізналися на уроці? Учні записують на листочках, читають і приклеюють до дерева.


  1. Прийом самооцінювання. На аркуші самооцінювання кожна група оцінює роботу свого учасника, звертаючи увагу на участь у підготовці до уроку, роботу в групі, відповіді на уроці.


  1. Прийом «Мій настрій» (учні за допомогою смайликів показують свій настрій на початок уроку).


IV. Домашнє завдання.


Підібрати по три приклади до кожної групи слів за значенням за допомогою словників.

Додаток 1.










це слова, які звучать по-різному, але мають близьке лексичне значення


Наприклад

синоніми до слова "ввічливий"


ВВІ́ЧЛИВИЙ, ЧЕ́МНИЙ, ВИ́ХОВАНИЙ, КОРЕ́КТНИЙ, ДЕЛІКА́ТНИЙ, УВА́ЖНИЙ, ПРИВІ́ТНИЙ, ШАНОБЛИ́ВИЙ, ЛЮБ'Я́ЗНИ́Й, ГАЛА́НТНИЙ, ЛИ́ЦАРСЬКИЙ







Тренувальна вправа


З даних слів складіть синонімічні групи, включивши до них близькі за змістом слова.

1. Володар. 2. Швидкий. 3. Материк. 4. Воля. 5. Портьєра. 6. Владика. 7. Істинний. 8. Свобода. 9. Континент. 10. Володар. 11. Напоготові. 12. Справжній. 13. Незалежність. 14. Фіранка. 15. Повелитель. 16. Штора. 17. Стрімкий. 18. Напоготові. 19. Справжній. 20. Гардина. 21. Пане. 22. Дійсний. 23. Насторожі. 24. Швидкий.







  1. Ти знаєш, які слова називаються синонімами.

2. Ти вмієш їх знаходити у тексті, будувати синонімічні ряди.

3. Ти обіцяєш використовувати синоніми у своєму мовленні!




Висновок





















Додаток 2.






АНТОНІМИ
слова, що належать до однієї частини мови, але мають протилежне лексичне значення

А ДЛЯ ЧОГО ВОНИ ПОТРІБНІ В МОВІ?

  1. Антоніми увиразнюють мовлення.

  2. Вони допомагають висловити свою думку, загострити увагу на чомусь особливому.

  3. Дають можливість яскравіше

виразити протилежні явища





Наприклад.





Тренувальна вправа





1















2



















3



















4















5


















6















7



















8
















Доберіть до кожного слова антонім. Усі слова починаються на "А"

1.Конкретний.

2. Мирний.

3. Неохайний.

4. Відносний.

5. Пасивний.

6. Синтетичний.

  1. Неологізм.

8. Симпатичний.




Висновок


1. Ти вмієш знаходити антоніми у тексті, пояснювати їх лексичне значення.

2. З легкістю розгадуєш загадки і кросворди.

3. Обіцяєш використовувати антоніми у своєму мовленні.




Додаток 3.






Наприклад







Тренувальна вправа

Випишіть омоніми





















Додаток 4.








Омофони





Омографи





Омоформи








Пароніми

слова близькі за звуковим складом і звучанням, та різні за значенням. Різниця може бути в одній букві, у зміненому префіксі чи суфіксі.


компанія і кампанія,


мимохідь та мимохіть,


абонент і абонемент,


гас та газ






Джерела.





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал