- Учителю
- Лингвистическая игра' Что? Где? Когда?'
Лингвистическая игра' Что? Где? Когда?'
Лінгвістична гра «Що? Де? Коли?» для учнів 6-х класів
Шеховцова О.Р.,
Шестопалова В. П. вчителі
української мови та літератури
Петрівської загальноосвітньої школи № 1
Красногвардійського району
Автономної Республіки Крим
Мета:
- зацікавити учнів інформацією;
- розвивати мову та мовлення учнів;
- вчити робити висновки;
- самостійно мислити та висловлювати свою думку;
- виховувати любов до рідного слова, до рідної землі.
Обладнання:
три столи на сцені, які оформлені кожною командою (рушники, керамічний посуд зі стравами української кухні). Кожна команда займає своє місце на сцені. (фото№1)
Методи і прийоми: урок - гра.
Міжпредметні зв' язки: російська мова, музика, образотворче мистецтво.
Хід уроку - гри.
1в. Ти постаєш в ясній обнові,
Як пісня, линеш, рідне слово,
Ти наше диво калинове,
Кохана материнська мово!
2в. Розпочинаємо конкурс-гру «Що? Де? Коли?» для юних філологів, знавців української мови та літератури, фольклору, традицій та звичаїв рідного народу.
1в. Представляємо Вам членів журі:
-Пахарчук Надія Петрівна.
-Бабійчук Василь Миколайович.
-Коваль Інна Вікторівна
-Очеретько Наталя Павлівна.
-Гурарій Тетяна Іллівна
2в. Бажаємо успіхів Вам, члени журі,
Щастя й здоров'я від Бога в дари!
Достаток хай завжди у Вас гостює,
Хліба ніколи нехай не бракує,
Хай Ваші діти в будні й неділі
Будуть веселі, чисті та білі.
Жертвуйте розум свій на народну ціль!
1в. Сьогодні на журі чекає нелегка справа. Нашим шановним членам журі стануть у пригоді такі найкращі людські якості, як мужність, благородство і чесність. Адже лише істинна перемога може дати справжню радість.
2в. У нашій грі беруть участь команди 6-А класу, 6-Б класу, 6-В класу.
1в. КОНКУРС № 1. Надаємо слово учням для презентації своїх команд.(6-А, 6-Б, 6-В класи).
2в. КОНКУРС № 2. Відгадування загадок.
Кожна команда повинна відгадати загадки.
Отже, загадки для 6-Акласу.
-
Хто перший заходить у хату?
- Сімсот соколят на одній подушці сплять.
-
На городі молода пишні коси розпліта, у зеленії хустинки золоті хова зернинки.
1в. Загадки для 6-Бкласу.
-
Біла криничка, жовта водичка, хочеш водички - розбий криничку.
-
У лісі вирізана, гладенько витесана, співає - заливається, як називається?
-
Вийшла звідкісь гарна дівка, на ній стрічка - семицвітка, а де з річки воду брала - там коромисло зламала.
2в. Загадки для 6-Вкласу.
-
У вінку зеленолистім, у червоному намисті, вдивляється у воду, на свою хорошу вроду.
-
Що у світі найшвидше?
-
Сім братів - віком рівні, іменами різні.
1в. КОНКУРС№3. У СВІТІ ЛІТЕР.
Уявіть собі, що нема на світі ще жодної літери. Невідомо, як можна позначити на папері ту чи іншу річ. А вам потрібно письмово передати інформацію друзям. Спробуйте зобразити на папері такий текст.
2в. «Ми учні школи №1. Ми живемо у прекрасній країні, де щодня сходить сонце, де синіє небо, високі гори, широкі ріки, квітучі поля, завітайте до нас у гості. З найкращими побажаннями команда 6-…класу.»
1в. Поки команди виконують завдання для Вас звучить пісня «Черевички».
2в. КОНКУРС № 4. ПРИСЛІВ'Я. Командам потрібно правильно закінчити прислів'я. Слово надається команді 6-А класу.
-
Бджоли раді цвіту………………………….. .
-
Хто не працює………………………………….. .
-
Коли взявся за гуж…………………………. .
-
На чорній землі…………………………….. .
1в. Слово надається команді 6-Б класу.
-
Не кажи гоп…………………………… .
-
Не плюй у криницю…………………. .
-
Хто рано підводиться……………………… .
-
Без солі, без хлібу………………………… .
2в. Слово надається команді 6-Вкласу.
-
Наука в ліс не веде, а……………………. .
-
Яке коріння……………………. .
-
Шануй батька й неньку……………………….. .
-
Хочеш їсти калачі - ………………………. .
1в. Конкурс № 5. Команді потрібно замінити фразеологізми одним словом - синонімомі зберегти при цьому зміст виразу. Наприклад, крутити носом - вередувати, тощо.
Отже, слово надається команді 6-Акласу.
- Хоч око виколи (темно)
- Хоч з лиця воду пий( красивий)
- Перелічити ребра(побити)
2в. Завдання для учнів 6-Бкласу.
-
Приший кобилі хвіст(зайвий)
-
Взяти ноги в руки(втекти)
-
Пекти раків(почервоніти)
1в. Завдання для учнів 6-В класу.
-
Ніде й голки встромити (тісно)
-
Палець об палець не вдарити (ледарювати)
-
Держати хвіст трубою (триматися).
2в.Конкурс № 6. ПЕРЕКЛАДАЧ.
У цьому конкурсі змагатися будуть капітани команд. Просимо капітанів команд отримати текст для перекладу.
- Я слышал, что украинцы - вежливые люди.
- В общем верно, если отнести это к некоторому типичному образу украинца.
- Как принято обращаться у украинцев к отцу и матери - на «ты» или на «вы»?
-Традиционно украинцы обращались к родителям на «вы».
-Но мне кажется, сейчас этого правила не придерживаются.
- К сожелению, это так. (6-А клас)
-Особенно меня привлекает в украинцах их склонность к юмору.
-Да, вы правы, эта черта украинцев была подмечена давно. Встречаясь, украинцы, как правило, обмениваются доброй шуткой.
- Я слышал такое украинское выражение - «бути в доброму гуморі».
-Что это значит? Ведь слово «гумор» значит «юмор»?
-Да! Вы правы. А выражение это значит - быть в хорошем расположении духа. (текст для перекладу 6 - Б кл.)
-Издавна украинцы обращались друг к другу только на «Вы»
-Да, в этом проявлялось уважение к личности.
- Скажите, а старое обращение украинцев «пан» и «пани» разве не свидетельствуют об обратном?
-Нет, в этом обращении нет унижения человека. Ведь существовало обращение к матери - «пані - матко» к отцу - «пан - отче».( текст для перекладу 6 - В кл.)
2в. Поки капітани команд готуються до виступу, кожна команда представляє своє домашнє завдання «Страви української кухні».
1в.Перекладачі - капітани готові? Слово надається капітану команди 6-А кл.
2в.Конкурс № 8. ПОЕТИЧНИЙ ЩОДЕННИК.
Кожній команді потрібно відновити текст поезій.
6-Аклас. -Ми дзвіночки, лісові дзвіночки - славим день………………….
-Видиш, брате мій, товаришу мій…………………………………
-Щедрик, щедрик, щедрівочка…………………………………….
1в.Відновлює текст поезій команда учнів : 6-Б класу.
-Мені тринадцятий минало,
Я пас ягнята за селом………………………………………………
-Звелося літо, і не знать,
Як день за днем минув………………………………………………
-Чути: кру, кру, кру…………………………………………………
2в. Завдання для команди учнів 6-В класу.
-На панщині пшеницю жала………………………………………..
-На той раз суддями були ………………………………………….
-Метелиця чи дівчина з сусіднього села…………………………..
1в.Конкурс №9. БЛІЦ - ТУРНІР. Пропонується десять питань кожній команді. За кожну правильну відповідь команді нараховується один бал. Звучать питання для учнів 6-Акласу.
-Віршований твір, який співається? (пісня).
-Псевдонім Т. Г. Шевченка. (Кобзар)
-Розділ, в якому вивчаються частини мови. (Морфологія).
-Усна народна творчість одним словом. (Фольклор).
-Якого роду іменник СОБАКА? (Чоловічого).
-Змалювання картин природи у творі. (Пейзаж).
-Опис зовнішнього вигляду людини. (Портрет).
-Роки життя Т. Г. Шевченка. (1814 - 1861).
-Скільки страв готують на Різдво Христове? (12).
-Не той розумний, хто багато знає, а той, хто багато…….(читає)
2в. Бліц - турнір для учнів 6-Б класу.
-Співзвучність останніх слів у рядках поезії. (Рима)
-Стійкі словосполучення у мові. (Фразеологізми)
-Місто, де похований Т. Шевченко. (Канів).
-Надмірне перебільшення у творі. (Гіпербола)
-Скільки букв в українському алфавіті? (33).
-Державні символи України. (Герб, прапор, гімн).
-Буква є, а звука немає. (Ь).
-Розмова двох дійових осіб. (Діалог).
-Слова однакові за написанням, але різні за значенням. (Омоніми).
-Рід іменника ПУТЬ. (жіночого)
1в.Бліц - турнір для учнів 6-В класу.
-Вітання людей на Великдень, на Пасху. (Христос воскрес!).
-Рід іменника БІЛЬ. (Чоловічий).
-Назва якого птаха складається з сорока «А» ? (Сорока).
-Новорічне символічне дерево. (Ялинка).
-Як називаються крашанки, що фарбують на Великдень? (Писанки).
-Дерева - символи України (не менше двох). (Верба, калина, тополя).
-Пісні, які виконуються на Різдвяні свята? (Колядки).
- Скільки відмінків має іменник? (Сім).
- Як раніше в Україні називали Діда Мороза? (святий Миколай).
-Художнє означення в літературі. (Епітет).
2в. Поки журі підводить підсумки лінгвістичної гри, для всіх присутніх у залі звучить пісня у виконанні учнів 8-Б класу.
Є НА СВІТІ ТАКА КРАЇНА,
Де червона цвіте калина,
Гори, ріки і полонина -
Це моя Україна.
1в. Слово надається журі для оголошення результатів конкурсної гри «Що? Де? Коли?
Усі команди нагороджені. Програвших немає.
Команди перед грою.
Хлібом - сіллю зустрічає 6-Бклас.
Пригощає гарбузовою кашею 6-Вклас.
Команда «Рушничок»
Презентація своєї команди.
Єдиний творчий колектив.
«У світі літер». Тільки б не підвести команду!
Оголошення результатів гри.