- Учителю
- Урок розвитку мовлення 'Письмовий твір – оповідання за картиною'
Урок розвитку мовлення 'Письмовий твір – оповідання за картиною'
Розгорнутий конспект уроку
Урок №
Клас 6
Дата:
Тема уроку: розвиток мовлення. Письмовий твір - оповідання за
картиною
Мета уроку: навчальна: підготувати учнів до написання твору;
виробляти уміння й навички складати твір - оповідання
з елементами опису; удосконалювати навички усного і
писемного мовлення; формувати вміння логічно і послі-
довно висловлювати свої думки
розвиваюча: розвивати зв'язне мовлення, уяву, творчі
здібності.
Виховна: виховувати прагнення вдосконалювати себе,
своє мовлення, робити його багатим, грамотним,
красивим; виховувати любов до природи, почуття
прекрасного
Методи і прийоми: розповідь учителя, бесіда, аналіз мовного
матеріалу
Обладнання: картина І. Їжакевича "Тарас Шевченко - пастух", вірш
Т.Г.Шевченка "Мені тринадцятий минало"
Тип уроку: розвиток зв'язного мовлення, урок- підготовка до
написання твору
Література: Ворон А.А. Українська мова: Підручник для 6 кл.
загальнонавчальних закладів з навчанням російською
мовою.-К.:Освіта,2006
Хід уроку
-
Організація класу
( привітання, перевірка присутніх)
2.Повідомлення теми та мети уроку. Мотиваця навчальної діяльності
Діти, сподіваюсь, ви усі вже мали змогу ознайомитись з творчістю великого українського письменника Т.Г.Шевченка на уроках української літератури. Він увійшов в історію та серця людей завдяки своїй непомірній любові до українського народу та самої України. У його творчості поряд межують величні постаті героїчних борців, народних месників та прекрасні своєю моральною силою та чистотою образи Жінки. Сьогодні ми з вами матимемо справу з прекрасною поезією, що розповідає про нещасливу, важку долю маленького хлопця-кріпака. Але спочатку давайте дещо пригадаємо.
-
Актуалізація опорних знань
1. - На якому уроці найчастіше звучить слово "оповідання"? (на уроці літратури)
- А чому ми це слово вживаємо на уроці мови? (використовуємо мовні засоби при написанні оповідання)
- Назвіть ознаки оповідання ( події з життя героя; розповідний спосіб викладу; нетривалий час; дійових осіб 2-3; стисле за обсягом)
2. Оповідання поєднує різні типи мовлення. А які ви знаєте типи мовлення?
- який тип мовлення подає послідовне відображення подій? (розповідь)
- А який тип мовлення подає ознаки предметів живої та неживої природи? (опис)
- Як називається тип мовлення, що подає причини ознак і дій? ( роздум)
Я бачу ви добре засвоїли типи мовлення, а сьогодні ми будемо писати оповідання з елементами опису природи
3.Підготовча робота до написання твору
-
Робота з підручником. Виразне читання вчителем вірша Т.Г.Шевченка "Мені тринадцятий минало"
Мені тринадцятий минало. боже небо голубеє
Я пас ягната за селом І те помарніло.
Чи то так сонечко сіяло, Поглянув я на ягнята -
Чи так мені чого було? Не мої ягнята!
Мені так любо, любо стало, Обернувся я на хати -
Неначе в бога. Нема в мене хати!
Уже прокликали до паю, Не дав мені бог нічого!..
А я собі у бур'яні І хлинули сльози!..
Молюся богу... І не знаю, тяжкі сльози!.. А дівчина
Чого маленькому мені При самій дорозі
Тоді так приязно молилось, Недалеко коло мене
Чого так весело було? Плоскінь вибирала,
Господнє небо і село, Та й почула, що я плачу
Ягня, здається, веселилось, Прийшла, привітала
І сонце гріло, не пекло! Утирала мої сльози
Та недовго сонце гріло, І поцілувала...
Недовго молилось... Неначе сонце засіяло,
Запекло, почервоніло Неначе все на світі стало
І рай запалило Моє... лани, гаї, а, сади!..
Мов прокинувся, дивлюся : І ми, жартуючи, погнали
Село почорніло Чужі ягната до води
-
Бесіда за змістом прочитаного
Чи знайомі ви вже з цим віршем?
Чи добре ви зрозуміли зміст прочитаного? А зараз дайте відповідь на мої запитання:
-
Який період із життя Тараса Шевчнка описано в поезії "Мені тринадцятий минало"?
-
Який настрій цієї поезії?
-
Як змінюється настрій вірша?
-
Чому відбувається така зміна?
-
Які думки охоплюють героя?
-
Що відчуває хлопчик?
-
Чи охоплює його розпач?
-
Робота з картиною
Уважно роздивіться картину Івана Їжакевича "Тарас Шевченко - пастух". Дайте відповіді на мої запитання:
-
Кого ми бачимо на передньому плані картини?
-
Чим зайнятий хлопчик-пастух? Чи пильнує він за ягнятами?
-
Прочитайте рядки з поезії "Мені тринадцятий минало", що відповідають змісту зображеного на картині
-
Яка природа зображена на картині? (записують слова та словосполучення, що допоможуть описати зображене)
-
Які барви використовує художник? (записують епітети, порівняння) (ґронування)
6. Бесіда з питань теорії літератури
Для того, щоб написати оповідання, ми повинні знати, як правильно це робити, тобто знати композиційні елементи сюжету. Давате звернемось до нашого підруника та подивимось що таке сюжет і які його основні компоненти
-
Що таке сюжет? ( подія чи низка подій, описаних у творі)
-
Які елемнти сюжету ви можете назвати? (експозиція, зав'язка, розвиток дії, кульмінація, розв'язка)
-
Що таке експозиція?
-
Що являє собою зав'язка?
-
Що таке розвиток дії, кульмінація, розв'язка?
- Щодо нашого оповідання, які події лягуть в експозицію? (хлопчик-сирота пригнав за село ягнят і сів на пагорбі малювати)
- Що буде включати в себе зав'язка? (краса рідної природи надихала маляра Тараса. на папері почав з'являтися чудовий краєвид)
- Розкажіть про розвиток дії (на поле прийшла Оксанка. Вона привіталася з Тарасом, але той, захоплений малюванням, навіть не помітив найкращу подругу. Дівчина стала до роботи, заспівала пісню "ой горе, горе тій чайці-небозі..."
- Що є кульмінаційним моментом? (Тарас почув слова пісні, згадав своє бесрадісне дитинство. Глянув довкола, кинув малюнок, бо все навколо стало для нього чорним і похмурим)
- У чому буде полягати розв'язка? (Оксанка побачила, що пастух-сирота плаче, прийшла, заспокоїла хлопчика. Двоє дітей з гамором та сміхом погнали ягнят до села)
7.Колективне складання орієнтовного плану
Я пропоную вам орієнтовний план до оповідання, в якому відображено основні епізоди і передбачено опис природи. Якщо у вас будуть зауваження, то давайте відредагуємо план, тобто внесемо в нього певні зміни
План
-
Хлопчик-пастух
-
Натхнення природою.
-
Зосереджене малювання
-
Мить розпачу
-
Повернення настрою
8.Підготовка чорнового варіанта (самостійна робота за колективно складеним або відредагованим планом)
-
У вашому розпорядженні є план оповідання, ключові події, слова та словосполучення, тобто робочі матеріали, приступайте до виконання самостійної роботи - написання оповідання. Не забувайте, що ми особливу увагу повинні звернути на опис природи.
-
Підсумок уроку
-
Діти, мені сподобалось, як ви працювали сьогодні, а підсумки ми підведемо на наступному уроці, коли роботи будуть перевірені
10.Завдання додому
-
Запишіть, будь-ласка, завдання у щоденники - написати оповідання у чистовик
-
Дякую за роботу на уроці. На все добре.