7


  • Учителю
  • 10 клас 'Intermezzo'. Урок за технологією розвитку критичного мислення

10 клас 'Intermezzo'. Урок за технологією розвитку критичного мислення

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Пропоную розробку уроку української літератури в 10 класі за технологією розвитку критичного мислення. Тема. «Intermezzo» М.Коцюбинський Мета: поглибити поняття про імпресіонізм, новелу як жанр літератури, опрацювати новелу М.Коцюбинського, проаналізувати тему, ідею, пробле
предварительный просмотр материала

Костянтинівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №5

Костянтинівської міської ради Донецької області



Урок української літератури за технологією розвитку критичного мислення

в 10 класі з теми

«Михайло Коцюбинський «Intermezzo»

Підготувала вчитель

української мови та літератури

вищої категорії

Андрієнко Ю.В.



2015 рік

10 клас українська література урок № ___________

Тема. «Intermezzo» М.Коцюбинський

Мета: поглибити поняття про імпресіонізм, новелу як жанр літератури, опрацювати новелу М.Коцюбинського, проаналізувати тему, ідею, проблематику твору та засоби їх розкриття; розвивати критичне мислення учнів, образну уяву, творчість, комунікативну компетентність старшокласників; здійснювати індивідуальний та диференційований підхід в організації роботи на уроці; розвивати соціальну компетентність через парну/групову роботу; формувати усвідомлення зв'язку природи та людини, підвести учнів до висновків про роль митця в суспільстві.

Матеріали: аудіозапис «Інтермеццо» І.Брамса, аркуші оцінювання зі стікерами різного кольору зі споду, відеоряд картин природи, відеоряд картин художників-імпресіоністів, завдання для парної (групової) роботи, «Етюдники» достатнього та високого рівнів.

Міжпредметні зв'язки: музика - І.Брамс «Інтермеццо» № 116, 117, 119; живопис - ілюстрації картин художників-імпресіоністів.

Методи та прийоми: технології розвитку критичного мислення, особистісно зорієнтованого навчання, проектної технології, ІКТ

Тип уроку : комбінований

Перебіг уроку

І. Оргмомент. Перевірка психологічної готовності до уроку:

- Як ви себе почуваєте? Який у вас настрій? Якби довелось його змалювати кольором,то яким би скористались ви?

ІІ. Евокація

  1. Прийом «Зізнання в слабкості»

  • Нещодавно в мене були такі життєві випробування, які перевіряли мене на силу волі та міцність характеру. І я вам скажу щиро: я не витримала. Стався момент, коли емоції, втома, велике психологічне навантаження далися взнаки і я опустила руки, здалася. Та поряд зі мною завжди були близькі й рідні люди, знайомі, ви, мої учні, які підтримували мене своїми повідомленнями, постійною зацікавленістю, і навіть своїм мовчанням, коли я була не в змозі спілкуватись, не ображаючись відходили в сторону та чекали.

  1. Повідомлення теми уроку

  • І сьогодні на уроці літератури ми будемо опрацьовувати твір, який дасть нам підказку, де ж можна поповнити свої життєві сили. Отож, вашій увазі «Інтермеццо» М.Коцюбинського.

  1. Прийом «Мої очікування»

  • Які ваші очікування від уроку? Запишіть їх на зворотному боці аркуша оцінювання.

  1. Ознайомлення учнів з аркушем оцінювання ( додаток 1).

  2. Актуалізація знань про М.Коцюбинського.

Перегляд презентації та колективна участь у повторенні. Для цього виду роботи я взяла презентацію учениці, творчо переробила її, вилучивши деякі факти з життя М.Коцюбинського. Завдання: встановити пропущені факти.

Оцінювання: якщо учні відповідали на питання хоча б один-два

рази, то в аркуш оцінювання вносять 1 бал.

  1. Ґронування «Ознаки імпресіонізму», «Ознаки новели».

  • Ті, у кого стікери синього та зеленого кольору записують ознаки імпресіонізму, жовтого та помаранчевого - новели.

Оцінювання : якщо записано хоча б одну ознаку - 1 бал.

ІІІ. Осмислення

  1. Вступне слово:

  • Що означає «іntermezzo»? ( Невелика інструментальна п'єса, яку виконують між діями драматичного чи оперного твору)

  • Чи доводилось вам чути такий твір?

  • Прослухайте «Інтермеццо» німецького композитора та піаніста Іоганнеса Брамса. Що ви відчули? ( відеоряд картин природи на фоні музики І.Брамса)

  • Поміркуйте, чому Коцюбинський називає свою новелу саме так?

  1. Постановка мети уроку:

  • Відповіді учнів на питання: «Яку мету можна поставити перед опрацюванням художнього твору?»

  • Уточнення мети вчителем: «Отже, спробуємо з'ясувати імпресіоністичні ознаки новели та відчути красу слова письменника».

  1. Опрацювання історії створення новели:

  • Робота з підручником: сторінка 183: опрацювавши матеріал підручника, повідомте, які факти біографії письменника стали основою твору.

  • Яку присвяту має новела? Про що свідчать така назва та присвята?

  • Хто є дійовими особами? Де відбувається драматична дія? ( у душі героя)

Оцінювання: виставити 1 бал за участь у бесіді.



  1. Робота над змістом новели :

А. Диференційоване завдання:

Учні отримують «Етюдники» ( додаток 2), за якими слід встановити відповідність між словесною замальовкою та образом новели (якщо учень претендує на достатній рівень, максимальна оцінка 9 балів) або назвати, який образ змальовано в уривку (якщо учень претендує на високий рівень, максимальна оцінка 12 балів).

Оцінювання: оцінка індивідуальна та виставляється окремо кожному учню.

Б. Робота в парах:

1 пара (група) - методом ґронування погрупувати образи новели, самостійно обравши критерії .

2 пара (група) - відслідкувати внутрішній стан героя, відтворити його у вигляді ланцюга зв'язних подій, наводячи відповідні цитати з твору.

3 пара (група) - скласти словник образів-символів новели, заповнивши таблицю.

4 пара (група) - дослідити композицію новели, виділивши ключові моменти.

5 пара (група) - довести, що новела побудована на прийомі контрасту, навівши переконливі приклади з твору. З'ясувати, який вид монологу використовується у новелі: зовнішній чи внутрішній? Пояснити свою думку (додаток 3).

Оцінювання: виставити 2 бали за пошуково-дослідницьку роботу.

  1. Прийом «Мозковий штурм»: визначення теми, ідеї, кола проблем, порушених у творі ( із записом у зошити).

Для вчителя

Тема: митець і суспільство

Ідея: обов'язок митця - бути серед людей; тільки серед природи людина почувається щасливою.

Проблематика: - людина та природа

- митець і суспільство

-депресивний стан та душевна рівновага людини

Оцінювання: виставити 1 бал за участь у вправі.

ІІІ. Рефлексія

  1. Надихаючись репродукціями художників-імпресіоністів, спробуйте створити власні літературні імпресіоністичні замальовки на такі теми: «Інтермеццо. Мої враження», «Митець», «Місто», «Сонце», «Душа», «Зозуля», «Жайворонок», «Душевні струни», обравши один із прийомів: п'ятихвилинне есе, синкан, даймонд, фанфік.

Оцінювання: виставити 2 бали всім, хто виконував творчу роботу.

  1. Представлення-захист творчих домашніх міні-проектів, у яких учні мали відтворити власне бачення ідейно-тематичного змісту та образного аналізу новели М.Коцюбинського «Intermezzo» в зорових візіях (колаж, ОСК, малюнок).

Оцінювання: виставити 3 бали за творчу роботу з високим ступенем узагальнення, 2 бали за виконану роботу, яку можна вдосконалити.

ІV. Підсумки уроку, оцінювання:

  • Проведіть самооцінювання діяльності на уроці. Чи задоволені ви собою сьогодні?

  • Методом «Незавершені речення» висловіть свої враження від вивченого:

На цьому уроці я усвідомив …

Тепер я знаю, щоб …, треба…

Якщо бере утома, то…

На початку уроку я…, а в кінці…

Мої очікування….

Джерела відновлення сил - …

Оцінювання: виставити 1 бал за рефлексію власної діяльності.

V. Домашнє завдання:

1. Прочитати повість «Тіні забутих предків», заповнюючи таблицю «Хто? Що? Де? Коли? Чому?».

Додаток 1

Аркуш оцінювання

____________________________

Актуалізація знань з біографії М.Коцюбинського


Ознаки імпресіонізму, новели


Робота в парах


«Мозковий штурм»: тема, ідея, проблематика


Рефлексія (синкан, даймонд, есе, фанфік)


Захист творчої роботи


Самоаналіз






Додаток 2

Етюдник ( 9 балів)

(за новелою М.Коцюбинського «Intermezzo»)


Словесне малювання

Образ

1

«Чистий сангвінік і на все накидається осліп, наче перед червоними очима вічно висить у нього рожевий туман»

А. Людина

2

«Вона виповняла весь двір, таїлась в деревах, залягла по глибоких блакитних просторах. Так було тихо, що мені соромно стало калатання власного серця»

Б. Село

3

«А згори сипле та й сипле... витрушує душу з дзвіночків, струже срібні дошки і свердлить крицю, плаче, голосить і сіє регіт на дрібне сито. Он зірвався один яскравий згук і впав між ниви червоним куколем». Що так описано?

В. Ніч

4

«Ти стаєш мені на дорозі і уважаєш, що маєш на мене право. Ти скрізь. Се ти одягла землю в камінь й залізо, се ти через вікна будинків - тисячі чорних ротів - вічно дихаєш смородом».

Г. Зозуля

5

«Повернутись до нього спиною - крий боже! Яка невдячність! Я дуже щасливий, що стрічаюсь з ним тут, на просторі, де ніхто не затулить його обличчя, і кажу до нього: … я тобі вдячний».

Д. Земля

6

«Я знаю, завтра з ранішнім сонцем влетить до мене в хату твоє жіноче контральто… І зразу дасть мені настрій привіт твій, моя найближча приятелько». Хто вона?

Е. Сон

7

«В городах вона одягнена в камінь й залізо - і недоступна. Тут я став близький до неї».

Є. Струни душі

8

«Воно ледве помітне. Його обняли й здушили зелені руки, що простяглися під самі хати. Воно заплуталось в ниві, як в павутинні мушка».

Ж. Оверко

9

«Він був для мене наче паличка дирижера, що викликає раптом з мертвої тиші цілу хуртовину згуків».

З. Тиша

10

«Вона ставила легкі колони, заплітала сіткою тіней, зсувала й підносила вгору непевні, тремтячі стіни, а коли все се зміцнялось й темніло, склепляла над ними зоряну баню».

І. Пісня жайворонка

11

«Вони ослабли, пошарпані грубими пучками, а тепер натягаються знову. Чуєте? Ось вони бренькнули навіть...»

Ї. Селянин, мужик

12

«А коли приходив той прекрасний брат смерті і брав мене до себе - люди і там чигали на мене». Хто брат?

К. - ?

Відповіді: 1ж, 2з, 3і, 4а, 5к - сонце, 6г, 7д, 8б, 9ї, 10в, 11є, 12е

Етюдник ( 12 балів)


Словесне малювання

Образ

1

«Чистий сангвінік і на все накидається осліп, наче перед червоними очима вічно висить у нього рожевий туман»


2

«Вона виповняла весь двір, таїлась в деревах, залягла по глибоких блакитних просторах. Так було тихо, що мені соромно стало калатання власного серця»


3

«А згори сипле та й сипле... витрушує душу з дзвіночків, струже срібні дошки і свердлить крицю, плаче, голосить і сіє регіт на дрібне сито. Он зірвався один яскравий згук і впав між ниви червоним куколем». Що так описано?


4

«Ти стаєш мені на дорозі і уважаєш, що маєш на мене право. Ти скрізь. Се ти одягла землю в камінь й залізо, се ти через вікна будинків - тисячі чорних ротів - вічно дихаєш смородом».


5

«Повернутись до нього спиною - крий боже! Яка невдячність! Я дуже щасливий, що стрічаюсь з ним тут, на просторі, де ніхто не затулить його обличчя, і кажу до нього: … я тобі вдячний».


6

«Я знаю, завтра з ранішнім сонцем влетить до мене в хату твоє жіноче контральто… І зразу дасть мені настрій привіт твій, моя найближча приятелько». Хто вона?


7

«В городах вона одягнена в камінь й залізо - і недоступна. Тут я став близький до неї».


8

«Воно ледве помітне. Його обняли й здушили зелені руки, що простяглися під самі хати. Воно заплуталось в ниві, як в павутинні мушка».


9

«Він був для мене наче паличка дирижера, що викликає раптом з мертвої тиші цілу хуртовину згуків».


10

«Вона ставила легкі колони, заплітала сіткою тіней, зсувала й підносила вгору непевні, тремтячі стіни, а коли все се зміцнялось й темніло, склепляла над ними зоряну баню».


11

«Вони ослабли, пошарпані грубими пучками, а тепер натягаються знову. Чуєте? Ось вони бренькнули навіть...»


12

«А коли приходив той прекрасний брат смерті і брав мене до себе - люди і там чигали на мене». Хто брат?




Відповіді:

  1. Оверко, 2 - тиша, 3 - пісня жайворонка, 4 - людина, 5 - сонце, 6- зозуля, 7 - земля, 8- село, 9 - мужик, селянин, 10 - ніч, 11 - струни душі, 12 - сон.



Додаток 3

Завдання для роботи пар (груп)

Група 1. Методом ґронування погрупувати образи новели «Intermezzo» М.Коцюбинського,обравши критерії на власний розсуд

ОБРАЗИ новели



Виконавці_________________________________



Група 2. Відслідкувати внутрішній стан героя новели

«Intermezzo» М.Коцюбинського, доповнити цитатами з твору



На початку твору У кінці твору



Виконавці________________________________________

Група 3. Укласти словничок образів-символів новели «Intermezzo» М.Коцюбинського

Образ новели

Короткий опис

Що символізує






Виконавці_________________________________

Група 4. Дослідити композицію новели «Intermezzo» М.Коцюбинського

Елемент композиції

Епізод, який відповідає цьому елементу











Виконавці __________________________________________



Група 5. Що у творі контрастує?

Завдання: довести, що новела «Intermezzo» М.Коцюбинського побудована на контрасті. Пояснити, який монолог - внутрішній чи зовнішній - переважає, навести приклади.

Виконавці_______________________________________________





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал