7


  • Учителю
  • Урок на тему: 'Однорідні члени речення'

Урок на тему: 'Однорідні члени речення'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Тема. Однорідні члени речення Слайд№1

5 клас

Мета: Слайд№2

повторити, закріпити й систематизувати знання про однорідні члени речення,їх види, розділові знаки в реченнях з однорідними членами ;

закріпити вміння визначати однорідні члени речення;

розвивати логічне мислення, усне й писемне мовлення;

збагачувати словниковий запас учнів;

формувати в них естетичний смак.


Тип уроку: урок засвоєння знань

Обладнання: презентація «Полотна Катерини Білокур», підручник, мультимедійна дошка.

Хід уроку

  1. Організаційний момент.

Слово вчителя.

Щоб вам краще працювалось, налаштуйте себе на активну роботу за допомогою аутотренінгу. Прошу повторювати за мною: Слайд№3


  • Я - учень. Я - особистість творча. Я думаю, аналізую. Не боюсь висловлювати свої судження. Помилившись, шукаю істину. Я хочу знати і вміти.

  1. Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя.

  • Щоб дитина зросла доброю, чуйно, уміла оцінити красу навколишнього світу, її повинно оточувати прекрасне, гарне. Такою красою і є квіти, адже це - окраса нашого життя. Вони вражають нас найтоншими пахощами, милують різнобарвними кольорами. Погляньте на нашу квіткову оранжерею. Тут красуються троянди, білі лілеї, півонії, конвалії, червоний мак, айстри, ромашки і багато інших. Вони й будуть супроводжувати нас протягом уроку й дарувати гарний настрій.


Оголошення теми і мети уроку.

Учитель:

Ваше завдання - максимально організувати свою розумову і мовленнєву діяльність на уроці для того, щоб уявно « побачити» велику світлу споруду, в якій дружно живе сім'я однорідних членів речення, суворо дотримуючись законів співжиття, як і люди у суспільстві, як і рослини в природі..

Отже, запишіть тему сьогоднішнього уроку в зошити.


ІІ. Актуалізація опорних знань.

Поговоримо ж про ці закони. Початкові знання про однорідні члени речення ви отримали в початкових класах. Але перш ніж почати згадувати про них, давайте дамо відповіді на такі запитання.

«Мозковий штурм»( питання до учнів) Слайд №4

1.Які головні члени речення ви знаєте?

2.На які питання вони відповідають?

3.Які другорядні члени речення ви знаєте?

4.На які питання вони відповідають?

Слайд№5 і 6


ІІІ. Сприйняття учнями навчального матеріалу.

Перевіримо, що ж вам відомо про однорідні члени речення. Погляньте на речення, які записані на дошці.

Палахкотять золотим сяйвом мальви й жоржини, чорнобривці й маки. Чарують нас ромашки, фіалки й троянди.

-Зробимо синтаксичний розбір речень ( один учень працює біля дошки)

-Назвати слова, що відповідають на одне й те саме питання.

-До якого слова в реченні вони відносяться?

-Якими частинами мови виражені?

-Якими членами речення є ці слова?

-Як ми їх називаємо?

Розгляд таблиці «Однорідні члени речення»

Робота з підручником

( учні читають правило, виконують вправу за підручником усно)

Питання:

-Який же зв'язок існує між однорідними членами речення?

-Схематично цей зв'язок зображується так Слайд № 7

Питання:

-Який же зв'язок існує між однорідними членами в реченнях, що записані на дошці? ( учні визначають, будують схеми)

Пояснювальний диктант.

Записати речення, вказати однорідні члени речення.

Кожна квітка таїть у собі загадковий, таємничий і чарівний світ. Мабуть, жодній квітці не присвячено стільки легенд, поем, віршів, як троянді. ЇЇ садили і в садах, і в маєтках, і на клумбах.

Фізкультхвилинка Слайд №8

Трава низенька-низенька ( всі сідають)

Дерева високі-високі (піднімають руки вгору)

Вітер дерева колише-гойдає (обертаються)

То вліво, то вправо нахиляє ( нахиляються вліво, вправо)

Птахи летять - відлітають ( махають руками)

А учні тихенько за парти сідають.

Слово вчителя.

Квіти надихають не лише письменників, а й художників. А зараз трошки відпочиньте і перегляньте презентацію творчості Катерини Білокур - відомої художниці.

Презентація « Полотна Катерини Білокур»

Гра «Відгадай»

-Прошу вас відгадати загадки і визначити однорідні члени речення, які є в цих загадках.

Слайд №9

На стрункій, високій ніжці

Біля річки на лужку,

У косинці-білосніжці

Стрів я квіточку так.у

Ясним оком жовтуватим

Усміхнулася мені.

Я хотів її зірвати,

А бджола сказала:»Ні!» ( ромашка)

Слайд №10

На просторах поля золотого

Сині зірочки тремтять.

Мов шматочки неба голубого,

Виграють, виблискують, горять. ( волошки)

Слайд №11

Я гордо голову тримаю

І перед вітром не схиляю.

Я жовтий, білий, полум'яний.

В саду я квітну навесні.

Скажи, яке ім'я мені? ( тюльпан)

Слово вчителя.

А чи знаєте ви, що ті тендітні, чарівні, запашні квіти не лише впливають на наше життя, дарують нам красу, а мають цілющі властивості. Вони корисні від болю у горлі, для легенів, при серцевих захворюваннях. Та, на жаль, у нас обмаль часу, ми не можемо зупинятися на їх властивостях. Про це ви дізнаєтесь з уроків біології.

ІV. Закріплення знань.

Робота в групах. Слайд № 12 Правила роботи в групах

У нас будуть працювати чотири групи.

1 і 2 група працюють за картками.


Картка 1


Переписати, вставляючи пропущені букви та розділові знаки. Однорідні члени речення підкреслити. Пояснити вживання розділових знаків.


Квіти пробуджують у нас людяність щирість с…рдечність і доброту. Недаремно народ зв…личив їх у піснях казках і легендах. Греки люблять гіацинти і лілії, а французи болгари іранці шанують троянди.

Японці захоплюються сакурою і хризантемою.

Картка 2

Скласти і записати речення за схемами

1.О. О. О. О

2.ОіО, О і О

3.О, О і О


3і4 група. Скласти розповідь за картиною 4-5 речень, використовуючи однорідні члени речення.( 3 група - картина «Осінь», 4група - картина «Зима»)


(Перевірка виконання індивідуальних завдань)

Слово вчителя.

-Дійсно, без однорідних членів речення мовлення наше не буде емоційним, змістовним. Так і життя наше не буде повноцінним без квітів, які його прикрашають.

Погляньмо ще раз на ці дивовижні створіння, які дарують нам насолоду, додають наснаги. Пообіцяймо, що будемо завжди берегти ці творіння, цей зелений світ, без якого людина не може існувати. Берегти природу означає любити свій край. Природа - вічний супутник нашого життя, і багато таємниць вона може повідати нам. Про це прекрасно сказано у вірша Д.Білоуса «Мова квітів». Послухайте:

Що каже свіжих квітів жмутик?

Про що їх мова не проста?

Верба - одвертість, айстри - смуток,

Лілея біла - чистота.

Конвалія - любов таємна,

Мак - юний цвіт, що не згаса.

Лавр - завжди успіх, слава певна,

А мальва - холодність, краса.

Дзвіночок польовий - то вдячність,

Троянда - то любов свята.

Нарцис - то горда необачність,

Волошка - ніжність, простота.

Саранка - лілія - сміливість,

Півонія - життя багато літ.

Любов минуща - первоцвіт.

Ми любим квіти дарувати,

Й коли настане слушний час -

Все те, що хочемо сказати,

Букетик висловить за нас.

V. Підсумок уроку

Сьогодні ми багато почули нового і цікавого про квіти, а допомагали нам при цьому однорідні члени речення. Тож давайте ще раз пригадаємо.

Інтерактивна технологія «Мікрофон» ( питання до учнів)

-Які члени речення називаються однорідними?

-За допомогою чого з'єднуються між собою однорідні члени речення?

-Якими членами речення можуть виступати однорідні слова?

-Які розділові знаки ставляться між однорідними членами?

-Навіщо потрібні однорідні члени речення в мовленні?


Оголошення і коментування оцінок.


V1. Домашнє завдання. Слайд №13

С.88-89 - правило вивчити; вправа 157 або скласти розповідь про свою улюблену квітку, використовуючи однорідні члени речення.




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал