7


  • Учителю
  • «Способи творення іменників. Не з іменниками».

«Способи творення іменників. Не з іменниками».

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала





Харцизька загальноосвітня школа I- III ступенів

№6

Відкритий урок у 6 класі з української мови

на тему: «Способи творення іменників. Не з іменниками».













Учителя української мови

Шелепко Наталі Володимирівни





















































Тема: Способи творення іменників. Не з іменниками. (Урок з ІКТ)

Мета: дати відомості про основні способи творення іменників, суфікси, які надають значення зменшеності, пестливості або збільшеності, згрубілості. Дати основні відомості вживання Не з іменниками; формувати вміння визначати способи творення іменників та утворювати іменники різними способами; розвивати культуру усного та писемного мовлення; сприяти збагаченню словникового запасу учнів словами, утвореними за допомогою антонімічних суфіксів.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник, комп'ютер, презентація.

Хід уроку

І. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.

Тема сьогоднішнього уроку "Способи творення іменників. НЕ з іменниками". Епіграфом до уроку будуть слова українського поета, збирача фольклорних творів і укладача збірки "Пісні Сумщини" Б.Олійника: "Народ, який називає ворогів "вороженьки", а смерть "смертонькою" - справді безсмертний". До цього епіграфу ми ще повернемося в кінці уроку. Ми спробуємо з'ясувати, яким же способом утворені слова «вороженьки та смертонька». Сьогодні на уроці ми маємо з вами познайомитись з основними способами творення іменників, суфіксами, які надають значення зменшеності, пестливості або збільшеності, згрубілості. Дати основні відомості вживання Не з іменниками.

II. Актуалізація і корекція знань («Мозковий штурм»)

Що називаємо іменником? Над чим працювали минулого разу?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Іменники творяться за допомогою:

суфіксального способу (синок, матінка, дружина, навчання),

префіксального (забудова, приказка, відмова),

суфіксально-префіксального (нашийник, подорожник, приморозок), безсуфіксним (синь, молодь, насип),

складання основ (хлібороб, землетрус, хмарочос),

скорочених основ (продмаг), початкових букв (СБУ).

























ок

ичк

ечк

оньк

еньк

нщ

синок

сестричка

батечко

ластівонька

зозуленька

вовчище

голубок

вербичка

сердечко

калинонька

рученька

ручище

ясенок

водичка

ручечка

зіронька

доріженька

бабище

бережок

пшеничка

сонечко

дібровонька

воленька

головище

Але все ж таки найпродуктивнішим способом творення іменників є суфіксальний спосіб. Зверніть увагу на таблицю, яка відтворює найбільш вживані суфікси при творенні іменників.

Якого відтінку надають ці суфікси словам?



Фізкультхвилинка

Руки на парти, пальці в кулак,

Зробимо вправу ми, дітоньки, так:

Пальці стискаємо і розтискаємо,

Мов пластилін розминаємо.

Будемо вправу з вами кінчати,

Буде тепер нам легше писати.





Вправа 1. Вибіркова робота . Виписати слова та вказати, яким способом вони утворені: аморальний, ароматний, безвиїзний, громовий, відмова.

Не з іменниками

НЕ з іменниками пишеться разом:

· Якщо без НЕ іменник не вживається:, нечупара, нежить

· Якщо до іменника з НЕ можна дібрати синонім: щастя - нещастя (горе), незгода (розбіжність), недовіра (підозра);

· Якщо іменник має префікс НЕДО: : недолік, недогляд

НЕ з іменниками пишеться окремо:

Якщо в реченні є протиставлення: не сум, а радість.

Вправа 2. Перепишіть речення разом або окремо з Не. Поясніть їх написання.

1.Реве - гуде (не) годонька. Собі я бажаю (не)сну, а життя. Плив корабель, роздираючи хвилі,

(не)день, (не) годину.

ІV. Підбиття підсумків уроку.

V. Домашнє завдання

Параграф 20. Вправа 194. Високий рівень. Виписати з творів художньої літератури по 3-4 приклади слів, утворених різними способами.

3



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал