- Учителю
- Урок з теми: 'І. П. Котляревський - зачинатель нової української літератури'
Урок з теми: 'І. П. Котляревський - зачинатель нової української літератури'
Урок української літератури в 9 класі №
Дата:
Тема: Іван Котляревський (1769 - 1838) - зачинатель нової української літератури.
Мета:
-
навчальна: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом І.Котляревського; визначити роль письменника у становленні нової української літератури; дослідити історію написання поеми «Енеїда», порівняти її із «Енеїдою» Вергілія;
-
розвивальна: розвивати в учнів навички роботи з науковими джерелами, історичними фактами, вміння оформлювати свої задуми та підбивати підсумки у вигляді творчих звітів;
-
виховна: виховувати почуття гордості за рідний народ, його історію, культуру, мову, почуття гідності та поваги до мистецьких надбань українського письменника І.П.Котляревського.
Завдання уроку:
-
Пригадати та поглибити знання учнів про І. П. Котляревського за допомогою евристичної бесіди, навчального фільму та лекції вчителя.
-
Розібрати значення таких понять як «зачинатель», «бурлеск», «травестія».
Тип уроку: комбінований.
Вид уроку: урок-практикум.
Методи й прийоми уроку: «дешифрувальник», евристична бесіда, «мікрофон», слово вчителя, лекція, конспектування інформації, перегляд фільму, робота в малих групах, «займи позицію».
Внутрішньопредметні зв'язки: літературознавство, історія розвитку літератури.
Міжпредметні зв'язки: історія, театральне мистецтво.
Обладнання: підручники, проектор, дошка, комп'ютер, підручники, навчальний фільм про І. П. Котляревського, презентація з портретами письменника, фотографіями пам'ятників, присвячених І. П. Котляревському, епіграф до уроку, роздатковий матеріал для рубрики «Дешифрувальник».
Будеш, батьку, панувати,
Поки живуть люди,
Поки сонце з неба сяє,
Тебе не забудуть.
(Т. Шевченко)
Хід уроку.
І. Організаційний момент. (1 хв.)
- Доброго дня, діти. Займіть, будь ласка, свої місця. Я сподіваюсь, що настрій у вас гарний, до уроку ви готові, і активно проявите свої знання з літератури.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів. (7 хв.)
-
Перевірка домашнього завдання. (2 хв.)
- Почнемо урок традиційно: з перевірки ваших домашніх завдань.
А) Які труднощі у вас виникли при виконанні домашнього завдання?
Б) Що було незрозумілим?
В) Хто не зміг впоратися із домашнім завданням? Що стало тому причиною, що не зрозумів, що було складним?
-
Рубрика «Дешифрувальник». (2 хв.)
- Перед вами кілька зашифрованих в клітинках слів. Кожна цифра відповідає порядковому номеру букви з алфавіту. Підставте букви замість цифр та прочитайте закодовану інформацію. (Слайд 1)
15
19
23
16
32
21
7
3
22
33
15
11
14Котляревський
7
18
7
13
6
1Енеїда
18
1
23
1
16
15
1
20
19
16
23
1
3
15
1
Наталка Полтавка
2
24
21
16
7
22
15Бурлеск
23
21
1
3
7
22
23
12
32Травестія
-
Бесіда за питаннями: (2 хв.)
-
Про що вам говорять розшифровані вами слова? (Що ми будемо вивчати творчість І. П. Котляревського)
-
У якому класі ви почали своє знайомство із творчістю Івана Петровича Котляревського? (У 8 класі. Знайомилися з його п'єсою «Наталка Полтавка».)
-
Що основне про його творчу діяльність вам відомо? Ким він став в історії розвитку української літератури? (Іван Петрович Котляревський - це зачинатель нової української літератури, перший, хто став створювати твори: і жартівливі, й більш серйозні - живою народною мовою).
-
Що для вас означає слово «зачинатель»? Як це? І в чому ж тоді різниця з основоположником? (Зачинатель, це той перший, хто закладає фундамент, певні основи. А основоположник - це той, хто вже на фундаменті зводить стіни й дах «будинку», ґрунтовно обробляє матеріал. Вже після основоположника продовжувачі тільки прикрашають цей «будинок» та заповнюють його інтер'єр).
-
Який твір став першим твором нової української літератури? («Енеїда»)
-
Повідомлення теми та мети уроку. (1 хв.)
А) Слово вчителя.
- Отже, сьогодні ми з вами продовжуватимемо знайомство із новою українською літературою і почнемо вивчення цього періоду розвитку української літератури саме з творчості Івана Петровича Котляревського як її зачинателя. (Слайд 2)
Б) Запис учнями до зошитів дати й теми уроку.
ІІІ. Основна частина уроку. (32 хв.)
-
Засвоєння нового матеріалу.
А) Перегляд двох коротких навчальних фільмів про І. Котляревського. (11 хв.)
Слово вчителя.
- Дев'ятий клас, зверніть увагу на екран. Я пропоную зараз переглянути невеликий навчальний ролик про Івана Петровича Котляревського. (перегляд фільму - Слайд 4, 5)
-
Первинне усвідомлення нових знань. Бесіда. (5 хв.)
Слово вчителя.
- Діти, передивившись цей короткий фільм, ми з вами пригадали те, що вже колись чули чи читали про Івана Петровича, і, звісно, почерпнули щось нове для себе. Тож, давайте перевіримо, що саме ви пригадали й що дізналися нового. Дайте, будь ласка, відповіді на наступні запитання.
-
Ким працював І. П. Котляревський протягом свого життя? (Вчителем, чиновником у полтавських канцеляріях, офіцером в російській армії, попечителем будинку для збіднілих дворянських дітей, куратором богадільні, директором Полтавського театру з 1816 року).
-
Що стало причиною його вступу до лав російської армії? (Нещасливе кохання.)
-
В яких війнах він брав участь? (В російсько-турецькій війні, відзначився в битвах під Ізмаїлом та Бендерою, у Вітчизняній війні 1812 року).
-
Скільки років Іван Петрович перебував на службі в армії? (14 років).
-
Про які риси його характеру ви дізналися з навчальних фільмів? (Криштальна чесність, любов до мистецтва, добре розвинене почуття гумору, здібності гумориста, сміливість, розум і гарна освіченість, любов до простого трудящого народу, справедливість).
-
Скажіть, будь ласка, як ви вважаєте, чи допомогли всі ці якості Івану Петровичу зробити вдалу кар'єру чиновника чи офіцера? Чому?
-
Наскільки актуальними чесність, справедливість, любов до народу були для тих посад, які Котляревський обіймав протягом життя?
-
Скільки років писав Іван Петрович свій основний твір «Енеїда»? (Майже 30 років.)
-
Як прозвали Котляревського ще в студентські роки? («Римачем»).
3. Конспектування учнями зі слів учителя найважливіших відомостей про життя та творчість І. Котляревського. (5 хв.)
«Стежками біографії»
-
Місто, де народився письменник - Полтава.
-
Батько Котляревського працював канцеляристом.
-
Соціальний статус Котляревського - дворянин.
-
Перший офіційний вчитель Котляревського - дяк.
-
Місто, де навчався Котляревський в семінарії - Новоросійськ.
-
Поета у семінарії прозвали римачем.
-
Мав військовий чин капітана.
-
Назва закладу, яким керував Котляревський у Полтаві - Будинок виховання дітей бідних дворян.
-
Яким культурним закладом керував поет у Полтаві? ( театр)
-
Військові заслуги Котляревського у війні з Наполеоном: сформував 5 - й козачий полк.
-
З яким російським актором товаришував поет і допоміг викупити його з кріпацтва? ( з Щепкіним )
Бурлеск - комічна поезія, в якій сюжет передається у зниженому, пародійному тоні.
Травестія - перелицьовування, переробка твору.
«Важлива дата»
1769 - рік народження письменника
1798 -- вихід перших трьох частин «Енеїди»
1842 - вихід повної поеми «Енеїда»
1819 -- вихід драми «Наталка Полтавка»
4.