7


  • Учителю
  • Конспект уроку з ураїнської літератури н тему 'В. Самійленко 'Українськаа мова'. (8 клас)

Конспект уроку з ураїнської літератури н тему 'В. Самійленко 'Українськаа мова'. (8 клас)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Конспект уроку з  УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ на тему: В.Самійленко. «Українська мова»Мета: навч.: ознайомити учнів із життям і творчістю письменника, викликати інтерес до них; допомогти усвідомити ідейно-художнє значення твору В.Самійленка про мову; розв.: розвивати навички
предварительный просмотр материала

УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА УРОК № 42 ДАТА:

Тема: В.Самійленко. «Українська мова»

Мета: навч.: ознайомити учнів із життям і творчістю письменника, викликати інтерес до них; допомогти усвідомити ідейно-художнє значення твору В.Самійленка про мову;

розв.: розвивати навички виразного читання ліричних творів, їх аналізу, висловлення власної думки з приводу прочитаного, логічне мислення, навички самостійної підготовки до уроку;

вих.: виховувати почуття пошани до державної мови, духовних надбань народу.

Обладнання: презентація до біографії письменника, сюжетні зошити, «шість капелюхів».

ХІД УРОКУ

  1. ОРГМОМЕНТ

  • Доброго дня, займіть свої місця. На уроці відсутні ті ж самі, що й на попередніх уроках?

  1. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

  1. Вступне слово вчителя

  • Сьогодні ми будемо працювати в сюжетних зошитах. (ДОДАТОК 1) Позначте, будь ласка, настрій, з яким ви прийшли на урок. А тепер трішки поговоримо про мову. Скажіть, чим для вас є мова? (Заповнення «сонечка»)


«Мова - це всі глибинні пласти духовного життя народу, його історична пам´ять, найцінніше надбання віків, мова - це ще й музика, мелодика, фарби буття, сучасна художня, інтелектуальна і мисленнєва діяльність народу.» Олесь Гончар

  • Яка з усіх мов світу є найкращою? Давайте послухаємо наших «гостей»

  1. Діалог підготовлених учнів

- «Good afternoon».Англія - країна великих завойовників і мореплавців, які славу англійської мови рознесли по всьому світі. Англійська мова - мова Шекспіра, Байрона, Діккенса, Ньютона та інших великих літераторів та вчених. Отже англійській мові належить світове майбутнє.

  • «Guten Tag». Ні в якому разі, - гордовито заявив німець. - Німецька мова - це мова двох великих імперій: Великонімеччини та Австрії, які займають більше половини Європи. Це мова філософії, техніки, армії, медицини, мова Шіллера, Гегеля, Канта, Вагнера, Гейне. І тому, безперечно, німецька мова буде мати світове значення.

  • «Вuona giornata». Панове, ви обидва не маєте рації. Італійська мова - це мова сонячної Італії, мова музики, кохання, а про кохання мріє кожен. Мелодійною італійською написані найкращі твори епохи Відродження, твори Данте, Боккаччо, Петрарки, лібретто знаменитих опер Верді, Пуччіні, Доніцетті, Россіні та інших великих італійців. Тому італійській мові належить бути провідною в світі.

  • То чия з цих трьох мов може мати світове значення? Світової мови не може бути. Бо кожен вихваляє рідну мову. Понад три тисячі мов є у світі, але для кожного народу найближча і найдорожча його рідна мова.


  1. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Оголошення теми, визначення мети уроку

  • Сьогодні ми поговоримо про рідну мову Володимира Самійленка, познайомимося з його поезіїю «Українська мова». Запишіть в зошитах тему, визначте мету уроку, чого ви очікуєте.

  1. Слово вчителя.

-З видатнимим українцями, на жаль, часто так бувало, що громадськість святкувала їхні ювілеї, а вони в цей час із родинами ледь не голодували. Так трапилось і з Володимиром Самійленком. Від матеріальної скрути цього письменника рятували в Галичині… але він залишився вірним своєму народові, своїй переслідуваній мові, своєму кумирові - Т.Г.Шевченку. З житєвим шляхом цього письменника нас познайомлять учні творчої групи.

  1. Доповіді учнів (всі учні роблять по ходу записи в зошити)

(ДОДАТОК 2)

  1. Робота з віршем

Ставлення Володимира Івановича до рідної мови найвиразніше відбилося в одному з кращих віршів «Українська мова» (пам'яті Т. Г. Шевченка), що його він написав на самому початку свого літературного шляху. Уважно послухайте вірш, звертаючи увагу на незнайомі, або малозрозумілі слова.

а)читання поезії

б)словникова робота

коштовний вінець - драгоценная оправа

кольористо(розм.) блищить - красочно, переливаясь разными цветами

мислива рука - допитлива, мисляча рука

положила на ню - на неї

відкіля нам сіє - це

в)обмін враженнями

- Яке загальне звучання вірша, його настрій?

г)бесіда

Як і багато його ровесників, Самійленко починав творити російською мовою. І раптом перед ним відкрилася істина: українська мова - це діамант, що лежав на дорозі, припадаючи пилюкою під ногами байдужого люду. І лише один перехожий підняв той камінець, обробив, обточив його і діамант засяяв, заяснів усіма гранями.

- Кому присвячена поезія? Пигадайте твори Шевченка, доведіть справедливість слів про нього з текту вірша: Обробив, обточив дивноий той камінець І уставив його у коштовний вінець. Сталось диво тоді: камінець засіяв І промінням ясним всіх людей здивував.

- Зі скількох смислових частин складається вірш? Охарактеризуйте кожну з них за змістом. Як називається такий художній прийом? (поетичний паралелізм- зображення паралелі - діамант дорогий - народна мова)

- Прочитайте рядки поезії, що підкреслюють віру поета в невмирущість народної мови, її розвиток та процвітання.

д) аналіз тексту

Сучасники Самійленка звернули увагу на мовну красу його творів, а той же Франко склав йому справжній поетичний дифірамб, кажучи так: «...Мова його поезії - се один великий комплімент для будущої національності і літературної мови України, нехибна вказівка, куди мусить іти її розвій...».

- Розглянемо, за допомогою яких же художніх засобів автор створив цей вірш.

- До якого засобу вдається автор, щоб змалювати образ рідної мови як найдорожчий скарб? (до алегоричного образу діаманта, мисливої руки).

- Якими ще словами, схожими за значенням, поет називає рідну мову? (Синоніми: діамант, камінець дорогий, алмаз).

- Знайдіть у вірші порівняння (в народний вінець ввела, як в оправу; вище хмар піднесла, як зорю ясну; засіяла вона, як алмаз дорогий), запишіть їх.

-Знайдіть і запишіть епітети - художні означення,

до слова Вінець коштовний, народний

Проміння ясне

Огонь палючий

Рука мислива

Зоря ясна

Вороги лихі

- Назвіть і запишіть художній засіб, до якого належать словосполучення: камінець здивував,мова сія.

- Як ви розумієте значення фразеологізму положила на ню усі сили свої .

-Яку функцію виконують розглянуті художні засоби, з якою метою автор їх використовує? (емоційне забарвлення, характеристика)

- Часто поети використовують у своїх творах риторичні фігури. Які риторичні фігури вживаються у вірші «Українська мова»? (риторичне окличне речення -наша ж мова сія щогодини ясніш! ; риторичне питання - Відкіля нам сіє?) З якою метою? (посилити увагу читача, виразити сильне почуття)

- Який загальний висновок можна зробити? (Володимир Самійленко у цьому вірші знайшов оригінальний образ, щоб зримо й яскраво показати цінність мови і величезний внесок Тараса Шевченка у її розвиток і розквіт. Кобзар підніс мову на небувалу висоту. Самійленко вірить, що наша мова буде сіяти «щогодини ясніш», що нові покоління все зроблять для того, щоб ясніла вона у високості.Згадуючи про минуле, складаючи шану рідній мові та генію Тараса Шевченка, Володимир Самійленко звертається в своїй поезії до сучасників та до майбутнього покоління з закликом постійно плекати мову).

5. Хвилинка відпочинку для очей.

(уявити блиск діаманту, дорогу, людей…)


  1. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

  1. Творча робота.

- І не тільки на прикладі цієї поезії, а взагалі, можна багато сказати про багатство і можливості української мови. Чи міг би хто написати невелике оповідання, у якому б всі слова починалися з однієї букви? Кожен скаже, що це неможливо англійською, німецькою, та й італійською це неможливо. А ось українською мовою зробити це зовсім просто. Таке оповідання написав львівський юрист Богдан Косів. Він написав оповідання, в якому кожне слово починається на букву «П». Перегляньте текст цього оповідання у своїх зошитах.

(ПЕРШИЙ ПОЦІЛУНОК

Популярному перемишлянському поету Павлу Петровичу Подільчаку прийшло поштою приємне повідомлення:

«Приїздіть, Павле Петровичу, - писав поважний правитель підгорецького повіту Полікарп Пантелеймонович Паскевич, - погостюєте, повеселитесь». Павло Петрович поспішив, прибувши першим поїздом.

Підгорецький палац Паскевичів привітно прийняв приїжджого поета. Потім під'їхали поважні персони - приятелі Паскевичів... Посадили Павла Петровича поряд панночки - премилої Поліни Полікарпівни. Поговорили про погоду перед Петрівкою, політику. Павло Петрович прочитав підібрані пречудові поезії. Потім Поліна Полікарпівна пограла прекрасні полонези, прелюдії. Поспівали, потанцювали падеспан, польку. Прийшла пора - попросили пообідати. Поставили повні підноси пляшок «Портвейну», «Плиски», «Пшеничної», прекрасного пива «Пльзенського». Принесли печених поросят, приправлених перцем півників, пахучі паляниці, печінковий паштет, пухкі пампушки під печеричною підливкою, пироги, підсмажені пляцки. Потім подали пресолодкі пряники, персикове повидло, помаранчі, повні порцелянові полумиски полуниць, порічок.

Почувши приємну повноту, Павло Петрович подумав про панночку. Поліна Полікарпівна попросила прогулятися підгорецьким парком, помилуватись природою, послухати пташині переспіви. Пропозиція повністю підійшла прихмелілому поетові. Походили, погуляли.

Порослий папороттю прадавній парк подарував приємну прохолоду. Повітря п'янило принадними пахощами. Побродивши парком, пара присіла під порослим плющем платаном.

Посиділи, помріяли, позітхали, пошепталися, посміхалися, пригорнулися. Почувся перший поцілунок: прощай парубоче привілля, пора поетові приймакувати, пропало парубоцтво».)- 184 слова

  • Що ви на це скажете? Але й це ще не все. Богдан Косів українською мовою створив не тільки оповідання, а навіть вірш, де всі слова починаються на букву «С». Цей вірш передає стан природи зимою. І цей вірш зачаровує всіх.

  • САМОТНІЙ САД

Сипле, стелить сад самотній

Сірий смуток - срібний сніг, -

Сумно стогне сонний струмінь,

Серце слуха скорбний сміх.

Серед саду страх сіріє,

Сад солодкий спокій снить, -

Сонно сипляться сніжинки,

Струмінь стомлено сичить.

Стихли струни, стихли співи,

Срібні співи серенад, -

Стиха стеляться сніжинки -

Спить самотній сад...

  • Спробуйте і ви відчути себе письмениками, а може й поетами, і написати речення, в якому б усі слова починалися на одну літеру. Намагайтеся зробити так, щоб у реченні було чкомога більше слів.

  1. Складання власного висловлювання «Мова - мій дорогий діамант».

  • Отже, ви переконалися, які можливості містить в собі українська мова, але часто ми просто не помічаємо цього, хоч мова - великий скарб.

  • На основі вашого життєвого досвіду, почутого на уроці, складіть висловлювання «Мова - мій дорогий діамант».


  1. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

  • Урок наш підходить до завершення, і для підбиття підсумків скористаємося методом «6капелюхів». Поки учні будують відповідь, запишіть в зошитах

  1. Чи досягнена мета уроку, мій настрій в кінці.

  1. «Шість капелюхів» (ДОДАТОК 3)

Білий капелюх: інформація

Жовтий капелюх: логічний позитив

Чорний капелюх: критика

Зелений капелюх: креативність

Червоний капелюх: почуття та інтуїція

Синій капелюх: управління процесом

  • У кого настрій не змінився, у кого погіршився ,у кого покращився?

  1. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Написати міні-твір «Мова - мій дорогий діамант»




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал