- Учителю
- Урок 'Види речень за метою висловлювання та інтонацією. Розділові знаки в кінці речення'
Урок 'Види речень за метою висловлювання та інтонацією. Розділові знаки в кінці речення'
Конспект уроку з української мови
Клас: 8
Тема уроку: Види речень за метою висловлювання та інтонацією. Розділові знаки в кінці речення
Мета уроку: - повторити й узагальнити поняття про види речень за метою висловлювання та інтонацією (неокличні та окличні) , зміцнити знання про них, навчити розрізняти види речень за метою висловлювання та інтонацією; - розвивати пунктуаційні уміння й навички, навички самостійної роботи над навчальним матеріалом, усне й писемне мовлення, кмітливість, увагу; - виховувати любов до рідної мови
Методи й прийоми: слово вчителя, евристична бесіда, робота з таблицею, виконання вправ
Тип уроку: урок повторення вивченого в початкових класах, застосування знань, умінь і навичок
Література: Омельчук С. А. Усі уроки української мови у 8 класі. - Харуів : Видавнича група «Основа», 2009. - С. 34-38.
Хід уроку
-
Організація класу
-
Вітання з учнями
-
Створення позитивного настрою
-
Перевірка санітарно-гігієнічних норм
-
Перевірка готовності учнів до уроку
-
Перевірка домашнього завдання (та оцінка учнів)
-
Оголошення теми і мети уроку
Діти, сьогодні на уроці ми з вами продовжимо вивчення теми «Синтаксис» та пригадаємо й узагальнимо основну інформацію про види речень за метою висловлювання й інтонацією, яку ви вже отримували в молодших класах, а також навчимось розрізняти їх та правильно інтонувати і, звичайно ж, самостійно складати різні типи речень.
-
Актуалізація опорних знань
Для того, щоб розпочати урок, хочу почути відповідь на декілька питань. Давайте пригадаємо основні поняття, з якими ми вже познайомилися з вами в ході вивчення теми «Синтаксис».
Вступна бесіда:
-
Що вивчає синтаксис? (є словосполучення і речення)
-
Який розділ пов'язаний із синтаксисом? Що таке пунктуація?
-
(Яку синтаксичну одиницю називають словосполученням?
-
Що таке речення? Які ознаки речення?
-
Які ви знаєте види речень?
-
Як речення поділяються за будовою? За метою висловлювання? За граматичною основою? За наявністю другорядних членів? За наявністю ускладнюючих членів? За наявністю всіх необхідних членів речення?
-
Які розділові знаки ми ставимо в кінці речень? (!.? …)
-
Виклад основного матеріалу
-
Діти, пропоную вам прочитати одне і те ж саме речення в різних варіантах (речення записані на дошці):
Українці завжди любили калину.
Яку рослину любили українці споконвіку?
Не забувайте про калину як символ України!
-
Слово вчителя.
Чи побачили ви різницю у їхній вимові? Дані речення відрізняють способом вимови(інтонацією). Перше можна вжити у розповіді про українське село, друге - це питання в діалозі, третє речення спонукає (закликає) нас до дій. В кінці кожного з цих речень ставимо різні розділові знаки.
Проблемне запитання.
- Виразно, в особах, прочитайте вірш Т.Коломієць. Визначте тему, ідею та художні засоби поезії. Зверніть увагу на розділові знаки в кінці кожного речення. Поясніть, чому саме такі розділові знаки там стоять.
- Чом, вітриську, розходився, хазяйнуєш у саду?
- Це я в місті заблудився і дороги не знайду.
-
А навіщо трусив сливи у некошену траву?!
-
Бо удався нелінивим, без роботи не живу.
-
Ой вітриську, робиш шкоду! Угамуйся хоч на мить!
Краще геть іди з городу, в чистім полі будеш жить.
Слово вчителя: Отже, в українській мові вирізняють такі три типи речень за метою висловлювання: 1) РОЗПОВІДНІ; 2) ПИТАЛЬНІ; 3) СПОНУКАЛЬНІ .
-
Тепер, будь-ласка, заповнить таблицю «Речення за метою висловлювання»
розповідні
питальні
спонукальні
значення
Розділовий знак в кінці речення
Слово вчителя: Залежно від інтонації, речення можуть бути ще й окличними. Вони вимовляються з сильним почуттям радості, болю, здивування, страху, з підвищенням тону наприкінці речення. У кінці окличних речень ставимо знак оклику.
У процесі спілкування люди не просто будують речення, а використовують ці речення у своїй мові для виконання таких мовних дій, як інформування, прохання, порада, питання, наказ, попередження, обіцянка, вираження вдячності і та ін.
-
Закріплення вивченого
Виконання тренувальних вправ
Завдання 1. Діти, ваше завдання - визначити тип речень за метою висловлювання та інтонацією. На роботу вам відводиться 2 хвилини. Після цього часу ми обговоримо результати, які ви отримали.
1. Ви знаєте, як липа шелестить у місячні весняні ночі?
2. Нехай цвіте життя, як пишний сад!
3. Багряний клен стоїть на узліссі і ніби сумує, що надійшов жовтень.
4. Ви знаєте, як сплять старі гаї?
5. Не залишай по собі сміття на природі.
6. Як гарно ми відпочили у лісі біля річки!
7. Як ви могли не погасити вогнище?!
Обговорення результатів (1 - питальне, неокличне, 2 - спонукальне окличне, 3 - розповідне, 4 - питальне неокличне, 5 - спонукальне неокличне, 6 - розповідне окличне, 7 - питальне окличне )
Завдання 2. Спишіть речення. У кінці речення поставте потрібний розділовий знак. Визначте вид речення за метою висловлювання.
Довго висить у небі красуня, милуючи зір( ) А потім поступово починає бліднути ( ) зникає( ) «Куди ж вона подалася( ) Де її схованка( )» - думають як старі, так і малеча( ) А справді, де( )
Знайдіть в тексті й виразно прочитайте окличні речення.
Завдання 3. Складання діалогів (на вибір)
А тепер ваше завдання - скласти діалог на запропоновану тему. Всі теми нашого діалогу стосуються екологічної ситуації у Донбасі. Разом ми отримаємо цілісну картину екологічної ситуації у нашому краї. Тому ця методика називається "Спільний проект". А граматичне завдання для вас - використати в діалозі речення, різні за метою висловлювання та інтонацією.
1. На уроці біології ви вирушили на екскурсію у посадку біля вашої школи, щоб поспостерігати за осінніми деревами. А побачили замість посадки смітник. Ви з друзями не залишилися байдужими.
2. Ви з товаришем берете участь у шкільній радіопередачі "Екологія мого міста" Один із вас - оптиміст, стверджує, що все у нас гаразд, ніяких екологічних проблем не існує, а другий, напороти, занепокоєний станом природи.
Заслуховування діалогів.
-
Завдання 4. Гра «Незакінчене речення»
-
Речення - це слова...
-
Речення виражає...
-
За метою висловлювання речення бувають...
-
За інтонацією речення бувають...
-
Наприкінці розповідного речення ставимо...
-
У кінці питального речення ставимо...
-
У кінці спонукального речення ставимо...
-
Підсумок уроку
Рефлексія : Діти, ви добре попрацювали на сьогоднішньому занятті, а зараз я прошу вас закінчити речення:
«Цей урок навчив мене...»
«На уроці я дізнався про...»
«За метою висловлювання речення поділяються на...»
«Урок мені сподобався/не сподобався, бо...»
Оцінювання учнів (з коментарем) Молодці! За гарну роботу на уроці ви отримуєте такі оцінки.... (учитель проводить оцінювання)
-
Домашнє завдання з коментарем
-
Наш урок закінчено. До побачення.