- Учителю
- Дитинство Лесі Українки. Роль родини у її вихованні. Неповторний світ дитинства у поезіях “Мрії ”
Дитинство Лесі Українки. Роль родини у її вихованні. Неповторний світ дитинства у поезіях “Мрії ”
-
Слайд
Тема уроку: Дитинство Лесі Українки.
Роль родини у її вихованні. Неповторний світ дитинства у поезіях "Мрії ",
Мета уроку: Ознайомити учнів з життєвою долею Лесі Українки (дитинство, роль родини у її вихованні); проаналізувати твір "Мрії "
З'ясувати його ідейно - тематичне спрямування, визначити художні особливості поезії; розвивати уміння і навички виразного читання, грамотно висловлювати думки, спостереження; виховувати почуття пошани, поваги, любові до творчості видатної письменниці; до батьків,родини.
Хід уроку :
І. Організаційний момент.
ІІ. Щоденник настрою
Я до вас прийшла з гарним настроєм. А ви зафіксуйте свій настрій. Візьміть олівчик і зафарбуйте у колонці «Початок уроку» місце тим кольором, який найбільше відповідає вашому настрою на початку уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Бесіда за питаннями:
-
Які видатні українські письменники вам відомі?
-
Що ви вже знаєте про Лесю Українку з початкової школи?
-
Чи можна, на ваш погляд, вважати Лесю Українку видатною постаттю української літератури ?Чому?
-
Який зв'язок можна прослідкувати між Оленою Пчілкою і Лесею Українкою?
-
Чи пам'ятаєте ви визначення - що таке поезія?
Подивіться уважно на дошку і перевірте свої знання за літературним словничком.
(від грецького - роблю, творю) особлива організація художньої мови, яка відзначається ритмом і римою - віршовою формою.
ІV. Мотивація навчальної діяльності школярів.
Діти, з якою метою, на вашу думку, ми вивчаємо творчість видатних письменників?
Так, щоб уявити літературний процес, щоб знати історію української літератури, щоб отримати насолоду від їхньої поезії. Серед таких видатних постатей є Леся Українка.
V. Оголошення теми, мети, завдань уроку.
(на дошці)
ЗНАТИ : цікаві факти з життя Л.Українки, про її дитинство, про мужність та талановитість.
ВМІТИ: пояснити мотив глибокого родинного зв'язку дитини з батьками,висловлювати власні думки після прочитаної поезії.
2 - Слайд Діти, сьогоднішній урок ми присвячуємо чудовій поетесі - Лесі Українці. Неповторному світу дитинства у її поезіях.
3Слайд Мені б хотілося, щоб завдяки матеріалу, який сьогодні почуєте, ви могли скласти цілісне уявлення про Лесю Українку як талановиту людину, митця, громадянина, а також відчули її багатий внутрішній світ. Будемо розвивати уміння і навички виразного читання, грамотно висловлювати свої думки, спостереження; виховувати почуття пошани, поваги, любові до творчості видатної письменниці; до батьків,родини.
Завдання уроку прописані на дошці. Ми повинні з вами ЗНАТИ…..ВМІТИ….,але це мої цілі, а ви визначте свої ціле покладання
(відповіді учнів)
Давайте запишемо дату уроку та його тему.
VІ. Проблемне запитання.
(дошка) Якою я уявляю собі Лесю Українку…
Зверніть увагу на запитання, відповідь на яке ми повинні дати в кінці уроку. Тож будьте уважними і активними.
VІІ. Хід уроку.
Вчитель:
Де б'ється Случ у береги каміння,
Незмінні у мінливості століть,
В старому Новограді на Волині,
Старесенький будиночок стоїть.
Непоказний, низенький, клямки ржаві
Та ми в шанобі знімемо шапки
Він береже нетлінну частку слави,
Що наш народ нестиме навіки.
Цього будиночка привітні стіни.
Домашня тишина його тепла
Була найпершим світлом до дитини,
Що народилась тут, і тут росла,
Русалкою вистрибувала в плесі,
Над Случчю на вінки збирала цвіт
Зросла, назвалась Українка Леся.
І воїном пішла в широкий світ...
Отже, 1871 рік був плідним в історії української літератури. Бо саме він подарував світу Миколу Вороного, Стефаника і Лесю Українку.
4- й слайд Народилася Л.Українка в місті Звягелі на Волині і була другою дитиною в сім"ї Олени Петрівни і Петра Антоновича Косачів. У дитинстві була жвавою і допитливою дівчинкою. У 4 роки добре читала. А в 5 написала досить змістовного листа своєму дядькові М. Драгоманову.
5 -й слайд дідусь, бабуся, тітка, дядько
6 - й слайд Мати - Ольга Петрівна Драгоманова (Олена Пчілка)
Мати - відома письменниця. Займалася вихованням дітей і вела культурно - громадську діяльність.
7 - й слайд Батько - Петро Антонович Косач
Юрист за освітою, був людиною лагідною і правдивою. Коли ще Леся невміла читати, батько навчив її проказувати за ним байки Леоніда Глібова, казки Олександра Пушкіна. Декламувала дівчинка дуже зворушливо.
8 - й слайд Зо всіх шістьох дітей Леся була найбільше подібна до батька і вродою і вдачею. Характер лагідний і безмежно добрий. Обоє були стримані, терплячі та витривалі, з виключною силою волі. Обоє були бездоганно принципові. Не було такої сили яка б могла примусити їх зробити щось , що вони вважали за непорядне, нечесне.
Високо цінували людську гідність у всякої людини, хоч би у найменшої дитини, і завжди поводилися так, щоб не ображати, не принижувати тої гідності.
9- й слайд Олена Пчілка виховала шестеро дітей - два сини і чотири доньки - і ні одного серед них, хто б змарнував своє життя. Всі шестеро стали справжніми громадянами,чесними, корисними для свого суспільства. Недарма ж вона казала, коли ще й не всі діти виросли, що її постійною мрією було перелити в них свою душу й помисли.
10- слайд брати і сестри
11- слайд У дитинстві Леся була особливо дружною з братом Михайлом, який був старший за неї на півтора року. Все життя їх зв'язувала найщиріша дружба.
До тринадцятилітнього віку Лесі вони були нерозлучні: разом розважались, читали й учились. За цю нерозлучність їх жартома називали Мишолосіє. Лесю до 5 років звали Лосею.
12- слайд Зростали діти серед чудової Волинської природи з синіми плесами озер і предковічними сосновими борами. Таємнича природа і багаті фольклорні традиції волинського краю щедро напували багатющу уяву Лесі.
13- слайд з Волині сімя Косачів переїздить до Луцька, а потім до села Колодяжне
14- слайд У Колодяжному, де довгий час проживала родина Косачів, біля їхньої садиби в неділю ввечері часто збиралися дівчата поспівати. Дівчинка непомітно підсяде до гурту і тоненьким голосочком підтягує тужливі пісні. Коли навчилася нотній грамоті, то стала записувати мелодії і тексти почутих пісень.
15- слайд Вітальня в будинку Косачів
Діти, а зараз знайомтеся, до нас завітала маленька Леся. І про себе вона вам також дещо розповість.
Леся Українка:Доброго вам дня, шановні шестикласники!
Щаслива я з того, що маю нагоду завітати до вас на урок, розповісти про себе також послухати вас, поспілкуватися з вами. Адже я не навчалася в такій школі, не було у мене однокласників. Всю освіту я здобувала вдома з мамою, татом, пізніше - батьки наймали вчителів. Доводилося багато працювати і засвоювати матеріал самостійно.
16- слайд Дуже рано виявився хист до віршування.
Гарно вишивала, Любила музику. Пізніше писала: "Мені часом здається, що з мене вийшов би далеко кращий музикант, ніж поет. "
17- слайд Перший вірш У 9 років пише вірш "Надія"
( на появу вірша вплинула тітка Єля (Олена Косач), її було заарештовано за замах у 1879 році на царя Олександра ll ), а з 1884р. друкується у Львівському журналі "Зоря"
18- слайд Поетеса володіла: українською, російською, німецькою, французькою, англійською, італійською, польською, болгарською, грецькою, латинською мовами.
19- слайд Любила музику і грала на фортепіано, виявляла інтерес до малювання. Батько навіть запросив художника з Ковеля, який учив її малювати з натури.
У сім"ї Косачів була хороша традиція вшановувати родинні, літературні і народні свята. Душею цих свят завжди була Леся. Вона була і сценаристом, і режисером, і костюмером.
(Дитина сідає на місце)
Вчитель:
20- слайд На її переконання значно важливішим є внутрішній світ людини, її характер. Характеризуючи власну вдачу, Леся найчастіше використовувала епітети : " маю дуже бродячу натуру ", " моя поетична натура ", " уперта ", була невибаглива до побуту.
21- слайд Одяг Л.Українки
22 - слайд Спогади про зовнішність
Сестра О. Косач-Кривнюк про зовнішність Лесі:
«1879 - Лесі йшов восьмий рік - білява, тендітна;
1882 - 11 років - бліденька, аж зеленкувата, тоненька та довгенька, починає відпускати косу;
1882 - 15 р. - Леся вже заввишки з маму, тільки зовсім тоненька та кволенька.
1897 - 26 років - дуже худа, бліда, страшно втомлюється, ноги попухли внизу;
1899 - 28 років - струнка, з виразом терпіння дама, обличчя якої так сильно оживлене внутрішньою духовністю, що вона виглядає прямо красивою.
23 слайд - Доля розпорядилася так, що наділила Лесю дивовижними здібностями і в той же час примусила виборювати життя в щоденних муках і стражданнях. Вона змагалася з недугою все життя. Часто доводилося їздити на лікування в Крим,на Кавказ.
24 слайд - Прожила Леся Українка всього лише 42 роки. 33 з них плідно працювала на літературній ниві. Померла поетеса в Грузинському містечку Сурамі 1 серпня 1913 року . Поховано її в Києві на Байковому кладовищі .
Здійснилось її пророкування про саму себе:
Як я умру, на світі запалає
Покинутий вогонь моїх пісень
І стримуваний пломінь засіяє,
Вночі запалений, горітиме удень.
Вчитель: А зараз відкрийте підручники на сторінці 64 і прочитайте вступну статтю про Лесю Українку. Можливо, коли ви прочитаєте, вам захочеться поставити маленькій Лесі кілька запитань.
(діти читають статтю в голос)
Вчитель: У кого виникли які запитання…
1-й учень: Лесю, в якому дусі виховували вас батьки. Чи була ваша родина дружньою…
(Так, я зростала у чудових батьків. Моя мама завжди займалася вихованням своїх дітей. Разом з батьком виховували нас в демократичному дусі. Мої батьки не хотіли, щоб ми виросли бундючними панами,що зневажають свій народ, тому прививали нам любов до своєї історії, свого походження, навіть нянькою у нас була звичайна сільська бабуся, яка знала безліч казок. Товаришували ми з простими сільськими дітьми. А щоб краще ми знали життя нашого народу, батьки відправляли нас у глухі села на якісь цікаві події: весілля, колядки та інші обрядові свята. З своїми братами та сестрами ми були дуже дружніми. Не кривдили один одного. Я як одна з старших навчала менших братиків і сестричок грамоті.)
-
й учень: Що тобі найбільше подобалося: віршувати чи займатися музикою…
( взагалі то, займатися музикою…в нашому роду музикантів не було, тому батьки дуже дивувалися звідки у мене цей хист. Цей талант виявився у мене у 5-6 років. Мама купила мені фортепіано. Берегла я його як великий скарб. Коли я захворіла, мені довелося покинути музику. Це було для мене величезним горем. Та музика мені снилася, адже я грала власні композиції!
-
й учень: Ми знаємо що ти любиш віршувати, захоплюєшся музикою, вишиваєш,малюєш, а ще якісь захоплення маєш …
( Як і всі діти я люблю купатися влітку у копанці, грати в квача,гусей, хрещика, люблю ходити на поле і зустрічати череду. А ще дуже люблю садити квіти, готувати грядки, висівати різне зілля і поливати що все буяло зеленню
Вчитель: Лесю, а я попрошу тебе прочитати свій вірш «Мрії»
(дитина читає вірш напам'ять)
Вчитель: Діти,ми з вами прослухали вірш, а тепер давайте спробуємо прочитати його виразно. (читаємо двічі)
Вчитель: Молодці! А скажіть мені , будь ласка, чи полюбляєте ви мріяти..
-Яка ваша мрія… (розглядаємо малюнки на дошці)
-Як ви думаєте, чому поетеса обрала прийом мрій у своєму творі…
-Чим ви поясните те,що героїня твору захоплювалася віком лицарства…
-Яким, на вашу думку, повинен бути лицар - оборонець слабких незахищених…
-Що необхідно для того щоб наші мрії все таки збувалися…
-Чому найбільший розквіт мрій відбувається саме в дитинстві…
-Що, на вашу думку, створює родинний затишок …Що ви відчуваєте у розлуці з рідним домом…
-Чи допомагає родинний зв'язок людині у скрутний час…
-А у Лесі був такий час… Хто її підтримував і допомагав тоді…
-Діти, а хто такі лицарі…
-Як ви розумієте слово сперечник….
-Що таке спис…
-До якої лексики відносяться ці три слова….
25 - слайд
Лицар - (нім. вершник)
1. іст. Західноєвропейський середньовічний феодал. 2. іст. Вільний козак - запорожець. 3. перен. Благородний захисник когось. 4. перен., розм. Вихована, надзвичайно чемна людина.
Сперечник - той, що прагне перемогти. 1. прагнути перемогти, перевершити когось у чомусь. 2. Мати однакові з ким - чим - небудь якості, заслуги.
Спис - холодна зброя у вигляді гострого металевого наконечника на довгому держаку.
26 - слайд "МРІЇ"
Давайте визначимо тему твору…. Ідею… основну думку…
А тепер погляньте на слайд і перепишіть собі в зошит…
Тема: зображення мрій ліричної героїні, роздумів над сенсом життя, за яке необхідно боротися до останньої краплі крові і обов'язково вірити в жадану перемогу.
Ідея: уславлення мужності, героїзму, впевненості, віри в перемогу лицаря, його критика тих, хто пролив "кров не за рідний край".
Основна думка: необхідно вміти боротися з життєвими труднощами навіть тоді, коли це неможливо; чоловік - це віра, сподівання, впевненість у перемозі.
Вчитель: Отже, давайте наші знання закріпимо невеличким тестом…
27 - слайд Тестові завдання до поезії «Мрії»
1.У дитячі роки лірична героїня твору бажала :
А) бути відомою поетесою
Б) надзвичайного, дивного
В) швидше стати дорослою
2.У дитинстві поетеса захоплювалася:
А) грою в шахи
Б) тваринним світом
В) віком лицарства
3.Під час поєдинку двох мужів авторка надавала перевагу:
А) обом чоловікам за їх мужність і відвагу
Б) тому,хто суперника зваливши, промовляв люто: «Здайся!»
В) тому,хто розпростертий, до землі прибитий списом, говорив: «Убий, не здамся!»
4.Поезію «Мрії» Леся Українка написала під час лікування, перебуваючи:
А ) в Єгипті
Б) в Кисловодську
В) Ялті
Вчитель:А тепер перевірте свої знання…
28-слайд Правильна відповідь до поезії за тестом
"Мрії"
1) Б ;
2) В;
3) В;
4) В;
Вчитель: Діти а якби ви були композиторами яку б музику ви написали до цього вірша….
29- слайд
Обдарування (володіла: українською, російською, німецькою, французькою, англійською, італійською, польською, болгарською, грецькою, латинською мовами)
Портрет білява, тендітна; 11 років - бліденька, аж зеленкувата, тоненька та довгенька, починає відпускати косу;
15 р. - Леся вже заввишки з маму, тільки зовсім тоненька та кволенька.
26 років - дуже худа, бліда, страшно втомлюється, ноги попухли внизу;
28 років - струнка, з виразом терпіння дама, обличчя якої так сильно оживлене внутрішньою духовністю, що вона виглядає прямо красивою.
Вдача " маю дуже бродячу натуру ", " моя поетична натура ", " уперта ", була невибаглива до побуту.
Характер. Характер лагідний і безмежно добрий. стримана, терпляча та витривала, з виключною силою волі, принципова, цінувала людську гідність.
Захоплення віршує, захоплюється музикою, вишиває,малює, Як і всі діти любить купатися влітку у копанці, грати в квача,гусей, хрещика, любить ходити на поле і зустрічати череду. А ще дуже любить садити квіти, готувати грядки, висівати різне зілля і поливати щоб все буяло зеленню
Вчитель: Отже, я пропоную підвести підсумки уроку і повернутися до нашого запитання, яке ми ставили на початку уроку:
Якою я собі уявляю Лесю Українку…
Вчитель: А тепер візьмемо олівчики в руки і попрацюємо з нашим щоденником настрою. Зафарбуйте свій настрій у колоночці «Кінець уроку»
Оцінки сьогодні отримують найактивніші учні…
Запишіть домашнє завдання у щоденниках:
Ст.. 66 завдання 9 (усно); вчити вірш «Як дитиною, бувало»
Додаток до уроку