7


  • Учителю
  • Конспект урока. Тема: О. Кобилянська «Земля». Людина і земля. Злочин і кара. Новаторство О. Кобилянської. Поняття про модернізм.

Конспект урока. Тема: О. Кобилянська «Земля». Людина і земля. Злочин і кара. Новаторство О. Кобилянської. Поняття про модернізм.

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

10-А (Б) Українська література Урок №

Тема: О. Кобилянська «Земля». Людина і земля. Злочин і кара. Новаторство О. Кобилянської. Поняття про модернізм.

Мета: Продовжувати вчити визначати тему, проблематику, ідею твору, конфлікт, розкрити суперечливий образ українського села кінця XVIII ст. через образи головних героїв та їх вчинки; визначати роль землі у конфлікті; формування морально-етичних принципів селянства; розкрити новаторство

*

О. Кобилянської в розкритті злочину і кари через психоаналітичну мотивацію дій і вчинків; прищеплювати любов до народної моралі, формувати духовну особистість. Тип уроку: комбінований.

Обладнання:* текст повісті «Земля», портрет О. Кобилянської; прислів'я про землю; інформаційне гроно «земля».

Хід уроку

І. Організаційні моменти

II. Перевірка знань, засвоєних на попередньому уроці. 7. Тести:

  1. Хто назвав О. Кобилянську «пишною трояндою в саду української
    літератури» (М. Старицький)

  2. Перші твори О. Кобилянської написані мовою...(німецькою)

  3. Перший друкований твір О. Кобилянської («Людина»)

  4. О. Кобилянська активно розвивала в українській літературі тему...
    (становище освіченої культурної жінки в суспільстві)

  5. Укажіть головного героя повісті «Земля» (земля)

  6. Розмістіть епізоди повісті відповідно до сюжетної послідовності.

  • Весілля Парасинки й Тодорики

  • Михайла забирають у військо

  • Марія проганяє зі своєї хати Анну

  • Рахіра дізнається, що Анна чекає дитину

  • Сава убиває Михайла 2. Повісті «Земля» викликала в мене почуття... (учні зачитують свої

записи щодо повісті)

Слово вчителя про твір: «... Кожна книга залишає в душі уважного читача слід і життєву науку: так робити добре, а так - не можна, гріх».

III. Повідомлення теми і мети уроку.

  1. На дошці записано прислів'я про землю (коментар учнів).

  2. Повідомлення учня (Олег М.) «Тема землі і людини в світовій
    літературі».

  3. Відгуки сучасників про твір «Земля».

  4. Повідомлення учня про життєву основу та історію написання
    повісті.

  5. Бесіда про роль землі в житті українця (за змістом повісті).

»

  • Яким постає українське село кінця XIX поч. XX ст.?

  • Чи можна засуджувати селян у фанатичному ставленні до

землі?

VI. Робота з текстом повісті «Проблема злочину і кари в повісті О. Кобилянської «Земля»

  • Як ставляться односельці до Івоніки і чому?

  • Як Федорчуки ставляться до синів? У чому помилка?

  • Що змусило Михайла по-іншому глянути на світ?

  • У чому причина гріхопадіння Сави?

  • Як на образі Марійки реалізовано проблему злочину й кари?

  • Чи однакова любов Сави до Рахіри і Михайла до Анни?

  • Прокоментуйте афоризм Т. Сковороди «Любов виникає з любові коли я хочу, щоб мене любили, я сам перший люблю». Підсумок учителем: У повісті домінує християнсько - етична тема злочину і його внутрішніх причин.

Коментар учнями виписаних цитат до образів твору.

V. Психологізм і символізм у творі «Земля»

  • Визначити жанр твору (соціально-психологічна повість, суперечності, що виникають, мають не лише побутовий, а й соціальний характер).

  • Відшукати образи символи у творі (обривається струна і
    замовкає музика, коли Михайло запрошує Анну до танцю;
    смерть улюбленого Михайлового теляти ; кров неживого уже
    Михайла, що з'явилась на подушці, коли вбивця підійшов до
    жертви; падає свічка, що горіла в головах покійного Михайла,
    і гасне біля ніг Сави;

  • образ Івоніки символ багатостраждального Йови; символи природи: ліс, місячне сяйво, земля).

  • З'ясування поняття «Модернізм» за таблицею на дошці.

VI. Рефлексія

  • Чи актуальна проблема злочину й кари та духовного очищення сьогодні, у XXI ст.?

  • Чи є в творі орієнтири, до яких треба прагнути в житті? ^ Які персонажі близькі до вашого ідеалу людини? •^ «Гармонійна людина» - хто з героїв повісті відповідає цій характеристиці?

VII. Підсумок уроку вчителем.

Домашнє завдання: підготуватися до уроку позакласного читання за повістю «Людина».




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал