- Учителю
- Конспект урока для 7 класса на тему 'Сполучник'
Конспект урока для 7 класса на тему 'Сполучник'
Урок у української мови 7 клас
учитель Скиба В. М.
м. Донецьк ДЗОШ №15
Тема. Сполучник як службова частина мови. Сполучники сурядності й підрядності, їх види
Мета: ознайомити учнів з особливостями сполучника як службової частини мови; формувати вміння розпізнавати сполучник у реченнях; дати поняття про будову сполучника, сполучники сурядності та підрядності, збагачувати словниковий запас;
розвивати пам'ять,спостережливість, увагу, творче мислення;
виховувати повагу до влучного слова, наполегливість до навчання, старанність та відчуття гордості за свої знання.
Тип уроку:урок засвоєння нових знань.
Обладнання. таблиці,картки, тестові завдання, технічні засоби (комп'ютерна презентація).
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
1. Привітання;
Доброго дня любі діти! Я рада вас вітати на сьогоднішньому уроці.
2. Бесіда з учнями:
- Який настрій? ( 2-3 учні)
А зараз ви оцініть своє самопочуття «тут і тепер» (настрій, фізичний стан тощо) за допомогою «кольоротесту». Для цього слід помітити квадрат певного кольору, який відображає Ваш стан на початку уроку.
Червоний - активне прагнення до діяльності.
Жовтий - позитивний емоційний стан.
Зелений - спокійний стан.
Синій - прагнення до визнання.
Коричневий - напруга.
Чорний - стан хвилювання.
Білий - важко щось відповісти.
Я гадаю, що ваш настрій стане кращим, бо сьогоднішня робота буде пізнавальною, цікавою та різнобічною.
Сьогодні у нас незвичайний урок,
сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну прекрасну, країну чудову,
Що нас так чекає й збагачує мову.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Знати: лінгвістичні поняття і правила.
Уміти:
-
знаходити в тексті сполучники; -
розрізняти їх за походженням, способом уживання в реченні, за будовою, за значенням; -
будувати речення, використовуючи різні сполучники
-
Евристична бесіда:
- Скажіть на які групи поділяються всі частини мови?
- В чому різниця між самостійними та службовими? ( слайд №2)
- Наведіть приклади самостійних та службових частин ( по 2 приклади)
- Для чого служать службові частини мови? Яка їх роль у реченні, мовленні?
«Хвилинка загадки» - впізнайте частину мови: ( слайд №3)
Погляньте на екран. Я пропоную три запитання. Подумайте, на які з них ви можете дати відповідь, а які викликають трудність?
(слайд № 4)
Що таке сполучник ?
Для чого вживаються сполучники?
На які групи за роллю в мові, за будовою поділяються сполучники?
Відповідь на ці питання ви зможете дати наприкінці уроку.
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку. (слайд№ 5)
Це і буде темою нашого сьогоднішнього дослідження. Ви ознайомитесь із роллю сполучника у мові, дізнаєтесь про будову цих слів, поуправляєтесь розпізнавати сполучники в реченні.
ІV. Опрацювання нового матеріалу та його закріплення:
(слайд №6) Пояснення учителя:
СПОЛУЧНИК ЯК ЧАСТИНА МОВИ
-
Незмінне слово
-
Не виступає в ролі члена речення
-
Лексичного значення не має
-
Уживається для зв'язку однорідних членів, частин складного речення або окремих речень у тексті
(слайд №7)
(слайд №8)
( слайд №9)
( слайд №10)
Завдання:виписати у дві колонки: 1 - сполучники сурядності, 2 - підрядності.
Під лопухом у ямці жук сидів і сам собі тихесенько гудів, що день йому обрид, кругом усі товчуться, що дуже сонечко і гріє, і пече, йому і гаряче, і боляче, і боязко йому, сліпуючи, поткнуться, бо день не на добро, а на лихо зведе... Так недотепний, темний чоловік недолюбляє ясної освіти, бо, як той Жук, до темноти привик.
( перевірка з коментуванням)
( слайд №11)
( слайд №12)
( слайд №13)
Завдання:
Робота з картками, у кожного на парті картка - учні виписують сполучники у зошит, а потім всі колективно перевіряють та коментують.
Перевірка завдання:
( слайд №14)
( слайд №15)
Творче завдання
Завдання . Вправа 480 (самостійно 1,2 реч.)
(робота біля дошки - синтаксичний розбір речення .)
Завдання . Творче завдання.
Складіть есе на тему «Пам'ять предків - іскорка майбутнього», використайте сполучники різні за будовою.
Завдання :
Тестові завдання з теми «Сполучник як службова частина мови»
1.Сполучник це-
а) самостійна частина мови; б) службова частина мови; в) форма дієслова.
2. Сполучник поділяться на групи:
а) за походженням, способом уживання у реченні, будовою,за значенням;
б) за походженням, ступенем порівняння, будовою;
в) за морфологічними ознаками, будовою, формою.
3. У якому рядку правильно вказано морфологічні ознаки сполучника:
а) рід, число, відмінок; б) час, вид, особа; в) незмінне слово.
4. Сполучники за значенням бувають….
а) сурядності й підрядності; б) похідні та непохідні; в) повні й короткі.
5. Яка роль сполучника в реченні?
а) додаток; б) обставина; в) членом речення не буває.
6. У якому рядку всі прості сполучники?
а) а, і, але, щоб, бо; б) проте, де, якби, у, ніби, в)то-то, чи-чи, якби,й, зате.
-
1 б
2 а
3 в
4 а
5 в
6 а
V. Підсумок уроку.
1. Фронтальне опитування:
- З якою темою сьогодні ми познайомились і працювали на уроці?
- Що нового дізнались?
- Наведіть приклади сполучників.
А тепер повертаємось до нашого слайду № 4 і спробуємо дати відповіді:
( Слайд №16)
-
Що таке сполучник?
-
Для чого вживаються сполучники?
-
На які групи за роллю в мові, за будовою поділяються сполучники?
( Коментоване оцінювання учнів. )
-
Рефлексія:
Слово учителя:
Сьогодні на уроці ми вивчали не тільки сполучник, а й досліджували свій настрій . Оцініть своє самопочуття (настрій, фізичний стан тощо) після уроку.
-
Чи змінився у вас настрій на кінець уроку?
Учні викладають свій «настрій» на парту - обравши певний колір.
Червоний - активне прагнення до діяльності.
Жовтий - позитивний емоційний стан.
Зелений - спокійний стан.
Синій - прагнення до визнання.
Коричневий - напруга.
Чорний - стан хвилювання.
Білий - важко щось відповісти.
-
Що було цікавого та корисним сьогодні при знайомстві теми?
-
Чим збагатилися на уроці?
Заключне слово учителя:
І насамкінець хочеться звернутись до вас словами поета:
Любіть природу не як символ
Душі своєї,
Любіть природу не для себе -
Любіть для неї.
Вона - не тільки тема вірша
Або картина -
В ній є висоти незміримі
Й свої глибини.
Любіть природу! І хай вона допоможе вам досягти висот душевної щедрості і глибин народної мудрості, захоплення й щирої любові до рідного слова й щастя власної творчості. Посадімо біля своєї оселі вербу, на щастя, на добро, на любов , на наше безсмертя.
-
Домашнє завдання. ( Слайд № 17)
Повторити конспект, проглянути та вивчити нові поняття та терміни ( слайд №18).