- Учителю
- Конспект урока украинского литературного чтения в 3 классе: Астрид Лингренд 'Про Карлсона, що живе на даху'
Конспект урока украинского литературного чтения в 3 классе: Астрид Лингренд 'Про Карлсона, що живе на даху'
Тема: Сторінками казки Астрід Ліндгрен «Про Карлсона, що живе на даху»
Навчальна мета:
-
розкрити широкий спектр творчої діяльності шведської письменниці
А. Ліндгрен; -
створити сприятливі умови для роботи над змістом, аналізом і засвоєнням прочитаного на основі різноманітності, форм, методів і видів роботи;
-
використовуючи різні види роботи над текстом, удосконалювати навички швидкого, свідомого, правильного, виразного читання;
-
вправляти учнів у виразному читанні діалогів; розкрити характер дій і вчинків дійових осіб; вчити висловлювати думку про прочитане.
Розвивальна мета:
-
розвивати розумові здібності: інтерес до дитячої літератури, казок; допитливість, мовне чуття, уявлення, творчі здібності;
-
розвивати пізнавальні психічні процеси: логічне мислення, уяву, фантазію, пам'ять, мовлення.
Виховна мета:
виховувати любов до дитячої книги, почуття дружби, відданості в дружбі, відчуття сімейних цінностей.
Обладнання: виставка книг А. Ліндгрен, портрет письменниці, плакат з девізом уроку, творчі роботи учнів (малюнки), «чарівна» паличка, ПК, мультимедійний проектор, указка, мікрофон, роздатковий матеріал.
Література:
-
Програми середньої загалоосвітньої школи. 1-4 класи. -К.: Початкова школа, 2006.
-
Савченко О.Я. Читанка. Підручник для 3 кл. Ч.2. - К.: Освіта, 2003.
-
Методика викладання української мови /За ред. Дорошенка С.І. - К.: Вища школа, 1992.
-
Українська мова з методикою навчання в початкових класах. Інтегрований курс. /За ред. А.П.Каніщенко, Г.О.Ткачук. -К.: Промінь, 2003.
-
Інтерактивні уроки в початкові школі /Упоряд. О.Кондратюк. - К.: Шкільний світ, 2007.
-
Нестандартні уроки в початкові школі /Упоряд. О.Кондратюк. - К.: Ред загальнопед. газ., 2005.
-
Фурашов Е. Не шутите с огнём! //Знамя победы, № 27 (9456), 08.04.2009. -С.4.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
1. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
1.1 Віршоване привітання
Ранок! Сонце в небі піднімається!
Наш третій клас із гостями вітається!
Діти: Добрий день!
Ми веселі і кмітливі,
Серйозні і не пустотливі,
Допитливі, цікаві, чемні.
В розмові з старшими приємні.
1.2. Посадка за парти
- Сідайте правильно і зручно.
1.3. Знайомство
- Починаємо перший після канікул урок українського читання. Мені дуже приємно бачити вас натхненних і творчих.
2. Мотивація навчальної діяльності
2.1. Створення емоційного настрою
- Кожного дня ми наче відкриваємо нові, чисті сторінки нашого життя. Що ми на них запишемо, залежить від кожного з нас. У наших силах залишити на чистих аркушах цілий список добрих і красивих вчинків та справ.
Сьогодні нам у цьому допоможе казка.
2.2. Девіз уроку
- Прочитайте девіз уроку:
Головне в житті - не тільки бути задоволеним собою, а ще й приносити користь іншим.
3. Оголошення, представлення теми та очікуваних навчальних результатів
3.1. Оголошення теми
- Без казки не буває дитинства: веселого, доброго, грайливого.
Актуалізація опорних знань
(Слайд 1)
-
Увага на екран. Назвіть героїв відомих вам казок за силуетами.
-
Хто автор цієї казки?
-
Які гарні малюнки ви приготували до казки про Піноккіо! Молодці, дякую вам.
- Сьогодні ми познайомимось з Карлсоном, я впевнена вам сподобається авторська казка «Про Карлсона, що живе на даху».
-
Чи знаєте ви цю казку? Звідки?
-
А для того, щоб назвати автора, попрацюйте у парах з олівцями, виконайте завдання під номером 1. "Будиночком" сигналізуйте про закінчення роботи.
Час - 30 секунд.
(на столах у дітей лежать картки із завданнями для різних варіантів)
Завдання № 1. Закресліть у кожному слові однакові голосні і прочитайте ім'я, прізвище шведської письменниці, автора казки про Карлсона.
О А О С И Т Р О И І Д И Л У І А Н Д А Г У Р У Е Н
_____________________ _______________________
Завдання № 1. Пройдіть чарівною стежинкою і прочитайте ім'я, прізвище видатної шведської письменниці.
Р С Д І Г Е
Л
АД
Т І Н Р
Н
______________________ _____________________
(Індивідуальна допомога, емоційна підтримка для тих, хто потребує)
-
Дуже добре, що ви знайшли правильну відповідь.
-
Хором назвіть автора казки про Карлсона.
(Слайд 2)
- Тож сьогодні ми помандруємо чарівними стежинками-сторінками казки Астрід Ліндгрен «Про Карлсона, що живе на даху».
3.2. Завдання уроку
- Діти, з'ясуємо, чому навчить нас цей урок.
Слайд 3
Цей урок навчить мене:
-
Доносити зміст прочитаного шляхом виразного читання казки.
-
Працювати в парах.
-
Визначати своє ставлення до людей з різними життєвими позиціями.
-
Цінувати дружбу, відданість.
-
Розуміти, яким повинен бути гумор.
-
Міркувати про життєві цінності.
4. Опрацювання уривка казки А. Ліндгрен «Про Карлсона, що живе на даху»
4.1. Відомості про автора (Презентація 4)
- Пропоную переглянути презентацію про автора, яку мені допомогли створити учні-пошуковці. Вони і допоможуть представити її. (перегляд)
- Яка цікава доля у Астрід Ліндгрен… Ви згодні?
- Дійсно, головним для неї все життя було приносити користь і своїй країні, і природі, і дорослим, і дітям.
- А я вдячна Анатолію, Ганні. Вони принесли користь нам всім. Допомогли створити Презентацію. Це пошукова, творча робота, тому я ставлю вам по 11 балів.
4.2. Словникова робота
- Для свідомого читання необхідно пояснити значення слів, які зустрінуться у тексті.
(Слайд 5)
-
Фіранки - маленькі шторки на вікна.
-
Денатурат - технічний спирт.
-
Дзижчання - гудіння з неприємним звуком.
-
Уклякнути - завмерти від несподіванки, здивування.
-
Запобіжний клапан - пристрій, що не допускає аварій.
- Запам'ятайте значення слів, їхню правильну вимову, допоможе вам "Словничок", який є у вас на партах.
4.3. Читання слів
- Підготуйтесь до правильного читання.
- Прочитайте слова пошепки самостійно.
- Читаємо хором разом зі мною.
(Слайд 6)
принишклий
порозліталися
уповільнив
вимальовувалась
Карлсон
Боссе
Сванте Свантес
- Молодці, правильно.
4.4. Вправи на розвиток читацьких навичок. Артикуляційна гімнастика
- Для того, щоб виразно і правильно прочитати слова головних героїв, пропоную наступне завдання. Прочитайте перші речення очима, а потім із здивуванням, як маленький хлопчик.
- А відповідь Карлсона: повільно і самовпевнено.
(Слайд 7)
-
А хто ти такий? Звідки ти взявся?
-
Спокійно, тільки спокійно!
- Добре, я впевнена, що ви виразно, правильно і, головне, емоційно будете читати казку.
4.5 Первинне сприйняття тексту
- Розгорніть підручники на сторінці сто двадцятій.
- Я разом з моїми помічниками прочитаю уривок з казки, але за чарівною паличкою попрошу і вас, діти, читати. І пам'ятайте, з якою інтонацією необхідно читати слова Малюка і Карлсона.
- Приготуйтеся до читання, щоб відповісти на таке питання:
- Чому саме до Малюка прилетів Карлсон? (Слайд 7)
4.6. Аналіз змісту прочитаного
- Чи сподобався вам уривок з казки?
(на екрані Слайд 7)
- Чому саме до Малюка прилетів Карлсон?
- Опишіть зовнішність Карлсона.
-
Особисто мені дуже подобається в Карлсоні його весела вдача, здатність щось вигадувати. Пропоную вам пограти разом зі мною.
фізхвилинка
- Повторюйте рухи та слова веселої "Розминки".
Пальці вперед - 2 р., Весело - весело! (2 р.)
Лікті зігнули,
Спини прогнули,
Груди розправили,
Ноги розставили,
Кнопки натиснули!
- Сподобалось? Які ви стали бадьорі! Сідайте правильно.
4.7. Повторне самостійне читання
- Попрацюйте в парах. Кольору вашого стільця відповідає Завдання під № 2.
- Уважно прочитайте його. (діти читають)
- Кому щось незрозуміло?
- Працюйте дружно, старанно, читайте пошепки, не заважаючи іншим.
Час на виконання - 3 хвилини.
Червоні:
-
Прочитайте уривок з початку до слів: «Так і передай своєму татові!» с.121. Дайте відповідь на питання:
Де познайомилися Малюк і Карлсон? Як Карлсон себе вихваляв?
Сині:
-
Прочитайте уривок від слів на с. 121 «Він миттю схопив пляшку…» до слів на с.123 «Однак Малюк не міг…». Дайте відповідь на питання:
Які правила пожежної безпеки порушив Карлсон, запускаючи парову машину?
Чорні:
-
Прочитайте уривок від слів на с.123 «Однак Малюк не міг…» до кінця. Дайте відповідь на питання:
Як реагували Малюк і Карлсон на вибух машини? Чому?
4.8. Перевірка самостійної роботи учнів у парах
(дзвоник вчителя)
-
Увага! Перевіряємо, як ви виконали завдання.
-
Де познайомилися Малюк і Карлсон?
-
На яке запитання ви ще відповідали? Як Карлсон себе вихваляв? Зачитайте з тексту.
-
Які правила пожежної безпеки порушив Карлсон, запускаючи парову машину?
-
За перші три місяці цього року в місті Шахтарську та районі відбулося 20 пожеж, в яких загинуло десятеро людей. А четверо людей загинуло саме через необережне поводження з вогнем.
-
Крім правил пожежної безпеки, які ще правила безпеки життя порушив Карлсон?
-
Як реагували Малюк і Карлсон на вибух машини? Чому?
-
Ви старанно працювали в парах.
4.9. Міркування над прочитаним
-
Давайте поміркуємо!
-
Як ви думаєте, чи хотів Карлсон образити Малюка?
-
А що для нього було головним у житті? (показ на девіз уроку)
5. Узагальнення і систематизація знань
5.1. Зустріч з казковим героєм
(з'являється Карлсон)
Карлсон: Привіт-привіт! Почекайте, хто тут про мене про Карлсона згадує? Можна присісти скраєчку? (хоче сісти на стіл вчителя).
Вчитель заперечує: Карлсоне, не бешкетуй! Сідай, будь ласка, на почесне місце. (ставить стілець по середині класу)
Карлсон: Спокійно, тільки спокійно! Я найвихованіший у світі чоловік!
Вчитель: Знову ти вихваляєшся! Зараз ми розкажемо, який ти насправді. Допоможе гра «Чарівний стілець».
Назвіть, діти, позитивні риси характеру та поведінки Карлсона.
- Витривалий! - вигукує Карлсон. - Бо я вмію довго літати, високо і швидко!
Вчитель: Не хвали сам себе, нехай люди похвалять тебе!
- Тому, дорогенький наш Карлсоне, послухай порад учнів про ті риси, яких тобі треба позбутися, щоб бути справді найвихованішим та найкращим в усьому.
- Будь ласка, діти, називайте ці риси.
Вчитель: Певні поради можна висловити прислів'ями. Виразно прочитаймо народну мудрість, а ти, Карлсоне, запам'ятовуй!
(Слайд 9)
Коли не тямиш, не берись.
Хто хвалиться, той кається.
Добрий сміх не б'є, не мучить, він на світі жити учить.
Карлсон: Дякую, дякую, я запам'ятаю! Спокійно, тільки спокійно! А чому це все про мене та про мене? Поговорімо про мого найкращого друга Малюка!
(сідає осторонь)
Вчитель: Діти, а як звали хлопчика насправді?
Карлсон: Як ви думаєте, чому його всі називали Малюком?
Вчитель: Ім'я відображає й характер. Яким був Малюк, оберіть потрібні слова з даного списку:
Слайд 10 -11. (портрет Малюка)
Хвалькуватий
Спокійний
Дотепний
Слухняний
Енергійний
Сумний
Чутливий
Нерішучий
Злий
Добрий
Карлсон: Молодці, ви зрозуміли прочитане. Ось який у мене гарний друг. Все, привіт! Я полетів, але обіцяю повернутися на сторінках книги. Читайте про мене! Привіт!
Вчитель: Дякуємо, Карлсоне! Прощавай!
- Скільки ще цікавих пригод, історій про Малюка і Карлсона! Хоча деякі пригоди ви знаєте з мультфільму.
5.2. Перегляд епізоду з м/ф «Про Малюка і Карлсона»
- Наші українські режисери створили мультфільм про Малюка та Карлсона. Подивимося уривок про те, що було після відльоту Карлсона.
- Чому Малюку ніхто не повірив?
(перегляд уривку)
5.3 Узагальнення отриманих знань
- Чому Малюку ніхто не повірив?
- Чи зробив би справжній друг так, як Карлсон, коли залишив Малюка одного відповідати перед батьками за поламану машину?
- Чи хотіли б ви дружити з Карлсоном? Давайте проголосуємо, але незвичайно: не руками, а ногами. Займіть місце під обраною вами відповіддю.
(Діти обирають позицію біля запропонованих табличок: «Я хочу дружити з Карлсоном», «Я не хочу дружити з Карлсоном»)
-
Поясніть свій вибір.
-
Дякую за ваш вибір, я поважаю думку кожного з вас.
-
Діти, а якби ви були шведами, то більшість з вас обрали б іншу позицію. Тому що, як не дивно, шведи не люблять свого Карлсона. Вважають його лінивим, безвідповідальним та пустотливим.
-
Визначити, яким дійсно був Карлсон, ви зможете тільки після того, як прочитаєте всю казку. Сідайте на свої місця.
6. Домашнє завдання
- Домашнє завдання буде таке:
- Виразно читати уривок казки, с.120-124.
(Слайд 12)
- Ви такі творчі, тому пропоную вам
Завдання на вибір: (плакат на дошці)
Червоні сигнали - поділити текст на зачин, основну частину і кінцівку. Переказати їх від імені Малюка.
Сині сигнали - усно відобразити прочитаний уривок в семи кадрах діафільму, визначити зміст кадрів та їх послідовність.
Зелені сигнали - підготувати переказ іншого уривка з казки про Карлсона.
- Подобаються завдання? Цікаві?
- Хто вже обрав завдання, покажіть, будь ласка сигнал!
- Чому ти обрала це завдання? Покладіть сигнали.
- Я впевнена, ви впораєтесь.
- Я залишаю на дошці завдання, щоб ви потім записали їх в щоденник.
7. Підсумок уроку. Рефлексія
- Наш урок добігає кінця. Чому він вас навчив? Свою відповідь починайте зі слів «Цей урок навчив мене…» (гра "Мікрофон").
(Слайд 13)
Цей урок навчив мене:
-
Виразно читати казку.
-
Працювати в парах.
-
Оцінювати поведінку різних людей.
-
Цінувати дружбу, відданість.
-
Розуміти, яким повинен бути гумор.
-
Міркувати про те, що в житті головне.
-
Чому вас ще навчив наш урок?
- Дякую вам, діти, за співпрацю, за ваші власні думки. Дякую вашій учительці за те, що вчить вас читати думаючи, міркувати.
На згадку про цей урок я дарую вам книгу про пригоди Малюка та Карлсона, сподіваюсь ви її обов'язково прочитаєте.
Бажаю вам черпати мудрість з книжок, бо «Хто книги читає, той багато знає».
Бажаю вам вчитися дружити, мати добрих відданих друзів; бути щасливими, здоровими, впевненими в собі.
Та пам'ятайте:
Головне в житті - не тільки бути задоволеним собою, а ще й приносити користь іншим.
Щасти вам! Урок закінчено. До побачення.
9