- Учителю
- Види односкладних речень. Означено-особові речення
Види односкладних речень. Означено-особові речення
Урок №21 укр.мова 8 кл. дата________________
ТЕМА. Види і типи односкладних речень. Означено-особові речення.
МЕТА:
навчальна: познайомити восьмикласників з видами односкладних простих речень; навчити розрізняти односкладні прості речення з головним членом у формі присудка і співзвучні двоскладні речення;
розвивальна: розвивати мислення, пам»ять, спостережливість, уміння правильно використовувати у мовлення називні речення;
виховна: за допомогою мовленнєво - комунікативного матеріалу сприяти вихованню патріотичних почуттів, високих громадянських якостей.
ТИП : урок засвоєння нових знань.
КОНСТРУКТОР УРОКУ
ХІД УРОКУ
І. МОТИВАЦІЙНА ЧАСТИНА.
Мовна розминка. «Синтаксична перезва».
- Утворіть пари так, щоб утворилося прислів'я, яке й буде епіграфом до пізнавальної теми уроку.
-
Підмет А. мила.
-
Присудок Б. земля
-
Означення В. Рідна
-
Додаток Г. і в жмені
ЕПІГРАФ. РІДНА ЗЕМЛЯ І В ЖМЕНІ МИЛА.
Народна творчість
-
Міні - урок ( проводить учень). Генералізація знань.
- Що вивчає синтаксис?
- Яка мовна одиниця називається речення?
- Що становить граматичну основу?
- Дати визначення підмета і присудка.
- Що обов'язково в речення повинен бути підмет і присудок?
- Як називається речення, в якому є обидва головні члени? Якщо лише один?
ІІ. ЦІЛЕВИЗАЧЕННЯ Й ПЛАНУВАННЯ.
-
Читання теми уроку учнем з дошки.
-
Колективне визначення цілей та планування спільної роботи.
-
Самоусвідомлення
- Підкресліть особливо важливі для вас цілі.
ІІІ. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.
-
Актуалізація опорних знань. «Читай - міркуй - роби висновок» ( на текстовому матеріалі.)
- Прочитайте. З'ясуйте стиль і тип мовлення.
- Визначте основну думку висловлювання.
- Скажіть, чи є в тексті односкладні речення. Випишіть їх.
«Що це є Батьківщина?» - раз питалась Оля, а батько радо відповів на це питання: «Знай, батьківщина - це ріка, що серед поля, поза селом, ген, попід лісом, тихо плине. Це в саді нашому дерева, зілля, квіти. Це на ланах пшениця златокоса. Це той, що віє з піль, пахучий, теплий вітер. Це наші всі пісні і молитви щоденні. Це рідна мова - скарб, якого ти не згубиш. Це небо, синє вдень, а серед ночі темне. Це, моя Олю, все, що ти так щиро любиш» ( Б. - І. Антонич).
- Розгляньте таблицю «Типи односкладних речень», дайте відповіді на такі запитання:
-
Чим різняться двоскладні речення від односкладних?
-
На які типи поділяються односкладні речення?
-
Що означає і чим виражається головний член у кожному з односкладних речень?
-
Спостереження над мовним явищем щодо усвідомлення матеріалу.
-
Узагальнююча розповідь учителя - перевірка сприйняття інформації учнями.
-
Синтаксичний розбір речення.
-
Пошукова робота.
- За змістом підручника виписати 5 прикладів означено-особових речень. Довести свою точку зору.
-
Самозаглиблення. Робота в парах
-
читання з позначками теоретичного матеріалу за підручником;
-
Виконання вправи _________________________
-
Етап застосування знань і способів дій.
Індивідуально. Виконання тестового завдання на дошці.
1. Скільки головних членів входить до складу граматичної основи в односкладних речен- нях ?
а) підмет або присудок ;
б) підмет і присудок .
2. Односкладні речення можуть бути :
а) тільки поширені;
б) тільки непоширені;
в) поширені і непоширені.
Відповіді проілюструвати прикладами речень.
3. Односкладні речення з підметом називаються :
а) безособовими;
б) називними;
в) означено-особовими .
4. Підмет в односкладних називних реченнях виражений :
а) іменником у Зн.в.;
б) іменником у всіх відмінках ;
в) іменником у Н.в..
Наведи приклад називного речення.
5. Назви типи односкладних речень :
а) означено-особові, називні;
б) неозначено-особові, безособові, узагальнено-особові;
в) означено-особові, неозначено-особові, узагальнено-особові, безособові, називні.
І V. РЕФЛЕКСИВНО - ОЦІНЮВАЛЬНИЙ ЕТАП.
-
Усна анкета.
-
Що ми робили на уроці?
-
Що нового ви дізналися?
-
Які форми роботи сподобалися?
-
Чи досягли ми поставленої мети?
-
Чи задоволений ти своєю роботою в класі?
-
«Мікрофон». «Незакінчене речення».
- На сьогоднішньому уроці для мене найбільш важливим відкриттям було…
-
Оцінювання.
-
Оголошення і пояснення домашнього завдання ( за бажанням):
-
скласти вірш, використовуючи означено - особові речення.
-
Вправа ________________
-
Картки.