7


  • Учителю
  • Урок по украинской литературе для 7 класса 'Жизнь и творчество А. Чайковского. Повесть 'За сестрой

Урок по украинской литературе для 7 класса 'Жизнь и творчество А. Чайковского. Повесть 'За сестрой

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Розробка уроку української літератури для 7 класу на тему: «Життя і творчість А.Чайковського. Пригодницька повість «За сестрою»» (слайд № 1) вчителя Ближненської загальноосвітньої школи І - ІІІ ступенів Сєрої Тетяни Василівни

Мета уроку: ознайомити учнів з життям і творчістю письменника, історичною основою його повісті «За сестрою»;

розвивати навички роботи з книгою, виразного, вдумливого читання, переказування тексту;

виховувати почуття патріотизму, віри в перемогу добра. (слайд № 2)

Тип уроку: вивчення нового матеріалу (з використанням інформаційно - комунікаційних технологій : мультимедійні слайди )

Обладнання: мультимедійна презентація до уроку, підручник, текст повісті «За сестрою».

Методи і прийоми : робота в групах, метод «Асоціативний кущ», «Сенкан».

Теорія літератури: героїко - романтична повість, історична основа твору.

Очікувані результати:

*знатимуть про А. Чайковського як письменника - гуманіста;

*аналізуватимуть прочитану частину його повісті «За сестрою»;

*усвідомлять роль навчання в житті людини.


Хід уроку

І. Організаційний момент

Вчитель:

Уже дзвінок нам дав сигнал:

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо.

Роботу швидше починаймо.

Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів. Для того, щоб впоратись на уроці з завданнями, будьте старанними і слухняними. Девіз нашого уроку:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно і плідно працювати.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Вчитель: На уроці ми дізнаємося про життя і творчість А. Чайковського, створимо асоціативний кущ «А. Чайковський», ознайомимося з І частиною його героїко - романтичної повісті «За сестрою» , проведемо словникову роботу, роботу в групах , підіб'ємо підсумки уроку у вигляді сенкану.

ІІІ. Сприйняття і засвоєння нового матеріалу

Лекція вчителя. (слайд № 3)

Народився Андрій Якович року в сім'ї дрібного службовця, дрібного шляхтича, в місті , що належало до - , нині . У ранньому віці втратив батьків, тому хлопчика забрала до себе бабуся в село в .

Малий Андрій навчився читати , оскільки українського букваря тоді не було. До початкової школи не ходив, навчався вдома. Іспити за початкову школу здавав приватно. Згодом у - роках навчався в , де прочитав . В гімназійні роки (-) був членом підпільного товариства «Студентська громада». По закінченню гімназії вступив на .

У році став співзасновником «Кружка правників». Почав працювати за невелику зарплату в товаристві .

Війна в Боснії і визнання письменника (слайд № 4). «До сеї пори я ще ногою не був поза Галичиною, а тепер прийшлося мені йти в край далекий, звідки поворот дуже непевний», - такі малооптимістичні рядки постелилися на папір у повісті «Спомини зперед десяти літ», які стосуються кінця січня 1882 року. Цього року Андрія Чайковського, як і тисячі інших українців, мобілізували в австрійську армію і відправили придушувати герцоговинсько-боснійський визвольний рух. Мемуари одержали позитивну оцінку Івана Франка. Власне на тому творі й зав'язалася дружба з Каменярем. Так само прихильно висловився про спомини письменник Осип Маковей, і з того часу, як казав сам автор, «літературний бакциль» засів у його душі, і він уже не переставав писати й до самої смерті не випускав з рук пера.

На службі народу (слайд № 5). З філософського факультету Андрій Чайковський перейшов на того ж Львівського університету. За часів навчання на юриспруденції очолював студентське товариство .

1884 року А. Чайковський склав суддівський іспит і впродовж 1884-1886 років практикував у Самборі , після чого переїхав у м. Бережани Тернопільської області, де у 1890 році відкрив власну адвокатську канцелярію. Ніхто інший так активно, як Андрій Чайковський, не популяризує серед ідеї народовецького просвітянського руху, доказуючи власним прикладом, що рідною мовою треба вести справи в судах та установах.

З'їзд українських письменників у Львові з нагоди 100-річчя виходу в світ , 1898 р. (слайд № 6). На слайді ви бачите учасників з'їзду українських письменників у Львові з нагоди 100-річчя виходу в світ .

Сидять у першому ряду: , Євгенія Ярошинська, , , , , . Стоять у другому ряду: , , , , , , . Стоять у третьому ряду: , , , , , .

Комісар ЗУНР (слайд № 7). Спалах надії на власну державність ознаменував рік 1918-й, коли 1 листопада етнічні мешканці Західної України перебрали владу у свої руки. Ще до того, як його мали офіційно обрати на керівництво самбірським повітом, люди вже цілком довіряли йому. Довкола нього згуртувалися всі верстви населення. У - роках Чайковський став Самбірського повіту і принципово працював на засадах гуманності та справедливості.

Та основна біда закрадалася в близькості фронту, провокаціях та,найголовніше, фаховій некомпетентності владних горе-патріотів. Відголоском подій тієї доби є просякнуті його болем, істинно «Чорні рядки» (1930), де на тлі страшної зневіри лідерів постає свята жертовність простих стрільців.

Прихисток у Коломиї (слайд № 8)

У середині травня 1919 року Коломия була «під румунським постолом». Ангелом-охоронцем родини Чайковських став недавній старшина УСС і зять Володимир Бемко.

Родина Чайковських в історії Коломиї залишила помітний слід. Зокрема, дружина Андрія Чайковського Наталія очолювала товариство «Союз українок». Дочка письменника Марія Ставнича редагувала часописи , «Світ молоді», «Жіноча воля». Журнал «Жіноча доля» видавався під редакцією екс-сенаторки , з якою приятелювали Чайковські. У - роках очолював осередок .

40-літній ювілей

21 грудня 1928 року у Львові відбулись урочистості з нагоди святкування 40-літньої громадсько-політичної й літературної діяльності Андрія Чайковського, а 2 березня наступного року естафету Львова перейняла Коломия.

Творчий шлях (слайд №9)

Друкуватися почав з року. Образи життя знайшли відтворення в його спогадах «Спомини зперед десяти літ» () та «Чорні рядки», виданих у збірнику оповідань «Із судової зали», «Образ гонору» (), «Хто винен?», «Краще смерть, ніж неволя», «Не для всіх весна зеленіє» () і повістях «Олюнька», «В чужім гнізді», «Бразілійський гаразд» (), () та інші.

На пробудження національної свідомості й виховання молоді мала значний вплив проза Чайковського в романтичному стилі про козаччину: «За сестрою» (), «Віддячився» (), «Козацька помста» (), «На уходах» (), (), «До слави» (), «Полковник Михайло Кричевський» (), «Перед зривом» та ін. У цих творах Чайковський ідеалізував Запоріжжя .

Вшанування пам'яті (слайд №10)

року вперше відкрито вшанували роковини А. Чайковського у . Наступного року, з дозволу міськради відбулися вечори пам'яті, а в музеї було розгорнуто виставку меморіальних речей А. Чайковського, які чекали свого часу у фондах.

року у с. Гординя було освячено пам'ятний знак.

року в м. Самборі було відкрито пам'ятник Андрію Чайковському.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

1.Створіть асоціативний кущ «Андрій Чайковський» (приклад) (слайд №11)



Чайковський мужній

чесний вболіває за вітчизну

цілеспрямований патріот

порядний заглиблений у вивчення історії



2.Виразне читання І розділу повісті. (слайд №12)
3.Словникова робота
Миля - одиниця довжини, дорівнює 1,609 км;
хороми - палати, пишні будинки;
поганської - не християнської;
частокіл - паркан із загострених паль;
до тої хвилі - до того часу;
товар - худоба;
штуки - козацькі прийоми;
строї - одяг;
сарана - шкідливі комахи, що з*їдають усю зелень;
акафіст - церковне читання;
лилик - летюча миша;
мізерія - хатнє майно;
увихались - бігали, снували туди - сюди

4.Евристична бесіда (слайд №13)
1. Про який історичний період йде мова у повісті А.Чайковського «За сестрою»?
2.Назвіть представників родини Судаків. Хто з них є вашими ровесниками?
3.Про які козацькі звичаї і традиції ви дізналися з цього розділу?
4.Що ви можете сказати про вдачу головного героя повісті Павлуся?

5. Робота в групах (слайд №14)

І група: розповісти основні біографічні відомості про А. Чайковського.

ІІ група: створити сенкан «Андрій Чайковський»(приклад на слайді № 15)

ІІІ група: скласти сюжетний ланцюжок І розділу повісті.


V. Рефлексія. Оцінювання учнів.

Проблемне питання: про які риси характеру головного героя можемо говорити після ознайомлення з І частиною повісті «За сестрою» ?


VІ. Домашнє завдання (слайд №16)

1.Прочитати ІІ - ІІІ розділи повісті.

2.Вміти переказувати та відповідати на питання.

3. Зробити ілюстрації.

4. Підготувати повідомлення про стосунки українців з татарами у ХVІІ ст.




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал