- Учителю
- Урок української мови на тему 'Звуки [дж], [дз], [дз´]'
Урок української мови на тему 'Звуки [дж], [дз], [дз´]'
Тема: Звуки [дж],[дз],[дз´].
Мета: вчити правильно вимовляти слова із звуками [дж], [дз],[дз´], записувати їх; розвивати фонематичний слух, звукову культуру мовлення, логічне мислення; поширювати словниковий запас; виховувати любов до природи, працьовитість, відповідальність.
Обладнання: малюнки: кукурудза, дзвоник, джерело, бджола; таблиця складів,
ХІД УРОКУ
-
ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
-
Діти! Прошу вас привітатись з гостями, які завітали до нас на урок. Тепер хай сяде краса нашого класу і сила. Приготувалися до праці.
-
Діти, сьогодні у нас незвичайний урок, урок-подорож. Ми будемо подорожувати Країною Незвичайних Звуків. А яких звуків ви дізнаєтесь пізніше. Наша подорож непроста, тому ви повинні бути уважними, старатись і гарно відповідати українською мовою.
ІІ. РОБОТА НАД РОЗВИТКОМ АРТИКУЛЯЦІЙНОГО АПАРАТУ, НАВИЧОК ЧИТАННЯ
-
Ось ми прийшли до воріт нашої Країни. Але що тут? Ворота зачинені і охоронці нас не пустять доки ми не розімнемо наш язичок і не скажемо скоромовку.
-
Вправи на дихання:
Задуй свічку. Короткий спокійний вдих носом, потім пауза (затримати дихання на 1-2 сек.) і довгий безперервний видих через ледве зімкнуті губи з промовлянням «пф», начебто гасячи свічку (дути можна на пальчики).
-
Вправи для розвитку артикуляційного апарату:
А. « Слони на водопої ». Зобразити хобот слона за допомогою витягнутих в трубочку губ. Через трубочку « втягувати воду», прицмокуючи .
Б. Чистимо зуби
Щоб зуби всі були біленькі,
Їх слід почистити гарненько.
«Почистити» язиком верхні зуби, спочатку з внутрішнього, а потім із зовнішнього боку, роблячи повільні рухи вліво-вправо. Потім «почистити» нижні зуби.
Рахунок: 1 - 2.
В. Біг коника.
-
Повторення скоромовок.
- Здається, нас можуть вже пропустити. Справді, ворота відчинились. І ми можемо розпочати нашу подорож. Вона відбувається 18 грудня. Запишіть цю дату собі в зошити. Сядьте рівненько, покладіть правильно зошит.
(Учні записують число, класна робота).
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
- Ось ми крокуємо чарівною стежиною, вона нас привела до струмка . А щоб ми змогли його пройти треба виконати завдання.
Ви бачите зачароване слово? Нам потрібно закреслити «лінощі» і знайти слово яке буде ключовим для нашого уроку.
Лджіменлиокщі (джмелик)
- Отже, діти. Яке слово ми знайшли?
- Так правильно це джмелик.
- Послухайте девіз нашого уроку.
Девіз записаний на дошці.
Девіз уроку
Ми не будем лінуватись
Будем гарно ми навчатись.
І як джмелик працювати,
Щоб усе довкола знати.
- А тепер давайте ми його зачитаємо всі разом.
-З цим завданням ви добре справились, молодці.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Каліграфічна хвилинка
Ми йдемо далі і наша наступна зупинка «Місток каліграфічного письма». Сядьте рівненько, покладіть правильно зошит і спишіть з дошки якнайкраще букви, буквосполучення і слова.
Д д ж дж Джмелик
- Молодці, ви гарно написали. Рушаймо далі!
2. Ознайомлення з новими звуками.
Наша наступна зупинка « Печера звуків ».
а) Виділення звука [дж] у слові джміль.
- Назвіть перший звук у слові «джміль».
б) Артикуляція звуків [дж] [дз], [дз'] (їх слід вимовляти злито).
в) Позначення на письмі.
- На письмі звуки [дж] [дз], [дз'] позначаються двома буками.
в) Звуко-буквений аналіз слова джміль.
Дж м і ль
- - о =
-Чому букв більше? ( Тому що звук [дж] позначається буквосполученням дж. )
-Отже, як правильно позначати на письмі звук [дж]?(Двома буквами д і ж).
Запишіть собі зошити
- Тепе рви можете здогадатись, які незвичайні звуки живуть в нашій Країні. Назвіть їх. Молодці, ви добре працювали. Йдемо далі!
3. Читання складової таблиці.
А тепер ми потрапили на квіткову галявину складів. Щоб її минути, потрібно почитати склади
-
а
о
у
и
і
е
ДЖ
джа
джо
джу
джи
джі
дже
ДЗ
дза
дзо
дзу
дзи
дзі
дзе
(Таблиця на проекторі)
Ви вже навчились читати , то вирушаймо до наступної зупинки.
4. Гра «Впіймай звук».
- Послухайте вірш , запам'ятайте слова зі звуком [дж].
Старий джміль купив жилет,
Джемпер, джинси та жакет.
- Які слова зі звуком [дж] ви запам'ятали?
5. Вивчення правила.
Розривати дж, дз при переносі не можна!!!!
Наприклад: Бджо-ла, хо-джу, за-дзво-нив
6.Гра «З'єднай малюнок і назву».
Наступна зупинка «Ігрова алея».
- Які слова зі звуками [дж] [дз], [дз'] ви знаєте? (Діти називають).
- Погляньте на дошку і допоможіть бджілці з'єднати назву і малюнок. (Слова і малюнки на магнітній дошці)
Кукурудза, дзвоник, дзиґа, джерело, бджола.
7.Робота в зошиті. Письмо по пам'яті.
Прочитайте ще раз ці слова і запишіть їх по пам'яті.
Кукурудза, дзвоник, джерело, бджола.
А тепер складіть речення з одним із слів.
Молодці, галявина лишилася позаду.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.
Місток відпочивайко
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ.
1. Робота з підручником.
Як і всі діти, жителі Країни Незвичайних Звуків теж ходять до школи. І наша зупинка «Лісова школа». Щоб її пройти, потрібно попрацювати з підручником.
- Розгорніть підручник на с. 74. Розгляньте малюнки. Що зображене на малюнку?(Відповіді учнів)
- Давайте прочитаємо вірш і назвемо слова в яких зустрічаються звуки [дж] [дз], [дз'].
-В якому слові є звук [дз´]? (Дзюркотить.)
- Запишіть слова із звуками [дж] [дз], [дз'] в зошит.
2. Напівголосне читання вірша учнями.
3. Робота над виразним читанням вірша «Світла стелиться стежина».
-
Словниково-логічна вправа.
«Ріка творчості»
-Прочитайте слова. Знайдіть закономірність їх розташування у стовпчиках.
-
дзеркало
бджола
дзеркальце
джмелик
бджолиний
(Таблиця на проекторі)
-
Складання вірша учнями
Бджілка летіла,
На квіточку _____,
Медочку набрала,
«Спасибі!» - ________.
VІІ. ПІДСУМОК УРОКУ
Бесіда з учнями.
- Про що ви дізналися на уроці?
- Скількома буквами позначаються звуки [дз], [дз'], [дж]?
-Що вам сподобалося на уроці?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити напам'ять вірш «Світла стелиться стежина».