- Учителю
- О Довженко «Зачарована Десна». Великий і чарівний світ дитинства у «Зачарованій Десні».
О Довженко «Зачарована Десна». Великий і чарівний світ дитинства у «Зачарованій Десні».
Тема:
О Довженко «Зачарована Десна». Великий і чарівний світ дитинства у «Зачарованій Десні».
Мета:
-
Ознайомити з фактами біографії письменника, пов'язаними з написанням повісті;
-
Сприяти виробленню вмінь і навичок аналізувати художній твір та характеризувати образи-персонажі;
-
Відчути естетику твору
-
Виховувати почуття святості родини, здатність бачити красу в усьому, що нас оточує.
Тип уроку: комбінований, інтегрований.
Хід уроку.
-
Мотиваційний момент.
-
Діти, доброго дня. Сьогодні у нас гості, тож привітайтеся і присядьте. На початку уроку проведемо розминку, яка допоможе вам налаштуватись працювати (психолог).
-
Упражнение «Разминка»
Цель: Настроить учащихся на продуктивную работу , снять напряжение, симптомы тревожности.
Ребята, каждый из вас, сидящий в этом классе, индивидуальность. Все вы очень разные со своим типом темперамента, биоритмом, характером. Кто-то напряжен, испытывает волнение и дискомфорт, кто - то более спокоен. Чтобы настроиться на плодотворную работу, проведем небольшую разминку.
Сядьте удобнее, расслабьтесь, закройте глаза. Ощутите себя изнутри, прочувствуйте свое внутреннее состояние и настроение. Вытесните неприятные ощущения, волнение, дискомфорт, напряжение. Почувствуйте, как вас наполняет энергия, вы спокойны, уравновешены. Прислушайтесь к своему дыханию. Попробуйте сосчитать каждый вдох и на счет «5» откройте глаза.
Дитинство - маленька держава пустощів, світ сміху і веселощів, безтурботна пісенька жайворонка на світанку.
Дитинство неможливе:
- без зморщених, перетруджених рук бабусі;
- без маминої посмішки, яка наче сонечко, тепло і світло для відкритої душі дитини;
- без татової прихованої любові, яка іскриться через сяючі добром ласкаві очі.
Все це завжди зігріває душу. Завдяки цьому ти маєш сенс жити, адже є люди, які завжди вислухають і допоможуть.
-
Давайте складемо асоціативних кущ «Дитинство».
-
Оголошення теми.
Сьогодні ми будемо розглядати твір про дитинство, який написав О.Довженко. Тому, діти, розгорніть зошити і запишіть тему уроку:
Я народився і жив для добра і любові.
О Довженко.
-
Давайте дізнаємось, наскільки уважно ви читали цю кіноповість.
Гра «Впізнай героя»
-
«Нічого в світі так я не люблю, як садити що-небудь у землю, щоб проізростало. Коли вилізає саме з землі всяка росиночка, ото мені радість» (мати).
-
«Він був високий і худий, і чоло в нього було високе, а хвилясте довге волосся сиве, а борода біла» (дід Семен).
-
«Вона була малесенька й така прудка, і очі мала такі видющі й гострі, що сховатись од неї не могло ніщо в світі» (баба Маруся).
-
«У малині лежав повержений з небес маленьких янгол і плакав без сліз». (малий Сашко).
-
«Скільки він землі виорав,скільки хліба накосив! Як вправно робив, який був дужий і чистий» (батько Петро Семенович).
(Молодці!)
-
Вірш І. Гончаренка.
Низький уклін чернігівській землі
І Сосниці над тихою Десною.
Він тут з душею мрійною, ясною,
Родивсь і ріс у цім прості селі.
Він тут ходив на зорі світанкові,
Вдихав життя, духмяний запах трав,
Тут щирим серцем, сповненим любові,
Він чари мови рідної вбирав.
-
До слова запрошуємо Довженка-учня, який розповість про творчий задум щодо написання твору.
-
Над повістю працював впродовж 14 років (з 1942-1956)
? Що наштовхнуло Вас до написання кіноповісті?
(Спогади про ту криницю, з якої колись пив воду,про білу привітну хату, про батьків, яких уже нема).
? Розкажіть про річку свого дитинства.
(Нема уже таких річок. Нема ні таємниць на річках, ні спокою. Благословенна будь, моя незаймане дівице Десно, що, згадуючи тебе вже много літ, я завжди добрішав, почував себе невичерпно багатим і щедрим).
? Отже, ваш твір є автобіографічним?
(Так, автобіографічна кінооповідання)
? Сюжет теж доволі не типовий?
(Так, цілісної сюжетної лінії немає, тільки набір епізодів, картин, які зринають в пам'яті. Я розгортав сюжет двопланово:
2й план
Ліричні відступи зрілого майстра.
1й план
Знайомство з малим Сашком, з його дитячими враженнями, радісним захопленням світу.
? А чи є у вашій кіноповісті основний лейтмотив?
(Так звичайно, це гімн людині праці, її духовному багатству і красі, безмежному терпінню).
? Дякуємо вам!
Отже, О Довженко виступає як автор і як герой твору - малий Сашко.
Кіноповість сповнена глибоких роздумів про життя українського села. Вона ніби сплетена з вінка задушевних спогадів.
-
Зараз, діти, попрацюємо з текстом твору.
1 ряд
2 ряд
3 ряд
-
Яку роботу найбільш любила мати?
-
Що успадкував від неї Довженко?
-
Чому Олександр Петрович назвав матір «Скорбна матір - зозуля»?
-
З ким порівнює автор свого дідуся? Чому?
(Сонце, Бог, Добрий дух лугу і риби, любов).
Знайдіть розширений портрет батька. Якими рисами наділяє його автор?
А нашим гостям пропонуємо подивитись кінофільм, який знайомить нас з місцем, де народився і виріс О.П. Довженко.
Давайте пригадаємо бабусю.
? Насправді вона була такою злою?
(Пестливі слова свідчать про те, що злою не була).
Підводимо підсумок.
? То хто ж впливав на формування світогляду Сашка?
(На дошці приклеїти: батько, мати, баба, дід і … (природа)).
Ми розглянули, як формувалася особистість Довженка, а під впливом яких цінностей формується особистість сучасної молоді?
(Корабель життя. (Психолог)).
«Сучасне завжди на дорозі
з минулого в майбутнє!»
«Корабль ценностей»
Человек в жизни, как корабль в бескрайнем море. Кто-то стремится к своей цели и достигает ее, кто-то погибает и теряется в бушующем море жизни. Важно не только достигнуть цели, но и остаться при этом достойным уважения человеком.
Представляю вам корабль жизни современного молодого человека. Подумайте и запишите на листочках, какие именно ценности и качества помогают человеку достичь успеха в жизни. Самые главные из них мы поместим на наш корабль.
Учащиеся записывают ценности и помещают на корабль. Обсуждение.
Именно эти ценности помогают человеку достигнуть поставленных целей и задач и прожить жизнь достойно, оставив о себе добрые воспоминания.
Корабль Жизни
? Чи впливає час на формування людських цінностей?
-
От якось Сашко вирішив творити добрі діла. Коли?
Чому подумав, що грішний?
-
А тепер, діти, ми втілимось у кінорежисерів, будемо творити кіноплівку зачарованого світу Сашка.
? Які, ви вважаєте найяскравішими спогадами Сашка?
Спогади Сашка
-
Повінь (очищення, весняна повінь знесе весь бруд з українського народу. Воскресіння Великдень. Спаситель з батьком).
-
Коні (милосердя)
-
Лев (краса)
-
Собака Пірат (вірність, відданість)
-
Город (буяння рослин, оживали ніби)
-
Картина Страшного Божого суду (страшенно грішити - кара)
Страшенно боявся, що світ «споганіє», «не буде сінокосу, риби». Недосконалість світу мучила Довженка.
Висновок:
Перед нами постав великий, прекрасний і загадковий світ, який буває лише в дитинстві.
Він наповнений - любов'ю
-добротою
-гумором
-людяністю
-родинним теплом.
Із такого світу и черпаємо силу на подальше життя, яке буде дуже непростим. Ви майбутні батьки, маєте зробити все, аби ваші діти вірили в казку, були зігріті любов'ю і добротою, родинним теплом.
Рефлексія (проводить психолог).
Заключение.
Наш урок подходит к концу, вы прекрасно поработали. Оцените, пожалуйста, свое настроение и свою работу по 5 бальной шкале, используя ладошки. Спасибо всем за работу!
Д/з.
Твір «Найяскравіший спогад мого дитинства».