- Учителю
- Розробка уроку. 7 Клас. Правопис прислівників.
Розробка уроку. 7 Клас. Правопис прислівників.
Тема уроку: "Правопис прислівників. Н та нн у прислівниках. Одвічні
духовні цінності"
Мета уроку: вивчити орфограму "Одна буква н і дві букви нн у
прислівниках"; порівняти написання н та нн у
прикметниках, дієприкметниках та прислівниках;
розвивати в учнів уміння зіставляти, проводити
аналогію; закріплювати практичні навички написання
прислівників; підвищувати грамотність та мовленнєву
структуру школярів; виховувати риси духовно багатої
людини
Обладнання уроку: таблиця "Дерево мудрості", вислів Г.Сковороди на
Плакаті, алгоритм "Н і нн у прикметниках та
Дієприкметниках", сигнальні картки "н" і "нн", картки з
індивідуальними завданнями, тестові завдання з теми
"Прислівник", перфокарти, бандура.
Епіграф уроку:
Чистий можеш буть собою,
То нащо тобі броня
І шолом над головою?
...Де ж таке чудове місто - град?
Сам ти град, коли в душі є сад.
Г.Сковорода
Хід уроку
І. Організація класу. Повідомлення теми та завдань уроку
-
Україна має глибокі корені і пишається великими мислителями-вчителями.
Ми відзначили річницю з дня народження талановитого "вчителя життя" Григорія Савича Сковороди, який мандруючи світом, віддавався улюбленій справі - спогляданню внутрішньої духовної природи світу, споконвічних духовних цінностей, а саме : добре серце, почуття вдячності, самовдосконалення, перевага світу духовного над усіма матеріальними спокусами
"Чистий можеш бути собою,
То нащо тобі броня
І шолом над головою?
...Де ж таке чудове місто - град?
Сам ти град, коли в душі є сад.."
-
Так говорив Г.С.Сковорода про одвічні духовні цінності
-
Отож, любі діти, я й запрошую вас помандрувати стежками одвічних духовних цінностей нашого народу до знань про прислівник, зокрема правопису однієї та двох букв н. Ви повинні навчитися правильно писати прислівник, конструювати речення з прислівником, влучно використовувати їх у мовленні.
-
І так вирушаємо...
-
Відкрийте зошити, запишіть число, тему уроку: "Правопис прислівників. Н та нн у прислівниках. Одвічні духовні цінності".
ІІ. Актуалізація опорних знань
-
Робота з алгоритмом.
-
Зверніться до алгоритму. Він допоможе пригадати правила написання однієї та двох букв н у прикметниках, дієприкметниках, бо нам це знадобиться для вивчення написання прислівників з н та нн.
Приголосні нн подвоюються:
1)
При збігу однакових приголосних на межі
Морфем (кореня, суфікса):
Туман - туманний,
Зміна - незмінний;
2)
У наголошених прикметникових суфіксах
-енн (ий), -анн (ий), -янн (ий) в словах на
означення найвищої міри ознаки:
Непримиренний,
Нездоланний, незрівнянний,
Незбагненний;
Приголосний н не подвоюється:
1)
У дієприкметникових суфіксах -ен (ий),-ан
(ий) в ненаголошеній позиції:
Відданий, нездоланний, здійсненний, змушений.
2)
У прикметниках, утворених від іменників за допомогою суфіксів -ан--ян-,-ин-,-їн-:
Водяний, солов'їний,
Глиняний
3)
У суфіксах -ичн (ий),-ічн (ий),-їчн (ий)
Прикметників, похідних від слів іншомовного походження:
Історичний, класичний,
Епічний, героїчний.
-
Дослідження - пошук.
-
Пригадали? А тепер підійдемо до "дерева мудрості", на якому ростуть чарівні плоди кращих рис духовно багатої людини.
Прочитайте "ланцюжком" подані слова: вірний, надійний, чесний, гідний, милосердний, великодушний, благородний, толерантний, лагідний, вихований, старанний, сумлінний.
Лексичне значення якого слова Вам не зрозуміле? (Толерантний - ставлення з повагою до будь-якої людини, незалежно від її рис характеру, національності, віросповідання.)
-
Все це слова якої частини мови? А нам треба утворити прислівники. Дайте визначення прислівника, назвіть його граматичні ознаки.
(Незмінна самостійна частина мови, що виражає ознаку дії, ознаку іншої ознаки, ознаку предмета: жити щасливо, дуже добрий, сад восени. У реченні прислівник виступає найчастіше обставиною.)
-
Запишіть пари слів (прикметник - прислівник) за варіантами:
І варіант - прикметники на жовтих яблуках;
ІІ варіант - на червоних.
-
Для зразка запишіть перше і останнє слово кожного варіанту біля дошки. Зверніть увагу на кількість н у прикметниках і прислівниках. (В прислівниках стільки н, скільки і в прикметниках, від яких прислівники утворено.)
-
А скільки букв н в тих прислівниках, які ви утворили самостійно?
ІІІ. Засвоєння матеріалу
-
Дослідження - розпізнання. Робота з підручником.
-
Звірте власні висновки з правилом у підручнику на ст. 91. Є таке, на що ми не звернули увагу?
Словникова робота. Запам'ятайте написання таких слів: спросоння, попідвіконню, попідтинню, зрання. Запишіть їх по пам'яті.
-
Пояснююче письмо.
-
Запишіть речення, обґрунтовуючи написання н і нн у прислівниках, поясніть розділові знаки.
Гідність вимагає доброти, великодушності, не жити обмежено, егоїстично, а постійно знаходити радість у допомозі іншим.
Духовно багата людина толерантно ставиться до всіх, не зважаючи на їхні риси характеру, національність, віросповідання.
-
Орфографічна розминка за допомогою сигнальних карток "н" та "нн".
-
Ви втомилися? Мені здається, що вже час перепочити. Коментуємо за допомогою сигнальних карток "н" та "нн" вивчену орфограму.
Стара..о, доступ..о, над звичай..о, радіс..о, гости..о, невпи..о, сердег..о, розум..о, зра..о, заслуже..о, нерівня..о, лагід..о.
-
Творче конструювання.
-
Які слова влучно характеризують національні риси українського народу? Зі словами гостинно, сердечно складіть по одному реченню (варіат.) і запишіть.
Домашнє завдання:
-
А вдома спробуйте підібрати речення або тексти, прислів'я, приказки, вислови відомих людей про одвічні духовні цінності. А може хтось складе і віршик, можливо - підбере ілюстрації про одвічні духовні цінності. Хто не матиме змоги цього зробити, то виконайте вправу 262 або вправу 260 на ст. 93 підручника.
-
Індивідуальна різнорівнева робота з учнями.
-
Вправа 259 на ст. 92 підручника: замість поданих слів і словосполучень запишіть відповідні їм за значенням прислівники з орфограмою н та нн, користуючись словами з довідки на дошці.
-
Без хвилювання - спокійно,
Більш ніж звичайно - перебільшено,
Не зовсім прокинувшись - спросоння,
З певним наміром - намірено,
Весь час без зупинки - без зупинно,
Попід тином - попідтинню,
Зненацька - несподівано,
Не разом - роз'єднано,
Не маючи впевненості - невпевнено,
Без вини - безвинно.
-
Робота за картками (для учнів з низьким та середнім рівнем засвоєння знань)
Картка № 1
Запишіть слова вставляючи в подані прислівники н або нн.
На відмі...о, неви...о, не вимов...о, непевне...о, не поруш....о, позмі...о,
Перед час...о, стара...о, надсиль...о, недореч...о, принагід...о.
Картка № 2
До поданих прикметників доберіть утворені від них прислівники, запишіть їх
Безмежний - .....................;
Життєрадісний - .......................;
Нездоланний - ..........................;
Далекоглядний - .....................;
Широченний - .......................;
Стурбований - ..........................;
Сильний - .........................;
Повільний - .........................;
Радісний - .......................;
Смачний - .......................;
Зоряний - ....................... .
-
Тестові завдання з теми "Прислівник" за варіантами. Заповнення перфокарт.
-
Перевіримо як ви засвоїли орфограму "Одна та дві букви н у прислівниках".
-
Творче завдання.
- Прослухайте рядки з українських пісень у виконанні бандуристки Н.А.Стернад. Запишіть прислівники з орфограмою н та нн. Поясніть написання.
(Тим часом вчитель перевіряє тестові завдання.)
ІV. Оцінювання знань учнів
V. Підсумок уроку
-
Яку орфограму Ви сьогодні вивчили? Сформулюйте правило, наведіть приклади.
-
Народна педагогіка стверджує: "Дивись не забудь: людиною будь!"
Ідеал людини громадянина суверенної України традиційно втілює в собі м'якість і ніжність вдачі, пісенність, мужність, доброту й милосердя, стійкість і незламність духу, вірність заповітам батьків. То ж, любі діти, "чиніть так, щоб батьку-матері не було соромно від людей".
Життя занадто швидкоплинне, щоб витрачати його марно. Треба поспішати творити добро.
Ти знаєш, що ти - людина?
Ти знаєш про це чи ні?
Усмішка твоя - єдина,
...Очі твої - одні.
...Сьогодні усе для тебе -
Озера, гаї, степи.
І жити спішити треба -
...Гляди ж не проспи!
В.Симоненко
І на згадку про нашу незвичайну зустріч-мандрівку дарую вам з "дерева мудрості" чарівні повчальні яблучка.