- Учителю
- Тема: Частини мови. Способи їх розпізнання, правопис.Іменник.Прикметник.
Тема: Частини мови. Способи їх розпізнання, правопис.Іменник.Прикметник.
Тема: Частини мови. Способи їх розпізнання, правопис.Іменник.Прикметник.
Мета: повторити та узагальнити вивчене про частини мови, формувати вміння розпізнавати в реченнях вивчені частини мови, розрізняти самостійні та службові частини мови; формувати вміння бачити, відчувати й цінувати красу природи; розвивати увагу та спостережливість, культуру усного й писемного мовлення.
Тип уроку: комбінований урок (повторення вивченого; систематизація та узагальнення вивченого).
Обладнання: підручник.
Хід уроку
І. Повідомлення теми і мети уроку.
ІІ. Аналіз матеріалу з метою повторення і систематизації знань
* Робота з підручником.
Опрацювання таблиці «Відомості про частини мови» ( на форзаці)
* Робота біля дошки.
Записати речення. З'ясувати, до яких частин мови належать ужиті в реченнях слова. Які частини мови є самостійними, які службовими? У чому полягає відмінність між самостійними та службовими частинами мови?
Щедрий місяць вересень у віночку з вересу. Все добро, що в нього є, він щедро людям роздає. (Н.Забіла.) Йде панна Осінь золотава з маленьким келихом вогню. (І.Драч.) Журавлі курличуть: «Летимо у вирій!» Пропливає осінь на хмарині сірій. (Б.Чалий.)
Робота з підручником впр. 9
ІІІ. Виконання вправ на застосування узагальнених правил.
* Робота з підручником. Письмове виконання вправи 14 (усно),17 (письмово).
-
Попереджувальний диктант.
Визначити частини мови, вказати серед них самостійні та службові. У двох останніх реченнях підкреслити члени речення.
Як вересніє, то дощик сіє. Земля смутніє, коли листя жовтіє. Осінь усьому рахунок веде. У листопаді зима з осінню бореться. (Народна творчість.)
* Подумайте і складіть невеличку розповідь, використовуючи малюнок</</u>.
* З'ясувати, якими частинами мови є подані слова. Визначити частини мови самостійні та службові П'ять-шість слів (за власним вибором) увести до самостійно складених речень.
Дерево, вбрання, одягатися, золотий, усміхатися, сонце, не гріти, захмаритися, небо, між, хмара, сумно, воно, світити, але.
* Робота з підручником. Виконання вправи 18
ІV. Підбиття підсумків уроку.
* Навчальний диктант. У перших двох реченнях визначити частини мови
Сьогодні в лісі справжній жовтневий листопад. Клени обсипаються від найменшого подиху вітерця. Гаснуть осінні барви. На листі з'являються брудні плями. Деякі листки скручуються в трубочку. Коли розгорнути такий листок, всередині в ньому тремтить кришталева росинка.
V. Домашнє завдання