- Учителю
- Урок зі світової літератури в 7 класі за творчістю Г. Белля №2
Урок зі світової літератури в 7 класі за творчістю Г. Белля №2
Цикл уроків з творчості Генріха Белля.
2 урок.
Урок-дослідження в 7 класі (світова література)
Психологічне переосмислення людського життя головним героєм в оповіданні Г.Белля «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…»
Мета:
навчальна: продовжити знайомство учнів з твором Г. Белля;здійснити проблемний аналіз оповідання; дослідити, як війна калічить тіла й нівечить душі молодого покоління, яке стало жертвою антигуманної ідеології нацистського режиму;
розвивальна: розвивати вміння використовувати деталь під час аналізу твору;уміння аргументувати свою думку;
виховна: виховувати почуття милосердя до оточуючих, любов до життя.
Обладнання:
1)Мультимедійна презентація.
2)Портрет Г.Белля.
3)Виставка книг: А.Камю «Чума», М.Шолохов «Доля людини»,К.Симонов «Живі і мертві», О. Твардовський «Василь Тьоркін».
4)Ілюстрації до твору.
5)Музичне оформлення.
Тип уроку: урок поглибленої роботи над текстом.
Хід уроку
1.Організаційний момент.
2.Актуалізація опорних знань.Перевірка домашнього завдання.На цьому уроці ми простежимо, як переосмислюється сутність людського життя головним героєм.
Слово вчителя.Проведемо дослідження кольорової гами твору.
-
Які кольори і для чого використовуються? (чорний- криві гачки для одягу, у чорній рамі «Медея», хмари диму на небі; зелений- стіни коридору; червоний- заграва пожежі на небі; рожевий- стіна в залі малювання; найбільше жовтого- стіни, жовті копії Цезаря, Цицерона, Марка Аврелія, темно- жовтий слід хреста.
-
Які кольори можна назвати кольорами війни, чому? (чорний- смерть, червоний- кров).
-
Який колір переважає і чому? (Жовтий- це колір хвороби, він недалеко від коричневого. А ми з'ясували, що фашистів називали «коричневою чумою»).
-
Чи завжди червоний і жовтий мають таку символізацію? ( Ні, вони можуть символізувати зовсім протилежні поняття- золоту пшеницю, сонце і кохання, усе залежить від змісту твору).
3.Сприйняття нових знань.
Робота над змістом твору.
1)Питання до учнів.
-Чи не здається вам дивним, що герой згадує так багато деталей, але не впізнає місця, де провчився 8 років і яке залишив лише 3 місяці тому?(Здається, але це не втрата памяті. Це шок, потрясіння. Важливо те, що серце героя мовчить).
-А ви пам'ятаєте фразу «Найголовнішого очима не побачиш». Звідки вона?( Антуан де Сент- Екзюпері «Маленький принц»).
- То чому серце героя мовчало? ( Школа у творі не була частиною духовного життя героя, вона не впливала на серце. Система навчання й виховання була ненависною. Усе було направлено на формування «справжнього німця» ,який має панувати над іншими народами.
2)Метод «Цілепокладання».Слово вчителя.
На нашому уроці ми продовжимо роботу над оповіданням Г.Белля.Як ви думаєте, над якими питаннями ми будемо працювати сьогодні?(Учні формулюють мету уроку).
Отже, на цьому уроці ми простежимо, як переосмислюється сутність людського життя головним героєм.Запишіть число й тему уроку в зошит.
3)Питання до учнів.
А які у вас думки про школу? Чи можете ви уявити, що людина, провчившись 8 років у ній, відмовляється її впізнавати? (Наша школа- це не тільки місце, де ми отримуємо знання, тут ми вчимося дружити, мріяти, вона довгі роки залишається нашою другою домівкою, вона пов'язана з найкращими дитячими спогадами).
4) Учитель.
Отже, герой сприймав школу з висоти пережитих страждань як музей міста мертвих, як світ чужий, ворожий йому, а відтак- невпізнанний. Але цей світ був ворожий і до війни, і тому хлопець весь час утікав до сторожа Біргелера, у маленьку комірчину, де почувався захищеним. Тобто в ньому жило відчуття, що від нацистської дійсності треба ховатися.
5) Роль обірваної цитати.
Питання до класу.
-
Що для героя стало остаточним доказом, що він у своїй школі? (Дошка з його написом у залі малювання «Подорожній…»
-
Чому цитата обірвана? (Йому не вистачило дошки, бо він узяв завеликі літери).
-
Яка символічна роль обірваної цитати й назви твору?( вона схожа на обірване, скалічене життя людини).
-
Настав час з'ясувати значення ключової фрази в тексті. Якого походження незакінчена цитата в назві оповідання?
Повідомлення істориків. « Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…» - це початок двовірша про битву спартанських воїнів під Фермопілами, написаного давньогрецьким поетом Симонідом Кеосським (5 ст. до н.е.) 300 спартанців, очолювані царем Леонідом, загинули 480 р. до Р.Х., захищаючи Батьківщину від численної армії персів. « Подорожній, коли ти прийдеш у Спарту, повідай там, що ти бачив. Тут ми всі полягли,бо так звелів нам закон» ,- ці рядки були добре відомі в Німеччині завдяки перекладу Фрідріха Шиллера.
Учитель. Німецька імперія ототожнювала себе з гармонійно організованою Спартою (це підтверджує античний реквізит у гімназії). А що ви знаєте про спартанців? (Про мужність і витримку спартанців складали легенди. Воїни- патріоти демонстрували не тільки фізичну загартованість, а й високий рівень духовності. Вони щомиті були готові стати на захист рідної землі).
Учитель. Німеччина ж, сповідуючи теорію расизму й культ насильства, готувала у своїх школах не захисників- патріотів, а солдатів- завойовників, грабіжників, « гарматне м'ясо», щоб здійснити свої антигуманні наміри й заволодіти світом.
Недописана на дошці фраза як символ легендарної героїки Спарти не стосувалася системи виховання в тогочасній Німеччині, а навпаки протистояла їй. Фашисти по- фарисейськи прагнули ототожнити себе зі спартанцями, вбиваючи в голови молоді думки про справедливі війни й героїчну смерть.
-Фізкульт.хвилинка.
Працювати перестали
І тепер всі дружно встали.
Будемо відпочивати,
Нумо, вправу починати!
Руки вгору, руки вниз
І легесенько пригнись.
Покрутились, повертілись,
На хвилинку зупинились.
Пострибали, пострибали,
Раз - присіли, другий - встали.
Всі за парти посідали
6)Робота з паспортом твору.
-
Як ви думаєте, до якої складової сюжету можна віднести епізод твору, де зустрічається ця незакінчена фраза? (кульмінація).
7)Бесіда з учнями.
-
Чи є ще обірвані фрази в тексті? ( Солдат роздумує над тим, що «у шкільному календарі проти його прізвища буде написано: « Пішов зі школи на фронт і поліг за…» Але він не знає, за що. Проте йому точно відомо, що не за те, про що тут, у гімназії, тлумачили протягом навчання).
-
Отже, що зрозумів герой?( Що його обдурили та використали).
-
Як ви думаєте, що може допомогти герою жити далі?( віра).
8)Створення асоціативного куща.
-
Які асоціації виникають у вас із цим зображенням? (Асоціативний кущ: хрест- любов, віра, смерть, покаяння, самопожертва, Голгофа, всепрощення, Добро, Бог, Ісус).
-
Як хрест пов'язаний з твором? (над дверима зали для малювання висів колись хрест, тоді ще гімназія звалася школою Святого Хоми. Хрест вони потім зняли, але на стіні лишився темно- жовтий слід від нього. І скільки вони не зафарбовували той слід, навіть перефарбували всю стіну, а слід залишився).
9)Слово вчителя. Коли нацисти прийшли до влади, то зробили державною ідеологією фашизм. Основний акцент зробили на руйнації віри народу.Вони засновують класичну німецьку гімназію- розсадник ідей фашизму- у приміщенні школи Святого Хоми. І ось місце, яке було оплотом віри, перетворилося на механізм для виготовлення машин для вбивства. Але хрест- символ віри, слід від нього не можна зафарбувати, його, як і віру, не можна знищити. Він змінює колір, але виділяється ще виразніше. Чому? (Бо в години лихоліття і випробувань віра залишається єдиною опорою людини, єдиним засобом для збереження людяності).
10. Сюжетні сходинки.Учитель. А тепер подивіться уважно на ці сходинки.
Це сходинки, якими санітари несли нашого героя до операційної, це врешті- решт сходинки його життя.
- Що розділило минуле й сучасність у долі героя? (Війна).
-Використовуючи кольорові асоціації, пригадайте, що ви знаєте про минуле героя? ( мирне життя, класична освіта, плани на майбутнє, родина). Учні вибирають якийсь колір і пояснюють,чому.
-Яке слово вміщує дійсність героя? Як він емоційно виражає своє ставлення до того, що з ним відбувається?(Крик- біль фізичний і душевний, кров, каліцтво, бачить, та не впізнає, не може ворухнути руками. Білий колір не називається, але є дуже відчутним- це колір молока, дитинства, мами, захищеності).
-Яким ви бачите майбутнє героя? Що в ньому буде?( Страх, відчай, зневіра, надія, любов).
-Куди ведуть сходинки, які ви бачите? (Наверх).
-А куди направлені сходинки життя нашого героя за тими значеннями й кольорами, які ви позначили?( Більшість донизу). Тож війна- це яке явище? Воно направлене на зростання, вдосконалення людини?( отже, війна направлена проти людини, це антигуманне явище).
11. Повернення до «Лінії 0- 10».
-Чи потрібно в наш час говорити, дивитися й знати про ті страшні часи? У кого змінилася думка, покажіть це на нашій лінії.
12. Рефлексія.
Отже, проаналізуємо нашу роботу на уроці. Дайте відповіді на запитання:
-Чи задоволений ти своєю роботою?
-Що було для тебе найважчим?
-Що тобі найкраще сьогодні запам'яталося?
12. Самооцінювання.
А тепер оцініть свою роботу на цих етапах, скориставшись листками самооцінювання.
13. Складання сенкану.
Пригадайте, як складається сенкан.(Алгоритм складання для вас на дошці.)
1варіант складе сенкан до слова «війна»
2 варіант- до слова « мир»
Війна
Страшна,немилосердна
Руйнує, калічить, убиває
Безжально спотворює душі людей
Катастрофа( зло).
Мир
Яскравий, спокійний
Надихає, будує, любить
Дарує тепло всім навколо
Щастя( добро).
Зробіть висновок про смислове й емоційне наповнення слів у сенканах (до слова «війна» слова страшні, а кольори темні, а мир- слова світлі, позитивні, кольори яскраві, сповнені життєвої енергії).
14.Заключне слово вчителя.
Отже, невелике оповідання Г. Белля пронизане антивоєнним пафосом, до того ж ідеться про заперечення не тільки фашизму, а й будь- якої війни. Війна, про яку пише Белль, відкрила ще одну сторінку життя цілого покоління. Безіменний герой оповідання- жертва цієї війни. Автор не розповідає про військові подвиги юного солдата, можливо, йому так і не довелося взяти зброю до рук. Але він ніколи не зможе дописати фразу до кінця.
Чому? (Адже він позбавлений обох рук).
- А у ваших підручниках про це сказано? ( Ні).
- Чому автори підручника опустили місце, у якому сказано, як герой побачив, що в нього немає обох рук і правої ноги? (Напевно, вони хотіли уберегти нас від переживань і справжньої суті війни, не травмувати нашу психіку).
- А чи дійсно потрібно оберігати вас від такої правди? ( Ми повинні знати правду, щоб усіма силами берегти мир на землі).
Учитель. Війна не питає в людей про їхні наміри на майбутнє, вона їх просто знищує. Не розбираючи націй, країн, континентів, вона криваво й грізно ламає долі людей. Як і герой оповідання Г. Белля, вони стають її жертвами.
-Проблемне запитання.
А чи актуальне це оповідання сьогодні?Чи є війни або загроза війни десь на нашій планеті сьогодні?
Запамятайте на все життя, що на війні немає переможців і переможених. Є скалічені тіла, знівечені душі й поламані долі. Отже, ви повинні знати й пам'ятати, що насправді несе війна, і робити все, щоб зберегти мир на землі, бо саме ви майбутні захисники миру!
Учень.
Ми за те, щоб мир був на землі,
Щоб війни не знати нам ніколи.
Хай літають в небі журавлі,
Колоски видзвонюють налиті.
Ми за те, щоб мир був на землі
Для усіх людей на цілім світі!
14.Домашнє завдання різнорівневе:
достатній рівень:намалювати «обличчя миру»;
високий рівень:написати твір-мініатюру «Пішов на фронт і поліг за…»
Додатки
«Лінія 0-10»
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Мінімально Максимально
Листок самооцінювання
Критерії
Бали
Я добре знаю зміст твору
Я розумію проблематику твору
Я вмію добирати аргументи і чітко їх висловлюю
Я вмію робити логічні висновки
Я знаю теорію літератури
У мене досконале мовлення
Паспорт твору
Жанр
Етапи розгортання сюжету
Експозиція
Зав'язка
Розвиток дії
Кульмінація
Розв'язка
Тема
Ідея