7


  • Учителю
  • Урок узагальнення у 8 класі 'Однорідні члени речення'

Урок узагальнення у 8 класі 'Однорідні члени речення'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Тема. Однорідні члени реченняМета: поглибити знання восьмикласників про однорідні члени речення та узагальнюючі слова при них; удосконалити вміння правильно інтонувати речення з однорідними членами, ставити розділові знаки; виховувати почуття патріотизму, поваги до
предварительный просмотр материала

Тема. Однорідні члени речення

Мета: поглибити знання восьмикласників про однорідні члени речення та узагальнюючі слова при

них; удосконалити вміння правильно інтонувати речення з однорідними членами, ставити

розділові знаки; виховувати почуття патріотизму, поваги до символів України.

Обладнання: таблиця «Однорідні члени речення», картки, магнітофон, опорна схема у вигляді

ґрона калини, текст легенди «Калинова сопілка»

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань, формування умінь і навичок

ХІД УРОКУ

І.Мотиваційний етап (5 хвилин)

1. З'ясування емоційної готовності. (Ауторелаксація «Веселка»)

Який у вас настрій? Мабуть, не дуже веселий. За вікном похмура осінь, хочеться накритися теплою ковдрою і з чашечкою теплого чаю сидіти перед телевізором. Але треба працювати. Сядьте зручно, заплющте очі, уявіть веселку. Вам легко, спокійно, приємно. Ви вільно себе почуваєте. А тепер встаньте, прогніться і над головою зробіть дугу веселки. Сідайте. Які почуття виникли у вас під час її проведення? Чи готові тепер працювати?

2. Оголошення епіграфа

Калина похилилась вниз,

мов ягода, росте червоне слово.

Весні окриленій молись,

карбуй на камні пісню калинову!

Богдан-Ігор Антонич

3. Перевірка домашнього завдання

Перевірка письмового домашнього завдання (учні по ланцюжку читають речення, пояснюють розділові знаки)

4. Чому, на вашу думку, саме ці слова Богдана-Ігоря Антонича взято як епіграф уроку? (учні висловлюють власні припущення)

- Так, молодці, бо на сьогоднішньому уроці мова піде саме про цей символ України.

II. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок (5 хвилин)

  • Виразне читання поетичних рядків

1 - й учень Нас завжди двоє або більше,

Одному місця тут нема,

Бо ми - одна сім'я.

Ми рідні, не самотні,

Між нами кома чи нема.

2 -й учень Сполучники ми поважаєм,

Із ними мирно ми живем.

Та й з узагальнюючими словами

Завжди до згоди ми прийдем.

3 - й учень Тире й двокрапка - наші друзі

При узагальнюючих словах;

Свої закони маєм, їх кожен поважає.

За дружбу й рівність виступаєм.

  • Експрес - опитування за темою «Однорідні члени речення» (стратегія «Понятійна таблиця» та метод «Мікрофон») проводить учень - консультант:

  • Що таке однорідність?

  • Які члени речення називаються однорідними?

  • Якими частинами мови вони виражаються?

  • Назвіть члени речення, які можуть бути однорідними.

  • З якою метою при однорідних членах використовують узагальнюючі слова?

  • Якими членами речення бувають узагальнюючі слова?

  • Які розділові знаки вживаються при узагальнюючих словах та однорідних членах

речення?


Однорідні члени речення

Види за приналежністю до члена речення

Головні Другорядні

, , , ,


, ,


, ,

Ознаки однорідних членів речення

*Є одним і тим же членом речення

*Зв'язані з одним і тим же членом речення

*Відповідають на одне і те ж питання: залежать

від одного слова в реченні


III. Цілевизначення та планування діяльності (3 хвилини)


Слово вчителя. За кожну відповідь на уроці ви отримуватимете бали у вигляді ґрона калини. Зверніть увагу, у кожного з вас на парті лежить картка самооцінки. У кінці уроку ви її заповните і разом з прикріпленими балами, картками, на яких будете працювати на уроці, здасте.


Картка самооцінки роботи на уроці

Дата_______________ Прізвище___________________________

Як я працював на уроці

Коментар учня

Оцінка

1

Чи повторив раніше вивчений матеріал

2

Чи висловлював нові ідеї

3

Чи плідно працював у групі, виконував письмові вправи

4

Настрій на уроці, мої очікування


Ми протягом кількох уроків вчили речення з однорідними членами. Прийшов час закріпити набуті знання на практиці.

Зверніть увагу, на дошці слова. Ваше завдання: використовуючи опорні слова,

сформулюйте мету (завдання), які ви поставите перед собою на уроці: повторити (вивчені

правила про однорідні члени речення); використовувати (набуті знання на практиці);

правильно розставляти +обґрунтовувати (правильно розставляти розділові знаки при однорідних членах речення і обґрунтовувати свій вибір); робити (синтаксичний розбір простого речення,ускладненого однорідними членами).

То ж які завдання ви поставите перед собою? (учні відповідають)

  • Повторити вивчені правила про однорідні члени речення;

  • Вчитися правильно розставляти розділові знаки при однорідних членах речення і обґрунтовувати свій вибір;

  • Удосконалювати вміння робити синтаксичний розбір простого речення,ускладненого однорідними членами.

IV. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення загально-пізнавальних та творчих умінь з теми («Метод ґронування») (на опорну схему у вигляді ґрона калини після кожного завдання учні приклеюють ягоду - висновок) (25 хвилин)

1.Звучить аудіозапис пісні «Одна калина» у виконанні С.Ротару.

Чи сподобалася вам пісня? Про що в ній ідеться? (учні дають відповіді)

Вч.: Отже, С.Ротару співає про те, що є найдорожчим для нашого народу. Перед вами текст цієї пісні.

Тільки залиши

Одну калину за вікном

Одну родину за столом

Одну стежину, що додому йде сама

Одну любов на все життя

Одну журбу до забуття

І Україну, бо в нас іншої нема…

«Сліпий текст». Завдання: Запишіть речення, розставте розділові знаки, побудуйте схему речення, обґрунтуйте (учні пояснюють, визначають, яким членом речення є однорідні члени,і приклеюють ягоду - висновок (однорідні додатки)).

2. Вибірковий диктант.

Завдання: Прослухати текст, у зошити записати лише речення з однорідними членами.

На зеленій гілочці, розгалуженій зверху, почіплялись пурпурові намистинки. Це ягоди калини. Розмістились вони купкою на тоненьких ніжках. Калина має соковиті, кисло-солодкі, але трішки гіркуваті плоди. (Ягода - висновок (однорідні означення))

3. Гра «Редактор» (робота в групах)

Завдання: Відредагувати текст, визначити однорідні члени і вказати, якими членами речення

вони є.

Перша група:

Калина росте в лісі на луках по биригах річьок на городах весокими кушчами. Зацвітає на весні білими суцвітями а ягоди достегають пізньої осені.(Ягода - висновок (однорідні обставини)).

Друга група:

Калина це і память про матір най дорошчу в світі людину і нагадуваня про тих, хто

неповирнувся з боїв. (Ягода - висновок (однорідні присудки)).


4. Творче конструювання:

Два учні біля дошки за схемами складають речення про калину (ягода - висновок (однорідні підмети)).


.

5. Гра «Світлофор» (робота із сигнальними картками)

(Виконують всі інші учні) У кожного на парті по дві картки - зелена (так) і червона (ні).

Вчитель каже: «Я стверджую, що...», а учні, якщо погоджуються, піднімають зелену картку, якщо ні - червону. Кожне речення обговорюємо.

1) Це речення із безсполучниковим зв'язком. «Цвіте калина, смородина, тютюн, квасоля»

(Так)

2) Це речення зі змішаним зв'язком. «Калина - символ краси та дівочої вроди»

(Ні)

3) Це речення з однорідними додатками. « У народній медицині сік і відвар ягід калини п'ють із медом при простудних захворюваннях» (Так)

4) Це речення з неоднорідними означеннями. «Весною калина зацвітає запашним білим цвітом»

(Так)

5) У цьому реченні однорідні члени речення пов'язані безсполучниковим зв'язком. « Рубінові плоди калини здавна символізували мужність і хоробрість людей, які проливали свою кров за Батьківщину»

(Ні)

6) Це речення має узагальнююче слово, а зв'язок між однорідними членами речення - сполучни­ковий. «Калина - це символ рідної землі, отчого краю, батьківської хати» (Ні)


6. Учень - консультант виразно читає легенду «Калинова сопілка» ( у кожного учня на парті лежить текст легенди).

Калинова сопілка

Давно колись в оселі жила бідна родина: батько,мати,син. Коли син підріс, то пішов по світу щастя - долі шукати. Ішов він ішов. Бачить - росте при дорозі на узліссі кущ калини. Сів він під ним відпочити. А калина так ласкаво шепотить гілочками, наче хоче щось розповісти. Юнак вирізав з калини сопілку і заграв. Як же він здивувався, коли заговорила калина людським голосом:

Ой помалу - малу, юначе, грай

Та не врази мого серденька вкрай.

Мене сестриця зі світу згубила,

В моє серденько гострий ніж встромила.

Коли юнак дійшов до села, він розповів людям про дивну пригоду. І вони повідали йому про ту страшну трагедію, що трапилась тут, де виросла калина. Бабина дочка, заздрячи красі і працелюбності дідової дочки, побила її і закопала в лісі. На місці, де пролилась кров бідної дівчини, виріс кущ калини. Навесні він зацвітав білим цвітом, улітку ховав подорожніх від спеки і дощу, а восени і взимку пломенів червоними кетягами.

Завдання: Знайти речення з однорідними членами, пояснити розділові знаки.

V. Підведення підсумків (5 хвилин)

1. Метод «Незакінчене речення»

На сьогоднішньому уроці для мене найбільшим відкриттям було…

Ця інформація дозволила мені зробити висновок, що ...

Я успішно впоралася із запропонованим завданням і умію...

2. Картки самооцінки роботи, мотивація оцінок.

VI.Домашнє завдання диференційоване: (2 хвилини)

1. Виписати з художньої літератури п'ять речень з однорідними членами, побудувати схеми.

2. Скласти пейзажну мініатюру на тему «Осінь чарівна захопила, подарувавши світ чудес», використовуючи речення з однорідними членами.

Криворізька загальноосвітня школа № 113 І- ІІІ ступенів

ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ

(урок узагальнення і систематизації знань у 8 класі)

Підготувала

вчитель української мови

та літератури

Карибіна Олена Вікторівна









Кривий Ріг

2015



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал