- Учителю
 - Конспект урока по ураинскому языку на тему: ' Прикметник. Значення, питання, зв'язок з іменником. Ступені порівняння (без терміна) '. (4 клас)
 
Конспект урока по ураинскому языку на тему: ' Прикметник. Значення, питання, зв'язок з іменником. Ступені порівняння (без терміна) '. (4 клас)
УКРАЇНСЬКА МОВА4 клас Урок №43 Дата: 21.02.2014
 
Тема: Прикеметник. Значення, питання, зв'язок з іменником. Ступені порівняння (без терміна).
Мета: навч.:повторити вивчені раніше відомості про прикметник; учити спостерігати за роллю прикметників у мовленні; ознайомити зі ступенями порівняння прикметникоів(без введення терміна).
розв.: розвивати мовленнєве чуття, культуру мовлення, спостережливість.
вих.:виховувати інтерес до мови, навчання.
Обладнання: роздатковий матеріал, підручник, програма «Українська мова.4клас», дерево, листочки, «шість капелюхів».
ХІД УРОКУ
-  
ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ :
 
Ось дзвінок сигнал подав, до роботи час настав.
Зараз сядуть лиш дівчата, а за ними - і хлоп'ята.
-  
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
 
1) Рефлексія настрою
- Діти, я сподіваюся, що сьогодні ми з вами добре попрацюємо, і спочатку давайте оберемо для себе настрій, з яким ми починаємо урок.
-  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
 

 
2) Оформлення зошитів. Хвилинка каліграфії
Для початку оформимо зошити.
а с н е в
-Що треба зробити, як гадаєте?(весна). Щоб весна прийшла до нас у клас, треба плідно попрацювати.
-  
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.
 
-  
Вправа «Закінчи речення».
 
Мова і Суржик… теорія №1
Яка це частина мови?
-  
Отже, тема нашого уроку «прикметник»
 
-  
Рефлексія змісту навчального матеріалу.
 
Що ми знаємо про прикметник? Щого ще не знаємо?(2 колонки)
 
-  
Формулювання мети уроку.
 
-Аналізуючи цю табличку, яку ставимо перед собою мету?
- Що допоможе у досягненні мети?(увага, працьовитість, підручник, Мова і Суржик)
- Протягом уроку будемо з вами складати схему, якою потім будемо користуватися.
-  
ПЕРВИННЕ СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
 
1.Бесіда.
-Що вже зараз можемо записати у схему з лівого стовпчика?
ІМЕННИК - Ч.МОВИ
ЯКИЙ?ЯКА?ЯКЕ?
 ОЗНАКА ПРЕДМЕТА 
2. Робота з підручником.
Впр.200.- Вчитель читає, усно. Діти продовжують.
- Отже, прикметник ще відповідає на питання чий?
ЧИЙ?
3. Опис предмета
Суржик №3 ч.2
Хто спробує загадати таку загадку? Яка роль прикметника?(опис предмета)
ОПИСУЄ ПРЕДМЕТ.
4. Робота з підручником.
Впр.199. Усно
Колір розмір смак
Письмово
Лимон кислий. Лимон кисліший за яблуко. Лимон - найкисліший фрукт.
-Порівняйте три прикметника.
На що вони вказують? (на різний прояв ознаки).
БІЛЬША АБО МЕНША МІРА ОЗНАКИ
-  
прикметник
прикметник+іш
най+прикметник+іш
кислий
кисліший
найкисліший
 
-Спробуймо утворити форми прикметників.
Білий
Малий
Великий
5. Рухлива хвилинка.
6. Робота з роздатковим матеріалом.
а)Вправи на визначення роду.
-  
Випишіть тільки прикметники у стовпчик.
 
густо світлий
сонячне дзюркотить
м'яка весна
-  
З одного боку ці слова однакові - прикметники, з іншого - їх можна віднести до різних груп. Доведіть це. (різні питання, рід). Що вказує на рід прикметника?(закінчення)Допишіть іменники, визначте їх рід.
 -  
Висновок: Від чого залежить рід прикметника? Іменник має постійний рід, прикметник - змінює, в залежності від іменника.
 -  
Допишіть іменники, надпишіть рід.
 
ЗМІН. ЗА РОДАМИ
б) Вправи на визначення числа.
-Прочитайте текст.
Гарячий промені сонця нагріли землю. Виглянули перший квіти. На яблуні з'явилися маленький квіточки.
-Що треба зробити? Випишіть словосполучення прикм+ім, надпишіть число
Ми змінили число прикметника. А чому? Число прикметника залежить від іменника.
ЗМІН.ЗА ЧИСЛАМИ.
в) Вправи на визначення відмінка.
-Прочитайте речення.
Стоїть у лісі зелена (_____) берізка.
Ми побачили зелену (_____) берізку.
До зеленої (________) берізки я тихенько підійду.
На зеленій (_______) берізці з'явилися бруньки.
-Що повторюється? Іменники однакові? Ні, мають різні закінчення. (змінилися за відмінками). А прикметники?
Чи можемо ми визначити відмінок прикметника, коли ми ще цього не вчили?(за іменником)
ЗМІН.ЗА ВІДМІНКАМИ.
7. Зарядка для очей
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота з роздатковим матеріалом.
- Ми багато записали в табличку, але це ще не все.
-  
Прочитайте.
 -  
Дзвенить струмок, щебече синичка, шумить річка. Все заповнює шум, піднімається до неба. Ще не розтанув сніг, але вже з'явились квіти.
 -  
Що можете сказати про цей текст? (сухий). Що треба зробити? Додати прикметники з довідки:
 
лісовий,широка, весела, весняний, блакитне, перші, останній.
- Яку ще роль виконує прикметник, окрім опису ознаки?(роблять наше мовлення більш точним і виразним)
ВИРАЗНЕ МОВЛЕННЯ.
2. Прикметник як член речення.
Програма теорія №3
3. Визначення роду, числа, відмінка прикметників в другому реченні.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ.
-  
Рефлексія настрою.
 
-  
З яким настроєм ми закінчуємо урок?
 
-  
Рефлексія діяльності «Дерево успіху»
 
Прикріпіть до дерева листочок, який відповідає тому, як ви працювали на уроці:
Зелений - повністю задоволений
Жовтий - частково задоволений
Жовтогарячий - незадоволений.
-  
Рефлексія змісту навчального матеріалу «Шість капелюхів»
 
-  
Ми досягли мети, яку ставили перед собою на початку уроку?
 
-  
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
 
Впр.203 (на вибір)А-списати, позначити закінчення прикметників; Б-Придумати відсутню частину тексту, підкреслити прикметники.
 
Якщо буде час:
Усно
-добери спільнокореневі пикметники за зразком:
Весна - весняний, весняне, весняна.
Радість -
Сонце-
Зелень -
Письмово
Запиши прикметники в потрібній формі
Дівчина(гарний) озеро(глибокий)
Сонце(яскравий) майдан(широкий)
Пісня(чудовий) дощ(сильний)