7


  • Учителю
  • Урок 'Читання мовчки' - розвиток навичок читання мовчки

Урок 'Читання мовчки' - розвиток навичок читання мовчки

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Клас 5

Виразне читання вголос текстів

різних типів та жанрів

Мета: ознайомити школярів з особливостями читання як одного з видів мовленнєвої діяльності, що дозволить формувати уміння в різних видах і формах читання, поглибити знання про типи та стилі мовлення; залучити учнів до роботи над спостереженням за власним читанням; виховувати культуру мовлення, повагу до слова.


Тип уроку: урок розвитку зв'язного мовлення.


Обладнання: зошити, карта-інформатор, тексти, аудіозапис, таблиця «Вимоги до оцінювання», таблиця редагування інтонації мовлення учнів.

Хід уроку:


1. Організаційна частина.

(Привітання з учнями. Перевірка готовності учнів і класного приміщення до уроку).


2. Установчо-мотиваційний етап.

Учитель кометує попередній урок української літератури, на якому учні виразно читали казку «Микита Кожум'яка» за ролями. Попереджає про контроль виразного читання вголос, ознайомлює з вимогами до читання вголос.


3. Оголошення теми, колективне визначення мети уроку.


4. Актуалізація опорних знань.


Евристична бесіда.


На попередніх уроках ми з вами познайомилися з особливостями читання мовчки.


- У чому його особливість?


- Чим цей вид мовленнєвої діяльності відрізняєтьcя від читання вголос?


- А чи можете ви уявити своє життя без читання? Слухання в першу чергу асоціюється зі спілкуванням у побуті, сприйняттям радіо і телеповідомлень. А з чим асоціюється у вас читання?


- Більшість із вас читають, щоб здобувати знання, інформацію. А ще? Хіба на уроках літератури ви читаєте твори лише для отримання інформації?


Підказка: література - це мистецтво слова. А що ми отримуємо від спілкування з мистецтвом?


- Правильно, насолоду. Отже, читаємо ми, щоб отримувати нові знання, естетичну насолоду від прочитаного. А це потребує певних умінь і навичок.

5. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу


5.1. Введення в поле теоретичних понять.


Картка - інформатор


У процесі навчання виразного читання необхідно постійно пам'ятати що, читаючи, слід відтворювати не просто слова тексту, а його думки, логічний зміст. Для цього необхідно оволодіти засобами виразності читання.


Компоненти виразності читання:


1. Паузи, їх тривалість.


2. Логічні наголоси.

Логічний наголос - такий наголос, яким виділяються слова, що несуть найбільше смислове навантаження фрази.


3. Мелодика (висота голосу, тембр).


4. Темп.

Темп (tempus - час) - ми розуміємо як швидкість, певний рух. У мовленні - це швидкість, яка вимірюється кількістю виголошених за секунду складів.


  1. Міміка, жести.


Партитура художнього тексту - це графічне відтворення звучання художнього твору. Скласти партитуру - означає розмітити текст умовними позначками, які допомагають уникнути логічних помилок у процесі повторних читань.


5.2. Спостереження.

- Тексти якого стилю характеризуються найбільшою виразністю? (художнього)

- Прослуховування аудіозапису вірша Л.Костенко «Крила» у виконанні Б.Ступки.

- Аналіз почутого вірша з точки зору виразності.

6. Практикум.

*Прочитайте діалоги. Враховуючи смисл відповіді, визначте позиції логічних наголосів у питальних реченнях. Враховуючи смисл питання, правильно проінтонуйте відповіді, складіть партитуру:

Ти купив білети в театр? - Ні, в кіно.

- Ні, мені їх запропонував товариш.

  • Ні, моя сестра.

*Змініть кожне з поданих висловлювань, оформивши його як оклик, питання. Як змінилася при цьому їх інтонація, зміст? Складіть партитуру.

Сашко розумний хлопець. Скоро настане весна. Так важко вивчити уроки вчасно. Можна зберегти природу.

*Прочитайте подані уривки текстів. Чим, на вашу думку, відрізняється їх інтонаційне оформлення? Від чого це залежить? Визначте стильову та жанрову приналежність текстів. Уважно слідкуйте за інтонаційними недоліками, яких припускаються ваші товариші. Проаналізуйте їх:

І. Хтось із великих людей сказав: «Усе минає, а слово залишається». Зникають у безвісті держави, володарі, раби, на порох розсипаються будівлі, умирають дерева, пересихають ріки, на гори перетворюються купи каміння, все стає тліном і прахом, а написане слово залишається. Залишається й несе крізь час голос людської душі. Це - одне з найбільших див нашого світу. Диво написаного слова, яке пережило століття й покоління. (За М.Слабошпицьким)

ІІ. Гідрометеоцентр прогнозує подальше посилення морозів в Україні. За словами директора Гідрометеоцентру Миколи Кульбіди, цього тижня опадів не передбачається, натомість температура повітря вночі становитиме 13-18 градусів морозу, місцями - до мінус 24.

Вночі спостерігалась хмарна погода, пройшов сніг та мокрий сніг, місцями сильний. На дорогах ожеледиця. Вітер південно-західний 5-10 м/с. Температура повітря 1-8° морозу.

ІІІ. Вишивка - одне з давніх українських мистецтв. Зразки найдавнішої вишивки в музеях Європи датують V століттям нашої ери, а пам'ятки української вишивки збереглися за кілька останніх століть.

У часи Київської Русі мистецтво художньої вишивки цінували дуже високо: сестра Володимира Мономаха Анна організувала в Києві школу, де молоді дівчата вчилися вишивати золотом і сріблом. (З навчального посібника).

*Прочитайте уривки. Спробуйте відповідно проінтонувати тексти, передати їх настрій під час виразного читання. Вкажіть на особливості читання тексту кожного типу.

ЗОЛОТАВА ОСІНЬ

Ось і минуло тепле літо. Настала осінь. Непомітно підкралась вона до наших садів, полів, гаїв, лісів. Ще в кінці серпня дерева почали вкриватись жовтим листям, а зараз воно вже блищало на сонці, ніби золото. Дерева сто­яли у багряному, жовтому листі, яке потихеньку спадало додолу. Земля була вкрита кольоровим листям, наче йдеш по прекрасному килимі. Я люблю слухати шерехи опалого листя, дивитися на чарівні розписи осені на листях клена. Промайнуло коротке бабине літо, починало повівати холодом, змов­кли пернаті музиканти. Ось і прийшов час прощатися із золотою осінню.

Матеріал для вчителя: під час читання пейзажів потрібно засобами виразності відтворити красу природи, художньо змальовану в зорових і слухових образах, виразити авторське і своє захоплення нею, передати відповідні почуття.

ЗИМОВІ РОЗВАГИ

Настала сніжна зима. Довго чекали цієї пори діти. Нікого не втримати вдома! Шум, сміх, галас на вулиці. З гірки мчать швидкі санчата, які несуть Лізу й Петруся. За ними летить цілий гурт хлоп'ят. Із захопленням стають на ковзани. Іринка й Наталочка. Неподалік швидко постає снігова баба. Керує роботою скульптор Оля. Тут же бігає кудлатий песик Тузя. З веселим сміхом діти падають у сніг, перекидаються. Веселі, збуджені, вони не помічають морозу.

Матеріал для вчителя : розповідь про подію можна виразно прочитати лише тоді, коли чітко, зримо уявити хід її розвитку,

зрозуміють вчинки, поведінку персонажів, їх настрій, переживання, взаємини (темп читання- середній та інтонація - розповідна).


6. Оцінювання. Здійснюється вчителем або самими учнями відповідно до критеріїв оцінювання читання вголос (Додаток № 2). Під час читання учитель заповнює таблицю редагування та саморедагування інтонації мовлення (Додаток № 1).

8. Рефлексія

Чи можна «виховати» свій голос?

Почніть свою відповідь словами «Я вважаю, що…»

9. Д\З Запишіть на диктофон та прослухайте промовлений вами текст. Наскільки звучання на плівці відповідає уявленням про власний голос? Визначте ваші недоліки, спробуйте їх усунути. Запишіть текст вдруге.









Додаток № 1

Таблиця редагування та саморедагування інтонації мовлення учнів 5 класу 2012-2013 н.р.

Зауваження до інтонації промовця(читця)

Прізвища учнів

Гуртова О


Заєць Д.


Кайрюкштіс К


Мордик Ю.


Ніколаєнко


Пожар Ю


Салагар М


Стадник Є.

Терновський

Терновський

Устименко В

Фоменко А

Бикова А.

Сердюк В


голос


Недостатня гучність


Надмірна гучність


Неправильне дихання


темп


Пришвидшений


Уповільнений


паузи


Надмірна кількість пауз


Недостатня кількість пауз


висота голосу


Чи витримані мелодичні ходи


Невиправдано монотонне мовлення

наголоси


Чи виділені інтонаційно логічно наголошені слова


Чи виділені інтонаційно наголошені фрази


тембр


Чи відповідає тембр меті тексту


Наскільки творчо мовець підійшов до тембрового забарвлення голосу


Зауваження до постави та зовнішнього вигляду промовця (читця)


Загальне враження від виступу


Додаток № 2

Вимоги до оцінювання


Рівень

Бали

Характеристика читання

Початковий


1-3

Учні читають ще дуже повільно, структурують текст і речення, читають і вимовляють слова, інтонують речення із значною кількістю помилок


Середній

4-6


Учні читають зі швидкістю, що наближається до норми, поділяючи текст на речення, пов'язуючи слова в реченні між собою, але читають не досить плавно і виразно, припускаючись помилок в інтонуванні, вимові тощо.


Достатній

7-9

Учні читають плавно, з належною швидкістю, правильно інтонують речення і поділяють їх на смислові відрізки, але припускаються певних недоліків (вираження авторського задуму, виконання комунікативного завдання; норм орфоепії, дикції).


Високий


10-12

Учні читають плавно, швидко, правильно інтонують речення і поділяють їх на смислові відрізки; добре відтворюють авторський задум, стильові особливості тексту, розв'язують комунікативне завдання; читають орфоепічно правильно, з гарною дикцією.




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал