- Учителю
- Урок - мандрівка 'Односкладні речення'
Урок - мандрівка 'Односкладні речення'
Односкладні речення.
Повторення й узагальнення вивченого.
Урок-мандрівка. 8 клас
Кашлакова Н.В., учитель
української мови й літератури
Горлівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №42
Тема. Подорожуючи Горлівкою
Односкладні речення. Повторення й узагальнення вивченого.
Мета: закріпити знання про типи односкладних речень і особливості їхньої побудови; формувати в учнів уміння визначати їх, правильно й доречно користуватися односкладними конструкціями в різних ситуаціях спілкування; розвивати креативне мислення; виховувати любов до рідного краю, прагнення знати та вивчати його історію.
Тип уроку: урок-мандрівка.
Обладнання: презентація «Горлівська рідна земля», плакат «Односкладні прості речення», дидактичний матеріал.
Епіграф: Рідна земле, дай мені снаги
Скрізь, у всьому буть самим собою
В. Тарасенко.
Хід уроку
І. Оргмомент. Побажання успіху.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми та мети уроку.
Учитель. Батьківщини не вибирають. Долею нам даровано Горлівську землю із дивовижною природою та працелюбними й талановитими людьми. Наш земляк Кузмяк Олег сказав про Горлівку так:
На обрії високі терикони
Пливуть у мареві,
неначе кораблі.
І залізниці довгі перегони
Летять, ледь-ледь торкаючись землі.
Полин гіркий лоскоче ніздрі,
То тягне з териконів чад.
І степу запахи терпкі і рідні,
І яблуками пахне сад.
Хай невелика вона за площею, хай вона вже незначна за чисельністю населення, та немає достойніше пам'яті, як про неї, чистішого спогаду, як про неї, бо тут народились.
Саме зв'язок із рідною землею сповнює людину непереборною силою, духовністю. І де б ми не були, усі шляхи повертають до рідного міста, де прилітає й відлітає дитинство, де розквітає й осипається юність, де проходить наше життя. Поет В. Тарасенко говорив: «Рідна земле, дай мені снаги скрізь, у всьому буть самим собою».
/Слайд 1,2 презентації «Горлівська рідна земля»/
- Учні коментують епіграф до уроку.
Учитель. На сьогоднішньому уроці ми здійснимо уявну подорож рідною Горлівкою. А допоможуть нам у цьому знання з теми «Односкладні речення».
ІІІ. Систематизація й узагальнення знань.
1.Фронтальне опитування.
● Тести.
1. Односкладними називаються речення:
А. Граматична основа яких складається тільки з підмета.
Б. Граматична основа яких складається тільки з присудка.
В. Граматична основа яких складається з одного головного члена, другий не потрібен, оскільки зміст речення зрозумілий.
2. Односкладними дієслівними реченнями є:
А. Означено-особові, неозначено-особові, узагальнено-особові, називні.
Б. Означено-особові, неозначено-особові, узагальнено-особові, безособові.
В. Означено-особові, називні, узагальнено-особові, безособові.
3. Речення з головним членом підметом називається:
А. Безособове. Б. Називне. В. Узагальнено-особове.
4. Означено-особове речення - це …
А. Речення, в якому головний член указує на те, що дія виконується або виконуватиметься певним предметом чи особою.
Б. Речення, в якому підмет указує на те, що дія виконується певним предметом чи особою.
В. Речення, в якому головний член означає дію, яку виконує неозначена особа з певного кола людей.
5. Узагальнено-особове речення - це…
А. Речення, у якому підмет указує на дію, що виконується всіма або кожною особою.
Б. Речення, у якому присудок указує на дію, що може стосуватися будь-кого з людей.
В. Речення, у якому присудок указує на дію, що виконується невизначеною кількістю осіб.
6. Безособовим реченням називається:
А. Речення, у якому відсутні дійові особи.
Б. Речення, у якому головний член означає дію, яка відбувається незалежно від особи, активного діяча.
В. Речення, у якому дійова особа граматично чітко виражена.
Відповідь: 1 - В; 2 - Б; 3 - Б; 4 - А; 5 - Б; 6 - Б.
● «Назви вид односкладного речення»
1.Важко назвати куточок землі, подібний до Горлівки.
2.За рідний край життя віддай.
3.Нап'юся з поля життєдайних соків.
4.Мене везуть у царство трав, річок і таємничих озер.
5.Поля й степи, широчінь безкрая.
6.Понад Дінцем осені не спиться (О. Хало).
Відповідь: 1 - безособове; 2 - узагальнено-особове; 3 - означено-особове;. 4 - неозначено-особове; 5 - називне; 6 - безособове.
● Виступ учня на тему «Односкладні прості речення» (за таблицею)
2. Вибірково-пошукова робота.
Прочитати текст, визначити його стиль та тип мовлення. Виписати односкладні речення. Пояснити орфограми.
Горлівка… Моя батьківщина. Тут народився і зростаю серед чудової природи. Пропоную вам здійснити заочну прогулянку та помилуватися мальовничими краєвидами.
Навколо степи. Від найменшого подиху вітру колишеться срібна ковила. У повітрі пахне гірким полином, чебрецем, шавлією. Чути дзвінкі пісні жайворонків, вівсянок. Красуються золоті пшеничні лани. Аж раптом - піраміди! Це - терикони. Без них не можна уявити горлівських краєвидів взагалі!
Гра «Подорож Горлівкою»
Учитель. Гостинна рідна земля, яка зберігає сліди первісної людини, скіфів, сарматів, слов'янських племен. Про це свідчать знаряддя праці, поховання-кургани, древні вали. Усе це - наша історія, яку ми повинні знати. Тож помандруємо Горлівкою.
● Відгадай першу зупинку.
Прочитати текст. Визначити, про який населений пункт у ньому йдеться. Які односкладні речення використано? З'ясувати їх стилістичну роль.
Тут у другій половині 17-18 століття жили пригнані запорозькі козаки. Після виснажливих походів проти турків та татар, польської шляхти приходили сюди, влаштовували зимівники і, як висловлювались тоді, «гріли животи свої», заліковували рани, набирались сил. Неподалік протікала річка Бахмутка. Вода у ній була чиста, водилось чимало риби, особливо карасів та щук. А під низькими пологими берегами ховались раки. Навкруги дикий, неосяжний степ, росла густа шовковиста трава. У ярах водилось багато дичини, особливо зайців. Тому взимку, щойно випадав сніг, запорожці полювали на зайців. Звідси й назва села.
Відповідь: Зайцеве.
«Розкажіть легенду».
Учні розповідають легенду про річку Бахмутку. (У 17-18 столітті річка Бахмутка була судноплавною. Плавно й велично несла свої води в Сіверський Донець. Нею ходили невеличкі кораблі. І ось одного разу запорожці напали на турецьку галеру, що пливла річкою, й потопили її. А галера, виявилось, була навантажена діжками з золотом. З того часу чимало людей намагалося знайти галеру з цінним вантажем. Але марно.
● Друга зупинка.
Учитель. Неподалік від селища Зайцеве знаходиться Микитівка з численними перелісками та ставками. Наша зупинка - на мальовничому ставочку Чорна водокачка. Звідси качали воду на залізну дорогу станції Микитівка для заправки поїздів.
Творча хвилина.
Опишіть свої враження, використавши односкладні речення.
Учитель. Милуємося горлівською землею. Кожний населений пункт - то окрема сторінка історії рідного краю.
● Третя зупинка.
Окремо виділяється селище міського типу Гольма. З'явилось воно наприкінці 19 століття у зв'язку з інтенсивною розробкою доломіту на Микитівському родовищі. Для роботи в кар'єрі, а потім на шахті сюди приїжджала біднота. Це були знедолені селяни, погано вдягнені, у личаках. Місцеві багачі презирливо називали їх «голь», «голитьба». Так виникає нове поселення Гольма від імені селян-бідніків.
Конструювання речення.
Скласти безособове речення з поданих слів. Зробити синтаксичний розбір.
Посидіти, на, берег, приємно, ставок, гольмівський, в, тінь, дерева, човен, на, покататися.
● Четверта зупинка.
Переміщуємося до центру нашого міста.
екскурс визначними місцями
Твір-мініатюра
Скласти твір-мініатюру (до десяти речень) «Я краю кращого не знаю…» або «Моє рідне місто», використовуючи односкладні речення.
Заслуховування 2-3 робіт.
Учитель. Наша подорож закінчується, та ніколи не закінчується пізнання глибин історії рідного краю. Це найкращий матеріал для вивчення будь-якої лінгвістичної теми. Ми продовжимо мандрівку рідною Горлівкою, вивчаючи її історію.
Рефлексія.
Чим сподобався урок?
Що нового дізнались?
Оцінювання
Домашнє завдання:
Написати вірш, присвячений рідному краю (на вибір).
Викон ___, відп____.