- Учителю
 - Разработка урока по творчеству М.Коцюбинского
 
Разработка урока по творчеству М.Коцюбинского
Конспект уроку української літератури
 
Тема уроку.  Майстерність психологічного аналізу внутрішнього світу
людини або контраст життя і смерті в новелі Михайла Коцюбинського
«Цвіт яблуні»
Мета: допомогти учням збагнути специфіку імпресіоністичного твору;
пояснити глибокий психологізм та особливості композиції , поглибити
знання про новелу; розвивати уяву, вміння бачити і чути, пояснити
символічні образи; виховувати гуманізм, співчуття, співпереживання.
Обладнання: портрет М. Коцюбинського, фотоілюстрації цвіту яблуні,
мелодія, яка навіює сум, та оптимістична; смужки паперу різних
кольорів.
Епіграфи: Смерть - це закон, а не кара. 
Сенека
Зноси з гідністю те, що змінити не можеш.
Сенека
Якщо після моєї смерті триватиме життя,
то чому ж мені вдаватися в тугу?
Г. Тютюнник
Хід уроку
І. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності.
1. Оголошення теми і мети уроку. Запис дати і теми в зошит.
2. Робота з епіграфами.
-  Прочитайте вислови. В кінці уроку скажете, який із них найбільш
підходить до теми уроку.
3. Проблемне питання.
- У ході уроку дайте відповідь на питання: « Чи правильно
стверджувати, що М. Коцюбинський по-справжньому знайшов себе тільки
в імпресіонізмі?»
ІІ. Актуалізація навчальної діяльності.
-              Що таке імпресіонізм?
-              Назвіть основні ознаки імпресіонізму.
ІІІ. Опрацювання нового матеріалу.
1.          Прийом «Думка-речення».
«Цвіт яблуні» - твір про…
2.          Бесіда:
-              Яке враження  залишилося у вас після прочитання
новели?
-              Що вас найбільше вразило?
-              (Звучить сумна мелодія). До якого епізоду найбільше
підходить мелодія, що звучить?
3.          Аналіз новели.
-              М. Коцюбинський назвав новелу етюд. Чому?
-              Від чийого імені ведеться розповідь? Що ви дізналися
про головного героя?
-              Перекажіть сюжет новели. Яким постає ліричний герой
на початку твору?
-              Який прийом використовує письменник, щоб передати
психологічний стан ліричного героя? (Потік свідомості).
-              Чи можна вважати письменника жорстоким  егоїстом,
якщо його творча свідомість  фіксує всі етапи перебігу тяжкої
хвороби й агонії вмираючої дитини?
-              Доведіть, що батько невимовно страждає від горя.
-              Чи подібні переживання розповідача та його дружини?
Чим відрізняються?
-              Чому в новелі немає діалогу?
4.          Робота в парах.
Доведіть, що автор показує роздвоєння головного героя, який є
одночасно вбитий горем батько і талановитий митець. (СПриклади з
тексту).
5.          - В якому просторі перебуває герой? (Закритий.
Кабінет)
-              Де вихід із нього? (Вікно, двері). Куди веде вихід?
(Сад)
(Звучить оптимістична музика.  Фото яблуневого цвіту).
6.          Створення кадрів до кінофільму.
-              Якби ви знімали кіно, які характерні деталі ввели б
у кадр? Яке освітлення? Поясніть свій вибір.
І кадр. Напівтемний кабінет, лампа, «послана на кушетці й неторкана
постіль особливо ріже око».
ІІ кадр. «За чорними вікнами лежить світ, затоплений ніччю».
ІІІ кадр. «… є щось нове. Певно сіре вікно».
ІV кадр. «Цвіт яблуні. Сонце вже встало і золотить повітря».
7.          Кольористика.
-              Прослідкуйте за текстом новели, які кольори будуть
відповідати кожному кадру. (І-2  - чорні вікна, жовте полум'я
свічки, чорне море, чорні крила, чорні хвилі;
3 - сіре вікно, сірі меблі, зелені луки, жовте полум'я свічки, білі
рядна, посиніле несміливе світло, сіра хата;
4 - сонце золотить повітря, цвітуть яблуні, блакитне небо, рожеві
платочки, зелена чашечка, біла сукеночка, жовті капчики, золоте
проміння). Учитель відтворює кольоровим папером кожен кадр.
-              Як змінилися кольори в новелі? Про що це
говорить?
8.          Що символізує цвіт яблуні? Які ще є символи в
новелі?
ІV. Підсумок уроку. 
-              Чому пам'ять митця в етюді названо «нерозлучним
секретарем»?
-              Який мотив у творі є провідним?
-              Назвіть основні ознаки імпресіонізму в новелі.
-              Дайте відповідь на проблемне питання нашого
уроку.
-              Який вислів ви взяли б за епіграф до сьогоднішнього
уроку? Прокоментуйте свій вибір.
-              Метод «Незакінчене речення»
Прочитавши «Цвіт яблуні», я усвідомив(ла), що…
Домашнє завдання.
1.          Вивчити матеріал підручника.
2.          Прочитати повість «Тіні забутих предків».
Підготувати відповідь на запитання «Яке враження справило світобачення та вірування гуцулів на Михайла Коцюбинського».