7


  • Учителю
  • Розробка уроку на тему: 'Якісні, відносні та присвійні прикметники. Повні й короткі форми прикметників'.

Розробка уроку на тему: 'Якісні, відносні та присвійні прикметники. Повні й короткі форми прикметників'.

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

РОЗРОБКА УРОКУ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

Тема: Якісні, відносні та присвійні прикметники. Повні й короткі форми

прикметників.

Мета: - ознайомити учнів із поділом прикметників на три групи: якісні,

присвійні та відносні;

  • навчити учнів виділяти в тексті відповідні групи та форми

прикметників;

  • формувати вміння розрізняти якісні, відносні та присвійні

прикметники, розпізнавати повні та короткі форми прикметників;

  • виховувати любов до рідної мови, української пісні, народної

творчості.

Перебіг уроку

Перевірка д/з: зошити переглянути, МАЛЮНКИ пояснити!

І. Організаційний момент.

Прочитайте речення, записані на дошці. Якими частинами мови є підкреслені слова?

Ніч яка місячна, зоряна ясная, видно, хоч голки збирай. Реве та стогне Дніпр широкий, сердитий вітер завива.

(Підкреслені слова - прикметники)

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

Ви вже розглядали цю частину мови на уроках. А сьогодні ми з вами ознайомимось із розрядами прикметників (якісні, відносні, присвійні) та формами (повною та короткою), навчимося розрізняти їх для того, щоб правильно використовувати їх у мовленні.

ІІІ. Актуалізація пізнавальної діяльності.

Для того, щоб наш урок пройшов якомога ефективніше, давайте з'ясуємо глибину засвоєння вами попереднього матеріалу.

  1. Виконаємо словникову роботу.

Село,

зелений,

веселий,

Марійчина,

розбишака,

дерев'яний,

хусточка,

мовчання,

знайомство,

російський,

батьків.

(Самоперевірка (слова закріплені на дошці у стовпчик), виправлення помилок, пояснення орфограм)

  1. Вибіркова робота

Тепер серед записаних слів виберіть прикметники та підкресліть їх. Один учень працюватиме біля дошки (виписує). Необхідно зі стовпчика вилучити всі зайві слова, щоб залишилися тільки прикметники.

Зелений, веселий, дерев'яний, Марійчина, російський, батьків.


  1. Фронтальне опитування

Молодці, ви вірно знайшли прикметники. Тепер давайте згадаємо:

  1. Що ж таке прикметник?

  2. Як змінюється прикметник?

  3. Розкажіть про синтаксичну роль прикметника.

ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.

Ми повторили те, що вже знаємо про прикметник. А тепер я розповім вам невеличку казку.

В одному селі жили три брати. Перший був веселим хлопцем. Веселішим за всіх. Найвеселішим у всьому селі. Він також міг бути найбільш або найменш веселим.

З другим братом любили грати всі діти. Адже з ним було так цікаво! Він міг перетворюватись. Якщо він бачив дерево, - ставав дерев'яним, залізо - залізним.

Третій брат любив, щоб у всьому був лад. Загубила якось Марійка хустинку, так він біг по селу й гукав: «Марійчина хустинка! Марійчина хустинка!»

Діти, скажіть, на яку ознаку вказують ці брати?

( - яка може виражатись різною мірою, може бути у предмета у більшій чи меншій мірі;

- ознаки предметів за відношенням між предметами;

- приналежність чого-небудь людині чи тварині)

Молодці. Ви вірно відповіли на моє питання. І вже, мабуть, здогадались, що це не просто брати, це - якісні, відносні та присвійні прикметники.

Тепер давайте опрацюємо правила про розряди прикметників. Для цього розгляньте таблиці, що є у вас на партах.

Розряди прикметників за значенням

Якісні

Відносні

Присвійні

Виражають прямі безпосередні ознаки предметів, які можуть виявлятися різною мірою:

білий, світлий, широкий, сміливий, старий, добрий

Виражають ознаку предмета за відношенням до:

а) матеріалу - дубовий, скляний;

б) особи - студентський;

в) явища - сніговий;

г) часу, місця, дії - вечірній, міський

Називають ознаку, що виражає належність предмета людині або тварині і відповідають на питання чий?

заячий, мамин, братів



(Самостійне опрацювання таблиці. При виникненні питань - пояснення вчителя)

Діти, ви бачите - на дошці залишились прикметники. Користуючись правилами таблиці допоможіть мені роздати їх братам-прикметникам.

  1. Пояснювальний диктант

Щоб краще засвоїти вивчені правила, давайте виконаємо пояснювальний диктант. Ви працюєте у зошитах, а декілька учнів - біля дошки.

Часом б'ють Хому за Яремину вину. З дурної голови на людську. Материн гнів, як весняний сніг.

  1. Розподільний диктант

Записати прикметники у три стовпчики за групами: якісні, відносні, присвійні.

Високий, учнів, красивий, Ольжин, мідний, домашній, білий, батьків, весняний.

  1. Робота з сигнальними картками

Давайте перевіримо вашу роботу за допомогою карток.

(Учні користуються картками, на яких літери Я, В, П)

  1. Робота в творчих групах.

А) Замінити описові іменники прикметниками. Визначте групу прикметників за значенням.

Зразок: Олія з кукурудзи - кукурудзяна.

Будинок з цегли, досвід життя, збори батьків, вода з джерела, мед з гречки.

Б) Утворити прикметники від поданих слів. Зробити висновок, з прикметниками якої групи працювали.

Зразок: Сестра - сестрин.

Дід, бабуся, Ольга, Андрій, батько, мати.

  1. Робота з підручником.

Діти, у якісних, і тільки у якісних прикметників є дуже цікава ознака. Вони мають повну та коротку форму. А що це - ви дізнаєтесь з підручника. Будь ласка, самостійно прочитайте правила.

(При виникненні питань - пояснення вчителя)

  1. Робота біля дошки.

Тепер давайте перевіримо, як ви засвоїли прочитане.

(На дошці записані два стовпчики)



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал