- Учителю
- Урок украинского языка 'Прикметник. Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль'
Урок украинского языка 'Прикметник. Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль'
Тема. Прикметник. Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.
Мета: поглибити знання про прикметник як частину мови, його значення ,
семантико - граматичні властивості, синтаксичну роль;
сприяти виробленню вмінь знаходити в тексті прикметники, визначати їх граматичні категорії, розуміти їх роль у мовлені;
розвивати пам'ять, спостережливість, аналітичне мислення, емоційне сприймання навчального матеріалу, пробудити фантазію, спонукати до творчості;
виховувати естетичні смаки, любов до художнього слова.
Обладнання: дидактичний матеріал, підручник, словники, таблиця, музичний запис, картина " Осінь", матеріал для емоційного забарвлення уроку, кошик з фруктами, листочок, картки.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності учнів
Осінь дарує прекрасні хвилини кожній людині. Вона надихала на творчість багатьох письменників, художників, музикантів. Закоханий в осінні барви, український поет В.Сосюра побачив осінь по - своєму:
Облітають квіти. Обриває вітер
Пелюстки печальні в синій тишині.
По садах пустинних їде гордовито
Осінь жовтокоса на баскім коні.
В далечінь холодну без жалю за літом
Синьоока осінь їде навмання,
В'яне все навколо, де пройдуть копита,
Золоті копита чорного коня.
Сьогодні вранці, ідучи алеєю, я почула подих легенького вітерця і чиєсь тихе зітхання. Мій несподіваний супутник був зі мною поруч, і я це відчувала. І ось вже біля школи побачила його - свого таємного незнайомця. Ось він. Мабуть, шукав у мене захисту від осіннього холоду.
Назвіть цього незнайомця. ( листочок)
І лейтмотивом нашого сьогоднішнього уроку буде тема осені - найчарівнішої пори року.
Епіграфом послужать такі слова:
Ще недавно в небі синім
Пролітали журавлі
А сьогодні в безгомінні
Ходить осінь по землі.
Чудова осінь у нашому місті,
прекрасна її мелодія.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку
1. Мозковий штурм:
-
Тож яку назву ви дали моєму супутнику?
-
До якої частини мови належить це слово?
-
Опишіть цей листочок.
Висновок: до одного слова ми дібрали скільки слів, що характеризують його.
-
Як одним словом назвати їх? (Прикметники)
2. " Фруктовий кошик "
-
А ще прийшла я не з порожніми руками - принесла фрукти.
-
Подивіться, назвіть їх.( мандарини, яблука)
-
Чи можете ви описати їх?
-
Як одним словом назвати сказані вами ознаки? (Прикметники)
-
Яку тему ми розглянемо на уроці?
Тож сьогодні на уроці ми з вами повинні з'ясувати такі питання:
-
загальне значення прикметника,
-
морфологічні ознаки,
-
синтаксична роль цієї частини мови.
( На дошці відкривається 1 половина таблиці)
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Що вам відомо про цю частину мови з початкових класів?
Прикметник
Що прикметник означає?
Він прикмети називає -
Всі ознаки визначає.
Розуміється на всьому:
На великому й малому,
Який смак в кого буває
І за кольором впізнає
І за розміром , і віком,
Яким стане чоловіком,
Почуття всі розпізнає,
Про характер думку має,
Про красу і про вроду,
Про навколишню природу,
І про місяць, і про сонце
Ще й загляне у віконце.
Всі ознаки добре знає,
Слово точне добирає -
Їх багато дуже має.
Коли хтось про щось спитає,
Тут же він відповідає:
-
Яка мама? - добра, щира,
і привітна, співчутлива...
-
Який тато? - сильний, мужній,
гарний, чуйний, дужий...
Всіх ознак не перелічиш.
Перевір, якщо лиш хочеш.
ІV. Сприймання і засвоєння учнями навчального матеріалу
1.Робота з текстом
- З поданого тексту виписати прикметники із словом, до якого вони належать.
Вересень - рум'янець року
Як вересніє - так і дощик сіє. Цей народний вислів суперечить настрою нашої осені. Блакитноока, щедра на сонце і барви, осінь милує нас своєю зрілою красою. Паленіють на клумбах пізні квіти, грайливо підставляють свої щічки - пелюстки до сонечка, наливаються рум'яні яблука. Радує щедрим урожаєм земля. Тонке павутиння бабиного літа літає в повітрі, сріблиться, переливається веселковими барвами...
-
Прочитайте цей текст, вилучивши прикметники.
-
Що змінилося?
-
Який це стиль мовлення?
-
Які слова характерні? ( епітети)
-
Якою частиною мови найчастіше виступають епітети?
-
Який висновок можна зробити?
( Відкривається 2 половина таблиці)
-
- Визначте рід, число та відмінок прикметників.
Висновок: прикметники змінюються за родами, числами та відмінками.
( Відкривається 3 половина таблиці)
-
Списати з дошки речення, визначити синтаксичну роль прикметників. Зробити висновки.
День осінній, теплий. Повітря було прозоре та тихе. Золотом сяяло жовте листя лип та беріз. Сухе листя дощем спадало з дерева. Перед очима розкрилась розкішна картина осінньої природи.
( Відкривається 4 половина таблиці)
-
ФІЗХВИЛИНКА
5. Розподільний диктант
(2 учні біля дошки)
-
випишіть в одну колонку прикметники, а в другу - інші частини мови.
Добрий, боки, душевний, чесний, жовтіє, щирий, ялинки, працьовитий, кольори, старанний, прочитаний, вимогливий, твій, безсердечний, сьомий, жорстокий,
-
Творча робота.
За словами, що утворились у 1 колонці , напишіть про свого однокласника.
6.Лінгвістична гра "Хто швидше?"
Розшифрувати й записати прикметники:
Иясн, езанел, оватаж, икшора, ісойнні.
(синя, зелена, жовта, широка, осінній )
7. Творче завдання.
Складіть вірша (вставте прикметники)
1)Ніби притомилось сонечко... (привітне)
У траві ... молочай не квітне. (пожовклій)
Облетіло літо листячком із клена.
Лиш ялинка в лісі .... (сонячно - зелена)
2) ... сонце щедро осяває ( осіннє)
Сузір'я ягід на гіллі ... (гнучкім)
І дерево святкове пригощає
Гостей ... врожаєм своїм. ( крилатим)
8. (якщо вистачає часу, відгадати загадки, назвати прикметники, що вжиті в них)
V Підсумки уроку
Дати відповідь на питання:
-
яка частина мови називається прикметником?
-
Що нового дізнались на уроці?
-
Яке завдання сподобалось? Чому?
VІ Домашнє завдання
Написати твір - мініатюру " Осінні барви ", використовуючи прикметники
Картка1
1.Робота з текстом
З поданого тексту виписати прикметники із словом, до якого вони належать.
Вересень - рум'янець року
Як вересніє - так і дощик сіє. Цей народний вислів суперечить настрою нашої осені. Блакитноока, щедра на сонце і барви, осінь милує нас своєю зрілою красою. Паленіють на клумбах пізні квіти, грайливо підставляють свої щічки - пелюстки до сонечка, наливаються рум'яні яблука. Радує щедрим урожаєм земля. Тонке павутиння бабиного літа літає в повітрі, сріблиться, переливається веселковими барвами...
7. Творче завдання. Складіть вірша (вставте прикметники)
1)Ніби притомилось сонечко...
У траві ... молочай не квітне.
Облетіло літо листячком із клена.
Лиш ялинка в лісі ....
2) ... сонце щедро осяває
Сузір'я ягід на гіллі ...
І дерево святкове пригощає
Гостей ... врожаєм своїм.
5