- Учителю
- Урок з української мови з теми ' Перехід прикметників із одної групи в іншу' (6 клас)
Урок з української мови з теми ' Перехід прикметників із одної групи в іншу' (6 клас)
Українська мова 6 клас
Автор: Шовкопляс О.В . - учитель української мови та літератури
Запорізької ЗШ № 65
Тема: Перехід прикметників із однієї групи в іншу.
Мета: повторити прикметник, його загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксичну роль, розряди за значенням; пояснити учням явище переходу прикметників із однієї групи в іншу; удосконалювати вміння визначати групи прикметників, які вживаються у переносному значенні; розвивати культуру усного і писемного мовлення; виховувати любов до рідного слова .
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Обладнання: підручник
Перебіг уроку
І.Організаційний етап.
ІІ. Перевірка домашнього завдання .
-
На які групи за значенням поділяються прикметники?
-
Які прикметники називаються якісними, відносними, присвійними?
Розподільний диктант.
Записати словосполучення у три колонки :
А) з відносними прикметниками; б) з присвійними прикметниками; в) з якісними прикметниками.
Свіжий , блакитний, охайний, скляний, мамина, дружний, гірський, людський, залізний, калинова, Улянин, зимовий, ведмежа, чистий, простий.
Індивідуальне завдання на картках.
Картка № 1
Завдання. Прочитайте. Випишіть відносні і присвійні прикметники,вставляючи пропущені букви
І ось біля г...нералової палати знову стоїть вартовий (Ю.Янковський). 2. Тут ось, зараз, над ставком до (ч, чч)ина хата. (О.Донченко). 3. З лавки, угледівши мене, підв...лась здорове(н, нн)а постать дядькова. (М.Коцюбинський). 4. Вона їхала на газиках, тряслась на дядьківських возах. (П. Автомонов).
Картка № 2
Завдання. Прочитайте. Випишіть відносні і присвійні прикметникиВставляючи пропущені букви .
1. Артем підходить до столика з т...л...фонами в д...ректорському кабінеті. (В, Кучер). 2. Панас Максимович виголосив з свого головиного місця: "Дорогі гості! Під пісню, кажуть, краще працюєт...ся і веселіше живет...ся (В.Минко). 3. Щось мовби ш...птало їй, щоби вона пішла подивитись що роблять діти. Був це правдивий материнський інстинкт, бо зараз здалека учула дитячий крик і плач. (Н.К.)
ІІІ. Актуалізація опорних знань .
Прочитайте і поясніть значення поданих виразів . У якому значенні - прямому чи переносному - вжиті в них прикметники?
-
Гострий на язик. 2. Відкласти в довгий ящик. 3. Мати вовчий апетит.4. Соловʼїний голос.
ІV . Мотивація навчальної діяльності . Повідомлення теми і мети уроку.
Проблемне питання .
-До якого розряду належить прикметник соловʼїний голос? Чи можна те саме сказати про словосполучення соловʹїне гніздо?
V. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.
1 Спостереження .
Визначте , чи в усіх словосполученнях , поданих групами , ті самі прикметники належать до тих самих розрядів за значенням .
1.Біла стіна - білий хліб. Зелений луг - зелений борщ. 2. Молочна каша - молочна імла.
3 Лисяча нора - лисяча вдача.
2.Слово вчителя : прикметники можуть переходити із одної групи в іншу. Відносні і присвійні прикметники набувають ознак якісних , якщо вживаються в переносному значенні.
Присвійні переходять у відносні , коли вказують на ознаку за різноманітними відношеннями між предметами: лисячий комір - комір з лисиці.
Якісні прикметники у складі усталених назв переходять у відносні : зелений лист - зелений борщ (назва страви)
3.Робота з підручником
-
Опрацювання теоретичного матеріалу стор. 71.
-
Виконання вправи № 192(усно),193
4. Тренувальні вправи.
Вправа № 1
Визначте групу прикметників за значенням .
Лисячий усміх, золотий браслет, золоте правило, рибʹячий жир , лисяче манто, гусячий пух горобина ніч , лисячі нори .
Вправа № 2
Спишіть, доберіть антоніми до багатозначних прикметників. Визначте групу прикметників за значенням. З виділеними словосполученнями складіть речення.
Міцний дуб, міцна дружба, міцне слово; свіже повітря,свіжа газета, свіжа думка, свіжий хліб; легкий нежить , легке завдання, легкий день; холодна батарея, холодний погляд, холодне серце.
VІ. Закріплення матеріалу .
Гра « Хто швидше»
Записати словосполучення у три колонки :
А) з відносними прикметниками; б) з присвійними прикметниками; в) з якісними прикметниками.
Вовчі ягоди, вовчий хвіст, осляча впертість, лисяча обережність, баранячий кожух, бараняче око, шовкова накидка,шовкове волосся , поетові твори,бараняча кмітливість,свиняче ікло,одноденна екскурсія,заяче вухо.
Якщо ви правильно виконали завдання , то з перших букв записаних іменників складається початок прислівʹя : « …козою стати , та не навчився капусту їсти»
VІ.Підсумок уроку
«Мікрофон».
-
На сьогоднішньому уроці я дізнався (лася)…
-
Що було легко? А складно?
VІ І. Домашнє завдання. Вивчити §22. Виконати вправу №194
Українська мова для загальноосвіт. навч. закл. з навч. рос. мовою: підруч.для 6 кл. загальноосвіт.навч. закл./ О.В.Заболотний, В.В.Заболотний.-К.: Генеза, 2014.