7


  • Учителю
  • Розробка уроку літературитрідного краю

Розробка уроку літературитрідного краю

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Донецька Народна Республіка


Новоазовський районний відділ освіти


Літературний заочний конкурс «Марафон- проект»


( номінація «Ефективний урок з літературного краєзнавства»)


УРОК

літератури рідного краю у 6 класі


«Воронько» -оповідання Спиридона Феодосійовича

Черкасенка про шахтарську працю


(ІІІ місце в очному етапі конкурсу)

Розробка

учителя української мови та літератури

Новоазовської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3

Бережко Алли Дмитрівни.


Кваліфікаційна категорія-вища

Педагогічне звання - «старший учитель»

2015рік


Урок літератури рідного краю ( 6 клас)

Тема:

«Воронько»- оповідання Спиридона Черкасенка про шахтарську працю

Мета:

  • текстуально опрацювати оповідання С.Ф. Черкасенка «Воронько», розкрити проблему людської жорстокості;

  • розвивати навички виразного читання, аналізу літературного твору, творче мислення, вміння висловлювати власну думку

  • виховувати милосердя та співчуття як до людей, так і до «братів наших менших»;

Тип уроку: урок - роздум

Методи навчання - еврістичний, проблемно-пошуковий

Матеріал, що актуалізує опорні знання та вміння учнів - теорія

літератури: оповідання як жанр літературного твору , портрет

літературного героя, художня деталь

Види контроля знань - опитування-ланцюжок, само- і взаємоконтроль;

Виды зворотнього зв'язку - проблемні питання, незакінчені речення

Обладнання: ілюстрації до оповідання, портрет письменника

С.Ф. Черкасенка, навчальна презентація, короткий тлумачний словник

Послідовність окремих етапів уроку:

I. Організаційний момент (2-хвилини)

II. Етап перевірки раніше набутих ЗУН (до 5хвилин)

III. Інтрига уроку (мотивація). Повідомлення теми та завдань уроку (5 хвилин)

ІV. Етап підготовки учнів до активного засвоєння нового матеріалу (3хвилини)

V. Засвоєння нових знань (евристична бесіда) (15 хвилин)

VI. Закріплення -виконання інтерактивної вправи ( 5 хвилин)

VIІ.Етап визначення домашнього завдання, інструктаж до його виконання (2-3 хвилини);

VIIІ. Етап рефлексії (до 5 хвилин).

ІХ. Оцінювання, підбиття підсумків уроку (до 2хвилин);

Аналітико - прогностична будова уроку:


1.компетенції, формування яких будуть здійснюватися на уроці:

- загальнокультурні компетенції- IV-VIІ етапи уроку

- ціннісно-смислові компетенції - II-VIІ етапи уроку

- навчально-пізнавальні компетенції - ІІ-V етапи уроку

- інформаційні компетенції -ІV-V етапи уроку

2. Здоров"язберігаюча складова (фізкультхвилинка)

3.Диференційний підхід до навчання ( типи д/з і питань VI,VII етапів уроку)

Очікувані результати:

Предметні: учні добре знають зміст оповідання; уміють виразно читати уривки;

Особистісні: аналітична робота з текстом визначить, що діти знають і дають оцінку таким моральним категоріям, як добро та зло, милосердя, відповідальність;

Метапредметні: робота у парах визначить , що учні мають добре розвинені комунікативні навички



Перебіг уроку

(змістова частина)

I.Організаційний момент. Активізація навчальної діяльності школярів

Учитель: Сьогодні на уроці :

учитель

учні

Ми читаємо

виразно

Ми слухаємо

уважно

Ми відповідаємо

вдумливо

Ми спілкуємося

доброзичливо



ІІ. Етап перевірки раніше набутих ЗУН

Опитування -ланцюжок

Формула вправи: перед учнями заздалегідь ( на дошці, мультимедійному екрані) визначено запитання. Відповідь одного учня припиняється на будь-якому місці і передається іншому учневі жестом учителя. Оцінювання - бонуси для подальшого накопичення балів до оцінки за роботу на уроці.

  1. Дайте визначення оповідання як жанру

  2. Назвіть приклади творів цього жанру, вивчених у курсі української та світової літератури.

  3. Визначте поняття «літературний портрет»

ІІІ. Інтрига уроку (мотивація). Повідомлення теми та завдань уроку

Перегляд відеоролика «Обличчя природи. Коні »

Міні- бесіда:

  1. Чи впізнали ви цих тварин?

  2. Створіть асоціативний ряд до слова «коні»: красиві, вільні, швидкі…

  3. Робота з епіграфом уроку:

Ми відповідаємо за тих, кого приручили

Антуан де Сент Екзюпері

- як ви розумієте слова французького письменника?

- чому саме людина повинна бути відповідальною за братів

наших менших?

4.Чи знаєте ви, що кінь - одна з перших диких тварин, приручених

людиною?

Учитель: Ці красиві , спритні, витривалі та добрі тварини були з людиною і на війні, і на відпочинку, і у роботі.

Працюючи сумлінно і віддано, вони несли тягар важкої роботи у полі, на міських вулицях, у шахті.

Тема нашого уроку позакласного читання - оповідання Спиридона Черкасенка про шахтарську працю «Воронько». Це буде урок-роздум, на якому ми дізнаємося про умови праці шахтарів наприкінці ХІХ століття, аналізуючи текст оповідання, створимо екомапу - коло оточення героя, визначимо ставлення шахтарського середовища до тварини, що нарівні з людьми важко працює у шахті, поміркуємо про причини людської жорстокості, про милосердя і доброту - так можна визначити мету нашого уроку .

ІV. Етап підготовки учнів до активного засвоєння нового матеріалу

Перегляд відеоролика «Коногон»



V. Засвоєння нових знань (евристична бесіда)

1.Словникова робота:

Коногон- робітник, що відвантажує у шахті вагонетки з вугіллям за

допомогою кінної тяги;

Штейгер - інженер-виконавець робіт у шахті;

Кліть - підйомний механізм у шахті для транспортування людей та

вантажу;

Десятник - наглядач у шахті;

Кайло - знаряддя праці шахтарів у ХІХ столітті, відбійний молоток;

Штрек - тунель у шахті, у якому видобувають вугілля;



2.Робота з текстом .

Роздаткова таблиця ( 1 на парту)

«Воронько - прекрасне дитя природи» передбачає нотування ключових слів


В уяві Воронька

У реальному житті

Світ

Яскравий, запашний степ,ласкава ніч,

сонячне сяйво

«гнітюча музика шахти», убогий каганець, важке, смердюче, нерухоме повітря, темрява

Люди

Добрі, співчутливі, «бачать чудові сни»

Злі ,жорстокі, байдужі, «скажені»

Життя

Сонячне, ласкаве

Безпросвітне,тяжке



2.Фізкультхвилинка після заповнення 1 колонки таблиці: з допомогою рухів відтворюємо світ, про який мріє Воронько: у ньому сонце і зорі, шовкова трава, праворуч та ліворуч - широкий степ



3. - За що люди повинні бути вдячними Вороньку? - «передчув» обвал у

шахті

- Чому ж після підйому на поверхню Воронько не відчув цієї

вдячності?- робітники байдужі, жорстокі, злі як до людей, так і тварин

через умови свого нужденного життя

- Хто жаліє нещасну тварину? - дід Антип

- Чого бракувало людям?- милосердя та уваги до оточуючих

- Чи простив людей Воронько? - тварина звикла віддано служити

людині

Учитель: Дія оповідання Спиридона Черкасенка розгортається у ХІХ столітті, перед нами постає буденність злиденного життя тогочасних шахтарів. Але проблеми ставлення до оточуючого світу , порушені у ньому, постають і у наш час : байдужість і неуважність, добро і зло, ставлення до усього живого на землі.



VI. Закріплення -виконання інтерактивної вправи

Створення екомапи героя - діаграма стосунків з оточуючим світом.

Інструктаж - на дошку , за визначенням учнів, закріплюються імена і назви героїв оповідання, визначаються головні і другорядні .

Завдання учнів - визначити взаємини між ними за допомогою кольорових стрілок - векторів( червоні - позитивні, сині - негативні, стрілка на 2 напрями - взаємовідносини).

Висновки: позитивними героями оповідання є Воронько та єдина людина, що його жаліє - дід Антип

Чому ж інші люди навколо Воронька такі злі та жорстокі?


VIІ.Етап визначення домашнього завдання, інструктаж до його виконання

Диференційоване завдання додому

  1. Письмова відповідь на запитання ( за вибором) :

  • Чи простив людей Воронько?

  • Обміркуйте кінцівку оповідання, чи подобається вона вам, якою б ви хотіли її бачити?

  1. Створення ілюстрацій до оповідання


VIIІ. Етап рефлексії уроку

Учні по черзі висловлюються одним реченням , обираючи початок фрази з рефлексивного екрану

*сьогодні я дізнався…

* було важко …

* було цікаво…

* я зрозумів, що…

* я відчув, що…

* урок дав мені для життя…

Учитель: Сподіваюся, друзі, що наш урок допоміг вам розібратися у своїх почуттях, спонукав до роздумів не тільки над долею Воронка, а й про життя взагалі. Про життя , у якому головне - не втрачати людяності, доброти, милосердя та вміння співчувати . Згадаємо епіграф уроку - слова Екзюпері про відповідальність за тих, кого приручили. Мова в них іде не тільки про тварин, а взагалі про все і всіх, хто нас оточує.


ІХ. Оцінювання, підбиття підсумків уроку ( з урахуванням бонусів за опитування-ланцюжок)

Література

  1. Українська література ,5-9 кл. Програма для загальноосвытных навчальних закладыв( Автори: Мовчан Р.Н.,Таранік-Ткачук К.В., Бондар М.П., Івасюк О.М.,Кочерга С.А., Кавун Л.І.,Неживий О.І., Михайлова Н.В.-К.,2012

2. В.М. Лесин, О.С. Пулинець Словник літературознавчих термінів.- К,

1998

  1. Вадим Оліфіренко Дума і пісня. Джерела літературного краєзнавства. -

ж. Донбас (спецвипуск) №5, 1993

4.

5.





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал