- Учителю
- «Красиві слова і красиве діло» Українська література
«Красиві слова і красиве діло» Українська література
Кушугумський НВК «Інтелект»
Тема. «Красиві слова і красиве діло»
Підготувала і провела
вчитель початкових класів
Косова Марина Олександрівна
смт.Кушугум
Тема. «Красиві слова і красиве діло»
Мета. Ознайомити учнів з біографією Василя Сухомлинського. Допомогти учням усвідомити основну думку твору. Вчити характеризувати дійових осіб, давати оцінку їхнім вчинкам. Розвивати творчі здібності школярів, уміння складати зв'язну розповідь про подію на морально-етичну тему. Виховувати любов до ближнього, бажання робити добрі діла.
Обладнання: збірники художніх творів В.Сухомлинського, плакати з висловами про добро, Торбинка Доброти, паперові сонечка, велике зображення сонечка, Капітошка, технічні засоби для відтворення звуку.
Хід уроку
І.Організація класу.
Наш урок розпочався з усмішки. Тож нехай на ньому запанує атмосфера
доброзичливості, щирості, тепла і взаєморозуміння.
Щира усмішка, добре слово і хоча б краплиночка тепла мають дуже велику силу. І на сьогоднішньому уроці вони допоможуть нам пройти дорогою добра за мудрими і вічними творами В.Сухомлинського.
ІІ. Оголошення теми та завдань уроку.
Тому тема нашого сьогоднішнього уроку «Красиві слова і красиве діло».
Поговоримо про добро, добрі справи, добре серце. Чи все так добре в нашому житті, чи ні? І чому?
ІІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь.
1. Асоціативний кущ «Добро». Гра «Магніт».
Подумайте, то що ж таке добро? Над цим питанням замислювались люди за різних часів.
Давньогрецький філософ Платон стверджував: «Піклуючись про щастя інших, ми знаходимо своє власне щастя».
Римський філософ Сенека вважав: «Людина, яка думає тільки про себе і шукає в усьому користь, не може бути доброю».
Які слова «притягуються» до слова «добро»? В мене є чарівна торбинка, в якій знаходяться різні слова. Зараз по-черзі будемо витягувати, якщо це слово відноситься до Добра, ми його клеїмо на дошку, а якщо ні - відкладаємо мені на стіл.
Допомога, уважність, чистота, ненависть, тепло, співчуття, злість, взаємодопомога, байдужість, краса, щирість, піклування, світло, заздрість, вдячність, милосердя, жадібність, любов, чуйність, сонце.
ІV. Тренувальні вправи для розвитку навичок читання.
1. Розгадування загадки
Та раптом навколо потемніло, щось загриміло
По небу іде кучерявий баран
І рогом вогненним б'є в барабан.
Що це сталося?
(Хмара, блискавка, грім)
Засумувало Сонечко, що не зможе посилати нам на землю чудодійні промені добра. А ми з вами допоможемо Сонцю зупинити дощ, розігнати хмари?
Для цього нам необхідно виконати багато завдань. Готові побороти дощ?
Разом із дощовою краплиною Капітошкою ми помандруємо уроком доти, доки проміння сонця не повернеться знову до нашого класу.
3.
2. Гра «Шифрувальник»
Групи отримують картку і складають прислів'я.
1 група карток
Слово чемне кожному приємне.
2 група карток
Все добре переймай, а злого уникай.
3 група карток
Той добре серце має, хто слабшого захищає.
4 група карток
З добрими людьми завжди згоди можна дійти.
5 група карток
Роби добро, воно добром до тебе повернеться.
6 група карток
Людина красна не словами, а добрими ділами.
V. Вступна бесіда до розділу.
Вже не чути грому на небі. Проте дощ не вщухає. А Капітошка веде нас далі.
Він пропонує нам розпочати роботу над творами нового розділу. Прочитайте назву розділу.(«Оповідання про справи твоїх ровесників»)
Що означає слово «ровесник»? (Дитина такого ж віку, як і ми; школяр; учень початкових класів)
Розгляньте малюнок у підручнику (с. 65). Кого зобразив художник?
З творів цього розділу ми дізнаємося про події, які примушують замислитися над собою, зробити власний вибір, здійснити правильний вчинок.
Розділ починається творами Василя Сухомлинського. Чи відоме вам це ім?я? Які твори Василя Сухомлинського ви читали? («Горобчик і Вогонь», «Спляча книга», «Сергійкова квітка»)
VІ. Ознайомлення з біографією В. Сухомлинського.
Все ж таки дощ продовжує йти. Капітошка пропонує нам познайомитися з біографією Василя Олександровича Сухомлинського, можливо, тоді вщухне дощ.
А допоможуть нам дізнатися про Сухомлинського наші кореспонденти із шкільної газети.
1. «Крісло автора» (діти по-черзі сідають на крісло та розповідають фрагмент з біографії)
Першою запрошуємо кореспондентку _______________________________
Народився Василь Сухомлинський у селі Василівка Кіровоградського району в незаможній сім'ї.
Батько, Олександр Омелянович, працював столярем і теслярем, майстрував колеса і музичні інструменти.
Мама, Оксана Юдівна, працювала у колгоспі, а зимовими вечорами сиділа над своїм шитвом і розказувала дітям казки.
У цій родині, крім Василя, було ще троє дітей - Іван, Сергій і Меланія.
Розповідають, батьки ніколи не карали дітей. Може, тому усі вони вибрали професію педагога.
Надаємо слово кореспонденту ____________________________________________________
Василь ріс жвавим і допитливим. Змалку любив малювати. Але зошити, фарби і пензлі можна було придбати тільки за лікарські рослини. Та бажання малювати було таке сильне, що хлопець цілими днями пропадав у лісі. За склянку насіння акації одержував два зошити. Одного разу Василь із товаришами пішки пройшли 45 кілометрів, аби купити фарби.
Наступну сторінку розкриє нам корреспондентка_______________________ Навчався у Василівській семирічній школі, де був одним з кращих учнів.
Після закінчення школи вступив на підготовчі курси при Кременчуцькому вчительському інституті й став студентом філологічного факультету.
Запрошуємо до слова кореспондента __________________________________________
З 1938 по 1941 рік працював в Онуфріївській середній школі спочатку вчителем, а через деякий час - завідувачем навчальною частиною. Учні, яких навчав молодий вчитель, згадують, що він завжди був з ними - на уроці, в гуртку, в поході. Відкривав вікно в чарівний світ книжки, знайомив з новинками літератури, живопису, музики, читав свої вірші.
Вітаємо кореспондента_______________________________________________________
Мирна праця була перервана війною. Під час Другої світової війни був на фронті. Двічі пережив поранення. Особливо постраждала рука. Хірурги боялися, що її доведеться ампутувати.
Перед операцією повідомили про це Василя Олександровича. "Ой ні, руку будь-що треба залишити!" "Навіщо тобі рука? Ти що, артист?" - запитав старенький хірург. "Ні, я вчитель".
Операція була складною, хірурги зробили усе можливе. Рука залишилася, але після операції стала на шість сантиметрів коротшою.
Важким було й поранення в груди, але вчитель повернувся до школи.
Слово надається кореспонденту_____________________________________________
У липні 1948 року Василя Олександровича призначили директором Павлиської середньої школи, якій він присвятив 22 роки свого життя.
Це була звичайна школа, майже зруйнована за роки війни, знаменитою її зробив Сухомлинський.
Слово має __________________________________________________________________________
В. Сухомлинський - талановитий письменник. Його численні оповідання, казки, притчі, самобутні художнім змістом і формою, стали улюбленими серед юних читачів. У видавництві "Веселка" друкувалися збірки В. Сухомлинського "Гаряча квітка", "Куди поспішали мурашки", "Чиста криниця".
До виступу запрошуємо ____________________________________________________________
Помер Василь Сухомлинський 2 вересня 1970 року.
Похований на кладовищі всього за 300 метрів від школи, якій віддав усе своє життя.
2. Читання біографії в підручнику
- Кому присвятив своє життя Василь Олександрович Сухомлинський?
- Ким він працював?
- Що відображено в його творах?
А зараз давайте подивимось відеоматеріал про цього видатного педагога.
VІІ. Фізкультхвилинка.
Знову дощ ллє, як із відра. Зімітуємо звуки дощу.
VІІІ. Опрацювання оповідання "Красиві слова і красиве діло".
Капітошко, веди нас далі! Герой мультфільму пропонує нам познайомитися із ще одним оповіданням Василя Сухомлинського.
1. Передбачення за заголовком
- Погляньте в підручник. Прочитайте назву оповідання.
- Як ви розумієте вислів «красиві слова»?
- А вислів «красиве діло»?
- А як ви вважаєте, про що може йти мова в цьому творі?
- Прошу давати відповідь на запитання, продовжуючи речення за даними початками:
«Я думаю …»,
«На мою думку …»,
«Я вважаю …»
(Діти висловлюють своє припущення)
2. Первинне читання тексту вчителем
- Прослухайте уважно оповідання. Чи збудуться ваші передбачення?
6.
3. Перевірка первинного сприймання
- Чи збулося ваше передбачення?
4. Словникова робота
- Значення яких слів, що зустрілися в тексті, вам невідомі?
- Поясніть мені значення слів та фраз
негода
мокра, як хлющ
з неба ллє, мов з відра
- Яке у вас враження після прочитаного?
5. Повторне читання тексту учнями «Дощиком»
- Прочитаємо ще раз даний твір. Будьте уважні, зверніть увагу на зміст, запам'ятовуйте всі події, описані автором.
6. Аналіз оповідання
- Хто є дійовими особами оповідання? Скільки їх?
- Чому хлопчики опинилися у хатинці?
- Чи відомо, хто її збудував і навіщо? Прочитайте.
- Як ще в тексті названо дощ?
- Чи знали діти четвертого хлопчика?
- Як хлопчики, що сиділи у хатинці, зустріли незнайомця?
- Порівняйте їхні слова та дії.
- Хто йому допоміг по-справжньому?
- Як ви думаєте, які почуття переживав незнайомий хлопчик, коли відчув
тепле ставлення до себе?
- Про кого з персонажів можна сказати - байдужий, а про кого - турботливий, щирий?
- Визначте межі зачину, основної частини, кінцівки тексту.
7. Вибіркове читання
- Прочитати красиві слова з оповідання.
- Про яке красиве діло говориться в тексті. Прочитайте.
- Зачитайте з тексту порівняння.
- В яких словах головна думка оповідання?
8. Робота з ілюстрацією
- Який епізод зображено на малюнку?
- Як можна назвати малюнок?
- Які слова тексту відповідають ілюстрації? Зачитайте.
- Опишіть зовнішній вигляд дітей. Якого вони віку?
- Які деталі картини показують, що в хатинці подорожні відчувають турботу про себе?
9. Читання в особах, передбачаючи за допомогою інтонації логічні наголоси, ставлення до дійових осіб.
ІХ. Тест - аудіювання. (учні відповідають сигнальними картками)
1. Маленька хатина стояла:
а) серед поля,
б) на краю лісу,
в) посеред лісу
2. Хатину побудували, щоб там
а) жив сторож,
б) відпочивали пастухи,
в) люди могли сховатися від негоди
3. В хатинці сховалися:
а) двоє хлопців,
б) троє хлопців,
в) четверо хлопців
4. Ще один хлопчик, що зайшов до хатини, був:
а) їхнім другом,
б) знайомим,
в) незнайомим
5. Які слова говорили перший і другий хлопці?
а) красиві і жалісні,
б) веселі і радісні,
в) сумні і тривожні
6. Що зробив третій хлопчик?
а) сказав красиві слова,
б) напоїв хлопця чаєм,
в) віддав йому свою сорочку
11. Колективна дискусія:
- Прочитайте знову назву назву оповідання..
- Як ви тепер її розумієте?
- Чи доводилось вам бути учасниками схожих випадків?
- Запам?ятайте, кожна людина, яка опинилася в скрутній ситуації, чекає на розуміння і допомогу. Про це ніколи не можна забувати.
- Що ж прикрашає людину: красиві слова чи красиве діло?
Х. Релаксаційна пауза «Сонячні промінці».
Ось нарешті дощ зовсім перестав. На небі з'явилося яскраве сонечко та різнобарвна веселочка, в якій знайшла своє місце і дощова краплинка Капітошка. Давайте подякуємо Капітошці.
- Ой, погляньте, це сонечко зазирнуло у клас. Від вікна ковзнуло по стелі, по стіні, по ваших голівках і личках. Ущипнуло за щічки, полоскотало вашого чубчика і помандрувало далі розсіювати свої промінці. Простягніть до них свої долоньки. Візьміть кожен своє сонечко. Ви - володар теплого добра. Ви радісні й щасливі. Ви - маленькі сонечка.
- А зараз давайте заспіваємо пісню про справжню дружбу.
ХІ. Підсумок уроку.
Ось і закінчується наш урок. Давайте з?ясуємо, чого ми навчилися на уроці.
ХІІ. Оцінювання.
ХІІІ. Домашнє завдання
Оповідання В. Сухомлинського «Красиві слова і красиве діло» читати й переказувати.
Ось і добігла кінця наша розмова. Якщо від сьогоднішньої зустрічі у ваших душах залишилася зернинка добра, я попрошу приколоти маленьке сердечко собі біля сердечка, а якщо ви вважаєте, що добрим бути не обов'язково, що без добра можна прожити на світі -тоді нехай залишиться у вас на парті.