- Учителю
- Урок української мови у 5 класі
Урок української мови у 5 класі
5 клас
Українська мова
Тема. Звукове значення букв я, ю, є, ї.
Мета: поглибити знання п'ятикласників про звукове значення букв я, ю, є, ї;
формувати вміння визначати звукове значення букв я,ю,є,ї залежно від їхньої
позиції у слові; розвивати грамотність, логічне мислення, пам'ять;
виховувати любов і повагу до усної народної творчості, зокрема, казки.
Тип уроку: урок - мандрівка казками
Обладнання: підручник, картки, переносна дошка, «пергамент», «пелюстки квітки» з
частинами слів.
Хід уроку
І.Організаційний момент.
- З'ясування емоційної готовності до уроку (кольоровий настрій )
ІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку
Мотивація практичної значущості виучуваного
-
Діти, я вам пропоную сьогодні вирушити у захоплюючу і цікаву подорож сторінками ваших улюблених казок. Все це нам потрібно для того, щоб повторити вивчений матеріал з теми « Фонетика» про звукове значення букв я , ю, є, ї та переконатися, що ми грамотні і допитливі учні.
ІІІ. Робота над темою.
«Мозкова атака»
1. На переносній дошці записано лист від невідомого героя, який хотів вибачитися перед своєю коханою. Завдання: виправити допущені помилки.
Льуба Фіоно!
Йа зрозумів, що поводивса йак свина,так друзів не зустрічайуть. Обіцайу ,що більше так ніколи не робитиму. Повертайса, будь ласка,йа дуже сумуйу без тебе та дітей.
Твій …
Запитання до учнів:
-
Ви здогадалися, хто автор листа?
-
Які помилки допустив Шрек у своєму листі? Давайте допоможемо Шрекові розібратися у фонетиці української мови.
- Звуки мови і букви - це те саме, чи різні поняття?
- Чим відрізняються звуки людської мови від інших звуків?
- Чим людина почала раніше користуватися - звуками чи буквами?
- Чи будь-яке поєднання звуків, утворених мовним апаратом людини, є словом?
- Скільки букв існує в українській мові? А скільки звуків?
- Чому в українській мові звуків більше, ніж букв?
- У якій позиції букви я, ю, є, ї позначають два звуки, а у якій - один?
2.Ви любите казки? А пригоди? Сьогодні на нашому уроці буде і зустріч з казкою, і безліч пригод, бо до нас завітав герой улюбленого мультфільму Шрек .Він теж дуже любить казки. А ще Шрек підготував для вас безліч цікавих завдань.
1. Гра "П'яте зайве"(Серед поданих слів знайти «зайве»,свій вибір арґументувати).
Любов, людина, любисток, літаючий, лютий.
Яблуко, яма, м 'ята, знання, юрта.
жак, ярмарок, єнот, картина, юрта.
2. Робота біля дошки (2 учні).
Шрекові дуже подобається казка "Дюймовочка", особливо епізод, в якому Дюймовочка рятує ластівку від смерті на лютому морозі.
- Зі слова "ластівка" скласти якомога більше слів.
3. Декілька учнів працюють з картками (інші виконують за підручником вправу 212(1-2 завдання), стор.100).(Єрмоленко С. Я.,Сичова В. Т. Рідна мова: Підручн. для 5-го кл.- К.:Грамота,2005.-240с.)
4. Тепер Шрек хоче перевірити вашу увагу.
Гра "Світлофор" ( Учні піднімають червоний сигнал, якщо у слові букви я, ю, є, ї позначають два звуки, жовтий - якщо один звук.)
М'яч, лялька, юрта, їдальня, любов, Юрко, п'ятірка, Марія, буря, блюдце.
5. Шрек привіз із собою чудернацький пергамент, на якому щось дуже дивно написано.
(завдання: за моделями скласти якомога більше слів).
ПГПГ, ППГПГПГП , ПГПГП, ГППГ. (П -приголосний, Г- голосний)
6. Робота біля дошки (3 учні).
1-й - робота за карткою.
Шрек познайомився з багатьма літературними героями, але забув, з ким познайомився першим, з ким - потім. Завдання: записати героїв казок за алфавітом.
Дюймовочка, Попелюшка, П'єро, Метелиця, Фея, Яга, Зміївна.
2 учні складають квітку:
малю
мрі
вмі
чита
зна
Ю
ЧИТАНН
МРІ
змі
Я яяЯЯ
знанн
вмінн
7. Робота з класом.
Жартівливі запитання:
1. Що стоїть посередині землі?
2 . Що знаходиться всередині школи?
3 . Що стоїть між підлогою і стелею?
4 . Чим закінчується і зима, і весна?
5 . Чим закінчується вечір і починається ранок?
6 . Що стоїть посеред Києва?
7. Гора й долина - що між ними?
8 . Чим закінчується літо і починається осінь?
9. Що стоїть між вікнами і дверима?
8. Літературна вікторина.
Шрек запам'ятав деякі уривки з казок, але переплутав, який уривок з якої казки.
Завдання:
- визначити, з якої казки уривок;
- записати слова з буквами я, ю, є, ї у фонетичній транскрипції.
1. Кинувся юнак, а його вже й нема, бо то не дід був, а Правда людська. ("Названий батько").
2. Ситніш над усе земля - мати, бо вона всіх годує й напуває. ("Мудра дівчина ").
3. Ціла юрба кинулася по тісненькому подвір 'ю, по всіх закутках, нюхають, дряпають - Лиса ані сліду нема. ("Фарбований лис")
9. Гра "Хто швидше?"
Записати найбільше слів, у яких букви я, ю, є, ї позначають 2 звуки (1 варіант) і 1 звук (2 варіант).
Ш. Підведення підсумків.
IV. Домашнє завдання:
- для сильних учнів: скласти листа улюбленому казковому героєві;
- для решти учнів: виписати з казок 5 речень, у яких є слова з буквами я, ю, є, ї.