- Учителю
- Урок 'Координати роздоріж. Тематика і проблематика повісті І. Франка “Перехресні стежки”'
Урок 'Координати роздоріж. Тематика і проблематика повісті І. Франка “Перехресні стежки”'
Розгорнутий план-конспект уроку з української літератури
До проведення уроку допущено:
Урок №
Дата:
Клас 10
Тема Координати роздоріж. Тематика і проблематика повісті І.Франка "Перехресні стежки"
Мета: розглянути повість І.Франка "Перехресні стежки", визначити тематику і проблематику твору
Завдання: освітні - визначити тематику та ідейне спрямування повісті, докладно розглянути образ головного героя як виразника поглядів самого автора
розвиваючі - розвивати навики роботи над епічним твором, формувати читацьку культуру учнів
виховні - виховувати в учнів громадянські та патріотичні почуття
Тип уроку: комбінований
Методи: евристичний, пошуковий
Прийоми: бесіда, повідомлення учнів, наведення цитат, слово вчителя
Обладнання: текст повісті, Унікальна збірка1777. Кращі учнівські твори. 5- 11 класи / Укладач С.С.Скляр, - Х.: Торсінг, 2002.
Франко малює так, як природа.
Його характери - символи характерів,
Його події - символи подій
Гнат Хоткевич.
Хід уроку
Організаційний момент
-
Привітання
-
Перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань
Якщо поблукати перехресними стежками творів Івана Франка, можна побачити, що вони суголосні життю самого письменника. Що спонукає людину служити громаді, які втрати і здобутки чекають на цьому шляху, чи актуальні ці питання сьогодні. Відповісти нам доможе ідейно-тематичний аналіз повісті "Перехресні стежки".
-
Де відбуваються події повісті? (на Галичині)
-
Хто є головним героєм повісті (Є.Рафалович)
-
Які верстви галицького суспільства зображено в повісті? (селяни, робітники, землевласники)
-
Який конфлікт лежить в її основі? (соціальний)
-
Які життєві цілі ставить перед собою молодий адвокат Євгеній Рафалович? (стати народним захисником, розворушити "темне царство", підштовхнути селян до політичної боротьби за соціальні та національні права)
-
Визначіть тему повісті (зображення соціальних і національних проблем Галичини, боротьба освіченої людини за права знедоленого селянства)
Оголошення теми уроку
Твори І.Франка вимагають уважного читання, інтересу до слова, репліки, бо другорядних героїв, подій у нього не має. Сьогодні ми продовжуємо роботу над повістю І.Франка "Перехресні стежки"
Бесіда за змістом твору
-
Головним героєм твору є Євгеній Рафалович. Що нам відомо про нього? Як розкривається його характер?
(характер розкривається у вчинках та поведінці. Його мета - служити громаді, захищати інтереси бідних верств населення, запроваджує в адвокатській конторі українську мову, організовує позичкові каси)
(Красномовною є манера Рафаловича говорити, поводитися в різних ситуаціях - він послідовний, виважений, оптимістичний, відвертий, оптимістичний, чесний)
Життєва мета Євгенія - зміна соціальних і національних обставин у Галичині: "Яке ти маєш право бути вільним, коли твій народ у неволі?". У повісті показано не революційний, а еволюційний, політично-реформаторський шлях боротьби за вдосконалення суспільства.
-
У чому полягає символізм характеру Рафаловича?
-
У яких двох аспектах зображені події в творі, які дві сюжетні лінії можна виокремити? (Боротьба і любов)
-
Через що визначаються два комплекси проблем (соціальні і загальнолюдські) і конфлікт твору - зовнішній та внутрішній (заповнення таблиці)
-
Які перешкоди долає Євгеній? Що протидіє його намірам? (наклепи, інтриги, неоднозначне ставлення селян)
-
Що є суттю внутрішнього конфлікту? У чому він виявляється?
(зустріч з минулим, а зараз "недозволеним" коханням, принесення в жертву особистого щастя)
Літературний критик Микола Євшан говорить, що розв'язка повісті "перехресні стежки" зробила на нього гнітюче враження, відчуття тріумфу "якоїсь демонічної, убійчої сили". Причиною є знищення особистого щастя людини, яке повинно стимулювати і давати сили для суспільної праці.
А сучасний літературознавець Володимир Панченко зазначає, що фінал "перехресних стежок" , незважаючи на трагічність постаті Рафаловича, обнадійливий і навіть закінчується на обнадій лівій ноті. Адже головного героя визнано невинним, він готов знов поринути у вир боротьби за соціальні та національні права свого народу.
- Яке відчуття викликав у вас фінал повісті? Думка кого з названих літературознавців вам імпонує ближче? Аргументуйте відповідь
- Що становить психологізм твору? (Внутрішня боротьба, роздвоєння душі(Євгеній), марення, афективний стан, галюцинації (Реґіна), психологія садизму(Стальський), божевілля (Баран)
- Яке поняття закладено в образ - символ перехрестя?
1. перехрестя як метафора історії українського народу
2. перетинаються шляхи Євгенія і Стальського, Євгенія і Регіни
3. перетинаються погляди, інтереси персонажів
4. роздоріжжя в душі головного героя
5. повсть написана на межі століть - перехресні дороги - глобальні зміни в суспільстві
Закріплення вивченого
- назвіть тему твору, його основну ідею (кожен, якщо захоче, може знайти своє місце на ниві служіння народові, людина завжди має вибір -прийняти лицемірну мораль суспільства чи боротися з несправедливістю)
- розкрийте двоплановість сюжету
Висновок учителя
Перехресні стежки бувають реальними, а бувають і уявними, символічними. Існують перехрестя думок, людських доль, інтересів. Іноді людські стежки перехрещуються задля великих, корисних народові справ. Саме про це і йдеться в повісті "Перехресні стежки"
Підсумок уроку
Виставлення оцінок з коментарем
Домашнє завдання
Знайти і пояснити символічні образи; підготуватися до характеристики образів інших персонажів
Оцінка за урок: Вчитель-методист:
Методичне обґрунтування оцінки, зауваження та рекомендації щодо удосконалення уроку: