7


  • Учителю
  • Конспект урока 'Розділові знаки в реченнях зі вставними словами' (8 класс)

Конспект урока 'Розділові знаки в реченнях зі вставними словами' (8 класс)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Мета: навчальна: ознайомити учнів із відомостями про вставні слова і словосполучення; сформувати загальнопізнавальні вміння знаходити вставні слова і словосполучення в реченнях та визначати їх стилістичну роль у мовленні, правильно інтонувати речення зі вставними сло
предварительный просмотр материала

Розділові знаки в реченнях зі вставними словами (8 клас)


Мета: навчальна: ознайомити учнів із відомостями про вставні слова і словосполучення; сформувати загальнопізнавальні вміння знаходити вставні слова і словосполучення в реченнях та визначати їх стилістичну роль у мовленні, правильно інтонувати речення зі вставними словами та словосполученнями, відрізняти їх від речень з однозвучними словами;

розвивальна: розвивати творчі вміння складати речення зі вставними словами та словосполученнями і використовувати їх в усному й писемному мовленні;

виховна: виховувати культуру мовлення, уміння правильно й доречно вживати вставні слова і словосполучення у мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти всебічному розвиткові мовної й мовленнєвої особистості восьмикласників.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

Міжпредметні зв'язки: етика, українська література.

Обладнання: підручник, мультимедійна презентація, картки для творчої роботи, аудіозапис гуморески П.Глазового «Казка», відеозапис притчі «Усе у твоїх руках», картки самооцінювання.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів (перегляд відеозапису з коментуванням учителя). Повідомлення теми та мети уроку.

Притча «Усе у твоїх руках»

Дуже давно в стародавньому місті жив Майстер, оточений учнями. Найбільш здібний із них якось задумався: "Чи є питання, на яке наш Майстер не зміг би дати відповіді?"

Він пішов на квітучий луг, піймав найкрасивішого метелика й сховав його між долонями. Метелик чіплявся лапками за його руки, й учневі було лоскотно. Посміхаючись, він підійшов до Майстра і запитав:

- Скажіть, який метелик у мене в руках: живий чи мертвий?

Він міцно тримав метелика в зімкнутих долонях і був готовий у будь-яку мить стиснути їх заради своєї істини.

Не дивлячись на руки учня, Майстер відповів:

- Все у твоїх руках.

Тому прошу Вас на сьогоднішньому уроці докласти якомога більше зусиль для засвоєння теми. Адже кожен день вимірює нам певний проміжок часу, який кожного вечора зникає. Даремно чи ні - все залежить тільки від вас. Я ж, звичайно, допоможу вам дати відповіді на всі запитання, що стосуються теми. Успіхів вам!!!

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

І першим помічником у досягненні поставленої мети стане давно відоме вам сонечко, що освітить шлях до усвідомлення вже набутої інформації і оволодіння новими знаннями.

Сонечко

1. Назвіть вставні слова, які дають змогу зрозуміти, звідки (з якого джерела) береться важлива для нас інформація?

2. Нас оточує безліч предметів. Людині зазвичай легко розповісти про те, що вона любить: річ, музичний або літературний твір. Але без цієї групи вставних конструкцій люди не змогли б виразити свої почуття, розгублюються і відчувають брак слів, особливо коли йдеться про друзів, рідних.

3. Чи просто спілкуватися з культурними людьми? Весь час треба пам'ятати про правила звертання, привітання, вибачення, подяки, які допомагають людям виявити своє добре ставлення до інших. А які вставні слова використовуються для пожвавлення бесіди, для вираження увічливості?

4. Яка група вставних слів забезпечує взаєморозуміння між людьми і правильне сприймання наших висловлювань, тобто зв'язність тексту?

5.Які слова ніколи не бувають вставними?

6. Наведіть приклади вставних слів, що виражають упевненість, невпевненість, сумнів.

7. Одні й ті ж слова можуть вживатися у ролі вставних і бути членами речення. Наведіть приклади таких слів. Як з'ясувати їх синтаксичну роль?

8. Якими членами речення є вставні слова? Якими розділовими знаками виділяються на письмі вставні слова?

Робота за підручником.

Вправа 250: поміркуйте, у яких із поданих речень є вставні слова. Доведіть свою думку. Розставте необхідні розділові знаки.

1. «Може я міг би вам допомогти?» - довірливо запитав незнайомець. - Ніхто не може світа пережити.

2. Генерал видно був чимось не вдоволений. - Видно місто, далі поле у моєму вікні.

3. Там кажуть усю правду. - Там кажуть сонце спати лягає.

ІV. Формування практичних умінь і навичок.

Синтаксичний бар'єр.

Повний синтаксичний розбір речення.

Вочевидь, спали спокійно містечка і села, укутані ковдрою ночі. (упевненість)

Тихе блідо-блакитне море, здається, спить. (невпевненість)

Звідусюди хай лине щебет пташок, будь ласка. (привертає увагу співрозмовника)

Графічний диктант

Слухаючи речення, накресліть схеми.

1. Либонь, до першого грому земля не розмерзається.

2. Високо і швидко пливуть у небі хмари - на гарну погоду, безсумнівно.

3. Вітер у січні зі сходу, до речі, несе добру погоду.

4. Зима, кажуть, ледачого не любить.

5. Узимку сонце крізь плач сміється, між іншим.

6. Як відомо, у грудні сім погод надворі: сіє, віє, крутить, мутить, рве, зверху ллє, знизу мете.

7. Нехай все-таки зварять нам першу зимову вечерю. (все-таки не ВС)


Фізкультхвилинка


Творче завдання

Одна мудра людина сказала: «Творчість - то хвилини щастя!» Давайте спробуємо бути щасливими на хвилях творчості. Попрацюймо в групах. У кожної групи є завдання. Прочитайте уважно. Є запитання?

Група І: запишіть речення, вставивши в нього вставні слова. Як змінюються смислові відтінки в реченні?

Вихована людина, … , ніколи не дозволить собі казати брутальні слова іншій людині, бо розуміє, що цим вона, … , образить людину, і, … , принизить себе.

- Спробуйте себе в ролі літераторів. Складіть продовження висловлювання, використовуючи різні групи вставних слів.

Група ІІ: «Творче конструювання»

Завдання: перепишіть речення, замість крапок доберіть вставні слова із значенням, указаним у дужках.

1. Зима - це … найкраща пора року (відтінок упевненості).

2. З цим погодяться … всі (відтінок припущення).

3. Лиха … тому зима, в кого кожуха нема (вказівка на джерело вислову).

4. Уже скоро зацвітуть сади, але… вночі можливі заморозки (активізація уваги).

5. … треба ретельно підготуватися взимку, щоб вчасно захистити цвіт (зв'язок із попередньою думкою).

6. Пізня зима… дарує сухе погоже літо (джерело повідомлення).

Група ІІІ: складіть і запишіть по два речення так, щоб в одному випадку подані слова були вставними, а в іншому - членами речення.

Може, на щастя, правда.

V. Підсумок уроку.

Так яка ж роль вставних конструкцій у мовленні: офіційно-діловому, публіцистичному та розмовних стилів? Тільки не кваптеся відповідати! Послухайте спочатку аудіозапис гуморески П.Глазового «Казка»

Вже ніч надворі. Не спить дитина.

Схилився батько над ліжком сина

І виявляє любов і ласку.

- Послухай, - каже, синочку, казку.

Так, значить, дід жив і, значить, баба.

Була в них, значить, ще й курка ряба.

І сіла, значить, вона в гніздечко

І, так сказати, знесла яєчко.

Дід бив яєчко і баба била.

Ну, баба, значить, теж не розбила.

А, так сказати, пробігла мишка... -

І тут синочок схопився з ліжка:

- Все значить, значить та так сказати...

Не треба казки! Я хочу спати!


- Чи повірили ви сьогодні у свої сили? Чи відчули себе щасливими?

VІ. Домашнє завдання.




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал