- Учителю
- Розробка уроку на тему: 'Письмовий твір-опис природи за картиною Катерини Білокур «Багрянець осені» у художньому стилі
Розробка уроку на тему: 'Письмовий твір-опис природи за картиною Катерини Білокур «Багрянець осені» у художньому стилі
ТЕМА УРОКУ: Письмовий твір-опис природи за картиною Катерини Білокур «Багрянець осені» у художньому стилі
МЕТА УРОКУ: навчити учнів писати твори-описи природи за картиною; на основі здобутих текстологічних знань формувати в учнів відповідні текстотворчі вміння; удосконалювати мовленнєво-мисленнєві вміння усвідомлювати тему й основну думку тексту, логіку викладу, тип і стиль мовлення, запам'ятовувати конкретні факти, послідовність викладу матеріалу; культуру писемного мовлення; сприяти збагаченню словникового запасу школярів;
розвивати мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати змістово-композиційний і мовний аналіз художнього тексту-опису природи за картиною; сприймати письмовий текст, розуміти його, редагувати, писати власні твори-описи природи за картиною у художньому стилі; познайомити учнів з творами відомої української художниці; вчити розуміти образотворче мистецтво;
виховувати почуття прекрасного, естетичні смаки, повагу до талановитих українських діячів культури й мистецтва, зацікавити пейзажним живописом.
ТИП УРОКУ: урок мовленнєвого розвитку
МЕТОДИ І ПРИЙОМИ: розповідь учителя; бесіда з учнями за змістом картини; колективна робота над твором (усно); самостійна робота учнів.
МІЖПРЕДМЕТНІ ЗВ'ЯЗКИ: живопис, українська література, зарубіжна література, теорія літератури, теорія живопису.
ВНУТРІШНЬОПРЕДМЕТНІ ЗВ'ЯЗКИ: орфографія, пунктуація, стилістика, лексикологія.
Хід УРОКУ
І. Організаційний момент. Рефлексія.
У цей чудовий день я рада вас усіх бачити. Сьогодні у нас не просто урок, а уявна екскурсія до галереї мистецтв.
Галерея мистецтв - художній музей, де зібрано картини та інші види образотворчого мистецтва.
Перед вами - репродукції картин відомої української художниці, нашої землячки - Катерини Василівни Білокур.
Репродукція - фотографічне або поліграфічне відтворення зображень друкованого тексту, творів живопису, карт, фотознімків, креслення і т. ін., відтворені поліграфічним способом.
Ми не просто будемо милуватися їх чарівністю і майстерністю, а й спробуємо самі створювати мистецькі шедеври
Адже тема нашого уроку - « Письмовий твір-опис природи за картиною». Отже, ці картини нам знадобляться ще й для роботи. Ми вчитимемося уважно розглядати картину, як кажуть професіонали, «читатимемо» її, а потім ще й опишемо природу за картиною. Опишемо так, як побачив її автор і відтворив на своєму полотні. Крім цього, ми ще й познайомимося з деякими поняттями живопису.
ІІ. Повідомлення теми, мети, завдання уроку. Усвідомлення теми учнями.
Отож, запишіть у зошити дату і тему уроку.
III. Актуалізація опорних знань школярів.
Бесіда.
-
Які ви знаєте типи мовлення?
-
Що таке опис?
-
Коли ми користуємось описом?
-
Якими бувають описи (стосовно стилів)?
-
Описи бувають наукові та художні.
-
Чим відрізняється художній опис від наукового?
-
Назвати сферу використання художніх описів.
-
Пригадати, що найчастіше описується у творах художньої літератури.
-
Поміркувати, які особливості має опис природи за картиною.
IV. Мотивація навчальної діяльності учнів. Підготовка до твору-опису природи за картиною (демонстрація картини, розповідь про художницю, про рік написання картини тощо).
Виступи учнів (заздалегідь підготовлених).
Учень 1
Відома українська художниця Катерина Василівна Білокур народилася 1900 року у забутому на той час Богом і людьми селі Богданівці, біля Яготина, в селянській бідній родині.
Не отримавши навіть початкової освіти, вона вчилася сама: оволодівала грамотою, багато читала, а душа її прагнула чогось більшого. Вже у молодості Катерина Василівна зацікавилася малюванням, знала, що є такі люди - художники, які створюють прекрасні шедеври - картини. Подобалося Катерині саме слово ХУДОЖНИК, і для себе вона вирішила: рано чи пізно теж стати художницею, бо життя без мистецтва для неї - не життя.
Доля не послала їй ні мистецьких шкіл, ні мистецьких учителів. Основи мистецтва пізнавала сама. Починала малювати на фанері, пізніше - на полотні. Сама робила пензлі з шерсті пухнастого кота, розводила сама собі фарби (із калини, глини, зелені трав, бузини).
Починала вчитися малювати з портретів своїх рідних. Дуже подобалося малювати Катерині природу, а особливо - квіти, як вона говорила, «красу земну».
Вдома треба було допомагати по господарству, тому її рідні не дуже схвалювали те, чим Катерина любила займатися. Їй довелося виборювати своє право малювати. І вона його таки виборола: її картини побачили не лише в Україні, а й у Росії, Франції, Німеччині, Америці.
До речі, перша виставка картин К. Білокур проходила у Полтаві у художньому музеї. Це було у 1940 - 1941 р. р. Але, на жаль, під час війни згорів Полтавський художній музей, і в полум'ї загинуло 11 картин художниці.
Померла художниця. Тяжко доживала свої останні дні у матеріальній скруті. Слава прийшла посмертно. Лише після смерті її картини показують у музеях Києва, Яготина, Полтави; поставлено 3 пам'ятники на її рідній землі; відкрито галерею у Яготині, де представлені твори художниці; у Києві з'явилася вулиця Катерини Білокур; створено художні та документальні фільми про неї; засновано премію ім. Катерини Білокур.
Учитель
Так, це була геніальна художниця. І особливо вона любила малювати квіти. Погляньте - яка краса! (Демонстрація репродукцій картин із фотоальбому «Катерина Білокур».)Перегляд фрагменту
ІІІ. Розгляд картини «Багрянець осені». «Читання» картини, аналіз її. Бесіда за картиною. Словникова робота.
Учень 2
Крім квітів, художниця захоплювалася ще й малюванням пейзажів.
В останні роки життя Білокур захопилася акварельною технікою, що засвідчують численні композиції, зокрема «Багрянець осені» (1950-ті рр.), «Гай» (1955), «Осінь» (1960), «Осінь», «Вересень» (1956), «Напровесні» (1958). Усі вони витримані в одному стильовому ключі з налаштованістю на «реалії», передачу психології стану природи.
Учитель
Подивіться на репродукції картин Катерини Білокур. Скажіть, яку пору року любила малювати художниця? Правильно, це здебільшого осінні пейзажі. А що ж таке пейзаж?
Пейзаж - це вид зображення якоїсь певної місцевості, жанр живопису, в якому предметом зображення є природа.
Для того, щоб правильно бачити або «читати» картину, ми повинні знати деякі особливості живопису, оперувати спеціальними термінами, які стосуються цього виду мистецтва. Отже, словникова робота. (Робота з пам'яткою, розданою учням.)
Тематичний словник «Живопис»
Художник - пейзажист.
Картина - полотно.
Тема, сюжет, композиція картини - перший план, другий план, деталь.
Палітра художника - колорит, фон, кольорова гама, освітлення.
Зображувати - малювати, відтворювати, показувати, розкривати.
Враження, почуття, настрій, переживання.
Колорит - майстерність поєднання кольорів на картині.
Холодні кольори: чорний, коричневий, темно-синій тощо.
Теплі кольори: жовтий, жовтогарячий, блакитний, світло-зелений, рожевий тощо.
Перед нами репродукція картини Катерини Білокур«Багрянець осені» (1950-ті рр.), . Вона намальована, як ми вже почули, у 1950 році. За жанром це - пейзаж. Пейзаж має план (показую на репродукції): правий (те, що зображено справа), лівий (те, що зображено зліва), передній (те, що зображено ближче до глядача, майже в центрі картини), задній (те, що зображено далі від глядача).
Осмислення художнього полотна
-
До якого жанру належить картина Катерини Білокур«Багрянець осені»
-
Доведіть, що ця картина - дійсно пейзаж.
-
Яка пора року зображена на полотні?
-
Який час доби?
-
З чого це видно?
-
Що зображено на передньому плані картини? А на задньому?
-
Що зображено на правому плані? А на лівому?
-
Які кольори переважають на картині?
-
Який настрій навіває картина?
-
До яких роздумів спонукає полотно?
-
Чим картина приваблює глядача?
Коментар учителя
Сьогодні на уроці ми будемо писати твір-опис природи за картиною (точніше, репродукцією картини) Катерини Білокур «Багрянець осені» у художньому стилі.
Твір-опис - це висловлювання, у якому розкриваються головні (суттєві) ознаки описуваного (предмета, тварини, природи, приміщення, зовнішності людини тощо).
Пригадайте з художніх творів, які ви вивчали на уроках української чи світової літератури, описи природи.
(Виступи учнів заздалегідь підготовлені вдома.)
Учитель
(Робота з пам'яткою.)
Пам'ятка!
Як працювати над твором-описом природи за картиною
-
Уважно розглянь картину.
-
Визнач, що ти будеш описувати (дерева, небо, степ, ліс тощо).
-
Випиши кожен елемент опису, підбери до них яскраві художні засоби.
-
Опиши пору року, погоду, час дня чи вечора.
-
Передай, у якому настрої була створена картина ( на твій погляд).
-
Визнач, у яких тонах і кольорах художник передає опис природи.
-
Передай свої емоції від побаченого на картині.
-
Використовуйте по можливості такі слова і словосполучення, як милуватися, виглядати, простягатися, розстилатися; небо - яскраве, голубе, похмуре; повітря - прохолодне; земля - щільна, важка тощо.
ІУ. Усне малювання («оживлення») картини
Добір робочих матеріалів
-
Назвати обєкти, зображені на картині (дерева,кущі,трави)
-
Дібрати синоніми до слова небо (небеса, небозвіт ,небокрай)
-
Назвати кольори картини
Робота в групах
Добір характерних ознак обєктів
Варіант 1 - Берези-високі,стрункі, похилі
Варіант 2 Галявина-невеличка,устелена різнотравям
Варіант 2 Небо- високе,хмаринки де-не-де,біло-блакитне
Творча робота
Продовжити речення,використовуючи опорні слова та словосполучення, образні вислови.
-
Перед нами березовий гай....
-
Автор картини знайомить нас із....
-
Художниця вдало дібрала...... .
У. Колективне складання плану для твору-опису природи за картиною «Багрянець осені» Катерини Білокур.
Орієнтовний план
УІ. Складання твору-опису природи за картиною за планом з використанням дібраного робочого матеріалу.
Самостійна робота учнів.
Редагування твору-опису природи за картиною. Прослуховування творів-описів і критичний аналіз їх з метою поліпшення.
УІІ Підсумки уроку
Сьогодні на уроці.....
Мені сподобалося....
Необхідно попрацювати...
Мене зацікавило
Хотів би більше дізнетися про ......
ІХ. Домашнє завдання
Дібрати і систематизувати матеріал для твору-опису природи за власними спостереженнями.
Додаток 1
Виступи учнів
Учень
Відома українська художниця Катерина Василівна Білокур народилася 1900 року у забутому на той час Богом і людьми селі Богданівці, біля Яготина, в селянській бідній родині.
Не отримавши навіть початкової освіти, вона вчилася сама: оволодівала грамотою, багато читала, а душа її прагнула чогось більшого. Вже у молодості Катерина Василівна зацікавилася малюванням, знала, що є такі люди - художники, які створюють прекрасні шедеври - картини. Подобалося Катерині саме слово ХУДОЖНИК, і для себе вона вирішила: рано чи пізно теж стати художницею, бо життя без мистецтва для неї - не життя.
Доля не послала їй ні мистецьких шкіл, ні мистецьких учителів. Основи мистецтва пізнавала сама. Починала малювати на фанері, пізніше - на полотні. Сама робила пензлі з шерсті пухнастого кота, розводила сама собі фарби (із калини, глини, зелені трав, бузини).
Починала вчитися малювати з портретів своїх рідних. Дуже подобалося малювати Катерині природу, а особливо - квіти, як вона говорила, «красу земну».
Вдома треба було допомагати по господарству, тому її рідні не дуже схвалювали те, чим Катерина любила займатися. Їй довелося виборювати своє право малювати. І вона його таки виборола: її картини побачили не лише в Україні, а й у Росії, Франції, Німеччині, Америці.
До речі, перша виставка картин К. Білокур проходила у Полтаві у художньому музеї. Це було у 1940 - 1941 р. р. Але, на жаль, під час війни згорів Полтавський художній музей, і в полум'ї загинуло 11 картин художниці.
Померла художниця. Тяжко доживала свої останні дні у матеріальній скруті. Слава прийшла посмертно. Лише після смерті її картини показують у музеях Києва, Яготина, Полтави; поставлено 3 пам'ятники на її рідній землі; відкрито галерею у Яготині, де представлені твори художниці; у Києві з'явилася вулиця Катерини Білокур; створено художні та документальні фільми про неї; засновано премію ім. Катерини Білокур.
Додаток 2
Додаток 3
цветы (1952)
Півонії
Квіти за тином (1935)