7


  • Учителю
  • ТЕМА: Урок розвитку комунікативних знань, умінь та навичок. Замітка до газети інформаційного характеру (до річниці з дня народження Т. Г. Шевченка)

ТЕМА: Урок розвитку комунікативних знань, умінь та навичок. Замітка до газети інформаційного характеру (до річниці з дня народження Т. Г. Шевченка)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Урок розвитку комунікативних знань, умінь та навичок.Замітка до газети інформаційного характеру (до річниці з дня народження Т.Г. Шевченка), для учнів 5 класів. Даний урок містить у собі інформацію про правила написання замітки, учні знайомляться з видами газет, як розт
предварительный просмотр материала

ТЕМА: Урок розвитку комунікативних знань, умінь та навичок.

Замітка до газети інформаційного характеру (до річниці з дня народження Т.Г. Шевченка)


Мета: навчити учнів складати замітку інформаційного характеру; ознайомити п'ятикласників із заміткою як жанром мовлення (структура, ознаки, мовні особливості); повторити матеріал про стилі мовлення (особливості публіцистичного стилю); підготувати школярів до самостійного написання замітки в газету інформаційного характеру; розвивати та удосконалювати мовленнєво-комунікативні вміння аналізувати замітки (зміст, структуру), а також навички написання текстів публіцистичного стилю, сприймати й усно відтворювати зв'язне мовлення; сприяти розвитку мислення, уваги, спостережливості, пам'яті та мовленнєвої культури; виховувати патріотизм, любов до Батьківщини на творчості українського письменника Т.Г. Шевченка та бережливе ставлення до навколишнього світу.


Внутрішньопредметні зв'язки: лексикологія (вивчення та засвоєння нових слів) .

Міжпредметні зв'язки: українська література.

Обладнання: пам'ятка «Як працювати над заміткою», газети, підручник, схема «Замітка», фото Т.Г. Шевченка.


ХІД УРОКУ


І. Організація класу

ІІ. Повідомлення теми, мети й завдань уроку

● Розшифрувати РЕБУС (Шевченко, замітка), у відгаданих словах зробити фонетичний аналіз приголосних: [ш] шиплячий, [в] губний приголосний, [ч] шиплячий, [н] м'який приголосний, [к] глухий приголосний; [з] м'який приголосний, [м'] глухий приголосний, пом'якшений, [т] твердий приголосний, [к] глухий приголосний.


ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок

● бесіда


  • Скажіть, будь ласка, із яких джерел ми дізнаємося про події міжнародного життя та життя власної держави?

  • Які газети та журнали читаєте ви й ваша сім'я?

● проблемне запитання

- Як ви думаєте, навіщо людині необхідні вміння писати замітку?

- Які події відбулися 9.03-10.03.2015?

  1. Опрацювання нового матеріалу

● Слово вчителя

Події нашого життя - історичні й політичні факти, визначні дати, ювілеї - все висвітлюються в газетах, журналах, радіо, телебаченні та Інтернет.

Інформацію, яку ми отримуємо, потрібно в ній розібратися, обміркувати, зацікавитися. Тому обов'язково дотримуємося стилів мовлення, особливо, це стосується публіцистичного стилю:

- Сфера використання публіцистичного стилю - громадсько-політична, суспільно-виробнича, культурно-освітня діяльність, навчання.

- Основне призначення:

інформаційно-пропагандистськими методами розв'язувати важливі актуальні, животрепетні суспільно-політичні проблеми,

активний вплив на читача (слухача), спонукання його до діяльності, до потреби зайняти певну громадянську позицію, змінити погляди чи сформувати нові,

пропаганда певних думок, переконань, ідей, теорій та активна агітація, щоб утілити їх у повсякдення.

- Публіцистичний стиль щодо жанрів, мовних особливостей і способів подання інформації поділяють на такі підстилі:

стиль ЗМІ - засобів масової інформації (часописи, листівки, радіо, телебачення тощо).

наприклад:

… художньо-публіцистичний стиль (памфлети, фейлетони, політичні доповіді, нариси тощо),

…науково-публіцистичний стиль (літературно-критичні статті, огляди, рецензії тощо).

Не забуваємо і про типи мовлення: для замітки використовуємо розповідь


● словникова робота

ЗМІ, повідомлення, замітка, пам'ятка, газета, журнал, інформація, жанр, факт, подія (З'ясувати слова іншомовного походження), впр.456


● з історії виникнення газети

Існує 2-ві версії виникнення назви газети:

1-ша: перського походження (gaza), що в перекладі означає скарб, царська казна, в перекладі з італійської (gazetta) - дрібна срібна монета. Коли 1563 року у Венеції з'явилися перші газети, за них брали ці дрібні монети. Згодом і саме видання почали називати «gazetta»;

2-га: італійського походження gaza - сорока. Перші газети взяли собі за емблему сороку - символ поширювання новин.


● Розповідь учителя з використанням схеми «Замітка»

Замітка - коротке повідомлення про щось значне, в якому йдеться про подію, що може зацікавити багатьох



Хронікальна замітка

дуже коротка, про якусь подію, здебільшого без заголовка

Інформаційна замітка

Містить більш розширене повідомлення про конкретні події, що відбулися на певних місцях. Має заголовок, який передає основну думку, зацікавлює читача



Ф І З К У Л Ь Т Х В И Л И Н К А


● приклади заміток:

1.

Березень - це не тільки початок весни, а й відзначення річниць Тараса Григоровича Шевченка - нашого національного пророка, який залишив нам у спадок свій «Кобзар» - духовний код України.

За ним звіряємо наше славне і безславне минуле, утверджуємо на нашій, на своїй землі самостійність і соборність, виборюємо справжню незалежність, будуємо «нову хату», в якій буде - таки «своя й правда, і сила, і воля». І тому сьогодні голос Шевченка потрібний нам, як повітря, як сонце, як Правда, Віра і Любов.

Під знаком Шевченка 23 листопада проходив районний етап ІV Міжнародного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка. Цікаві казки , одним із героїв яких був Тарас Шевченко, складали п'ятикласники. Вони уявляли Шевченка непереможним витязем, бідним сиротою, з яким ставалося безліч неймовірних історій, поки він став великою людиною, чарівником. Найкращою журі визнало казку Сопун Ірини ученицю 5-А класу ЗОШ №11.

Шестикласники писали твір-замальовку від імені Тараса Шевченка «Ніхто не бачить, як сирота плаче». Перше місце серед учнів 6 класу зайняла Гулько Олена, учениця 6-Б класу ЗОШ № 11.

Учні сьомого класу у замітці до шкільної газети розмірковували про те, чому може навчити нас життєвий шлях письменника «Шевченко надихає мене…». Кращою була замітка учениці 7-А класу Глобчак Дар'я ЗОШ № 11.

Восьмикласники висловлювали власні враження у формі нарису «Шевченків «Кобзар» - то для народу великий дар». Нарису Катерини Ящук, учениці журі поставило найвищий бал.

Важку Шевченкову долю описували дев'ятикласники у творі-сповіді «Моя хата - мандрівочка, моя сестриця - в криниці водиця, мої перини - степові травини». Кращою у цьому жанрі журі визнало роботу учениці Олександри Смакули.

Найзмістовнішу уявну бесіду з письменником у формі інтерв'ю склала учениця 10- В класу Ірина Сьомик. А краще есе про майбутнє України, яка пройшла тривалий шлях власного становлення «Як мріяв Шевченко, так і сталось: на Україні й сліду панського не осталось» написала Анастасія Мних, учениця 10-А класу.

Хай же й сьогодні, і в наступні роки обпікає наші душі огнем словесним Тарас Шевченко, хай пробуджує невичерпну енергію творення справді європейської держави, бо за відомим висловом П.Куліша «Високо над нами підняв Шевченко поетичне світло своє - і стало видно по всій Україні, куди з нас кожен мусить простувати».


Галина Миколайко,

вчитель української мови та літератури


2. Мова - це характер і духовна могутність народу. Саме він дає їй силу й красу. У своїх піснях він творить зразки неперевершеної поезії, а його генії і таланти високо підносять авторитет рідного слова, вплітаючи у вінок своєї культури найкрасивіші троянди.

Отакі квіти вплели в той вінок і Т. Г. Шевченко, і Леся Українка, і Олександр Довженко, і Олесь Гончар та інші генії українського народу.

Нас, українців, знають інші народи по безсмертних творах наших співвітчизників. Краса українських народних пісень давно привернула до себе увагу видатних знавців фольклору і в нас на Батьківщині, і за її межами. Один з російських письменників натхненно сказав про українське слово: "Українська музика та поезія є найрозкішніша, найзапашніша з усіх гілок світової народної творчості".

Саме українські думи передавалися національними гомерами-кобзарями, які дивують розмахом козацької відваги. На високості людського духу підносить мову рідної України Геній Тараса Шевченка. У його творах легко і природно звучить слово.

Я пишаюсь і плекаю кожне слово рідної мови, передане нам у спадок від наших предків. Треба вивчати, розвивати, берегти свою мову, бо без неї народ перестає бути самостійним, незалежним і багатим.


● робота з підручником

Стр. 210 - теорія, впр. 458


●Робота з газетою

1)перегляд газет


Кожна газета відкривається передовою статтею, яка порушує дуже важливу тему. Зверніть увагу, як побудована газета. Матеріал подається колонками (стопчиками) і розподіляється на рубрики - відділи (розділи), що мають сій заголовок та об'єднують кілька статей на одну тему.


2) слухання заміток підготовлених учнями


● робота з пам'яткою


ПАМ'ЯТКА «Як працювати над заміткою»

  1. Доберіть тему, яка зацікавить усіх.

  2. Пишіть, звіривши факти (дати, назви, цифри, прізвища).

  3. Продумайте послідовність викладу думок (план).

  4. Розповідайте не про все потроху, а про найважливіше.

  5. Дотримуйтесь відповідного стилю і типу мовлення.

  6. Пишіть грамотно, дотримуйтесь абзаців.

  7. Пам'ятайте про вимоги до мовлення та правила спілкування.


● робота над заміткою, яка присвячена річниці Т.Г. Шевченка

● читання заміток написаних учнями

ЛИСТ ШЕВЧЕНКОВІ




Шановний Тарасе Григоровичу!


Пишу Вам листа, щоб засвідчити своє шанування та повагу.

І ще раз нагадати людству, що Ви відомий український поет та художник.

Я люблю читати ваші вірші, бо вони сповнюють мене багатьма враженнями та емоціями.

Найбільше мені подобається вірш «І мертвим, і живим, і ненародженим…», тому, що він вчить і спонукає нас любити свою неньку - Україну. Боротися за її свободу та бути вірним їй завжди.

Нехай будуть Ваші слова невмирущі!

Дякую, Вам, Тарасе, за Вашу працю! Я пишаюся, що є Вашою землячкою! Вас любить і шанує вся Україна!


З повагою, Сопун Ірина,

учениця 5-А класу ЗОШ № 11 ім. М.П. Бажана

Т.Г. Шевченкові

Ми пам'ятаємо завжди

Про твої безсмертні твори.

Там важка кріпацька доля,

Захід, схід, річки і гори.

Біль утрати, розставання,

Вірні очі та кохання.

Козак, дівчина та садок,

Бабуся, хата між квіток.

Як же гарно й живописно

Описав Вкраїнську пісню!

І тонкий дівочий голос,

Як у полі ніжний колос.

Яку нам спадщину залишив…

Зумів ти душеньку віддати

І «Кобзаря», подарувати, що діточкам на втіху,

Читає вечорами мати.

Дякую за все, пророку!

Поминемо честь твою щороку.

Піднімеш дух ти бойовий,

У нашім серці ти живий! Глобчак Дар'я,

учениця 7-А класу ЗОШ № 11 ім. М.П. Бажана


v. Підсумок уроку

● Інтерактивний метод «Мікрофон»

На уроці я дізнався, що…

Треба навчитися складати замітку, тому що…

Мене зацікавила (не зацікавила) журналістика, бо…



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал