- Учителю
- Урок з української мови в 11 класі 'Пунктограми при прямій мові та діалозі'
Урок з української мови в 11 класі 'Пунктограми при прямій мові та діалозі'
Урок української мови в 11 класі
Тема. Пунктограми при прямій мові та діалозі.
Мета:
навчальна: поглибити й узагальнити знання з теми,навчити розрізняти різні види чужого мовлення;
розвивальна: розвивати вміння передавати чуже мовлення різними способами, розвивати навички правильно будувати речення з прямою мовою, вживати в них розділові знаки;
виховна: виховувати культуру мовлення,поважне ставлення до оточуючих.
Обладнання: слайди, картки, таблиці.
Тип уроку: комбінований.
Якої б не сягли вершини,
Який би не взяли рубіж,
Ми знаємо: не все звершили,
Ми знаємо: зумієм більш.
Лев Іванюк.
Хід уроку
-
Організаційний момент.
-
Актуалізація опорних знань.
Учитель.
- Прочитайте епіграф уроку. Як ви вважаєте, чому саме ці слова взято за епіграф? (Бо можливостям людини немає меж. Треба завжди прагнути більшого, іти вперед і тільки так можна досягти нових вершин.)
Справді, досконалості людини немає меж. У ми з вами своєю працею зробимо ще один крок до вершини знань.
Спробуйте прочитати епіграф у вигляді речення з прямою мовою (Лев Іванюк казав: «»).Чи будуть якісь особливості в постановці розділових знаків?
Отже, яку тему ми сьогодні будемо розглядати? («Пунктограми при прямій мові та діалозі»).
Запишіть у зошитах число, тему уроку і епіграф у вигляді речення з прямою мовою.
-
Мотивація навчання школярів
Спробуйте сформулювати мету нашого уроку.(Метод «Цілепокладання»). Отже,мета нашого уроку: поглибити й узагальнити знання з теми «Пунктограми при прямій мові та діалозі», навчитися розрізняти різні види чужого мовлення, вчитися передавати чуже мовлення різними способами, розвивати навички правильно будувати речення з прямою мовою, вживати в них розділові знаки.
4.Актуалізація теоретичних знань.
-Як ви розумієте термін пунктограма?
Російський прозаїк Костянтин Паустовський писав: «Розділові знаки - це як нотні знаки: вони міцно тримають текст і не дають йому розсипатися».
Письменник мислить образно, а я прошу вас записати в зошиті таблицю,яка демонструє, що ви очікуєте від уроку. Третю графу заповнюєте протягом уроку. Обговоріть зміст записів, якщо потрібно, у парах. Озвучте результати.
Що я знаю Хочу знати Я вивчив
-
пряма мова - розділові знаки
-
слова автора при прямій мові;
-
діалог - розділові знаки
-
репліка при діалозі
5.Ознайомтеся з пам'яткою «Правила роботи на уроці».
-
Ми поважаємо права власні й інших.
-
Ми не сміємося з чужих помилок.
-
Ми маємо право на помилку, бо вчимося.
-
Ми ділимося матеріалами та думками з іншими.
-
Ми завжди допомагаємо один одному.
-
Ми слухаємо, що нам хочуть сказати інші, якщо треба - запитуємо.
-
Ми цінуємо здобутки інших
-
Ми намагаємося виконати роботу якнайкраще.
У процесі роботи на уроці пам'ятайте про ці правила.
6.Основна частина уроку.
1) А тепер за допомогою методу «мікрофону» пригадаємо способи передачі чужого мовлення (пряма мова, діалог, монолог, цитата, непряма мова, полілог).
2)Практична частина уроку.
Робота біля дошки
Двоє учень складають схеми речень:
-
розділові знаки при прямій мові;
-
розділові знаки при діалозі
Пряма мова Діалог
-
А: «П?!». 1. - Р?!, - а.
-
«П?!», - а. 2. - Р?!.
-
А: «П?!», - а. 3. - Р?!, - а. - Р?!.
-
«П?!, - а. - П». 4. - Р, - а, - р?!.
-
«П, - а, - п?!».
Одночасно учні на місцях працюють в парах: готують усне повідомлення про один із способів передачі чужого мовлення.
Пряма мова - точно відтворене чуже мовлення зі збереженням форми, змісту та інтонації. Як правило супроводжується словами автора , з яких стає відомо, кому належить пряма мова , за яких обставин і як була висловлена.
Пряма мова - особливий тип синтаксичної конструкції, яка нагадує БСР з різнотипними частинами. Слова автора можуть стояти перед прямою мовою, після неї і всередині її.
Непряма мова - чужа мова, відтворена тільки з дотриманням змісту без збереження форми та інтонації. Це завжди СПР з підрядним з'ясувальним.
Діалог - дослівно відтворена розмова 2 або кількох осіб. Може супроводжуватись словами автора. Кожне чуже висловлювання називається реплікою, пишеться з нового рядка, з великої букви, перед нею ставиться - .
Полілог - розмова трьох и більше осіб.
Монолог - висловлювання одної особи. Часто вживається у художніх творах.
Цитата - дослівно відтворений уривок з якогось твору, тексту. Використовується для підтвердження, пояснення або ілюстрації висловлюваних думок. Береться в лапки. Але якщо цитата- віршований текст, у якому зберігаються віршовані строфи, то вона в лапки не береться. Якщо цитата після слів автора наводиться не повністю, то на місці пропуску ставляться три крапки.Якщо цитата синтаксично пов'язана з авторським текстом і безпосередньо включається в нього, то перше слово цитати пишеться з малої літери.
3)Мовне конструювання.
Зверніть увагу на дошку.Перед вами речення з прямою мовою, у яких пропущені розділові знаки, треба перебудувати їх на непряму мову, увівши слова автора. Пригадати, з якого твору ці рядки і хто автор твору.
Iв. IIв.
Драбиною її плещи та добре. Ти Михайле хоч би разочок
Нехай не збирає яєць на нашому на неї глянув.Бач як вона до
горищі! (Кайдашиха кричала тебе світиться.
Лавріну, щоб він добре плескав ( Соня просила свого чолові
драбиною Мотрю, щоб вона ка Михайла, щоб він хоч ра
не збирала яєць на їхньому зочок поглянув на Марфу.
горищі. Повість «Кайдашева Новела «Три зозулі з покло
сім'я» І. Нечуя-Левицького) . ном» Г.Тютюнника).
Записати непряму мову.
4)Складання діалогів.
-Пригадайте, що таке етикет? (сукупність словесних форм ввічливості, прийнятих у певному суспільстві).
Проведемо гру «Форма ввічливості»
У парах складіть діалоги, у яких би було використано такі етикетні формули:
Iв. Доброго здоров'я , прошу вибачення,панове, дозвольте зауважити, перепрошую, щиро дякую, бажаю всього найкращого,
ласкаво просимо, дозвольте відкланятися, хай щастить.
IIв. На добридень, добродію, чоловіче добрий, мої вітання, будьте люб'язні , якщо ваша ласка, даруйте, крий Боже, бажаю вам усіляких гараздів, дозвольте не погодитися.
1 учень читає діалог, інший записує схеми речень на дошці.
5) Тестові завдання.
Треба знайти правильну відповідь, а в неправильних виправити помилки.
Iв. А. «Не сплять мої, - сказав боярин. - «Та й кому до сну тепер?»»
Б. «Кого ж ти, княже, залишиш замість себе в Києві ?» - спитав єпископ.
В. «Почувся чийсь різкий владний окрик: Лучники - вперед!»
IIв. А. - Ну що ти побачив там ? -
- Хмари, а більш нічого. -
Б. - Ну, а в отакі ночі ви літаєте ?
- Звичайно. Тихо, місячно, ніч саме для польотів.
В. - Коли ж можна прийти? -
- На мене, то хоч і завтра!
6) Робота з реченням .
Поставте в реченні розділові знаки, поясніть орфограми.
От і принесли нам лебеді на крилах життя говорить до неба і землі мій дід Дем'ян.
7.Підсумки уроку.
1)Рефлексія.
Підводячи підсумки нашого уроку, повернемося до таблички, яку ми записали на початку, зокрема до 3 колонки. То що ми сьогодні вивчили, а точніше повторили? (способи передачі чужого мовлення, розділові знаки при прямій мові, діалозі, написання ненаголошених голосних, префіксів, апострофа, ь; як перебудувати речення з прямою мовою на непряму)
2) Оцінювання.
3)Домашнє завдання різнорівневе:
достатній рівень: виписати з творів українських письменників 5речень з прямою мовою і перебудувати їх на непряму мову.
високий рівень: придумати діалог ,присвячений проблемам екології.