- Учителю
- Цикл уроків 'Дієприслівник'
Цикл уроків 'Дієприслівник'
Донецька загальноосвітня школа
I-III ступенів № 88
Цикл уроків української мови в 7 класі з теми
,,Дієприслівник"
Трунаєва А.С.,учитель української мови та літератури, заступник директора з НВР
ДЗОШ I-III ступенів № 88
Донецьк-2015
Структура циклу уроків з теми " Дієприслівник"
№ уроку
Тема уроку
1.
Дієприслівник як особлива форма дієслова (значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль)
2.
Дієприслівниковий зворот
3.
НЕ з дієприслівниками
4.
Дієприслівники недоконаного і доконаного виду, їх творення (практично)
5.
Контрольна робота з теми " Дієприслівник"
Урок 1
Тема: Дієприслівник як особлива форма дієслова ( значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль ). (слайд №1)
Мета: ознайомити учнів із дієприслівником як особливою формою дієслова;
-
формувати в учнів уміння розпізнавати дієприслівники в реченнях, визначати їх морфологічні ознаки та синтаксичну роль;
-
розвивати спостережливість, самостійність у роботі, сприяти розвитку мовленнєвої культури учнів;
-
виховувати в учнів любов до природи.
Обладнання: підручник, тексти, картки, мультимедійний проектор.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
I.Мотивація уроку
-
Організаційний момент.
-
Оголошення теми та мети уроку.
Наша подорож у країну Морфологію триває. Сьогодні зупинка на станції " Дієприслівник". Нам належить навчитися безпомилково визначати дієприслівник у тексті, правильно використовувати дієприслівники в мовленні.
II.Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
Практична робота ,,Дослідження тексту"
- На партах лежить текст.
Текст читає вчитель. (слайд №2)
- Послухайте текст, про що в ньому розповідається?
Весною він цвів білим цвітом, піднявши до сонця свої свічки.
Влітку листя на гіллі передчасно пожовкло, скручувалося і поволі осипалося, встеляючи іржавою кушпелою тротуари.
Каштан стояв обпалений сонцем, затиснувши в своїх кулачатах зеленувато-жовті їжачки, їх залишилося небагато.
Теплі вересневі дощі ніби повернули каштанові загублену молодість.
Коріння, набравшись вологи з глибин землі, погнало соки стовбуром до кожної гілочки, до кожної бруньки.
(за І.Цюпою ).
-
Скажіть, про що розповідається в тексті?
-
Придумайте заголовок. (Каштан).
-
а) Які вам відомі стилі мовлення?
б) До якого стилю мовлення належить текст? Докажіть.
4. Як ви розумієте вислів
"Каштан стояв обпалений сонцем".
-
Поясніть написання складного слова в третьому реченні.
-
Поясніть, як ви розумієте п'яте речення.
-
Знайдіть у тексті дієприкметники (Обпалений,
загублену). -
Які властивості дієслова й прикметника мають
дієприкметники? -
Визначте і запишіть дієприкметники( час, вид, рід, відмінок, число, синтаксичну роль) .
-
Зверніть увагу на перше речення й перепишіть його.
- Підкресліть граматичну основу.
-На яке питання відповідає слово піднявши?
Що означає підкреслена частина речення?
-З якою частиною мови піднявши близьке за лексичним
значенням?
-Який взаємозв'язок між видом особових форм дієслова і дієприслівником? Чим виступає в реченні?
-Спробуйте змінити слово (незмінна форма) (слайд №3)
-Чому дієприслівник називається формою дієслова?
11. Знайдіть у тексті дієприслівники. Випишіть їх, визначте час, вид.
-
Якою формою дієслова є виписані слова?
-
Назвіть спільні ознаки дієслова і дієприслівника,
прислівника і дієприслівника.
-Яку роль виконує дієприслівник у реченні? (слайд №4,5)
(Учні підводять підсумок: У чому особливість дієприслівника? )
Дієприслівник
Дієслово Прислівник
-
близьке лексичне - не змінюється
значення -у реченні є обставиною -
має значення виду
-
твориться від дієслівних
основ
III. Узагальнення й систематизація вивченого
1. Усна вправа
За допомогою сигнальних карток визначити, які з прочитаних слів є дієприслівниками, а які - іншими частинами мови(синя картка-дієприслівник, жовта картка-інші слова).
Виходячи, виходити, вихід,
залишок, залишаючи, залишити, неволячи, неволя, біг, бігати, бігаючи, свист, висвистуючи, тримаючи, нехтуючи.
2.Конструювання (слайд№6)
- Кожну пару дієслів введіть у речення, утворюючи від
одного з дієслів дієприслівники:
I варіант: а) сплять, стоять;
б) перебувати, пропливати.
II варіант: а) примостилися, ховають;
б) заплющити, сидіти.
III варіант: а) рухатися, відштовхуватися;
б) пірнати, проливати
V. Домашнє завдання
VI. Підсумок уроку
,,Мікрофон''
На уроці я дізнався…
На уроці я навчився…
Урок № 2
Тема : Дієприслівниковий зворот(слайд№1)
Мета: навчити учнів правильно визначати дієприслівникові звороти в реченні; відокремлювати їх комами; допомогти учням засвоїти правильне написання дієприслівникових зворотів;
розвивати креативність, пунктуаційну грамотність учнів;
виховувати почуття прекрасного, любов до природи, чути і відчувати красу образного слова.
Обладнання: тексти, підручник, грамзапис "Пори року" П.І.Чайковського, мультимедійний проектор.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I. Мотивація навчальної діяльності
-
Організаційний момент.
-
Оголошення теми та мети уроку.
II. Актуалізація опорних знань
1.Перевірка домашнього завдання
2.Бесіда
-
Що називається дієприслівником?
-
Назвіть спільні ознаки дієслова і дієприслівника,
прислівника і дієприслівника. -
Якого виду бувають дієприслівники?
-
Чим дієприслівник відрізняється від дієприкметника?
Чи мають вони щось спільне? (слайд№2,3)
3.Розподільний диктант.(слайд№4)
Записати в дві колонки:
1- дієприкметники, 2 -дієприслівники.
Намальований, намалювавши, загорілий, сходжений, писаний, писавши, сидячи, посивілий, зробивши, донісши.
III. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
-
Практична робота''Дослідження тексту''
-
Виразно прочитайте текст.
Скажіть, про що розповідається в тексті?(слайд№5)
Здрастуй осінь
Як же непомітно і швидко надійшла осінь! Мабуть, давно вже сиділа вона, причаївшись у високій кукурудзі, на городі. А вранці Василько побачив її . Вона стояла просто серед городу і тепер уже не ховалась і не крилась, бо й ховатися їй не було куди.
Здрастуй осінь! Ми раді тобі золотоволоса багатирко! Правду кажучи, ми чекали твого приїзду. Ми працювали не відпочиваючи. Засіваючи в полі хліб, обгортаючи на городі картоплю, підпушуючи струнку кукурудзу, обкопуючи в садку крислаті яблуні, ми все літо чекали цього дня, коли загуркоче за ворітьми твій повен - повнісінький грузовик і коли майне твоя яскрава, жовтогаряча плахта.
(За О.Донченком)
3.Прочитайте назву тексту. Як ви розумієте її ?
4.Уявіть себе художником, якому треба намалювати кольорову
ілюстрацію до тексту. Які б фарби вам потрібні були для цього?
5.Випишіть із тексту слова, за допомогою яких передаються фарби
осені.
6.До якого стилю належить цей текст? Докажіть.
7.Випишіть друге речення.
Поясніть розділові знаки.
8.Причаївшись - яка форма дієслова?
9.Послухайте, як я прочитаю це речення (друге). Де я зробила зупинку?
Чому?
(Дієприслівник із залежними від нього словами називається дієприслівниковим зворотом. У вимові дієприслівниковий зворот виділяється інтонацією, на письмі - комами)
10. У другому абзаці знайдіть речення з дієприслівниками.
11. Накресліть схеми речень.
(Учень коментує)
12.Коли відокремлюється дієприслівниковий зворот? (слайд№6)
Примітка.
Не виділяється дієприслівниковий зворот, що є фразеологізмом.
Діти бігли не чуючи ніг.
13. Знайдіть у другому абзаці четверте речення. Запишіть його.
Чому не відокремлюється дієприслівник?
Ми працювали не відпочиваючи.
IV. Узагальнення й систематизація вивченого
1. Списати речення, вставляючи пропущені букви та розділові знаки(слайд№7)
I варіант
Здається ніби осінь обв. ваючи своїми ш ..вковими крилами н .се т.бе у кр.їну тихої задуми.
II варіант
С .огодні одягли з.л.ту п .рчу кл .ни задивившись у с .няву н..бес.
2.Творча робота по варіантах
Складіть речення,вводячи в них дієприслівникові звороти . Поставте розділові знаки.
I варіант
Виконавши домашнє завдання…
….читаючи книгу.
II варіант
….повертаючись з екскурсії.
Відвідавши музей…
V. Домашнє завдання
VI. Підсумок
,,Мікрофон''
На уроці я дізнався…
На уроці я навчився…
Урок № З
Тема: Не з дієприслівниками.
Мета: ознайомити учнів з правилами написання не з дієприслівниками ;
формувати в них уміння правильно писати не з дієприслівниками;
розвивати логічне мислення, творчі здібності учнів; виховувати самостійність у роботі, пошану до української мови.
Обладнання: підручник, картки, мультимедійний проектор
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І.Мотивація навчальної діяльності
-
Оголошення теми та мети уроку.
2.Аутотренінг
Я учень.
Я особистість творча.
Я хочу знати.
Я хочу працювати.
II. Актуалізація опорних знань
-
Перевірка домашнього завдання.
-
Виконання індивідуальних завдань за картками двома учнями
КАРТКА № 1
Зробити синтаксичний розбір речення, поставивши розділові знаки.
Біля машин горіли багаття, і солдати стовпившись навколо них грілися. Увечері завісивши вікна ми пекли в лежанці картоплю. .
КАРТКА № 2
З поданих речень утворити речення, ускладнені дієприслівниковим зворотом.
Ми ліземо з кручі в чорну холодну прірву, підпираємо одне одного плечима.
Тремтить у грубі хвиля вогню,то здіймається високо вгору,то схиляється набік.
3. Дайте відповіді на запитання.
-Як називається особлива форма дієслова,що означає додаткову дію?
-Що таке дієприслівниковий зворот?
Як він виділяється на письмі?
-
Коли одиничні дієприслівники не виділяються комами?
-
Творча робота в групах
Утворити з поданими дієприслівниками дієприслівникові звороти і скласти з ними речення.
І група
прочитавши (що?)...
II група
готуючись (до чого?)...
III група
розповідаючи (про кого?)...
III Сприйняття й засвоєння нового навчального матеріалу
1. Розглянути слова, пояснити їх написання (слайд2)
Неволячи недоспавши не поневоливши
Нехтуючи недобачаючи не побачивши
Ненавидячи недочитавши не прочитавши
(І - коли без НЕ не вживається - пишеться разом
II- коли НЕ означає незавершену дію - пишеться разом
III-пишеться окремо).
Примітка. Дієприслівники слід відрізняти від дієприкметників у називному відмінку множини.
Порівняйте:
Тремтячі руки-слово тремтячі відповідає на питання які?і вказує на ознаку. Це-дієприкметник.
Тремтячи від страху-слово тремтячи відповідає на питання як? і вказує на додаткову дію. Це- дієприслівник.
2.Вставте пропущені букви. Вмотивуйте їх написання.
Падаюч.. зорі, падаюч.. додолу;бігти ревуч...,ревуч.. водоспади; стояч.. води,слухати стояч..;йти співаюч.., співаюч.. гітари; працююч.. над твором , працююч.. відпочивають.
3. Гра ,,Дивись-не помились''
Розкрити дужки, вставити пропущені букви.
I варіант
(Не) працююч ., ситий (не)будеш. (Не)сіявш ., (не)пожнеш. (Не)нагнувшись, гриба (не)знайдеш. (Не) обмочившись, риби ( не)спіймати.
II варіант
(Не)розбивш. крашанки, (не)спечеш яєчні. (Не)вдержавшись за гриву, за хвіст (не)вдержишся. (Не)спитавш . броду, (не)лізь у воду. (Не)давш . слова, кріпись, а давш., держись.
4.Робота з сигнальними картками:
Синя картка -окремо, жовта картка - разом.
Нехтуючи, не написавши, нездужаючи, не глянувши, не
знаючи, не передихаючи, недооцінюючи, не кажучи.
5.Творча робота по варіантах
-
варіант
Доберіть до кожного фразеологічного сполучення
синонім
Не зібравшись з думками. Не змикаючи очей. Не змигнувши. Не розгинаючись. Не передихаючи.
Для довідок: безперервно, пильно, без сну, розгублено, невтомно.
-
варіант
Із фразеологізмами складіть речення.
Не зібравшись з думками. Не змикаючи очей. Не змигнувши. Не розгинаючись. Не передихаючи.
V. Домашнє завдання
VI. Підсумок
,,Мікрофон''
На уроці я навчився…
Мене захопило…
Урок № 4
Тема: Дієприслівники недоконаного і доконаного виду. Творення недоконаного і доконаного виду (практично).
Мета: ознайомити учнів зі способами творення дієприслівників; формувати вміння утворювати від дієслів дієприслівники доконаного і недоконаного виду; розвивати творчі нахили; виховувати в учнів любов до природи.
Обладнання: тексти, підручники, картки.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I Мотивація навчальної діяльності
-
Організаційний момент.
-
Оголошення теми та мети уроку.
II Актуалізація опорних знань
-
Перевірка домашнього завдання.
-
Виконання індивідуальних завдань за картками учнями.
Картка № 1
Записати речення, пояснити написання слів. Виконати
синтаксичний розбір речення.
(3,с)хати пов .ходили гості і, (не)змовляючись, попрямували на
вулицю.
Картка № 2
Додати до одного із запропонованих речень дієприслівниковий зворот.
Сидячи в кімнаті,
Почулися під вікнами знайомі кроки. Роман почув знайомі кроки.
Вийшовши на сцену,
Член журі оголосив підсумки конкурсу. Було оголошено підсумки конкурсу.
Працюючи в полі,
Сонце палило нещадно. Люди не помічали часу.
3.Бесіда.
-
Чому дієприслівник називається особливою формою дієслова?
-
Яка основна морфологічна ознака характерна для дієприслівника?
-
Якого виду бувають дієприслівники?
-
Що означають дієприслівники доконаного і недоконаного
видів?
- Визначіть дієвідміну дієслів:
Читати, писати, нести, сидіти, хотіти, грати, спати, лежати, співати, робити.
III Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Як утворити дієприслівники доконаного і
недоконаного виду?
Доконаний вид ( Що зробивши?) -від основи дієслів неозначеної форми доконаного виду + суфікси -вши,-ши.
(Намалювати- намалюва +вши).(слайд№3)
Недоконаний вид ( Що роблячи?) - від основи дієслів теперішнього часу недоконаного виду + суфікси - учи ( - ючи), -ачи (-ячи).
Дієслово I дієвідміни :
(Зустрічати- зустрічають -зустріча +ючи).
Дієслово I дієвідміни:
(сидіти- сидять- сид +ячи).
2. Утворіть від поданих дієслів дієприслівники недоконаного
виду.
Працювати, читати, стрибати, дихати.
3. Утворіть від поданих дієслів дієприслівники доконаного виду.
З Зібрати, скликати, скопати, засіяти.
Практична робота,, Дослідження тексту''(слайд№4)
Прочитайте текст, замінюючи виділені слова дієприслівниками. Вставте пропущені букви.
Їдальня на дереві
Діти сп...нилися, завмерли, затихли і здал...ку спостерігали, як першим прил...тів у свою їдальню горобець - молодець. Він сів на дошку і сторожко оз...рається на всі боки, почав швидко дзьобати насіння.
Ось уже й другий сів на гілку, теж озирається, ніби ч...кає своєї черги. Потім - скік -і оп...нився на дошці. А тут невідомо звідки взялася синиця. Вона перестрибнула з гілки на гілку, потім з розгону підл...тіла до їдальні, вхопила якесь насіння і знову на гілку.
(За О. Копиленком).
-
До якого стилю належить текст?
Докажіть. -
Як ви розумієте " горобець - молодець"?
- Доберіть синонім до вислову - сторожко озирається на всі
боки.
3.Прочитайте перше речення. Як утворили дієприслівник?
-Запишіть речення, вставляючи букви.
Діти, спинившись, завмерли ,затихли і здалеку спостерігали, як першим прилетів у свою їдальню горобець - молодець.
-Розберіть за будовою: завмерли, затихли.
4. Перепишіть речення, замінюючи виділені слова
дієприслівниками.
5. Синтаксичний розбір речення.
Він сів на дошку і, сторожко озираючись на всі боки, почав
швидко дзьобати насіння.
-
Скільки букв і звуків у слові дзьобати?
IV. Узагальнення і систематизація вивченого
-
Робота з сигнальними картками:
визначити вид дієприслівників
Написавши, затихаючи, працюючи, списавши, зробивши, думаючи, тремтячи, саджаючи, побачивши, здолавши, стежачи.
2.Розбір дієприслівника як особливої форми дієслова:
-особлива форма дієслова;
-форма (незмінювана);
-морфологічні ознаки: вид;
-синтаксична роль(обставина).
Працюючи добре в полі, хліба матимеш доволі.
Працюючи- дієприслівник , незмінювана форма,недоконаного виду,обставина.
V. Домашнє завдання
Підготуватися до контрольної роботи.
VI. Підсумок уроку
Урок 5
Тема : Контрольна робота з теми " Дієприслівник"
Мета: перевірити рівень засвоєння учнями знань з теми ,,Дієприслівник як особлива форма дієслова",
виховувати в учнів відповідальне ставлення до навчання.
Обладнання: тести.
Тип уроку: контроль і корекція знань та вмінь.
Хід уроку
-
Мотивація навчальної діяльності
-
Виконання роботи
І варіант II варіант
1.Серед поданих слів визначте дієприслівники:
Вивчений, вивчити, вивчаючи,
вивчення, написавши
Сказаний, сказати,сказавши,сказане,
розказуючи
2. Утворіть від поданих слів дієприслівники і визначте вид дієприслівника: