- Учителю
- Урок з української літератури на тему Марко Вовчок. „Інститутка”. Образи в повісті (9 клас)
Урок з української літератури на тему Марко Вовчок. „Інститутка”. Образи в повісті (9 клас)
«Марко Вовчок. "Інститутка". Образи в повісті».
Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст твору, майстерність письменниці у змалюванні образів; розвивати навички характеристики образів; виховувати гуманізм, негативне ставлення до насильства над особистістю, життєстверджуюче світосприйняття, естетичний смак.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
-
Перевірка домашнього завдання.
(Учні переказують основні епізоди або епізод, який їх найбільше вразив при читанні повісті Марка Вовчка «Інститутка».)
2. Складання «сюжетного ланцюжка».
Устина розповідає → Приїзд → Устина стає служницею інститутки, → Приїзд →
про себе панночки терпить знущання, її ледь не задушили гостей
Панночка закохується, → Молоді виїжджають → Панночка взялась хазяйнувати на →
одружується з полковим зі слугами на свій хутір хуторі по-своєму
лікарем
Устина знайомиться з Прокопом.
IV. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу.
-
Слово вчителя (267-269).
-
Колективна робота.
Складіть порівняльну характеристику Устини й панночки.
Спільне
Спільне «•
Сироти, молоді дівчата, розумні, здатні кохати
Відмінне
Устина
Панночка
весела, життєрадісна, працьовита, добра, привітна, з повагою ставиться до людей, над усе цінує волю, покірно сприймає негаразди, навіть знущання; спостережлива й кмітлива
жорстока, груба, лицемірна, з погордою ставиться до простих людей, жадібна, примхлива.; любить чоловіка, але по-дивному
3. Робота в парах.
- Якщо взяти в цілому, то образ панночки можна вважати негативним, а образ кріпачки Устини - позитивним. Спробуйте визначити, а чи є щось позитивне у панночки, а негативне - в Устини.
(Панночка розумна, кмітлива, хазяйновита; Устина дуже покірна, несмілива і т. ін.)
4. Проблемні запитання до учнів.
- Чому дівчина-кріпачка має ім'я, а панночка - ні?
- Хто, враховуючи назву твору, є головною героїнею повісті - Устина чи інститутка?
- Чому панночка захотіла одружитися з небагатим полковим лікарем, хоча до неї залицялися, напевно, й багатші паничі?
5. Робота в групах.
Складіть характеристики другорядних персонажів, виписавши цитати, зібравши мовні
характеристики:
- пана;
- бабусі-служниці;
- Прокопа;
- Назара;
- Катрі;
- старої пані.
6. Слово вчителя.
Змальовуючи героїв, талановиті письменники намагаються показати не лише індивідуальні, притаманні певній людині риси, а й характерні для більшості людей даного часу й стану. Тому ці образи називають типовими, і діють такі герої за типових обставин.
Наприклад, дівчата із дворянських сімей училися в пансіонах або інститутах, цікавилися здебільшого танцями й музикою, мріяли про вигідних женихів; як поміщиці були жорстокими до кріпаків, пихатими, жадібними, вважаючи все, зроблене людьми, своєю беззаперечною власністю, даною Богом. Такою є й інститутка, недаремно ж у неї немає у творі навіть власного імені.
7. Міні-вікторина «Про кого це?»
1) «Високий парубок, ставний, поглядає, всміхається». (Прокіп.)
2) «Плечистий, вусатий, у високій шапці. То-то чорнявий... як єсть собі ворон». (Назар.)
3) «Любо на волі дихнути». (Устина.)
4) «І говорить, і діло робить, і дитину колише». (Катря.)
5) «Нехай недобрі плачуть, а ти перетривай усе, витерпи бідочку!» (Бабуся:служниця.)
6) «Стоока наче вона була, все бачила, всюди, як та ящірка, по хутору звивалась... тільки погляне, то наче за серце тебе рукою здавить». (Інститутка.)
7) «Не б'є, не-лає, та нічим і не дбає». (Пан.)
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
Продовжіть речення.
«Мене вразило…»
«Думаю, що Марко Вовчок була…»
«Вважаю, що художня майстерність письменниці у творі…»
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник, с 267-269.