7


  • Учителю
  • Урок з української мови на тему 'Безособові дієслова'

Урок з української мови на тему 'Безособові дієслова'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

План-конспект відкритого уроку в 7-Б класі (13.11.2015р.)

Тема: БЕЗОСОБОВІ ДІЄСЛОВА

Мета: повторити вивчений матеріал про дієслово; ознайомити семикласників із безособовими дієсловами; формувати вміння розрізняти особові й безособові дієслова; удосконалювати вміння доречно вживати безособові дієслова в усному та писемному мовленні, розвивати мовлення, мислення; виховувати любов до рідної мови, до української пісні.

Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, технічні засоби навчання

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Епіграф: Легше тобі на душі стане, як пісня до твого серця загляне

Народна творчість

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

ІІ Актуалізація опорних знань,умінь учнів.

1.Перевірка д-з

2. Метод «Незакінчене речення»

«Дієслово - це самостійна …Способи дієслів є…Дійсний спосіб виражає…Умовний спосіб виражає… Дієслова умовного способу творяться за…

3 Знайти в укр. пісні «Три поради» дієслова наказового способу (не рубай, принеси, не ламай, приведи, не стріляй, не ламай, полети, збережи)

ІII. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.

IV.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ.

V. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота з епіграфом

Проблемні запитання:

  • Визначте граматичні основи складного речень. Чим перше речення відрізняється від другого? Чому не можна визначити підмет у першому реченні? (дія відбувається безвідносно до особи)

Висновок: у першому реченні не вказується на діючу особу (підмет). Дієслова, що означають дію або стан, які відбуваються самі по собі, без діючої особи, називаються безособовими.

  1. Пояснення вчителем нового матеріалу (презентація)

  2. Вибірковий диктант, розподільний диктант

- З поданого тексту випишіть у дві колонки особові й безособові дієслова.

Пісні козацького циклу найтісніше пов'язані з історією нашої країни. У них оспівано героїзм захисників рідної землі, їхню готовність пожертвувати родинним затишком і навіть життям ради її незалежності. Саме в козацьких піснях досягають емоційного зеніту мотиви прощання з родиною та героїчної загибелі козака. Надзвичайно романтично відтворено картину проводів Запорозького Війська у пісні «Ой на горі та женці жнуть». Нам ніби уявляється: хвилюються дозрілі хліба, женці жнуть пшеницю і помічають неподалік Військо Запорозьке.

У козацьких піснях передусім відображено емоції героя, а не самі вчинки. Тужливий настрій самотнього, безталанного козака, його загибель тонко передано в пісні «Стоїть явір над водою»

4. Самостійне ознайомлювання із змістом нового матеріалу(55)

5. Гра «Знайди зайве слово»

  • щастить, летить, повезло, таланить;

  • світає, хурделить, лихоманить, підмерзає;

  • нудить, не спиться, гнітить, сміється.

6. Робота з підручником. Впр.94 (три варіанти по 2 речення)

Впр. 97

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

VІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Робота біля дошки

Тренувальна вправа.

Завдання: перебудувати кожне з речень так, щоб у ньому було безособове дієслово. Визначити синтаксичну роль безособових дієслів.

Люди з давніх-давен оспівують свою долю та почуття. Наша Україна дзвенить піснями. У піснях відтворюються настрої народу. Кріпацькі пісні відображають тяжке підневільне життя селян. Кріпацькі пісні висловлюють протест проти панів. Бурлацькі пісні передають важку працю бурлаки. Коломийка поєднує міміку, співи і танці.

  1. Творча робота. Творче конструювання

  • Від поданих особових дієслів утворити безособові. Увести їх у самостійно складені речення на тему «Маминка пісня».

Чує, бачить, живе, дихає, працює, хоче.

Ігрове завдання

Записати дієслова, що вживаються тільки в безособовому значенні у формі однини теперішнього або минулого часу.

1. Явище природи, що свідчить про початок дня. 2. Дієслово на означення випадкового успіху у справах. 3. Явище природи, що свідчить про початок вечора.4. Дієслово з часткою -ся, утворене від особового в третій особі однини, що означає впевненість у чомусь. 5. Стало холодніше. 6. Синонім до дієслова світає.7. Синонім до дієслова пощастить. 8. Дієслово з часткою -ся, спільнокореневе з іменником життя. 9. Синонім до дієслова вечоріє.

10. Дієслово з часткою -ся, спільнокореневе з іменником сплюха. 11. Явище природи, характерне великою кількістю опадів.

Ключ: 1. Світає. 2. Щастить. 3. Вечоріє. 4. Віриться. 5. Похолодало. 6. Розвидняється. 7. Поталанить. 8. Живеться. 9. Смеркає. 10. Спиться. 11. Дощить.

VІІ. Систематизація й узагальнення знань з теми

1. Які дієслова називаються безособовими?

2. Чи може при безособових дієсловах стояти підмет?

3. Що виражають безособові дієслова?

4. Як можуть утворюватися безособові дієслова від особових?

5. Чи змінюються безособові дієслова за особами або родами?

VІ. Підсумок уроку

Незакінчене речення

  • «Сьогодні на уроці я дізнав (ла -) ся...

  • Мені вдалося…

VІІ. Домашнє завдання.

  1. Вивчити §11, виконати вправу 96

  2. Виписати прислів'я з безособовими дієсловами

  3. Написати міні-твір, використовуючи безособові дієслова. ( Тема «Моя улюблена пісня»)


Згрупуйте дієслова за їх значенням. З двома словами на вибір складіть речення і визначте синтаксичну роль безособових дієслів.
Смеркає, температурить, завиває, хурделить, мрячить, дніє,
не сидиться, темніє, вдалося, похолодало, кортить, не лежиться,
не віриться, фортунить, віє, розвидняється, гуде.


Спробуйте замінити в тексті особові дієслова на безособові. З'ясуйте, які зміни відбудуться у висловлюванні. Визначте синтаксичну роль безособових дієслів.

На грядці видніється суниця. Її користь ніхто не переоцінить. Вона виводить камені, зміцнює серце. Суниця лікує анемію, зміцнює десна, кістки і зуби. Тому виводять різні сорти цієї культури і високо її цінують


Згрупуйте дієслова за їх значенням. З двома словами на вибір складіть речення і визначте синтаксичну роль безособових дієслів.
Смеркає, температурить, завиває, хурделить, мрячить, дніє,
не сидиться, темніє, вдалося, похолодало, кортить, не лежиться,
не віриться, фортунить, віє, розвидняється, гуде.


Спробуйте замінити в тексті особові дієслова на безособові. З'ясуйте, які зміни відбудуться у висловлюванні. Визначте синтаксичну роль безособових дієслів.

На грядці видніється суниця. Її користь ніхто не переоцінить. Вона виводить камені, зміцнює серце. Суниця лікує анемію, зміцнює десна, кістки і зуби. Тому виводять різні сорти цієї культури і високо її цінують .


Згрупуйте дієслова за їх значенням. З двома словами на вибір складіть речення і визначте синтаксичну роль безособових дієслів.
Смеркає, температурить, завиває, хурделить, мрячить, дніє, не сидиться, темніє, вдалося, похолодало, кортить, не лежиться,
не віриться, фортунить, віє, розвидняється, гуде.


Спробуйте замінити в тексті особові дієслова на безособові. З'ясуйте, які зміни відбудуться у висловлюванні. Визначте синтаксичну роль безособових дієслів.

На грядці видніється суниця. Її користь ніхто не переоцінить. Вона виводить камені, зміцнює серце. Суниця лікує анемію, зміцнює десна, кістки і зуби. Тому виводять різні сорти цієї культури і високо її цінують .


Згрупуйте дієслова за їх значенням. З двома словами на вибір складіть речення і визначте синтаксичну роль безособових дієслів.
Смеркає, температурить, завиває, хурделить, мрячить, дніє,
не сидиться, темніє, вдалося, похолодало, кортить, не лежиться,
не віриться, фортунить, віє, розвидняється, гуде.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал