- Учителю
- Складнопідрядні речення з підрядними частинами мети, умови
Складнопідрядні речення з підрядними частинами мети, умови
Тараненко Ірина Вацлівна,
учитель української мови і літератури школи № 93м.Донецька
УРОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ У 9 КЛАСІ
Тема: Складнопідрядні речення з підрядними частинами мети, умови
Мета: продовжити знайомство учнів з видами підрядних речень мети; формувати вміння правильно ставити розділові знаки, самостійно знайомитися з поданим матеріалом, робити висновки; розвивати творчу уяву під час роботи над темою (конструювання речень), спостережливість, уважність, кмітливість як важливі елементи розумової діяльності людини; продовжувати поповнювати словниковий запас учнів, виховувати почуття патріотизму.
Обладнання: комп'ютерні презентації, булава.
Внутрішньопредметні зв'язки: культура мовлення і стилістика; лексикологія і фразеологія; орфоепія і орфографія.
Міжпредметні зв'язки:література, історія України.
Тип уроку:урок засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент. (0,5')
1. Привітання.
2. Перевірка наявності шкільного приладдя.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Фронтальне опитування:(1')
-
Що ви вивчили на попередніх уроках?
-
За допомогою чого ми спілкуємося, передаємо різні думки? (Речень).
-
Якими бувають речення? (Складнопідрядні, складносурядні, безсполучникові).
-
На які види поділяються складнопідрядні речення?
-
Підсумком сказаного вами є таблиця:
2. Робота за таблицею.(1')
- Таблиця «Речення» представлена трьома кольорами: зелений (матеріал вивчено), жовтий (матеріал зараз вивчається), червоний (матеріал буде вивчатися).
- Скажіть, що ви вивчили з теми «Речення»?
3. Запис числа.(0,5')
4. Самостійна робота. (2')
- Сьогодні у вас є можливість отримати гарні оцінки, але накопичувати ви їх будете поступово. Звертаю вашу увагу на слайд № 2. Вам пропонується розподілити речення на дві групи: складносурядні і складнопідрядні. Записуйте лише номери речень.
Завдання І рівня (6 балів).
5. Перевірка самостійної роботи. (0,5')
- За кожну правильну відповідь ви отримаєте 1 бал, підрахуйте і поставте кількість балів на полях зошитів, а я протягом уроку буду перевіряти вашу чесність.
6. Практична робота.(2')
- Одне із семи речень запишемо на дошці, складемо схему.
Історія кожного народу має свій соціальний символ, який вважається ознакою нації.
-
Яке перед нами речення? (Складнопідрядне).
-
Чому? (Тому що є головна частина і підрядна).
-
Визначте вид підрядної частини (Означальне).
-
Які види ви знаєте ще? (З'ясувальні, обставинні).
-
Які символи України ви знаєте? (Козак)
-
Сьогодні козаки будуть супроводжувати нас протягом уроку.
-
Прочитайте речення, вставте пропущені слова (метою, умов).(1,5')
-
Відгадані слова є темою нашого уроку.
IІІ.Мотивація навчальної діяльності.(2')
-
Сьогодні ми продовжимо розглядати види обставинних речень. Це речення мети й умови.
-
Запишіть тему уроку «Складнопідрядні речення з підрядними частинами мети, умови»;
-
Слова «мета», «умова» супроводжували козаків протягом життя. А нас тема козацтва буде супроводжувати протягом уроку.
IV. Вивчення нового матеріалу.
-
Робота за підручником. (2')
-
Відкрийте підручники на с. 107.
-
Прочитайте самостійно правило.
-
Яке з цих двох речень має підрядну частину мети?Доведіть це.
-
На які питання відповідає підрядна частина мети? (Для чого? З якою метою?)
-
За допомогою якого сполучника приєднується підрядна частина?(Щоб)
-
Які вказівні слова можуть вживатися у головній частині? (Для, задля того, з тим, на те).
-
Вправа 168 (усно),(1,5')
(речення 1,2,3).
-
Прочитайте речення, визначте головну, підрядну частину, вид підрядності.
-
Чи можна ці речення зв'язати з темою козацтва?
-
Робота за підручником.
-
А зараз відрийте підручник на с.118.
-
Прочитайте правильно.
-
На яке питання відповідає підрядне умовне? (За якої умови?)
-
За допомогою яких сполучників з'єднується з головною частиною?
(Якщо, якби, коли б, як).
-
Вправа 182 (усно), (1,5')
(речення 3, 4, 5).
5. Підсумок. (1')
-
З якими новими видами обставинних речень ви познайомились?
(Мети, умови)
6. Фізхвилинка.(1')
-
За якої умови козаки були сильними, витривалими? (Бо виконували щодня фізичні вправи)
1. Козацький марш.
2. Рубаємо дрова.
3. Пишемо слово «козаки».
V. Формування умінь і навичок.
1. Словникова робота.(5')
-
Ви знаєте, що козаки мали добру пам'ять, запам'ятовували багато інформації;
-
Запам'ятайте слова.
- Я читаю слова вголос, потім ви прочитаєте їх вголос декілька разів.
- Проговоріть слова в парах.
- Запишіть слова.
- Перевірте правопис слів за підручником (с. 106, с. 117).
2. Практична робота.(4')
- Складіть речення із словниковими словами за схемами:
[ ], (щоб…)
(коли…), [ ]
3. Перевірка.(1')
4.Робота в парах.( Вправа 184 с.118) (7')
-
Прочитайте речення, запишіть їх українською мовою. Ви можете користуватися словником, який знаходиться в кінці підручника (с.368).
-
Поки ви працюєте, я перевіряю речення, які ви склали самостійно.
-
Які з речень можна використати під час написання твору про козаків, чому?
-
За цей вид роботи ви можете отримати максимально 6 балів.
VI. Закріплення.(3')
Робота за таблицею.
-
Пригадайте таблицю, яку ми розглядали на початку уроку. Що змінилося? (Колір обставинних речень мети і умови).
-
Що нове ми сьогодні вивчили?
VII. Домашнє завдання.(2')
-
Вам відома картина Іллі Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султану»?
(Слайд №9)
-
Дніпропетровський художник Валерій Сосна написав продовження до знаменитої картини. Три роки він працював над свої дітищем. «Я пофантазував на тему, як цей лист могли сприйняти на турецькому березі, і з фантазії народилася картина», - пояснив автор
(Слайд №9)
(слайд № 10)
-
Скласти твір-мініатюру, використати складнопідрядні речення, словникові слова, підкреслити їх.
VIII. Гра «Булава».(5')
-
2 учня спробують свої сили у грі «Булава». Вам необхідно обрати питання, яке коштує від 10 до 60 гривень. Завдання: розставити розділові знаки . Хто виграє, той отримає булаву.