- Учителю
- Урок на тему 'Сполучення ЙО, ЬО'
Урок на тему 'Сполучення ЙО, ЬО'
Розробка уроку на тему:
Сполучення ЙО, ЬО
Із досвіду роботи вчителя
української мови і літератури
вищої категорії
Дем'янової Наталії Юріївни
Тема: Сполучення ЙО, ЬО
Мета:
Домогтися усвідомлення і засвоєння учнями правил написання сполучень ЙО, ЬО шляхом зіставлення з російською мовою; виробити в учнів відповідні практичні навички; виховувати дітей у дусі народної моралі.
Тип: вивчення нового матеріалу.
Вид: комбінований
Обладнання: картина для розвитку мовлення «Осінь мила».
Література: 1. Підручник «Українська мова 5 клас». Київ «Освіта» 2005.
2. Матеріали до уроків української мови для 5-7 класів // Дивослово, - 1993 - № 8.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Повідомлення мети і завдань уроку
ІІІ. Пояснення нового матеріалу
-
Порівняйте вимову та написання слів у російській та українській мовах. Спробуйте пояснити правопис буквосполучень йо, ьо
Съемка - зйомка Раннего - раннього
Серьезно - серйозно Летчик- льотчик
Пояснення вчителя: буква е в російській мові, як бачимо з наведених слів, позначає на письмі звуки [й] і [о] або [о] перед м'яким приголосним. Вона має два різних значення. В українській мові в таких випадках вживається йо або ьо.
-
Робота з підручником: опрацювання теоретичного матеріалу стор. 117.
-
Закріплення вивченого: поділіть слова на склади. Обґрунтуйте їх написання.
Майоріти, самотньо, польовий, йод, сльоза, затьохкати, покарьожитися, бойовий, завойований, схвильований, підйомний, мальовничий.
-
Записати слова у два стовпчики - у перший з буквосполученням йо, у другий - з ьо:
Район, дзьоб, льон, бойовий, медальйон, йому, синього, йорж, зйомка, майор, йогурт, у нього.
-
Порівняйте написання прізвищ у російські та українській мовах. Обґрунтуйте орфограму.
Ёлкин - Йолкин Фёдоров - Фьодоров
Пушкарёв - Пушкарьов Журавлёв - Журавльов
Соловьёв - Соловйов Муравьёв - Муравйов
Золотарёв - Золотарьов Копьёв - Копйов
Снегирёв - Снегирьов
-
Пояснювальний диктант
-
Працьовитість викликає повагу.
-
Видно сову по погляду, а сокола по польоту.
-
Розумному натяк - дурному кийок.
-
Ранній пізньому не кланяється.
-
Багато няньок - дитина без носа.
-
Йому пальця в рот не клади.
Розгляньте фото-картину «Осінь мила, ненаглядна».
Чому вона так називається? Складіть за картиною твір, вживаючи слова: мальовничий, сьогодні, район, схвильований, завойований, пізньої, самотньо, раннього.
IV. Підсумок уроку.
V. Домашнє завдання: вивчити § 30, стор. 118, виконати вправу 257.