- Учителю
- Урок 'Правила вживання апострофу'
Урок 'Правила вживання апострофу'
Конспект
відкритого уроку
з української мови
5 - В клас
Учитель Ільченко Т.З.
СШ № 45
Тема уроку: Правила вживання апострофа.
Мета уроку: Поглибити знання учнів про вживання апострофа, вивчити і закріпити нові
для них правила;
розвивати чітке бачення і недопущення помилок при написанні;
виховувати любов до української мови, до рідної землі, до України.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів.
-
Фронтальне опитування.
-
Після яких приголосних в кінці слів пишеться м'який знак?
-
В яких суфіксах прикметникових завжди пишеться м'який знак?
-
В яких випадках пишеться м'який знак у дієсловах?
-
Коли м'який знак не пишеться?
-
-
Робота біля дошки з картками.
Картка № 1.
-
Зробити розбір речення за членами.
-
Пояснити правопис слова.
-
Назвати м'які приголосні.
Я люблю свою квітучу Україну.
Картка № 2.
-
Пояснити, що означає слово "фонетика".
-
Зробити фонетичний розбір слова своєї.
Картка № 3.
-
Визначити, яке речення за будовою.
-
Розбір речення за членами.
-
Пояснити розділові знаки у реченні.
Стоїть гора високая, зелений гай шумить. (Л. Глібов)
Картка № 4.
-
Розбір слів за будовою:
Підберезник, прекрасний, прохідна, заплачений.
-
Робота з класом.
А. Добір антонімів до слів:
День - ніч, далеко - близько, більший - менший,
минуле - майбутнє.
Б. Добір синонімів до слів:
Учень - школяр
Криниця - колодязь
Шкода - жаль
Вітчизна - Батьківщина
-
На які правила ми добирали антоніми й синоніми? (Ми добирали антоніми й синоніми на правила вживання м'якого знака)
-
А на вашу думку, що таке Батьківщина?
Учень читає вірш напам'ять Богдана - Ігоря Антонича "Батьківщина".
-
Що це є Батьківщина? - раз питалась Оля,
а батько радо відповів на це дитині:
-
Знай, Батьківщина - це ріка, що серед поля,
поза селом, ген, попід лісом, тихо плине,
це в нашому саду дерева, зілля, квіти,
це на ланах пшениця золотокоса,
це той, що віє з піль, пахучий теплий вітер,
це на левадах скошена трава в покосах,
це наші всі пісні і молитви щоденні,
це рідна мова - скарб, якого ти на згубиш,
це небо, синє вдень, а серед ночі темне,
це, моя Олю, все, що ти так щиро любиш.
-
Назвіть у слові "Батьківщина" м'які приголосні. (Звук "т" - м'який)
-
Назвіть у цьому ж слові тверді приголосні. (Б, к, в, шч, н)
Так от, в залежності від того, що приголосні бувають м'якими чи твердими і існують правила вживання апострофа.
Отже, тема уроку: Правила вживання апострофа.
ІІ. Мотивація теми, для чого її треба вивчати, знати.
ІІІ. Сприйняття і засвоєння учнями нового матеріалу.
План
Пояснення ведеться на основі таблиці.
-
Б'ю, п'єш, здоров'я, м'яч, верф'ю.
-
Після яких букв пишеться апостроф?
За тлумачним словником пояснюється значення слова верф.
-
Подвір'я, бур'ян, з матір'ю, міжгір'я.
-
Поділити слова на склади.
-
Де стоїть р? (В кінці складу).
-
Отже, висновок: апостроф пишеться після р, що стоїть в кінці складу.
-
Об'ява, під'їхати, з'єднання, з'юрмилися.
-
Після якої значущої частинки в словах пишеться апостроф? (Після префіксів з твердими приголосними).
-
Лук'ян, Лук'янівка, Лук'яненко, Лук'янчук.
Порівняти з російською мовою:
в'язати в'ялий м'ясо м'яч
вязать вялый мясо мяч
Висновок: апостроф тільки в український мові вживається.
Робота з підручником.
-
Прочитати в підручнику параграф 12 і знайти, яке правило ще не засвоїли? (Апостроф пишеться с ловах іншомовного походження).
-
Молодці, що справилися із завданням.
Не пишемо апостроф
Робота на дошці.
-
Бюро, пюре, Воробйов, серйозний
-
Чому не пишеться апостроф? (Бо б, п - м'які і перед йо).
-
Рябий, буря, гарячий.
-
Де стоїть р? (На початку складу).
-
Свято, цвях, мавпячий, морквяний.
-
Чому в цих словах не пишеться апостроф? Бо перед приголосними є ще один приголосний).
ІV. Закріплення матеріалу.
-
Прочитати в підручнику і доповнити, з якими правилами ми не ознайомилися.
-
Коли пишемо апостроф?
-
Коли не пишемо апостроф?
Словниковий диктант.
Пам'ять, сузір'я, ім'я, об'єднують, з любов'ю, полум'яний, сьогодні, польовий, бойовий, майор, цього, свято, цвях, його, йому.
-
На які правила підібраний словниковий диктант? На правила вживання апострофа і сполучення йо-, -ьо).
Диктант вибірково перевіряється, оцінки оголошуються.
Творча робота з розвитку мовлення.
-
Скласти речення зі словами: пам'ять, ім'я, з любов'ю, бойовий, свято, його (3 - 6 речень).
V. Підсумок уроку. Оголошення оцінок.
VІ. Домашнє завдання.