7


  • Учителю
  • Конспект уроку на тему: 'Звертання'

Конспект уроку на тему: 'Звертання'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Урок української мови у 5 класі

Тема. Звертання. Розділові знаки при звертанні.

Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про звертання, його види, правила написання; формувати вміння визначати звертання в реченнях, розставляти розділові знаки; розвивати творчі вміння розширювати речення шляхом самостійного введення в них слів-звертань; виховувати любов до рідного краю.

Правопис: кома і знак оклику при звертанні.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок

Обладнання: відеозаписи, картки для індивідуальної роботи, підручник



Мово рідна, слово рідне,

Хто вас забуває,

Той у грудях не серденько,

А лиш камінь має.

Сидір Воробкевич

Хід уроку


I.Організаційний момент

Учитель

Дорогі діти! Сьогодні у нас незвичайний урок.

Сьогодні ми зробимо ще один крок

В країну прекрасну, країну чудову,

Що нас так чарує, збагачує мову.

Ми будемо подорожувати країною Мови, і допоможе нам королева Мовонька.

Епіграфом нашого уроку будуть рядки з вірша Сидіра Воробкевича

  • До кого звертається автор у рядках епіграфа?

II. Оголошення теми, мети, завдань уроку.

Мотивація навчальної діяльності

Тема уроку. Звертання, розділові знаки при звертанні. На уроці ми закріпимо знання про звертання, вживання розділових знаків при звертанні. Складатимемо речення, ускладнені звертаннями.

Справжній українець, патріот повинен бути освіченим та грамотним.

III. Актуалізація опорних знань

Отже, почнемо з хвилинки «Антисуржик» (ВІДЕО ПРО МОВУ І СУРЖИКА, РОЗДІЛИТИ СЛОВА В ДВІ КОЛОНКИ) 6 слів

Вкажіть відмінок першого та другого рядків

МОВНИЙ ДИКТАНТ

  • Вкажіть звертання в реченні Вийди, сонечко, на дідове полечко!

  • Де в реченні може стояти звертання?

  • В якому відмінку вживається звертання?

  • Як інтонаційно (в усному мовленні) виділяється звертання?

  • Які є види звертання?

  • Яким членом речення виступає звертання?

ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Виконання вправи 168 (Скласти речення, щоб звертання були на початку, в середині та в кінці речення) СЕРГІЮ, батьку

Декілька учнів зачитують речення.

IV. Виконання системи практичних завдань

Знову королева Мова підготувала завдання

  1. ВИПРАВ ПОМИЛКИ, РОЗСТАВ РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ ТА ПІДКРЕСЛИ ГОЛОВНІ ТА ДРУГОРЯДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ

Мова я дуже люблю тебе.

Рідна мова я чую тебе скрізь вдома в школі по телебаченню.

Перевір себе

Мово, я дуже люблю тебе.

Рідна мово, я чую тебе скрізь: вдома, в школі, по телебаченню.

  1. ЗАПИСАТИ ЗВЕРТАННЯ МУЛЬТФІЛЬМУ

  1. Я піду в ліс по дрова, а ти, Півнику, піч затопи, кашу звари…

  2. Гляди, синку, як хто чужий буде кликати тебе, не підпливай до берега.

  3. Це тобі, діду, пиріжок, а це мені.

  4. Ой, котику-братику, несе мене Лиска…

  5. Петрику, зараз тиха година, лягай спати.

  6. Гей, Руденький! Зупинись.

Де стоять звертання?

В якому реченні після звертання можна поставити знак оклику?

Вкажіть речення з поширеним звертанням.

  1. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

Україно, ми твоя надія

4. ЗВЕРТАЄМОСЯ ДО УЧНІВ 5-го КЛАСУ

  • Богдан - Богдане

  • Антон - Антоне

  • Руслан - Руслане

  • Владислав - Владиславе

  • Олег - Олегу, Олеже (застарілий варіант)

  • Євген - Євгене

  • Михайло - Михайле

  • Родіон - Родіоне

  • Олексій - Олексію

  • Едуард - Едуарде

  • Юрій - Юрію

  1. Індивідуальна робота
    Виписати з речень слова-звертання, поставити у кличному відмінку(якщо завдання виконане правильно, то назвавши перші літери у виписаних словах, дізнаєшся , чим на письмі виділяється звертання).

  • Калинонька я милуюсь твоєю красою.

  • Осінь порадуй нас різнокольоровим вбранням лісів.

  • Люблю тебе я мова безмежною любов'ю.

  • Олена ти прочитала книжку, яку взяла в бібліотеці?

  • Юнак чи знаєш ти українські пісні?

Калинонька-калинонько

Осінь-осене

Мова-мово

Олена-Олено

Юнак- юначе (комою)

  1. Робота для всього класу

Виправити помилки в реченнях і розставити розділові знаки

  1. За мою роботу пан (пане) прийдеться платити. (Легенда «Як виникли Карпати»)

  2. Скажи чоловік (чоловіче) як тепер краще жити? (Казка «Про правду й кривду»)

  3. Куди це ви бабуся (бабусю) несете воду? (Казка «Про правду й кривду»)

  4. Ну що ми тепер син (сину) робитимемо? (Казка «Ох»)

Вкажіть вид останніх трьох речень (питальні)

  1. Робота з епіграфом

Епіграфом нашого уроку були слова Сидора Воробкевича. А ось продовження цієї поезії. Прослухайте та, коли почуєте звертання, хлопніть в долоні

Як ту мову нам забути,

Котрою учила

Нас всіх ненька говорити,

Ненька наша мила.



У тій мові нам співали,

Нам казки казали,

У тій мові нам минувшість

Нашу відкривали.



От тому плекайте, діти,

Рідну свою мову,

Вчіться складно говорити

Своїм рідним словом

V Підсумок уроку. Виставлення оцінок

8 ВИПРАВИТИ ПОМИЛКИ (УСНО)

Андрюшка, відкрий очі -вже

Андрійку, розплющ очі - вже ранок!

ранок!




Марина, поділи грушу пополам!

Марино, поділи грушку навпіл!

Ох ти ж, моя куколка!

Ох ти ж , моя лялечко!


Дєвочкu, осторожно!

Дівчатка, обережно!


Пробач мене, дедушка, умоляю!

Пробач мені, дідусю, благаю!

  • Над якою темою працювали на сьогоднішньому уроці?

  • Де в реченні може стояти звертання?

  • В якому відмінку вживається звертання?

  • Як інтонаційно (в усному мовленні) виділяється звертання?

  • Як на письмі виділяється звертання?

  • Які є види звертання?

  • Яким членом речення виступає звертання?

VІ Домашнє завдання

  1. Записати імена дівчат у кличному відмінку.

  2. Виписати з підручника з української літератури 5 речень із звертаннями

Прослуховування пісні «Діти України»



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал