- Учителю
- Методична розробка уроку з української літератури 6 клас за темою В. Винниченко
Методична розробка уроку з української літератури 6 клас за темою В. Винниченко
Методична розробка уроку з української мови в 6 класі за темою: В.К.Винниченко. Оповідання «Федько - халамид ник». Щедрий на добро внутрішній світ Федька.
Федько як особистість
Тема: В.К.Винниченко. Оповідання «Федько - халамидник». Щедрий на добро внутрішній світ Федька. Федько як особистість.
Цілі:
Практичні:
-
удосконалення навичок щодо аналізу оповідання «Федько - халамид ник»;
-
повторення питань теорії літератури;
-
формування мотиваційної компетентності учнів;
-
розвивати соціальну та комунікативну компетентність.
Освітні:
-
розвивати творчий потенціал учнів;
-
активне сприйняття матеріалу.
Розвивальні:
-
розвивати вміння дітей формувати основну думку твору;
-
висловлювати своє ставлення до зображуваного;
-
розвивати логічне мислення, культуру зв'язного мовлення
Виховні:
-
виховання пошани до мистецтва слова;
-
виховувати чуйність, доброту, порядність, уміння співпрацювати;
-
виховувати інтерес до творчості В.Винниченка, популяризація творів письменника.
Обладнання:
портрет В.Винниченка, виставка творів письменника, підручник, магнітофон, запис «Місячна соната» Л.Бетховена.
На дошці епіграф:
Зло нічого не дає, крім зла,
Вмій прощати, як прощає мати,
За добро добром спіши воздати, -
Мудрість завше доброю була.
(М.Луків)
Хід уроку:
-
Організація класу.
-
Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
-
Мотивація навчальної діяльності
- Чи варто сьогодні говорити про добро і зло? Чесність і порядність?
- Запишіть, які ваші очікування від уроку на окремих папірцях.
-
Актуалізація опорних знань учнів
Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу.
-
Літературна вікторина.
- Під впливом якого письменника В.Винниченко пробує власні сили у красному письменстві? (Т.Шевченка)
- Перше дитяче оповідання письменника мало назву …? («Кумедія з Костем»)
- Жанр твору «Федько - халамидник» (соціально - побутове оповідання)
- Чому оповідання вважається автобіографічним? (Героєві автор надав чимало власних рис)
- Чим закінчується твір? (Смертю Федька й отримання задоволення Толею)
- Яке у вас ставлення до головного героя? Чому? (Позитивне і негативне)
2. Слово вчителя про достовірне, майстерне зображення маленьких героїв. Кредо митця: життєва правда .
3. «Мікрофон»
- Які почуття охоплювали вас під час читання твору? (Першим говорить учитель в уявний мікрофон, передає дітям, слухає відповіді учнів, дякує за відвертість у кінці виступів).
Учитель підсумовує відповіді учнів.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Робота в групах. (Дві групи учнів обдумують і відшукують у творі якомога більше епізодів, у яких характеризується Федько).
-
Виступи груп. Підтвердження виступів цитатами з оповідання. Доповнення членів груп.
-
У зошитах учнів - записи про добрі і недобрі вчинки Федька.
-
«Займи позицію» До дошки виходять діти, щоб переконати клас, що Федько - чесна, благородна людина. Називають його риси характеру. Намагаються довести, що Федько - особистість.
-
Індивідуальне опитування» «Розкажіть про благородний вчинок хлопчика».
-
Звучить «Місячна соната» Л.Бетховена. Розповідь учителя про те, що В.Винниченко писав цей твір під музику геніального композитора.
-
Виступи учнів про роль пейзажів, порівнянь, метафор. (Діти готувалися вдома)
-
Бесіда про значення образу Федька і твору для сучасників.
-
Закріплення. Бесіда «Як ви розумієте зміст епіграфа уроку?»
-
Підсумок уроку.
-
Чим збагатив вас сьогоднішній урок?
-
Чи справдилися ваші надії на уроці? (Учитель і двоє учнів зачитують учнівські тексти - очікування)
-
Оголошення результатів навчальної діяльності учнів.
-
Домашнє завдання. Написати твір - мініатюру: «Моє ставлення до Федька і Толі».
Література
-
Українське слово: Хрестоматія української літератури та літературної критики ХХ ст..: у 4 книгах. Упорядник В.Яременко. Київ « Дніпро», 1993 - 1995р.
-
Журнал «Українська мова і література в середніх школах, гімназіях, ліцеях», №1, 2000р
-
«Інтерактивні технології на уроках української мови та літератури». Упорядник В.І.Щербина. Харків. «Основа», 2005р.