7


  • Учителю
  • Урок української мови 5 клас 'Складні реченняз безсполучниковим і сполучниковим зв;язком'

Урок української мови 5 клас 'Складні реченняз безсполучниковим і сполучниковим зв;язком'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала



Амвросиевская общеобразовательная школа-интернат І-ІІІ ступеней № 4

Министерства образования и науки Донецкой Народной Республики



План - конспект уроку в 5 класі з теми:

«СКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ З БЕЗСПОЛУЧНИКОВИМ

І СПОЛУЧНИКОВИМ ЗВ'ЯЗКОМ».





Підготувала

вчитель української мови

та літератури

Бурда Ірина Валеріївна



Урок № 24


Тема : Складне речення з безсполучниковим і сполучниковим зв;язком.

Мета: поглибити знання учнів про складне речення із сполучниковим і безсполучниковим зв'язком; навчити визначати їх у тексті; повторити правила постановки розділових знаків у складних реченнях;

розвивати навички читання текстів; уміння школярів працювати в парах та самостійно; вміння моделювати складні речення; розвивати творчу уяву, мовленнєві навички; виховувати інтерес до української мови, любов до рідного краю.

Внутрішньопредметні зв'язки: синтаксис, пунктуація.

Обладнання: підручник (С.Я.Єрмоленко,В.Т.Сичова «Українська мова 5 клас»), мультимедійна презентація «Складне речення», дидактичний матеріал).

Тип уроку: урок - казка , вивчення нового матеріалу


Епіграф:

Тихо осінь ходить гаєм,

Ліс довкола аж горить.

Ясен листя осипає.

Дуб нахмурений стоїть


Хід уроку

І. Організаційний момент

Гра «Створюємо настрій»

Діти, давайте створимо на сьогоднішньому уроці гарний настрій, а створити нам його допоможе ось оцей смайлик.

Розглянути епіграф.


ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.

Учитель: Наші мандри реченням тривають. Сьогодні ми зупинимося на станції «Складне речення». Для чого? Правильно! Знання з цієї теми потрібні вам для удосконалення культури мовлення. Вам належить навчитися безпомилково знаходити складні речення в тексті, удосконалити навички постановки розділових знаків у складних реченнях, розвити творчі вміння моделювати складні речення.

Отже, запишіть, будь ласка, в зошити «число, класна робота, тему уроку».

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Свою розповідь я хочу почати такою невеличкою казочкою про речення

Казка про речення (слайд 1 )



Уявіть собі. В густому-густому лісі жив чоловік, звали його - Синтаксис. Він завжди був суворим чоловiком, але вiн дуже любив своїх дiточок - речення. Вони це знали i виробляли, що хотiли. А ви так іноді робите з дорослими? Треба Синтаксису скласти якесь оповiдання чи листа написати, а дiти кепкують, i не можна розiбрати, яке з них що виражає. Одного разу вирішив Синтаксис запросити до себе в гості своїх друзів-розділових знаків, написав листи-запрошення, але зрозуміти не можливо було.

Дуже розсердився Синтаксис на таку поведiнку дiтей i вирiшив навести лад у своєму домi. Скликав вiн усiх своїх дiточок на раду i сказав суворо:

- Давайте, мої любi, раз i назавжди вирiшимо, хто з вас що має робити.

- Добре, батьку! - вiдповiли речення.

- Я довго думав i вирiшив, що треба вас роздiлити на декiлька груп. Однi з вас будуть розповiдними, Які це?

Другi будуть питальними, це які?

А третi будуть мiстити у собi наказ, вимогу, заклик, побажання, пораду, прохання тощо i називатимуться якими? - спонукальними реченнями.

Дiтям-реченням сподобалось рiшення їхного батька, i вони радо погодились.


З того часу в будинку Синтаксису завжди панують мир та спокiй.

Сьогодні і ми з вами відправимося в гості до суворого Синтаксиса, в густий ліс. Подорож буде довгою, бо на шляху до будинку Синтаксису вас чекатиме багато перепон. А подорожувати з вами буде тітка «Мудра сова». Вона теж оцінюватиме вас. Недаремно вона мудра, Чому? - бо все знає. З собою в подорож ми візьмемо кошики, щоб по дорозі назбирати грибочків, бо що ж за подорож до лісу без смачненьких грибочків.

Кожен грибочок - це буде ваша правильна відповідь.

Ну, що ж вирушаймо в нашу казку-подорож.

Погляньте на цей вказівник, він містить кілька запитань, щоб не помилитися шляхом, ви повинні відповісти на такі запитання


  1. 1 етап. «Мозковий штурм». (слайд 2)


СИНТАКСИС


ЧАСТИНИ МОВИ


РЕЧЕННЯ


ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ


1.Давайте зараз з вами пригадаємо, що ж за наука - синтаксис (розповісти правило)

2. Скільки є частин мови ( Які?, приклади).

3. Що називається реченням?

4. Які види речень?

5. Які ви знаєте члени речення?

Підсумок

  1. 2 етап (слайд 3)

Записати речення, виконати синтаксичний розбір.

  1. Осінній ліс приваблює своєю красою.


  1. 3 етап Робота в парах (слайд 4)

Погляньте, діти, хтось нам перебігає дорогу(їжак несе на гілочках яблука, але ці яблука не прості, кожне з них містить завдання). Командам об;єднати прості речення в складні, за допомогою сполучників. В яблуках містяться речення.




1. «Доміно». З'єднати початок й кінцівку прислів'їв. Відновити прислів'я.


1. Не помиляється той а) там непорядки водяться.

2. Де слова з ділом розходяться б) хто нічого не робить.

3. Вчись не до старості в) від меча й загине.

4. Щоб других навчити г) треба самому вміти.

5. Де рідний край д) там і під ялиною рай.

6. Хто меч підняв ж) а до смерті.


2. «Шифрувальник» Відгадай зашифроване речення, та склади схеми.


1. Сичі в гаю перекликались, та ясен раз у раз скрипів.


2. Пройшов дощ, і дерева заясніли під сонцем.

3) Скласти міні-твір про осінь за малюнком, та опорними словами, утворюючи прості та складні речення.

Осінь, золота, відлетіли, настала, птахи, ідуть, дощі, з дерев, сніг, в лісі, опадає,листя, скоро, тихо, випаде, перший, сніг.


4. «Незакінчене речення». Закінчити складне речення.

На уроці трудового навчання дівчата вишивали, а …

Вітер хмари наганяє, …

4. етап. Колективна робота . Знайди орфограми


Сяду на п..н..к, з..їм п..ріжок.

Зупинка. Фізкультхвилинка.




Діти, погляньте, будь ласка перед вами чарівна книга, давайте заглянемо в неї і виконаємо вправу (робота з підручником).

ІV. Підсумок уроку. Фронтальная робота


І ось нарешті ми з вами дійшли до будинку синтаксису, а щоб в будинок попасти, Синтаксис приготував вам невеличкий кросвордний акродиктант, якщо ви впораєтесь, дізнаєтесь, чи відчинить він вам двері.

5. Кросвордний акродиктант.

1.Виписати звертання із речення.

Добре, мамо, що ти зараннє спать лягла…

2.Як називається другорядний член речення,що відповідає на питання який?чий?

3.Знайти в реченні присудок.

Я люблю осінь!

4.Виписати числівник із речення.

Пливе човен до Дунаю один за водою.

5.Виписати підмет із речення.

Прийшло дівча воду брати,брало,заспівало…

6.Як називається вислів,дослівно взятий з авторського

тексту?

7.Виписати сполучник з речення.

У яскравому золоті день утопає, і струмок галасливо шумить.

Підкреслити першу літеру кожного відгаданого слова. (Мамо, означення, любимо, один, дівча, цитата, і ).

Ключ: молодці.

V. Підсумок уроку. Підрахувати гриби.

Домашнє завдання. Вивчити п 20 , виписати з тексту 2 складних речення.

1.Рефлексія:

Що вивчили на уроці?

Що дізналися нового?

Що сподобалося на урокці?

Чого нового навчился?

2.Виставлення оцінок і їх обґрунтування. Порахуємо грибочки

3.Домашнє завдання.

4.Заключне слово вчителя. Отже, діти, з завданнями ви всі впоралися добре, новий матеріал засвоїли. І старенький Синтаксис залишився задоволений вашими відповідями, відчинив двері свого будинку.




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал