7


  • Учителю
  • Урок української літератури. 6 Клас. 'Зачарована Десна'. О. Довженко

Урок української літератури. 6 Клас. 'Зачарована Десна'. О. Довженко

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Дата______клас_____Тема: О. Довженко. «Зачарована Десна» - задушевна лірична оповідь про дитинство письменника.

Мета: формувати уявлення учнів про творчість О. Довженка, познайомити з найголовнішими фактами біографії, формувати вміння учнів щодо роботи з текстом художнього твору; розвивати критичне мислення учнів; виховувати уміння працювати в колективі, виховувати духовні цінності особистості.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Учні повинні дізнатися:

найголовніші факти біографії О.Довженка,

зміст повісті "Зачарована Десна" (уривки);

Учні повинні навчитися: виразно і правильно читати найяскравіші фрагменти твору, розповідати про родину Сашка; описувати власні думки; порівнювати побачене й пережите з прочитаним у творі.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент. Ігрове дослідження-відновлення

Записати слова у дві колонки: 1) з ненаголошеним е; 2) з ненаголошеним и.

  • Ож..ледиця, др..жати, ож..вати, л..генький, ел..гантний, в..шневий, ж..рненький, кл..котіти, ст..пи, евр..ка, н..зенько, адр..сат, кр..ниця, ож..вати, нап..кти, дал..чінь, р..ве.

Ключ. Підкресліть у кожному слові першу букву - прочитаєте ім'я та прізвище відомої на весь світ людини.

  • Що ви знаєте про О. Довженка?

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

  1. Знайомство з автором.

До сторіччя світового кіно в небо знялися сто яскравих повітряних кульок, на яких були написані імена найвідоміших режисерів, акторів, операторів. На одній з них сяяло прізвище та ім'я Олександра Довженка

  • Американці назвали його першим поетом кіно; греки - Гомером ХХ століття, японці визнали потужний вплив його на їхні фільми; Чарлі Чаплін вважав, що слов'яни дали одного майстра кіно - Олександра Довженка;

  • Довженко - письменник, режисер.


Дитинство Сашка минуло біля берегів зачарованої ріки - красуні Десни, любов до якої залишилася на все життя і про яку розповів у повісті з такою ж назвою - "Зачарована Десна".

  • Що ж можуть позначати ці слова окремо?

  • Що ж позначають ці слова разом? Дамо відповідь наприкінці уроку.

Зачарована

Заколдована, дивовижна, дивна

Десна

ріка, вода, течія,

«Зачарована Десна»

країна мрій, найдорожчий спогад про дитинство, життя,

плин життя, час

«дивне життя», і як «витоки, джерела життя, натхнення», і як «життя, що не повернеться»


  1. Образ річки в літературі. Слово вчителя.

Про зв'язок річки як стрижневої основи поселень з ознаками етнічного характеру їх мешканців влучно писав дослідник Василь Ключевський: «Річка є навіть свого роду вихователькою почуття порядку та громадського духу в народі... вона виховувала дух заповзятливості, звичку до спільної, артільної дії, змушувала розмірковувати та приловчатися, зближувала розкидані частини населення, привчала відчувати себе членом суспільства, спілкуватися з чужими людьми, спостерігати їхні звичаї й інтереси, обмінюватися товаром та досвідом, знати звички та вдачу».

Річка ставала духовним началом для людності, що пов'язувала з нею своє буття. Адже більшість обрядових дій українців відбувалися біля води, бо ототожнювалися з водною стихією.

Вода була для наших предків святою. Плювати у воду вважалось за тяжкий гріх. Поширеними були різні уявлення про ріки. Цікаве повір'я існувало на Волині. Там ріки порівнювались із жилами людини.


Народні уявлення відбились в народних прислів'ях: презентація прислів'їв, які підготували учні

  • Глибока річка, як думка, йде спокійно.

  • Де ріки текли, там і будують.

  • Добре річці з потоками.

  • Не пхай ріки - вона сама плине.

  • Одна ріка - просто вода, а много рік - море.

  • Правдива заслуга, як велика ріка, що глибша, то тихіше йде.


Отож, сьогодні на уроці ми познайомимося із змістом та героями автобіографічної повісті «Зачарована Десна», де викладено спогади О. Довженка про дитячі літа.

Задум написати такий твір виник у Довженка ще в роки Другої світової війни у 1942 році. Проте «Зачарована Десна» з'явилася лише в 1955 році, за рік до його смерті.


  1. Підготовча робота до сприймання матеріалу повісті.

Герої О. Довженка у «Зачарованій Десні» є втіленням талановитого й працелюбного українського народу. Якщо це автобіографічна повість, хто може бути героями повісті?


  • Оповідач - сам письменник, який виступає у двох іпостасях, як автор і як герой твору - маленький Сашко

  • Батько - Петро Семенович Довженко, належав до .

  • Мати - любив матір, про яку писав: «Народжена для пісень, вона проплакала усе життя, проводжаючи назавжди» З чотирнадцяти дітей залишилися жити тільки двоє.

  • Дід Семен -

  • Прабаба Марусина -


Давайте почнемо знайомитися.

  • Кожна група повинна прочитати свій уривок і скласти розповідь від імені героя.

  • Інші групи слухаючи, роблять записи.

  • Перевірка тестовими питаннями

  • Прослуховування фонозапису



Моральне осмислення.

Які риси характеру хлопця -автора розкриваються, коли він згадує своїх найдорожчих людей?

  • допитливість; доброта, чесність, любов, повага, спостережливість, щирість.

Філософське осмислення.

Цікава деталь: Олександр Петрович до кіноповісті дібрав другу назву - «Мій родовід».

Якби ви роздавали нагороди героям повісті, кому б належала нагорода «Совість роду», «Мудрість роду» «Талант роду» «Надія роду» «Берегиня роду»? поясніть.


«Надія роду»

Відчуває нерозривну єдність лінії: Я(особистість) - рід - земля батьків як єдина умова життєвої гармонії

Головний герой

«Мудрість роду»

«Більше за все любив сонце» «Заводив у казкові нетрі старовини»

Дід Семен

«Талант роду»

Злидні й тяжка праця не могли поламати й затьмарити її талант до красномовства

Баба Марусина

«Берегиня роду»

Безмежно любила своїх дітей.

Мати

«Совість роду»

Він годивсь на все. Багато чого вмів. Багато працював. Краса людини в праці.

Батько


ІІІ. Узагальнення.

Чи можете ми зробити перші висновки? Яким же було дитинство у головного персонажа твору «Зачарована Десна», самого автора О. П. Довженка?

Яким ви уявляєте собі головного героя?

Дитинство

Головний герой

щасливе, безтурботне, веселе, з пригодами

Добрий, щирий, веселий, спостережливий

Любить, поважає свою родину, своїх близьких


Отже, назву кіноповісті можна розуміти і як «дивне життя», і як «витоки, джерела життя, натхнення», і як «життя, що не повернеться» (учні можуть запропонувати й інші варіанти).

  • Чому може навчити кожного з нас кожен з героїв повісті? (Любити працю, природу, поважати батьків, шанувати старість; учить нас добру, правді, людяності, патріотизму.)

  • Які приємні спогади із минулого, пов'язані з сім'єю, ви пригадуєте? Давайте спробуємо назвати ці спогади і збудувати міцну стіну, яка захищатиме вас і завжди нагадуватиме, що у вас є сім'я, до рідних ви можете звернутися у будь-який важкий момент життя.

ІV. Підсумок уроку.

Мені дуже хотілося донести до вас народознавчий аспект твору, багатство культури української нації, її традиції. Тож і підсумок кожен з вас зробить за допомогою народних прислів'їв про родину.


  • Дерево тримається корінням, а людина сім'єю.

  • У своїй родині всяк сам великий.

  • Дружна сім'я не знає печалі.

  • Коли немає сім'ї, так і вдома немає.

  • Людина без братів і сестер - самотнє дерево.

  • Людина без сім'ї, що дерево без плодів.





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал