7


  • Учителю
  • Розробка уроку з української літератури 7 клас «А лебеді летять…над моїм дитинством…над моїм життям!. .»

Розробка уроку з української літератури 7 клас «А лебеді летять…над моїм дитинством…над моїм життям!. .»

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Конспект урока «А лебеді летять…над моїм дитинством…над моїм життям!..» «Гуси-лебеді летять…» Михайла Стельмаха - автобіографічна повість про дитинство. Єдність світу природи і світу дитячої душі (у вчинках, поведінці, роздумах, переживаннях). Символ образу гусей-лебед
предварительный просмотр материала

Тема уроку. «А лебеді летять…над моїм дитинством…над моїм життям!..» «Гуси-лебеді летять…» Михайла Стельмаха - автобіографічна повість про дитинство. Єдність світу природи і світу дитячої душі (у вчинках, поведінці, роздумах, переживаннях). Символ образу гусей-лебедів.

Мета уроку. Навчальна - з'ясувати особливості автобіографічної повісті; розкрити звичаї та традиції українського народу, які описує письменник у творі, через художнє слово пояснити учням, як письменник намагається яскраво відобразити звичаї та традиції народу в повісті, з'ясувати роль художніх засобів та елементів фольклору в повісті, усвідомити поняття «символ», розкрити власне розуміння образу гусей-лебедів;

розвивальна - розвивати вміння працювати з текстом, аналізувати його фрагменти, розвивати естетичні смаки учнів, спостережливість, уміння творчо мислити, грамотно висловлювати свої думки, удосконалювати навички виразного читання, переказування тексту, виділення головних епізодів твору, розвивати словник учнів, формувати кругозір;

виховна - виховувати почуття пошани, поваги, любові до рідної літератури, її митців, виховувати любов до батьків, до своєї родини, до традицій,любов до природи, домагатися розуміння того, що людина - мудрий друг і охоронець природи, інтерес до наслідків власної праці, естетичні почуття.

Хід уроку

  1. Мотиваційний етап.

    1. Актуалізація суб'єктного й досвіду й опорних знань.

Вчитель. (портрет, слова на дошці) Дмитро Павличко: «Дитинство - це земля, з якої виростають дерева людських талантів і характерів. Якими б високими і широкими ці дерева не були, там, у дитинстві, сховане коріння, що живить і тримає їх».

- Як ви розумієте ці слова? (Відповіді учнів).

1.2. Забезпечення емоційної готовності до роботи.

- Пригадайте, будь ласка, якусь приємну мить зі свого дитинства і зобразіть її на листочках схематично. (Учні виконують завдання)

- Можливо, хтось хоче показати своє зображення і поділитись приємними спогадами зі свого дитинства? (Відповіді учнів).

- Я сподіваюся, що схематичні зображення створили вам позитивний настрій і налаштували на активну роботу на уроці.

- А тепер пригадаймо, творчість якого письменника ми вивчаємо, і яке відношення має слово «дитинство» до нашого уроку? (Відповіді учнів).

- Яке було домашнє завдання? (Дочитати фрагменти повісті, вміщені в підручнику. Учнівські презентації). (Відповіді учнів)

КАРТКИ САМООЦІНЮВАННЯ

- А коли я перечитувала твір, то відчула, як у моїй душі прокидаються лебеді дитинства. І відразу згадала слова з казки: « …Гуси-гуси, лебедята, візьміть мене на крилята, віднесіть мене до матінки, піднесіть мене до батенька…» З якої це казки слова? («Івасик-Телесик»).

  1. Цілевизначення і планування.

2.1. Оголошення теми уроку. Їх аналіз.

- І саме тому наш сьогоднішній урок хочеться назвати «Гуси-гуси, лебедятка, візьміть мене на крилятка…» А тема наша звучить так: М. Стельмах. Єдність світу природи і дитячої душі у творі. Символ образу гусей-лебедів. Як ви розумієте тему уроку? Про що ми будемо говорити на уроці? (Відповіді учнів).

2.2. Визначення індивідуальних цілей, ознайомлення із загальними.

- Подумайте, діти, чого ви хочете навчитися і про що хочете дізнатися на сьогоднішньому уроці як читачі? Запишіть на крилах паперових лебедів, що лежать у вас на партах, свої цілі на урок (діти записують і за бажанням озвучують).

- А ось наші загальні цілі:

Ми дізнаємось більше про внутрішній світ головного героя, про його зв'язок з природою, про вміння бачити і відчувати прекрасне, про тонкощі його дитячої душі і спробуємо зазирнути у власну душу, з'ясуємо значення образу-символа «гуси-лебеді», будемо продовжувати вчитися висловлювати власне ставлення до прочитаного, розвивати наше мовлення…

  1. Опрацювання навчального матеріалу.

3.1. З'ясування значення літературознавчого поняття.

- На попередньому уроці ми говорили, що повість М. Стельмаха носить автобіографічний характер. Хто пояснить значення слова «автобіографічний»? (Презентація Буряченк А.)

- Отже, ми з'ясували, що в образі Михайлика автор зобразив себе у дитячі роки.

3.2. Словесне малювання.

- Яким ви уявляєте головного героя? (Відповіді учнів).

- А ось таким показав його режисер фільму Олександр Муратов, який у 1976 році створив кінострічку «Гуси-лебеді летять» за повістю М. Стельмаха, де головну роль зіграв Володимир Чубаєв (фото на дошці) .

- Наскільки схожий «ваш» Михайлик з цим образом? (Відповіді учнів).

3.3. Вибіркове читання

Вчитель: - Серед мальовничої природи Прибужжя промайнуло дитинство письменника. Саме тут він навчився шанувати красу природи, розуміти таємниці людського життя. У повісті звучить мотив любові до природи: людина - дбайливий і мудрий господар, який повинен любити й оберігати її.

- Як Михайлик був зачарований весняною красою природи? (с.104)

- Які почуття переживає хлопчик, спостерігаючи за польотом лебедів? (с. 104-105)

- Як буде відмикати золотими ключами сонце землю? (с. 105)

Вчитель: - Михайлик багато часу проводив на вулиці: допомагав батькам, відпочивав, інколи читав. Часто спостерігав за природою і милувався її красою. Одним із завдань додому було з'ясувати єдність світу природи та світу дитячої душі (у вчинках, поведінці, роздумах, переживаннях), дослідити народні вірування про одухотвореність природи (презентація Кошаріної А.)

3.4. Характеристика образу гусей - лебедів.

- Червоною ниткою проходить у творі образ гусей-лебедів. Вони виносять хлопчика з біди у його казці. Чому саме лебедів для цієї ролі автор обирає, а не інших птахів? Давайте пригадаємо, з чим асоціюється образ лебедів у народній уяві.


- Яке символічне значення гусей у даному творі?

- Чому герой не хоче, щоб відлітали лебеді?

3.5. Читання діалогу (с. 105)

«От і принесли лебеді нам на крилах життя», - говорить дід Дем'ян.

- Знайдіть і прочитайте діалог між хлопчиком і дідусем. Про які ключі говорив дідусь? А чи бачили ви, як повертаються лебеді із вирію? (с. 105)

- Висновок: Приліт лебедів символізує початок весни, нового життя…

Ф І З Х В И Л И Н К А

3.6. Робота в групах з текстом.

- Для того, щоб детальніше прослідкувати єднання світу природи і душі хлопчика, ми попрацюємо у групах

1група (Галалу-Писаренко)

Зачитайте та прокоментуйте уривок. Складіть сенкан до слова Батьківщина.

«Де живуть твої батьки,там живуть і вітри, що пестили тебе. Живуть там і птахи, і сонце, і земля твоя, і твій рід…Стежки, поля, і дороги - це твоя мала батьківщина. Більшість людей пам'ятають і носять її у серці повік».

2 група (Кошаріна-Самчук)

Прослідкуйте, як змінюється стан природи в залежності від зміни настрою хлопчика, наведіть приклади з тексту. Прокоментуйте.

3 група. (Баранікова-Буряченко)

Хто прищепив Михайлику любов до тваринного і рослинного світу? Знайдіть у тексті відповідь на це питання і зачитайте.

3.7. Цифровий диктант.

Вчитель записує на дошці художні засоби та цифри, які будуть їм відповідати:

Порівняння - 1

Метафора - 2

Епітет - 3

Звертання - 4

Далі вчитель зачитує художні засоби з тексту твору, а учні записують лише відповідні цифри.

«Розпатлані, обвислі хмари»; «співають лебедині крила», «підіймаю руки, наче крила», «блакитна діброва», «і вони забриніли, як скрипка», «нерозгадані дороги», «підіймають на крила мою душу», «діду, а сонце не може їх загубити, як наша мама», «намотували на сої вітрила бабине літо», «срібний дзвін коси», «починає кружляти видіння казки», «ой, гороше, гороше, чого ти минулого літа…»

Відповідь: 3-2-1-3-1-3-2-4-2-3-2-4

  1. Рефлексивно-оцінювальний етап.

4.1. Кольорове відтворення внутрішнього світу хлопчика.

- Ми багато дізнались про головного героя, про його внутрішній світ, оточення. А тепер спробуйте за допомогою кольорових олівців намалювати душу Михайлика такою, якою ви її уявляєте. На виконання завдання відводимо 30с. (Всі учні демонструють зображення, 2-3 дітей коментують)

Вчитель. Малюнки у вас переважно різнобарвні, як і наша природа,вони виражають добро і щирість .Я бажаю, щоб у вас у душі завжди було тепло і яскраво, щоб ви вміли бачити красу, що оточує вас, цінували і оберігали її.

4.2. Рефлексія досягнення визначених цілей.

Отже, наш урок підходить до завершення, давайте повернемося до цілей, які ми ставили на початку уроку і записували на паперових лебедях . Проаналізуйте свою роботу на уроці : запишіть результати на іншому боці макету і визначте, над якими цілями вам ще потрібно працювати .(Діти за бажанням озвучують свої досягнення за урок і приклеюють лебедів до дошки у вигляді ключа . Учень роздає гостям паперових лебедів із побажанням: «Хай до вас завжди повертаються лебеді і приносять на крилах щастя!»).

4.3. Оцінювання навчальної діяльності.

- Діти, як ви оцінюєте свою роботу на уроці?

- Як оцінюєте роботу класу ?

- Що ви взяли для себе на майбутнє із сьогоднішнього уроку?

- А я відчула задоволення від співпраці з вами, ще раз переконалася , що ви вчитеся не просто читати тексти , а намагаєтеся бачити , чути і відчувати прочитане. Ви формуєте в собі читачів.

Вчитель озвучує і коментує оцінки.

  1. Домашнє завдання.

КАРТКА САМООЦІНЮВАННЯ

____________________________________________________________


Самооцінка

(поставте оцінку за знання тексту «Гуси-лебеді летять)

Робота в групах

(оцінка однокласника)

Цифровий диктант

(за кожну правильну відповідь - 1 бал)

Оцінка учителя

(за активність на уроці, презентації)

Оцінка за урок

(середня арифметична)

  1. Пригадайте, будь ласка, якусь приємну мить зі свого дитинства і зобразіть її на листочках схематично.

  1. 1група.

Зачитайте та прокоментуйте уривок. Складіть сенкан до слова Батьківщина.

«Де живуть твої батьки,там живуть і вітри, що пестили тебе. Живуть там і птахи, і сонце, і земля твоя, і твій рід…Стежки, поля, і дороги - це твоя мала батьківщина. Більшість людей пам'ятають і носять її у серці повік».

СЕНКАН

2 прикметники _____________________________________________________________

3 дієслова ______________________________________________________________

Речення _______________________________________________________________

Асоціація _______________________________________________________________



2 група.

Прослідкуйте, як змінюється стан природи в залежності від зміни настрою хлопчика, наведіть приклади з тексту. Прокоментуйте.



3 група.

Хто прищепив Михайлику любов до тваринного і рослинного світу? Знайдіть у тексті характеристику цього образу і зачитайте.



  1. Цифровий диктант



_____ - _____-_____ - _____-_____ - _____-_____ - _____-_____ - _____-_____ - _____-

  1. Ми багато дізнались про головного героя, про його внутрішній світ, оточення. А тепер спробуйте за допомогою кольорових олівців намалювати душу Михайлика такою, якою ви її уявляєте. На виконання завдання відводимо 30с.

«Дитинство - це земля, з якої виростають дерева людських талантів і характерів. Якими високими і широкими ці дерева не були, там, у дитинстві, сховане коріння, що живить і тримає їх».

Дмитро Павличко


3-2-1-3-1-3-2-4-2-3-2-4




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал