- Учителю
- Урок з української мови в 6 класі на тему 'Узагальнення та систематизація знань вивченого про іменник'
Урок з української мови в 6 класі на тему 'Узагальнення та систематизація знань вивченого про іменник'
Тема: Узагальнення та систематизація знань вивченого про іменник.
Мета: перевірити рівень знань, умінь і навичок, здобутих при вивченні теми «Іменник», учити застосовувати теоретичні знання на практиці при розпізнаванні іменника, визначенні його граматичних ознак; правильно вживати іменники у мовленні; розвивати мислення, пам'ять; виховувати любов до рідної мови.
Тип уроку: узагальнення й систематизація знань.
Обладнання:картки із завданнями, назви типів відмін, слово «осінь» для ґронування, файли з кишенями, листочки зеленого, жовтого, червоного та жовтогарячого кольорів.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу до уроку.
От вже дзвоник дав сигнал,
Кожен з вас за парту встав.
Стали рівно, як годиться.
Чи все на парті , подивіться?
А тепер часу не гаймо,
Працювати починаймо!
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
-
Діти, ви знаєте, що зараз іде останній місяць осені - листопад. І тому осінь завітала і до нас на урок. Ви бачите, що на ваших столах є листочки різного кольору. Ви обрали ті столи, де є листочок такого кольору, яким ви себе уявляєте.
А чи всі ви залишитесь за цими столами - залежить від вас. Але я вам розкрию секрет: кожний колір означає рівень знань. Протягом уроку ви будете виконувати різні завдання, а я вас буду оцінювати осінніми листочками. Якщо завдання виконано без помилок, то ви будете отримувати зелений листочок; якщо виконане завдання буде сягати достатнього рівня - жовтий; якщо середнього - червоний; якщо ж низького - жовтогарячий. Я прошу вас поставити у файлах біля вашого прізвища позначку такого кольору, який буде означати рівень знань, який би ви хотіли показати на кінець уроку.
У кінці уроку у нас вийде осінній килим. Але я сподіваюсь. Що жовтогарячого килима в нас буде дуже мало. Тож побажаємо собі успіхів.
У природі ми прощаємося з осінню, а на уроці - з темою «Іменник».
Записали тему уроку в зошити.
Сьогодні ми перевіримо, як ви пам'ятаєте, що називається іменником, його морфологічні ознаки і т.п. Але працювати будемо з вами в групах. Тому я обираю спікерів і секретарів, які будуть мені допомагати перевіряти роботи.
ІІІ. Закріплення матеріалу.
-
А зараз розігріємося в теоретичній розминці. Так що поспішайте отримувати листочки.
-
Який розділ науки про мову вивчає слово як частину мови?
-
Яка частина мови називається іменником?
-
Які граматичні ознаки має іменник?
-
Скільки родів має іменник?
-
Наведіть приклади іменників жіночого роду.
-
Наведіть приклади іменників чоловічого роду.
-
Наведіть приклади іменників середнього роду.
-
Наведіть приклади іменників спільного роду.
-
Скільки чисел має іменник?
-
Наведіть приклади іменників однини.
-
Наведіть приклади іменників множини.
-
Наведіть приклади іменників, що вживаються тільки в множині.
-
Наведіть приклади іменників, що вживаються тільки в однині.
-
Скільки відмінків має іменник? Порівняйте з російською мовою.
-
Наведіть приклади іменників у кличному відмінку.
-
Скільки відмін має іменник? Що покладено і основу розподілу іменників на відміни?
-
Наведіть приклади іменників І відміни.
-
Наведіть приклади іменників ІІ відміни.
-
Наведіть приклади іменників ІІІ відміни.
-
Наведіть приклади іменників ІV відміни.
-
За 2 хвилини дібрати іменники, що означають:
Високий рівень - власну назву;
достатній рівень - загальну назву;
середній рівень - істоту;
низький рівень -неістоту.
Перевірка: обмінялися зошитами, один зачитує, а інші ланцюжком додають ті слова, що ще не названі.
Критерії оцінювання:
-
10 слів і більше
-
7-9
-
4-6
-
1-3
-
Диференційоване завдання.
Високий рівень
Робота в парах.
Перекласти слова і скласти так, щоб утворилась прикмета. В іменниках визначити рід і число.
Осень впервые встречается с зимой в ноябре.
Весну ласточка начинает, а осень покидает.
Критерії оцінювання:
У перекладі
-
1помилка
-
2-5
-
6-9
-
10-12
У розборі
-
1помилка
-
2-3
-
4-5
-
6
Достатній рівень
Утворити іменники, використовуючи склади:рід, на, мо,ва, ва, ка, мі, ре.
Визначте рід і число.
Критерії оцінювання:
-
6 і більше слів
-
4-5
-
2-3
-
1
Середній рівень
Один учень біля дошки, а інші в зошиті.
Знайти іменники. Визначити відмінок.
Висне небо синє.
Синє, та не те.
Світить, та не гріє
Сонце золоте.
Оголилось поле
Од серпа й коси.
Ніде притулитись
Крапельці роси.
Темная діброва
Стихла і мовчить.
Листя пожовтіле
З дерева летить. ( Я Щоголів.)
Самостійно визначити число в іменниках.
Критерії оцінювання:
-
10 правильних відповідей
-
6-9
-
3-5
-
1-2
Низький рівень
Виписати у стовпчик іменники і підкреслити першу букву. Записати ключове слово.
Прийшла, осінь, пожовклий, сухий, село, іній, нива, у , нитка, той, явір, і ,парк, олень, ззаду, радість, від, арбуз.
Ключове слово: осіння пора.
Критерії оцінювання:
-
10 правильних відповідей
-
6-9
-
3-5
-
1-2
А тепер подивіться на свої файли і сядьте за ті столи, де є листочок такого кольору, який у вас переважає.
Визначаємо нових спікерів та секретарів.
-
Валеологічна хвилинка.
-
Розподільний диктант.
Біля дошки по одному представнику від груп. Кожний виписує по одній відміні, а діти в групах виконують наступне завдання:
високий рівень - виписує і самостійно розподіляє слова на 4 відміни (за картками роблять самоперевірку);
достатній - виписує і самостійно розподіляє слова ІІІ і ІVвідмін
( за картками роблять самоперевірку);
середній рівень - виписує слова ІІ відміни ( за картками робить самоперевірку);
низький рівень - виписує слова І відміни.
Слова для розподільного диктанту: Микола, блакить, стежка, курча, подорож, Дніпро, мати, сім'я, народ, вдячність, сестра, долар, плем'я, лист, зайча, гривня, озеро, осінь, серце, дівча, Лука, ім'я, гордість, собача.
Критерії оцінювання:
-
6 правильних відповідей
-
4-5
-
2-3
-
1
-
«Ґронування».
Восени дуже мало світить сонечко, і тому ми намалюємо його з вами в зошиті.Вам треба до слова ОСІНЬ записати слова, з якими асоціюється це слово.
-
Навчання.
-
Заморозки.
-
Поле.
-
Холод.
-
Листопад.
-
Позолота.
-
Дозрівання.
-
Дарунок.
-
Журавлі.
-
Прохолода…
-
Диференційоване завдання.
Високий рівень.
Скласти твір - мініатюру про осінь, використовуючи слова із «сонечка» типу розповіді, опису, роздуму.
Перевірка: 3 перші учня повністю читають, а далі тільки опис, аргументи.
Достатній рівень
Слова листопад, заморозки, дарунок ввести в словосполучення і зробити словотвірний розбір.
Критерії оцінювання:
-
Складено 3 словосполучення і 3 розбори
-
складено 2 словосполучення і 2 розбори
-
складено 1 словосполучення і 1 розбір
-
складено або словосполучення або розбір.
Середній рівень
Слова навчання, піч ввести в речення і зробити морфологічний розбір за зразком.
Критерії оцінювання:
-
Складено 2 речення і 2розбори
-
складено 2 речення і 1 розбір
-
складено 1 речення і 1 розбір
-
складено або речення, або 1 розбір
Низький рівень
У 6 словах із «сонечка» змінити, де можливо, число .
Критерії оцінювання:
-
6 правильних відповідей
-
4-5
-
2-3
-
1
ІV. Підсумок уроку.
Подивіться на свої файли та скажіть, чи у всіх співпало бажання мати певний рівень знань та можливості. За критеріями, що лежать на столі, оцініть свою роботу та поставте оцінки в щоденник.
V. Домашнє завдання.
Високий рівень - написати замітку до стінгазети про свої враження від уроку.
Достатній- скласти 6 тестових питань з теми.
Середній, низький - повторити всі правила з теми.