- Учителю
- Співвідношення звуків і букв. Алфавіт
Співвідношення звуків і букв. Алфавіт
Тема. Співвідношення звуків і букв. Алфавіт
Мета : поглибити знання учнів про звуки і букви, алфавіт; вчити правильно вимовляти голосні й приголосні звуки, а також грамотно передавати їх на письмі; розвивати вміння й навички визначати звукове значення букв Я, Ю,Є,Ї; прищеплювати учням любов до мови.
Обладнання: схеми, ілюстрації, підручник, тексти диктанту.
Хід уроку:
І. Організаційний момент та мотивація навчання.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
-
Самостійна робота
-
Користуючись опорною схемою (див. додаток 1 до уроку),
виконати наступні завдання:
Завдання 1: підкреслити приголосні, що мають парні м'які:
Завдання 2: дібрати до поданих глухих звуків парні дзвінкі:
-
Евристична бесіда з учнями
-
У чому полягає відмінність між звуком і буквою?
-
Скільки звуків в українській мові? Скільки голосних? Скільки приголосних?
-
А скільки букв в українському алфавіті?
-
Чому ж існує така розбіжність: 33 букви і 38 звуків?
Висновок учителя: це питання і є темою нашого сьогоднішнього уроку.
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку
ІV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу
-
Опрацювання теоретичного матеріалу підручника
-
Створення опорних схем на дошці вчителем
Голосні букви та звуки
а у е і
я ю є ї
и - о -
Звукове значення букви Щ
Щ -
Звукове значення букв Я,Ю,Є,Ї
Я - - на початку слова;
Ю- - після голосного;
Є- - після ь, апострофа
Ї -
2 звуки
Я -
Ю- - після приголосного
Є -
1 звук
-
Пояснення і проговорення схем учнями
-
Запис схем у зошити
-
Творча робота .
Завдання: доповнити схеми власними прикладами
-
«Створи пару»
Дібрати до слів їхній звуковий запис, утворити пари.
Юнь
Юний
Їздовий
Їжак
Яструб
Ягня
В'юн
М'яч
Йод
Щавель
Льон
Льодяний
Люк
Лук
Дзвенячий
Джмелячий
Створи пару
-
«Утвори нове слово»
Завдання: змінюючи першу літеру, утворити нове слово
Бій, рік, порт, мак, вір, січ, піч.
-
Відтворити на письмі вірш Шевченка, вставивши пропущені голосні
…ч…т…с…, бр…т… м…ї,
Д…м…йт…, ч…т…йт…,
Ч…ж…г… н……ч…йт…сь,
Й св…г… н… ц…р…йт…сь.
-
Самостійна робота.
Записати речення фонетичною транскрипцією. Виписати слова, в яких звуків більше, аніж букв.
Я люблю кататися на лижах. Ліс зустрів мене як друга. Сніг іскрився від сонячних променів. Із-за куща раптом вистрибнув заєць.
-
«Дешифровщик»
Завдання: за допомогою алфавіту розшифрувати слова ( цифра - це номер букви в алфавіті) . Скласти з цими словами речення
8,18, 19, 23 ( єнот)
15, 21, 11, 18, 11, 27, 33 ( криниця)
33, 2,16,24,18,33 ( яблуня)
33, 22,15,21,1,3,11,14 ( яскравий)
V. Рефлексія
- Чи буває розбіжність між вимовою та написанням слова?
- Який звук позначають букви Я, Ю, Є , Ї?
- Для чого потрібно добре знати алфавіт?
Оцінювання.
VI. Домашнє завдання .
Користуючись опорними схемами, затранскрибувати перший стовпчик вірша Василя Симоненка «Лебеді материнства»
( підручник «Українська література», 5 клас)